SHEALA: tak odboráři jsou speciální živočišný druh... to je jasné :-) jsou tam vnitřní rozpory... nakonec odporáři se vždycky radši dohodnou s korporativisty, protože jsou sociální struktura, která se evolučně vyvinula k parazitování na jednom velmi konkrétním typu společnosti a dělby práce, který dnes postupně zaniká - a není ani jasné, čím bude nahrazován.
koalice je stěží představitelná např. u zelených a odborářů: pro zelené je odstoupení od industriální civilizace a totální dělby práce základní předpoklad jejich myšlení (a levičáci co k ním nalezou, to mají zásadní problém nějak pochopit či uchopit) - zatímco business model odborů naopak dělbu práce a závislost kapitalistů na pracujících předpokládá, a tudíž jsou vyvíjeny tlaky na udržení tohoto modelu společnosti.
(zase na druhou stranu... pořád asi lepší debata s odobořáři, než s fašouny... i když ta argumentace je podobně zaslepená, uzavřená, nepřístupná změně...). s "kolektivním zájmem" je to vůbec složité. Liberál kroutí hlavou, a spíš než aby rejpal do odborářů, tak poukazuje na zjevné rysy kolektivního chování u fašounů (u kterých jsou paradoxní) :-)
Bohužel - já žádnou ucelenou utopickou vizi nemám: ani pro odboráře, ani pro handikopovaná. Napadají mi dílčí, individuální "utopické role ve společnosti", pro jednotlivce nebo menší komunuity. Bohužel - reálnost, že se podaří udržet aspoň takovout nějakou "společnost dočasných autonomních zón" klesá s tím, když vidím, jak lidi nemají základní instinkty co se týče odhadování nějaký "udržitelných" rolí ve společnosti... můžu sympatizovat s tím, kdo nerad platí daně, ale když si někdo třeba ani po třicítce neudělá pořádek aspoň v placení sociálního a zdravotního pojištění, tak je fakt krátkozraký trouba, a nevím, od čeho chce odvozovat legitimitu svých požadavků.