• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    SUK: děkuji, vypadá super, ale mám tam nějaký problém https://github.com/michalkahle/czech-coder-xkb/issues/10
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    existuje na linux něco jako česká programátorská klávesnice jak je na windows?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    GIOMIKY: Ani na téhle nešťastné imitaci OS není problém rozbalit tgz.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    AXTHEB: Zipuju, kdyby to chtel nekdo rozpakovat na win2k ;p
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    GIOMIKY: Škoda, tar je príma.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    dík všem za příspěvky k mountování, nějak si to rozmyslím
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    AXTHEB: Po tech letech uz zadny vhodny nastroje nechci,
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    GIOMIKY: Když nepoužiješ nástroj na zálohy nevhodný, bude mít parametr na zálohování souborů na jednom souborovém systému.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    GIOMIKY: mounty patrej do /mnt, nekde taky do /media, jinde zas do /run/media, ja to tak mam, pac mam vse na nas a zbytek j e mi jedno.


    SUK: jo, zda se ze kdyz se vypne veskery support pro legacy a necha se jen efi, tak to funguje,
    SUK
    SUK --- ---
    MUXX:
    RATTKIN:

    Hele, neni tohle dneska s EFI uz davno prekonany problem? Mozna ze jen blbe kecam (jako minule s tim ssh/scp), ale mam pocit, ze jsem s dual bootem nemel zadny zasadni problem a ze to cele vlastne nejak zvladal primo "bios" (kterymu, co si tak pamatuju, jsem jen musel kdesi sdelit cestu k windowsimu efi bootloaderu)
    MUXX
    MUXX --- ---
    RATTKIN: ja to resim dvema disky a "multiboot" resim v vyberem disku ze kteryho se ma bootovat. mam tak separe systemy, muzu je jednoduse odstehovat do jinyho kompu a nemam strach, ze mi windows update poskodi boot.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY: zip bck.zip /home/user
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RATTKIN: Mounty patrej do /mnt. Kdyz budes chtit udelat zalohu home, tak tam nechces celej nas.
    zip home_backup.zip ~home/user
    by nebylo to prave
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    CHOROBA: jo je to statický desktop, tak si to mountnu do ~/nas
    dík
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    to je proto, ze to ty programy neumi. nektery to umej, kdyz se jim doinstaluje support pro smb.
    vlc to treba umi ;)
    jinak je to lepsi mountnout. u statickyho kompu ( je furt v siti ) to mam mountnuty pres nfs do /home/user/music|video|data
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    mám nas (freenas) který má sdílení přes smb nebo nfs.

    smb sdílení vidím na ubuntu v programu "Files" tak jako ve windows v průzkumníku. Ale ostatní programy se tam nedostanou. To je asi proto, že to nemám mountované? Mohl bych to napsat do /etc/fstab, nebo je něco lepšího aby se mi to mountovalo při startu?

    kam to mám mountovat? napadl mě /mnt a nebo home, co je lepší? na nasu mám tam filmy a muziku a tak.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    MCKIDNEY: Tak uz vim...
    [README] Bintray repositories are down now · Issue #6726 · termux/termux-packages · GitHub
    https://github.com/termux/termux-packages/issues/6726
    Maji dole bintray repo... chce to termux-change-storage ... asi po update / upgrade to bude fungovat.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Nevim, na Adndroidu 11 mi proste nejde cd ~/storage/cokolib, permission denied. Aplikace pristup na fs ma. Asi jim napisu na discord.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    GIOMIKY:
    Prvne setup storage funguje v pohode - mozna jenom aktualizuj balicky pokud mas starou instalaci.

    setup-storage nastavi pristup k systemovym adresarum od Android 5/6 uz nemas pristup ke karte jinak nez pres SAF. Proto aplikace vzdy prijdou s Vyberte adresar a povolte mi pristup.

    Termux nastavi SD kartu tak, ze tam nahraje Termux data - to ale je pouze slozka Termuxu.

    Pouzivam kazdy den :) Hlavne v kombinaci s python, ffmpeg mas youtube-dl pro alba, podcasty a videa. I ten rsync je k nezaplaceni
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    MCKIDNEY: Hmm... na starsich droide fungoval prikaz termux-setup-storage. Na fs telefonu tim zapisovat slo. Na externi kartu jsem take myslim neco zapsal, ale nejsem si jisty. Mas mozna pravdu, ze to nejde. Na novejsich droidech nefunguje termux-setup-storage. Respektive nastavi se ve ~/storage adresare, ale neslo mi do nich cd (change directory) a psalo to permission denied.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam