• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
    Tenhle klub je určený diskusi o poruchách pozornosti, řešení problémů, výměnu zkušeností, atd.
    Laik nechť se zeptá a nejlépe si o tom něco přečte (online jsem toho našel dost, ale většinou anglicky), pokud sem zavítá odborník, budu moc rád za jakékoliv rady a připomínky.

    ADD resp. ADHD jsou zkratky pro anglické termíny Attention-Deficit Disorder resp. to samé s "Hyperactivity", dříve se pro toto používalo označení LMD (Lehká Mozková Dysfunkce).

    Pokud nevíte o co se jedná, ale zaujalo vás to, zkuste si něco málo přečíst...nechci sem opisovat ani základní popis, protože je toho docela dost, ale následujících pár odkazů by mohlo aspoň pro začátek pomoct:
    Příznaky (symptomy) [anglicky]
    Portál o AD(H)D na about.com [anglicky]
    Wikipedie [česky]
    Wikipedie [anglicky]


    http://www.nepozornidospeli.cz/

    Průběžně bych chtěl doplňovat odkazy a moudra na nástěnku, ale ne vždy mám čas (a jsem chaotik ;-) ) takže se hlaste o práva pokud se chcete realizovat :-)
    rozbalit záhlaví
    PAKOBYLKA_
    PAKOBYLKA_ --- ---
    SHARKIE: A cilene to neumis? Staci malinko, zkus treba timer/budik na 5-10 minut a pustit nejaky zvuky lesa/more/deste. A jen lezet/sedet pohodlne. Nemusis zatim ani zavirat oci. Klidne neco na mackani do ruky (takovy ty balonky s piskem, masazni micek). A pak treba zkusit cilene uvolnit ramena/trapezy/ruce… jako odpocinek po cviceni. Mnohdy to pomuze.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SHARKIE: Zkus non sleep deep rest/jóga nidra. Není to krátkodobě tak účinné jako šlofík, ale má to zásadní výhody
    - nespíš, takže si odpočineš i když nejsi tak hotová, abys odpadla.
    - je to řízená záležitost, takže to má jasný začátek, průběh a konec
    - je to vlastně druh meditace, takže to má pozitivní výsledky, o když ti během toho hlava tisíckrát uteče řešit jiné věci
    - dlouhodobě to pomáhá rychleji usínat a rychleji se probouzet, což je k nezaplacení.
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    MART1NKA: Cez deň jedine keď vypne telo od únavy.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    PULNOC: A uznas, ze deti s adhd maju tej naloze viac?

    Inak v tomto auditku nam zaklady psychoterapie predstavovat nemusis. Je to trochu cpt obvious.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    SHARKIE: Umíš šlofík?
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    Väčšia nevyspatosť po pár zlých nociach a všetky kompenzačné mechanizmy idú do hája.

    Ale aspoň si už za to nenadávam, ako v dávnych dobách, jak som neschopná. Takže to stále nejak ide.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    PULNOC: Začnem od hrúbky: správne používanie členov ťa v angličtine oddelí od ľudí, ktorí nasledujú heslo: “English is the best language to speak badly”. Keď má niekto problémy s členami, tak si hovorím, že vlastne v pohode, nie je to jeho prvý jazyk, na komunikáciu to stačí. Ale! keď má niekto potrebu písať na nyx nejake hlúpe pripodobnenia k očividne tebe intelektuálne podradeným osobám a nasekať v nich hrúbky… Come on, to si fakt pýtaš, aby ťa tu niekto vysmial.

    O self-worth: pre mňa si to nejak asi nepochopila ty. Čo je self? Ako oddeliť to, čo z teba urobila spoločnosť a čo si bola ty, ešte pred tým, než ťa niekto začal formovať? Spomienky, ktoré ani nemáš, pretože sa to stalo pred tým, než si dostatočne vnímala, ktoré ovplyvnili biochémiu tvojho mozgu. Ak ti stačí sa krátko zamyslieť a vieš, čo je tvoje self, tak ti asi vlastne závidím jednoduchý život. Ja tam mám strašný mess myšlienok a možností.
    Dekády toho, čo človeku cudzí i necudzí ľudia rvú do hlavy, že je neschopný, že nič nedotiahne, že by mohol byť viac, než je, keby nebol on (vlastne to self do ktorého sa pozeráme), i keď na terapii pracne oddelené zachovajú na duši šrámy, ktoré od seba samého oddeliť nejde.

    A teda uklízení pred návštevou by som tak dramaticky nevidela :) človek sám znesie temnejšie veci, ako je ochotný ukázať pred svetom, to nie je špecialita ADHD. Dá sa to otočiť a používať na dobré účely. Ten pocit uklizeného bytu je super, akokoľvek sa k nemu došlo. Pre mňa je ľahšie nabonzovať sa kamarátke a poprosiť ju, nech ma donúti, ako sa niekoľko dní nútiť a trápiť vlastnou neschopnosťou.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    TRAFO: Roky terapie :))
    ILTU
    ILTU --- ---
    TRAFO: Jj, kamarádi se zpočátku trochu divili mé formulaci: Nechcete přijít na návštěvu? Potřebovala bych uklidit. ;-)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    PULNOC: 😊 mmch sam pisu jak cunatko, peace 😊
    PULNOC
    PULNOC --- ---
    LAUNCHER: what THE truck
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    PULNOC
    PULNOC --- ---
    co kdyby sis priznal ze jsi se mylil kamarade a nenatahoval na mne tyhle mansplainingy
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    PULNOC: Neresil bych tady gramatiku, viz: LAUNCHER.

    Ale pokud Te to takhle zajima, tak na EN gramatiku treba:

    Free Grammar Checker | Grammarly
    https://www.grammarly.com/grammar-check
    PULNOC
    PULNOC --- ---
    to jsou opravdu slohove utvary ale nikdo nenapsal kde je ta hrubka.

    tam nebyla hrubka, ok? akorat kolega mel nejakou haluzi a spustila se tady kvuli tomu diskuze o pravopisu :)
    WOLFGAR
    WOLFGAR --- ---
    Presne tak jak popisuje PEJR: sam to vidim na sobe, prace u pocitace (a posledni dobou i "zabava") me ubiji. Veska ta mozkomlha a neprekonatelny odpor a tak to vse se vaze ciste k tomu sedet u te bedny. Jakmile mam prilezitost tvorit neco rukama tak je mi dobre. Beru si dovolenou na to abych jel na detsky tabor varit nebo pomohl kamaradovi stavet srub protoze si vlastne nejvic odpocinu fyzickou praci. A neni to o tom, ze u toho nepremyslis a nezapojujes mozek. Ale je to proste uplne jiny proces.
    PEJR
    PEJR --- ---
    PEJR: A jeste jsem zapomel zminit cit.. protoze na bilej papir muzes vetsinou sahnout jenom jednou, aby to pak nebylo usmudlany. Ale na kompu to muzes predelat milionkrat a ve finale mas vysledek treba dokonalej a pro nekoho treba lepsi, ale pro lidi s citem to bude nejspis sterilni.. Bezcitny jako pocitace samy.
    PEJR
    PEJR --- ---
    PULNOC: *Muscle memory* a *hand to eye coordination exists*, plus nejaka ta fyzikalni teorie/predstavivost..

    Ja treba kvuli prechodu na digital prisel o karieru fotografa. V komore a praci s analogovejma fotakama jsem v rocniku docela vynikal. A nez jsem dostudoval tak celej prumyslovej proces analogovy fotky vesmes zkrachoval a casaky vyhazely vetsinu fotografu, zamestnancu. Digitaly byly drahy a ja mel z delani fotek na pocitaci chut si vytrhat vlasy. Tak jsem skoncil u browseni webu abych se uklidnil.

    Do toho konkurence vzrostla diky nulovejm nakladum na digitalni post proces i porizeni snimku a jako tresnicku na dortu z toho udelali volnou zivnost. Takze uz na trh mohl opravdu kdokoli kdo byl dost ve vate na to si zaplatit techniku a zbytek uz se pak nejak posolichal..
    A tak s tim bojuju poslednich 20 let a hledam cestu jak se posunoit dal..

    U pocitace zvladnu sedet celej den, ale po 20 minutach soustredeni na praci muj mozek prestane spolupracovat a chce se jit projit. V komore bych byl schopnej pracovat celej den a nejspis bych zapomel i na obed.

    A cely je to prave o ty praci s fyzickym materialem a mit v hlave srovnany to know how pro analogovou fotku, jakozto fyzickym mediem. Kde nemusim premejslet jak kompu prelozit co chci udelat, ale proste tu myslenku ruce a oci daj nejak dohromady bez toho abych se stresoval tim, ze nevim jak a hodiny se patlal s nejakym tweakovanim slideru pred obrazovkou.

    O tom je ten ten strip.

    Jasne ze u toho premejslis nad cimkoli chces, ale nestresujes se tim, ze to nedela co chces.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    PULNOC: Protože hrubky ruší při čtení a ztěžují pochopení. Vlastně svojí leností přehazuješ duševní práci na ostatní.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    PULNOC: Důraz bych kladl na poslední odstavec... A věc se podařila, tohle je už IMHO mnohem lepší, mohla jsi mě též poslat do háje, jak tu kolegyni... 👍
    PULNOC
    PULNOC --- ---
    LAUNCHER: vidis mohl jsi treba uvazovat:

    > jsou tam hrubky. proc mne to sere?
    > ...
    > semanticky to bylo ok protoze jsem pochopil vo co go. neslo o zkousku v gramatice. tudiz ok
    PULNOC
    PULNOC --- ---
    LAUNCHER: promin ale hrubky se stavaji, myslim ze je to citelne a tim padem je to ok. pokud hodnotis kvalitu sdeleni podle poctu hrubek...rekneme ze tohle neni diktat.

    ale btw jake jsou tam hrubky?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam