• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  PALEONTOLOG: nehledej v tom metaforu ani jinotaj, to byl jen příspěvek do soutěže kde bylo hůř.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  CYBERWOLF: tak ten příměr je vtipnej, ale kulhá, zkrátka pokud je člověk funkční, diagnózami by se mělo pokud možno spíš šetřit a jak to tak pozoruju, tak tadyv klubu jsou funknční asi všichni. poznal jsem v zimě ženu, a to jsem myslel, že je regulérně nastřelená nebo po piku. a ona že ne, že bere léky, protože má adhd. a to bylo, vážení, něco. to si málokdo tady z posledního srazu představí, jak ta byla hyper.
  ptal jsem se, co bere za léky, jestli stratteru, ale prý něco jinýho ale už jsem to z ní nevypáčil co. no a pak byl konec, už jsem ji neviděl a neraguje na zprávy.
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  CYBERWOLF: a vlastně to nebyla litva, ale lotyšsko
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  Copak střední slovensko, ale litva - tam jsi byl rád, že máš zemiak. A nebyl to zemiak, ale kámen a ještě jsi s tím musel na politbyro.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  AXTHEB: no v praze bylo vždycky všechno jinak, můžu tě ubezpečit, že na středním slovensku to bylo ještě hustší než na vysočině, kdo nemá srovnání neví. takže nebylo nic, někdo s dyslexií nebo disfunkcí byl v lavici s demetérem horvátem, protože měli oba stejný písemky.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  AXTHEB: tyvle, praha nebyla ceskoslovensko jako praha nyni neni ceska republika. ceskoslovensko a ceskou republiky delaly a delaji hlavne mala mesta a vesnice. a muzu te ubezpecit, ze v 80's bylo u nas ve vychodnich cechach hovno. :D
  AXTHEB
  AXTHEB --- ---
  MAJKA: Blbě. Já nikdy kalendář nebo blok nezvládl používat déle než týden (s výjimkou bullet journalu, ten když zvládnu používat pár dní tak mi to tak 3 měsíce vydrží).

  VYHULENY_UFO: Kecy v kleci. Na Praze 4 byla v osmdesátých škola pro děti s poruchou pozornosti.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  VYHULENY_UFO: byly poruchy jak lehký mozkový dysfunkce, tak už i autismus.
  problém byl, že se tak určovaly děti extrémně postižený, kteý fakt nezapadaly do normálního života an is ohledem na sociální deviace a podivnosti různých rodin. ty lehčí případy byly prostě "divnej/blbej" a nikdo je neřešil, sami si museli šlapat cestu životem. takže pak už jen záleželo na ochotě a kapacitě překonat svoje postižení.¨
  dneska má taky každej autismus a adhd a jsou to prakticky normální lidi s běžným, byť osobitým, fungováním v životě. víš jak, zdravej člověk je jen špatně diagnostikovanej.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  MAJKA: fungovali normalne, protoze pred rokem 2000 zadny adhd ani autismus neexistovalo a nikdo to neresil. proste sis vzala papirovy kalendar, blok.

  jako tohle je problem, ja si jeste dobre pomatuju doby, jaky to bylo pred nastupem internetu, jaky to bylo, kdyz v nasem socialistickem panelaku o sesti patrech byl telefon jenom v jedny domacnosti pana namestka agry. akorat dnesni mladez, ktera se narodila do doby internetu se vlastne ani uz nemusi ucit psat psaci pismena.
  POZITRON
  POZITRON --- ---
  MAJKA: papirovy diar. akorat ne vzdy byl diar k nalezeni, to je fakt. :)
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  ANICASE: Já funguju na Poznámkovém bloku. Nepíšu si tam jenom nutné věci, návštěvy u doktora a podobně, ale cokoli. V tuhle chvíli tam mám i takové věci jako "objednat se na očkování", "po výplatě objednat brýle" nebo "mrknout na fb hvězdné kousky". Mám to naplánované na týden dopředu, zbytek píšu do paragrafu "příští týdny". Pokud je to něco dlouhodobého, tak si to píšu do excelového dokumentu. Musím říct, že takhle funguju fakt efektivně a vznik tohohle souboru vnímám jako hlavní přínos Strattery - bez ní by mě to nenapadlo ani založit, natož udržovat. Blbé na tom je, že Poznámkový blok se nedá synchronizovat s mobilem :-)) Ale to řeším Habiticou, kterou používám na rutiny a pravidelné věci.

  Ale taky by mě zajímalo, co Kanec používá ;-)
  MAJKA
  MAJKA --- ---
  Jj, naprosto nechápu, jak to Adhd lidí dělali, když neexistoval Google calendar. Matně si vzpomínám, že já osobně jsem fakt nefungovala už vůbec :)
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  ANICASE: hele ty budíky kdy vstávat, kdy je osm a kdy se mám přesunout k oblíkání kabátu, jsou pro mě taky k nezaplacení :D jinak já jsem celkem začala praktikovat gmailovy kalendář v mobilu, mobil mám furt u sebe, ma to upozornění, a píšu si tam takový blbosti jako "zavolat babičce" tohle jediný co mi funguje.
  ANICASE
  ANICASE --- ---
  K4N3C: Můžu se zeptat co je to to "velmi dobře fungující systém poznámek, připomínek, kalendářů apod."? Já mám papírový diář, pže mi vyhovuje, že se kouknu a vidím a nemusím nikam doklikávat a spolíhat se na to, že sem to uložila tam, kde to mělo být. Ale i ta papírová má své limitace, stává se mi, že si zapíšu čas a den ale už ne, o co se jedná (taky vtipný dohledávat, co to asi mohlo být :D ) nebo si to přečtu, ale pak to stejně zapomenu, hlavně když to není pravidelná událost. Takže sem zavedla budíky na mobilu na určitou hodinu, což mi funguje. Ale uvítám další tipy.
  Díky moc!
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  K4N3C: tak před deseti lety jsem to měl podobně. Je to dost na prd, práce tě může semlít, když si nedáš žádný limit. Ono dost pomůže tu práci tolik nehrotit a nebrat si víc než dokážeš zvládnout. Protože když ti přijde pět mailů a další telefon dřív, než si stačíš udělat zápis předchozího hovoru, tak není nic divného že se v tom ztratíš, to se stane každýmu.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  K4N3C: Co používáš za poznámky, připomínky, kalendáře apod.? Mně se osvědčila kombinace Poznámkového bloku na krátkodobé plánování a Excelu na dlouhodobé plánování. Ale tuhle jsem koukala na Lucidchart a na chvíli mě to úplně okouzlilo.
  K4N3C
  K4N3C --- ---
  LWEEK: Zkoušel jsem toho spoustu, nakonec mám svůj velmi dobře fungující systém poznámek, připomínek, kalendářů apod. Ale když už je toho moc, tak se občas stanou tyhle věci, kdy si zapomenu napsat, co slíbím do telefonu, protože mezi tím přijde 5 mailů a někdo zas už volá :) U mě je to divně skloubený s tím, že se nesmím nudit (jelikož neumím odpočívat), takže to supluju prací, která občas hraničí s workoholismem. Většina agendy a pracovních návyků je ale v pořádku, jde především o ty výkyvy a kombinace více událostí - sejde se víc projektů v práci najednou + zavřou nám školky + ještě něco neplánovanýho a v mozku začíná kolotoč šílenství, který se místo nějakýho zastavení se na místě, zhodnocení situace a vymyšlení roadmapy, jak dál naopak víc a víc roztáčí a hrotí situaci do maxima :-D V tu chvíli pomáhá někdy ledová sprcha (v zimě koupání venku), někam odejít a být chvíli sám, atd. Ale někdy to prostě nejde :-)
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  K4N3C: Používáš v práci GTD (Get Things Done) nebo nějakou podobnou metodu? Dobrá organizace práce pomáhá snižovat nároky na kognitivní funkce a zabraňuje úplným fauxpas.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  K4N3C: Mucheche :-)) To máme dost podobnou zkušenost. Já teda moc s tvrdýma neexperimenovala, ale jednou jsem zkusila ten "stimulant" a byla to úplná nirvána :-)))

  Dávkování je právě to, co by měl řídit ten doktor. Ale začíná se na nějaké běžné nižsí průměrné dávce a podle reakcí se přidává/ubírá. A je potřeba si hlídat tlak a taky aby tě to nekleplo. Taky u dětí pozorovali nějaký náhlý syndrom zástavy srdce či co, ale o tom toho moc nevím. Jo, a taky snad hrozí větší riziko, že se budeš chtít zabít. Tak kdyby to na tebe přišlo, tak bych to nejdřív zkusila vysadit. A samozřejmě se obrátit na patřičná místa pro pomoc.
  K4N3C
  K4N3C --- ---
  KOLLUCHA: Mám zkušenosti spíš s tou míň legální formou stimulantů - tehdy mi taky přišlo divný, že po jejich užití se oproti ostatním cítím naopak mnohem víc v klidu a mizí mi ten vnitřní stres, kdežto moje okolí mělo přesně opačné (a žádoucí) stimulační projevy :-) Legální formu jsem zatím nikdy nezkoušel. Taky jsem nevěděl, že se dá Ritalin brát i takhle "nárazově" - teď to samozřejmě dává větší smysl. Možná bude nejlepší to prostě někdy zkusit, pokud se k Ritalinu dostanu, ještě než si začnu obíhat to celé kolečko. Dávkování je nějak podle hmotnosti, postupně se navyšuje, nebo každý prostě zobe stejnou pilulku? :-) [disclaimer: tímto dotazem nikoho nenavádím k šíření toxikomanie, ani ničemu podobnému, jde pouze o výměnu informací pro soukromé studijní účely]