• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    FKA82: super zkusím
    FKA82
    FKA82 --- ---
    ZEMINO: Jezdím do Polska, hned za hranicema v Olze, je zahradnictví. Prvně jsou skleníky a asi 50 metrů zatím prodávají mimo zahradní techniky i sklenice a různé víčka. Mají velký výběr a dobré ceny. Jmenuje se to Centrum Ogrodnicze I&L.
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    A ještě dotaz..chystám se na bezovou šťávu. .mam tam psanou kyselinu citrónovou. .mám ji ale málo, dá se nahradit čistě šťávou z citronu nebo se radši vydat do obchodu?
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    A kde připadne sháníte náhradní vička? Sirup dělam do sklenic od džusu. .mají stejný uzávěr jako kečupy, ktere dělam taky..a vička začínají rezivět. .zatím jsem na ne ale nikde nenarazila
    WERKA
    WERKA --- ---
    MAR_TINA: Kdybys byla z Prahy, tak tě můžu zásobovat půllitrovkama od Božkova...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: já už tu jablečnou šťávu dávno nekupuju, ale zásoby ještě mám :-)¨nově to dávám do té IKEA.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: kefírové jsou navíc drsné, tak nekloužou z ruky. Je čas, aby synek poznal zákys. :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: ano, přesně tyhle. Ale ty kefírové vypadají fakt podobně :-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: tyhle? http://www.dm-drogeriemarkt.cz/...a/babylove_produkty_vyziva_ostatni/851840/170327-stava-jablko.html

    Hodně podobné má madetta na kefír, možná i hezčí, ten piju. Mám jich na šťávy už asi 10, myjí se pravda fajn, slabší mi přišlo nalévání.



    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: úplně nejlepší na mytí (protože se vejdou do myčky a do běžné skříňky) jsou lahve od dětské jablečné šťávy Babylove z DM - půllitrové. Jsou opakovaně použitelné (staršímu, který tuhle šťávu pil coby mimino, už taky bude šest, a lahve drží rok od roku lépe) - ovšem chce to mít zdroj.

    Ty IKEA jsou dobrý kompromis, ale co se mytí týká, je to na ruční mytí (tvar lahve plus ten drátek, co drží víčko) a s kartáčem se do toho leze blbě (mám osvědčené usazeniny potom odmáčet ve vroucí vodě). A umýt po vyprázdnění a ne až když už chytají plíseň. Jinak ale se s nimi manipuluje dobře. A samozřejmě, jak je to to nasazovací víčko s drátkem, tak drží opravdu spolehlivě :-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MVEK: tak dobrá, odběhneme od vtipů. Lahve na tu trochu sirupu si ráda koupím, shromažďování sklad od něčeho mě dost nebere. Ikea je fajn volba, jestliže ty jejich uzávěry lze dobře mýt a drží.

    Loni proběhla čistka ve sklenicích na marmelády, nechala jsem jen druh "bonne mamam" a koupila obří krabici rovných, širokohrdlých a stejných sklenic a byl to výborný nápad. Dobře se to rovná a skladuje, dobře se to plní, vyjídá a myje.

    (A lambrusco může mít 420 různých typů lahví ;))
    MVEK
    MVEK --- ---
    MAR_TINA: Tak podobné lahve jako rum má i některé víno, třeba Lambrusco apod. Prostě najde se jich víc.

    Ale jo, tyhle odkazované Trissie z IKEA budu asi lepší už kvůli mytí a sterilaci víčka/zátky.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: to rozhodně ne, je to kráva obří, nedovedu si představit to potom čistit nebo s tím i jen pracovat...
    marmeládu dřív v pekárně, teď jen v hrnci (od té doby, co mi jednou epesně vykypěla do pekárny... čistila jsem to pak dvě hodiny); povidla v crock-potu.
    V hrnci jen zavařuju.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: a děláš v tom i marmeládu, ve smyslu vaříš ovoce s cukrem přímo v tom hrnci?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    RADUZA: jo, a víc než jen dobré :-)
    když tak zde v klubu filtruj "LIDL", jsou i tací odborníci, co v tom vaří pivo (protože to je strašně háklivé na dodržování a udržování přesné teploty).
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    RADUZA: to ztroskotává na tom, že bych nashromáždila tak jednu za tři roky :)
    RADUZA
    RADUZA --- ---
    MAR_TINA: v obyčejných 0,5l na závit - od rumu :-)
    RADUZA
    RADUZA --- ---
    TRISSIE: máte někdo s lidláckým hrncem zkušenosti? Trochu mi cuká ruka, že bych si na starý kolena hrnec pořídila, zkušenost s elektrickým nemám žádnou, celej život zavařuju v obyčejným s teploměrem uprostřed
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    zavařovací sezona je tady :-)
    ZAVAŘOVACÍ HRNEC 1 800 W - Pondělí, 05.06. - LIDL - správná volba. Kvalita je u nás na 1. místě
    http://www.lidl.cz/cs/nabidka.htm?action=showDetail&id=78008
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    V jakých lahvích uchováváte sirupy?

    Jo a chystám se co nejdříve na rebarborovou, než mi vykvete. Zkusím tuto https://www.hodnedomaci.cz/recepty/rebarborovy-sirup

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam