• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    JAJITA: díky moc
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    Sterilovaná obří (obyčejná) dýně dle mé mámy, dobrá, jedlá :)))

    Na 5 kg pokrájené dýně 1 litr octa, 2 litry vody. Nechat macerovat přes noc.
    Pak scedit a v malém množství macerátu kousky dýně postupně povařit asi 5 minut, stejně tak tam povařit na plátky pokrájený citron/y.
    Povařenou dýní plnit sklenice, proložit povařeným citronem, kouskem skořice, řebíčkem, kdo může, i badyánem. Zalít nálevem na 1 litr vody 40-50 dg cukru, sterilovat 20 minut při 80 stupních.
    IVA
    IVA --- ---
    ANNNA: Šťávu i likéry vařím zásadně jen v elektrickém zavařovacím hrnci a nemůžu si vynachválit stáčení do lahví pomocí kohoutku. Vymyté je to za chvíli a hlavně se to dá vařit i mimo kuchyni. Mimochodem houskové knedlíky v něm vařím taky :-) I moje staromilská mamka na něj nedá dopustit a po každém jeho použití mi volá a děkuje za jeho pořízení :-)
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TRISSIE: Počkej, v normálním hrnci zahřívám šťávu, aby se pohodlně rozpustil cukr. Poté vlažnou sladkou šťávu naliju do lahví, posadím do zavařovacího hrnce a zavařím. Ale přímo v tom zavařovacím hrnci by to taky mělo jít, ten můj má i výpust a píšou to na něm, že se dá používat i na guláš :-) Ale myl by se určitě blbě.
    SHADOWALKER
    SHADOWALKER --- ---
    ANNNA: Děkuji.
    SHADOWALKER
    SHADOWALKER --- ---
    TRISSIE: Kamarád dělá šťávu za studena. Je božská!
    SAN_IN_DA_SOUL
    SAN_IN_DA_SOUL --- ---
    TRISSIE: já jsem loni dostala z aronie sirup. Byl vynikající...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    jinak, nepěstujete někdo aronii? Co z ní?
    Dělala jsem likér, ten rozhodně hodlám zopakovat; marmeládu jsem zkoušela (se skořicí a rumem) a byla také skvělá, ale aronie je letos velmi mnoho, tak by šlo experimentovat i víc...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ANNNA: proč mě nikdy nenapadlo, že by se dal zavařovací hrnec použít i takhle?
    njn, jak si člověk na jeden postup zvykne...
    akorát teda, jak dobře se potom vyplachuje?
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    SHADOWALKER: Dělám to jako TRISSIE: , jen teda protože mám zavařovací hrnec, tak letos už ani nepřivádím k varu, jen rozpustím cukr, zalahvuju a zavařím.

    Špendlíky v lázni doporučuju rozšťouchat mačkadlem na brambory.
    SHADOWALKER
    SHADOWALKER --- ---
    ANNNA, MAR_TINA: Děkuji! Nějaké speciální postupy, nebo klasicky ovoce, cukr a trocha kyseliny citrónové?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SHADOWALKER: skvělá, snadná, dobrá. a ještě můžeš dělat různé barvy, když to natřídíš
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    SHADOWALKER: skvělá! Asi naše nejoblíbenější...
    FUNTL
    FUNTL --- ---
    MAR_TINA: diky! ja si to tak nejak idealne predstavovala, ale nemajic zkusenost jsem to radsi proverila, aby v tom nebyla nejaka zaludnost...
    SHADOWALKER
    SHADOWALKER --- ---
    Děláte někdo ze špendlíků/mirabelek šťávu? Má to smysl? Bude to dobré?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    FUNTL: v pohodě a snadno, velmi rychle se rozvaří a pecky samy vypadají, jen to vybereš nebo přeleješ přes cedník.
    FUNTL
    FUNTL --- ---
    prosim pekne, je mozne obejit vypeckovavani spendliku na marmeladu tim, ze je necham rozvarit vcelku a posleze derovanou lzici pecky vyberu? Jedna se o male mnozstvi marmelady - odjizdime pryc a chci zuzitkovat to, co pada ze stromu.
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    delate nekdo stavu z merunek?
    a nakej recept na kompot z tehoz ovoce?

    diky :]]
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    jop tak to plati i na kubani. tan se teda otvira ofocialne az v 9. a bylo tam v tu dobu tak 30 kg malych nakladcek u dvou stanku.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    ZUZKAOU: U nás totéž, na malé okurky musíme do osmé hodiny (nebo do Cieszyna na targowisko), odpoledne už jen vetší kusy, holt jsem musel na kvašáky přivařit více láku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam