• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FOSSYMýty, Legendy a Pověsti
    O legendách, pověstech a mýtech minulosti, ze všech koutů světa. Od Hercula po Sun Wu Kunga. Od Draků po Čachtickou paní.
    Nikoliv UL!

    - Legendy o stvoření světa
    - Mýtičtí tvorové
    - Bájní hrdinové

    Slyšeli jste střípek nějaké legendy, a chcete ji znát celou?
    Znáte nějaký pěkný mýtus, který Vás oslovil, a chcete se o něj podělit?
    Zajímá Vás, kdo byl Belerofontes, Tyr, nebo Hannibal?
    rozbalit záhlaví
    FIN
    FIN --- ---
    FOSSY: kápi s "i" nebo tě předhodím nágovi a ten tě sežere :-) myslím, že se to vypráví přímo o budhovi, kterého ochraňovala kobra :-)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    OK, omlouvám se za pravděpodobně příliš nejasnou formulaci.
    Osobně jsem považoval za klíčové patřící konkrétně jednomu, pro danou zeměpisnou oblast a národ velmi typickému, zvířeti , tedy zvíře vyskytující se pouze v oblasti, o které píši.
    Druhou klíčovou oblast jsem definoval úzkým spojením s náboženstvím (a narážkou na jeho různé verze).
    Uznávám, že bez klíče byly možnosti až příliš široké, ale alespoň vedly k živé debatě :)

    A jednalo se o nágy, tvory s charakteristikami kobra indické - čili FIN: blízko - tvory spojené s budhismem a jeho jednotlivými formami, na rozdíl od většiny vyjmenovaných tvorů (kteří patří do kategorií zvířat, důchů, démonů) byly považovány za polobožské. A tam, kde kitsune byly tak trochu taškáři a šprýmaři a stejnou měrou uctívány jako obávány (a navíc spíše přírodní duchové), kde totemová zvířata byla (ve stručnosti) inteligencí nadaní avataři svého druhu, sfingy se svým "Uhodni, nebo tě sežeru!" (u Řeků), a gryf, pravda, má s rolí strážce nebes a posla bohů k zadání asi zdaleka nejblíž, nágové opravdu až na jednu či dvě vyjímky střežili a ochraňovali, zejména bodhisatvy, byli tak daleko na cestě k osvícení, jak jim jen jejich zvířecí část dovolovovala. Jeden příběh popisuje bodhisatvu, který několik dní meditoval be jediného pohybu - poté začal déšť, a tehdy se objevil nága, který sedmi závity bodhisatvu ovinul, roztáhl nad ním svou kápy a chránil jej před nečasem. Tento příběh je oblíbeným motivem při zobrazování nágů.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    FIN: Kobra 11 :D
    FIN
    FIN --- ---
    pak třeba ještě kobra :-)
    FIN
    FIN --- ---
    "jako ochránci nebo strážci" - není tam "...lidí" :-)
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    FIN: Hmhm, mno jo.. ale ani tak. Spíš chránil poklady před lidmi než lidi před něčím.. Tak nevím.
    FIN
    FIN --- ---
    SYLVAEN: lvopták údajně strážíval zlaté poklady
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    FIN, FIN: Nevím jestli bych lvího strážce mrtvých a dravého půlptáka považoval za vyloženě ochranitelské postavy.. Ale zajímala by mě správná odpověď.. :)
    FIN
    FIN --- ---
    nebo... gryf?
    FIN
    FIN --- ---
    FOSSY: že by... sfinx?
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    FOSSY: Že teda až po tak dlouhé době.. ale.. to je hodně obecně napsané zadání. Mohly by to být už zde zmiňované kitsune. Mohly by to být kočky v pojetí egyptského náboženství, jakožto vyslanci Bast (Bastet). Mohly by to být (opět) kočky v podání japonské mytologie (takzvaná kynoucí kočka, Maneki Neko).. mohli by to (s jistou mírou přivření oka) být Odinovi havrani..
    REINITA
    REINITA --- ---
    FOSSY: to mi zní jako totemová zvířata, ale nejsem si jistá, kam přesně svou hádankou míříš.

    ono (polo)božské bytosti jsou se zvířaty velmi silně spojeny (Egypt, Indie, Amerika...). Takže pro mě je to asi moc obecné.

    Taky to můžou být medvídci opatrovníčci :o)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    GORGLIN:
    Popravdě, zatím jsem se moc nesetka s vlkodlaky jako polobožskými strážci - ochránci, dokonce ani u seveřanů ne. Možná mi to jen uniklo, určitě neznám všechno.
    Ale vlkodlak byl (pokud vím) člověk, měnící se ve vlka. Ne vždy byl zlý, ale vyloženě jako ochránce, nebo strážce bych ho asi nevnímal.
    Dodej zdroj - souvislosti s náboženstvím, božský patronát a podobně, rád se poučím.

    Jinak ne, vlkodlaky jsem na mysli neměl.
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    FOSSY:
    Vlkodlaci na severu byli bráni jako ochránci nadaní božskou mocí.
    Tak to myslíš?
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Tak něco hádacího pro zahřátí – uvidíme, jestli tento popis stačí:
    Legendy a mýty vypráví o polobožských bytostech, vystupujících zpravidla (ne bez výjimek) jako ochránci nebo strážci. Podstatným detailem pro jejich popis jsou zvířecí atributy, patřící konkrétně jednomu, pro danou zeměpisnou oblast a národ velmi typickému, zvířeti. Jsou úzce spojeny s místním náboženstvím, a to v různých formách, závisejících na podobě, formě, v jaké je ono náboženství bráno.

    O jaké bytosti se jedná?
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    MLEKAR_STEIN: Takže jen pro úplnost:

    Můj oblíbený jazykolomný král Nabuchodonozor a prorok Daniel.
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    FOSSY: koukam a jo, voni se mi pletou :o))))))
    no, aspoň jsem se trefil do historky :o))))))))
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    MLEKAR_STEIN: Přesněji: zaměnil jsi otce se synem :)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    MLEKAR_STEIN: Tak to je tak napůl...

    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    napadl mě Belsazar a Daniel
    akorát v tomto případě se nejednalo zase o sen, ale vidění.

    File:Rembrandt-Belsazar.jpg - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rembrandt-Belsazar.jpg
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    FOSSY: Mhmhm, mno.. tak to je zajímavý oříšek.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam