• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    SAGUS: :-)))))
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    DARUMA: vidim, ze ty tomu nejak rozumies ;) . Neboj vnejsich referenci aj ucitelov mam dost. Slovo psychedelie znamena volne prelozene "manifestacia duse/mysli" a to pomenovanie nevzniklo zo srandy. To co si napisal sa da povedat aj inak "nazrel som do svojho srdca, a vsichni guruove vylizte mi prdel".. lepsie?
    Cloveka mozem hodnotit podla mnohych hladisk a z toho co si napisal ani nechcem vediet, co si pod tym "vyzarovanim" predstavujes ;). Ale neboj, ked niekedy stretnes skutocneho mistra a nebudes mat klapky na ociach, zistis o com som hovoril ;).
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    SAGUS: Koukám, že ty jsi ukázkový příklad toho, o čem jsem mluvil - "dám si houby a všichni guruové, vyližte mi prdel bo já jsem měl zážitek". :-)))) Bez vnější reference nejsi jednak sto rozlišit, zda si pouze nejedeš nějaký svůj holy ego-trip a za druhé nějak nerozumím tomu, jak můžeš hodnotit člověka podle nějakého vyzařování. Kvalitu člověka poznáš podle jeno činů (jak koná ve světě) a ne podle toho jestli svítí růžově nebo zeleně.
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    Jo a co sa tyka toho, ze "vsechno co potrebujeme mame v sobe" - dam ruku do ohna za to ze ziadny mistr na svete neuvidi do mojej duse tak hlboko, ako ja sam na 5g lysohlavok ;) . Mistr jogy ma uci jogu, ale zivotne rozcesti konzultujem s houbama :). Tiez by som neporovnaval meditaciu s psychedelikami.. clovek by si mal hlavne ujasnit co vlastne hlada, a ci cesta po ktorej kraca je naozaj jeho.
    Poznam cloveka ktory ziadnu jogu nikdy necvicil, pracuje s ayahuascou, tabakom a inymi amazonskymi rastlinami a mozem bez nadsazky povedat, ze energiu aka z neho vyzaruje a cistotu jeho bytosti mu moze zavidiet 90% urputne praktikujucich joginov, siriacich teorie o nezmyselnom vyhladavani zazitkov ;). Tak si vyberte
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    BJETUSH: vážně nikdo nechcete? cena na domluvě bo za něco vyměnim, ale je mi líto, aby to propadlo...
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    LILY: yop!
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: bezva.
    jo, prave to pochopeni principu a otevreni moznosti integrace je presne to co je na tom potreba zkoumat a rozvijet a kde se to ma potencial kryt s jinyma praxema v nejakym koherentnim ramci.

    ad dite, jsem zvedav :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ted mam novej projekt, btw. naimprintovat dite tak, aby az si jednou da MDMA, konstatovalo ze moc nechape proc je kolem toho takovy halo :-D
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: pro mne to byla jedna z nejdulezitejsich zkusenosti zivota. Kopernikovsky obrat. "Ano!!!" jako prase. Shozeni batohu, o kterem jsi dosud ani nevedel, ze tahnes.

    Casem jsem pochopila, ze ne kazdemu to musi fungovat podobne, takze jsem se umirnila, ale v te uvodni fazi mi to prislo fakt jak jak panacea. Vzdycky jsem nekoho zatahla na technoparty (spojeni s hudbou mi prislo zasadni - nechat mysl pustit) a pak mu kladla navodne otazky vedouci k uvedomeni si toho, jak se jeho aktualni stav PRESNE lisi od normalni neurozy. Naramne casy.
    Co mi prijde zvlastni je, ze nekdo si z toho vezme pochopeni toho principu a chce to dostat do normalniho zivota, nekdo ale ne. Kazdy dle sve natury..
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: takze rikas ze iniciacni zkusenost bezpodminecneho prijeti byla dobra? :)
    LILY
    LILY --- ---
    SLAUGHTER: mám dojem, že jakmile je vysloveno tajné heslo B2, tak létavci jsou už na cestě. Jsem zvědava, kdy přistanou...
    Ad Levin - retraumatizace?
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    TADEAS: a co ahinsa? co přijmout možnost, že Daruma má své mnohem vnitřnější důvody držet se dále od drog? Tendence vrtat do problémů a bolístek (a že o tom něco vím :-)) je snahou organismu vyřešit ony bolístky, leč stále budu tvrdit, že takovéto přímé léčení většinou nic neřeší a problém se jen prohlubuje. Ano informace se z toho vytříská, ale jde o informaci, anebo o vyléčení rány? To co jsem se naučil je pouze to, že jsme křehké bytosti a tak se stále učím prohlubovat soucit k ostatním.

    LILY: já u holotropu potkal spoustu lidí co se chodí opakovaně "očistit" a topí se dlouhodobě ve sračkách. Velmi výstižně to popsal Levine, ale nemíním tu rozbalovat další tématický balíček. Účinek pomine a co potom? a právě to potom je důležité! Jestliže budou drogy mít efekt terapie, potřeba jejich usu a abusu se bude postupně zmenšovat až zmizí. Potřeba opakování této činnosti IMHO o něčem svědčí... Btw toto mě zaujalo HANY33

    TADEAS: stejně tak jde porozumět hlouběji něž tady píše Tadeas, nebo nějakej Slaughter...

    TADY UŽ NEPOMŮŽE JÓGA. TADY POMŮŽE JEN ZEN! ZEN A B2 :-)!!!
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    TADEAS: Ano, komunikujeme. Ty přes filtr Tadeáš, já přes filtr Daruma. Super! :-)))
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DARUMA: my lidi, my lidi co spolu komunikujem a zajimame se. haló haló, je tam nekdo? :)

    DARUMA: souvislost ti muzu rict, ze tam hledam uprimne a to hledani spociva spis v dlouhodoby reflexi urcitejch zkusenostnich dat skrz jogovou praxi. pokud tam tu souvislost jen uvidim, ale ona tam nebude, no tak si budu lhat do kapsy. a to bych nechtel :)
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    YMLADRIS: Jojo, zjemňuju, zjemňuju. :-)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    DARUMA: jo tomu uplne rozumim..

    moje stesti bylo, ze jak jsem chabe telesne konstituce, velmi zretelne byly platby za to narazove vychyleni z normalu (celkovej pokles nebo nemoc atd), takze velmi rychle jsem dosla k zaveru, ze mym zivotnim projektem je dostat Bezpodminecne Prijeti do normalniho prozivani za strizliva, né to fetovat zvenku. To si ale kazdej musi posoudit sam u sebe. Pokud mas se sebou zkusenost nebo citis, kam by to vedlo, je uplne super, ze se takto regulujes. Jsou ale prokazane lidi, kterym fet v moderovanem mnozstvi neskodi. Adiktologie neumi predikovat, kdo si na tom ujede a kdo ne. Je nejaka asi prokazana korelace s uzkostnosti ("vsichni zavisli puvodne byli uzkostni"), ale kdo neni uzkostnej :) a stejne je to tvrzeni na vode. Takze kdyz to shrnu, jediny co mi hapruje, je jestli bys "kazdej kdo to s cestou mysli vazne vi, ze drogy k nicemu nepotrebuje" nemoh pripadne zjemnit :), pac jak ty vis, jak to ma kazdej..
    FLUMO
    FLUMO --- ---
    DARUMA: muze :) a stava hlavne u rizikovych skupin: lidi co maji dlouhodobe problem s nekterymi neutronsmitery
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    YMLADRIS: proc se tomu branit
    Protoze se muze stat, ze se mi to zacne libit (egu) a zacnu to do sebe tlacit pravidelne a nakonec skoncim jenom u toho MDMA a plus si k tomu přiberu ještě občas houbičky a jednou měsíčně LSD? Nerikej, ze tohle se nestava? ;-) Sice to muze znit banalne, ale IMHO se z toho muze stat jenom dalsi prekazka, respektive namotavka a uz to jede.
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    TADEAS: Jasně, když budeš chtít vidět souvislost mezi jógou a drogou, tak jí tam prostě uvidíš. ;-) Přes to nejede vlak. Já se ti pouze snažím vysvětlit, že když vezmeš z globálu indickou duchovní tradici (JOGA), tak tam žádnej pinponk ohledně drog nehráli. Možná pouze okrajově. Ten pinponk se začal hrál před pár desítkami let na západě v době kdy hledající experimentovali s čím se dalo. Včetně drog...a kolik lidí touto cestou dosáhlo nějaké stabilní realizace? To budou moct posoudit asi až naše děti. ;-)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    DARUMA: jinak ve tvym slovniku, pokud jsi ve fazi kdy nejakym zpusobem pracujes s Guru is (also) in you, tak MDMA se da chapat jako empowerment/blessing. Oslava, pri ktere na chvilku das stranou nektere prekazky. Rozumim jak myslis to ze "to nic neresi"; kdyz by cesta spocitavala jen v obchazeni zdroju blessingu, neda se nikam dostat. Ale na druhou stranu, proc se tomu branit, je to forma prace s energii. Inspirace a vira do dalsiho. Proto to ucitele studentum zpusobuji a ano, ucitel je tvoje zrcadlo, beztak si to delas sam.

    To te jako nepremlouvam :) jen popisuju urcitej zpusob prace s timto.
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    TADEAS: Kdo my?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam