• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    VALOR
    VALOR --- ---
    AIM_FREEMAN: tím nemyslím že by Samádhi bylo možné jen pro Inda a ne pro všechny lidské bytosti. Naopak. Ale metody a techniky k samádhi vedoucí které pocházejí z ásie stojí často na vysvětleních a paradigmatech která jsou pro někoho obtížně uchopitelná
    VALOR
    VALOR --- ---
    AIM_FREEMAN: když se narodíš do kultury kde od malička slyšíš pohádky z véd nebo do kultury kde od malička slyšíš pohádky od bratří Grymmů tak je to velký rozdíl. Zeptej se tradičních mistrů bojových umění nebo jogy jak se jim učí v Evropě a jak se jim učí v rodné zemi. S čím mají největší problém? Naše mysl funguje jinak a nejde jen o ty pojmy. Některé věci se prostě většina evropanů naučit nedokáže a Ti co to dokáží musí věnovat velké úsilí tomu aby svoje myšlení přeprogramovali. I v těch pojmech je rozdíl např. v tom v tom jaké symboly a jaké rámce a vysvětlení věcí kolem hledáme. Já se s sestoupením ducha a křestem ohněm setkal asi ve stejné době co jsem poznal pojem osvícení a to bylo mnohem později než jsem poznal bibli a ježíška. Neříkám že je nemožné to pochopit, nebo si to představit. Jen že je to těžké, težší než to je pochopit co to slovo znamená - vyjadřuje v sanskrtu pro Inda.
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    VALOR: Mě nepřijde úplně na místě "lokalizovat" přirozenost samádhi. Afaik v křesťanské mystice mají probuzení kundaliní (křest ohněm), realizace átman (sestoupení Ducha) realizace brahman (výstup k Otci, nanenevstoupení) atp., své protějšky - možná se to úplně nekryje, ale to je u rozdílných systémů běžné. Přiřadil jsem to dost humpolácky narychlo, tak mě kdyžtak znalci opravte a nekamenujte.

    Čímž neříkám, že je to pro nás jako sníst chleba s máslem..ale to imho ani pro průměrného Inda. A když zvládáme kuře na kari...;)
    VALOR
    VALOR --- ---
    DARUMA: ono už stačí to že se naše západní mysl snaží pochopit a vysvětlit něco tak nezápadního jako je samádhi
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    SLAUGHTER: IMHO vlastní zkušenost je sice fajn, ale v rámci diskuze, odborné diskuze o józe, je důležité aby diskutující rozuměli a správně používali odpovídající terminologii. Proč? Proto, aby se dorozuměli. Zvláště pokud se jedná o virtuální diskuzi. Sdílet své pocity a zážitky je lepší face-to-face u dobrého čaje. Osobně fandím každému, kdo je schopen si pár věcí o tom co dělá přečíst a nesnaží se jógu vyškubnout z jejího paradigma. Navíc Indové měli popis mysl a vědomí zvládnutý k dokonalosti, kdyžto my se v tom na západě pořád ještě plácáme, tak proč si trošku nezasanskrtit? ;-)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    STQ: nic není špatně. jen mi následná diskuze přijde zbytečná. Rozdíl vnímám zejména v tom, že k přirovnání používám vlastní zkušenost, zatímco ty používáš jakýsi můj výrok, který chápeš po svém. Ocenil bych nějakou tvoji vlastní zkušenost a ne rozbor cizích slov. To ztrácí autenticitu, protože opisuješ jak vnímáš to, co chápeš, že vnímám já... Jakože analyticky dobrý tah, tvá mysl je opravdu pružná :-). Kdybys ale dal nějaké podobenství vlastní zkušenosti, mělo by to pro mě jinou váhu. Já mám nějakou zkušenost, ta zkušenost se slovy opisuje velmi nepřesně, protože výroky jsou buď neúplné, nebo paradoxní. Vypíchnu pouze to, co v tu chvíli pokládám za důležité, což neznamená že si nejsem vědom neúplnosti výroku. Kdybych to měl popsat v celé kráse tak mlčím. Mě šlo o to sdílet, ne obhajovat se, anebo se tahat o to, kdo má pravdu. Mě zajímá autenticita a vlastní zkušenost. Já to vzdávám :-).
    STQ
    STQ --- ---
    SLAUGHTER: me se to jevi tak, ze ty popisujes jak to vnimas, ja odpovidam (na stejnym prikladu) ze to vnimam jinak. neco spatne?

    DARUMA: dik!

    FLUMO: kdyby takovy myslidlo (idealne jenom s jednim cudlikem a v hliniku a skle) vyrabel Apple, myslim ze by se to i ujalo :))

    HONZAL: v tyhle (sankhya, joga) terminologii v tom, ze mysl je organ vnimani a akce, nerozlisuje, nesoudi, jen vnima (pomoci smyslovejch organu) vec a priradi ji jmeno. pak v procesu nastupuje ego (ahamkara), ktery si to co mysl vnimala vztahne k sobe ve forme libi/nelibi, chci/nechci. a nakonec intelekt (boddhi), kterej urci co se nakonec stane.

    na prikladu: manas pomoci oci vidi jablko a pojmenuje ho ('hele, jablko!'). ahamkara k nemu zaujme postoj ('jablka mam rad, chci ho') a boddhi tomu da racionalni ramec ('dneska uz jsem snedl kilo jablek, takze tam tohle necham')

    cesky a anglicky ekvivalenty jsou vcelku nic-nerikajici nebo nesouci jiny vyznamy, proto muze mast je pouzivat...
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    SLAUGHTER: v čem se liší intelekt a mysl?
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    AIM_FREEMAN: k té chápavé schopnosti :-):
    Lidskou evoluci nastartovaly pěstní souboje, dokazují vědci – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/veda-skoly/288382-lidskou-evoluci-nastartovaly-pestni-souboje-dokazuji-vedci.html
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    SLAUGHTER: Tak já jsem se jen vyjadřoval ke tvým slovům, jak mi přijde přesnější o tom mluvit, aby to lépe sedělo s mojí zkušeností. A s písmy, jejichž autoritu uznávám..;)

    Moje zkušenost: Je-li mysl dostatečně prosvětlena co-nejvíce-jednobodovou odevzdaností (bhakti), přítomností realizovaného učitele nebo jiným způsobem, ztrácí tebou jmenovanou chápavou vlastnost (rozšiřuji i na tendenci odpuzovat/odtlačovat nelibé a rozlišovat mezi nimi) a v nastálém klidu a jemné blaženosti lze snadno pátrat po jejím zdroji. Nebo po Pozorovateli.

    SLAUGHTER: Také to znám takto. A jsem rád, že sem STQ tu snahu po sjednocení terminologie vzal jako téma. Protože když budeme používat tyto pojmy jednak se naše příspěvky zkrátí, druhak získají na jednoznačnosti a za třetí se tu budeme dost pravděpodobně bavit o józe. To, co říkáš ty, abychom se bavili o naší zkušenosti: ANO! Ale s použitím jógové terminilogie! :o)
    FLUMO
    FLUMO --- ---
    STQ: me se libi vyznam slova mantra, manas-mysl, tra-nastroj, da se hezky prelozit do cestiny jako myslidlo :) ...ale asi se to uz neujme
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    Špatné myšlenky - Eckhart Tolle (CZ) české titulky - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=6O-0PlRiUOo


    :)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SLAUGHTER: pranýřování mysli jsi měl, co vím, vždycky v oblibě sám, možná proto tam tématizace, projekce je někdy dobrá funkce mysli .)
    A moc rád čtu, že se Ti daří to přehodnocovat, přece jen, jak píšeš, je to nedílná součást bytosti... byť je to, slovy id MYKO, "přerostlé klepítko" :-)
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    STQ: Trul Khor jsem potkal, ale necvicim ho. Uci se treba v bonisticke komunite. Jantra jogu uci dzogchenova komunita.
    KAREN
    KAREN --- ---
    STQ: vsak o jantrajoze sem nosi zpravy YMLADRIS .)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    STQ: ohledně terminologie to znám zase takto
    Antahkarana je složena z Ahamkara (ego), Buddhi (intelekt), Manas (mysl), Citta (paměť). Jenže šedá je teorie, zelený strom života.
    Pro mě je výpovědí to, že já říkám jak to mám já a ptám se tě jak to máš ty a odpovídáš jak to vnímám já. Sorry ale to IMHO není pozorovatel, ale posuzovatel. Je ale možné, že to vnímám pokřiveně :-). Asi si nerozumíme. Nevadí :-)...
    STQ
    STQ --- ---
    DARUMA: hele a nepotkals Yantra Yogu nebo Trul Khor? uci to v cechach nekdo? to by me zajimalo...
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    STQ: Np.:-)
    STQ
    STQ --- ---
    DARUMA: dik :)
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    STQ: Ja praktikuju vadzrajanu a hathajogu.
    STQ
    STQ --- ---
    DARUMA: Darumo, co ty praktikujes za jogu?
    STQ
    STQ --- ---
    SLAUGHTER: zkusim nam trochu vnest poradek do terminologie, ok?
    jak aktualne vnimam to, co rikaji sutry tak vec se ma nasledovne.
    jako lidi (bytosti) mame vedomi (Citta, consciousness). to se sklada ze tri slozek:
    - mysl (Manas, mind) - organ sberu informaci (skrz 5 smyslovych organu) a konani (skrz 5 organu akce)
    - intelekt (Buddhi, intellect) - organ rozpoznavani (diskriminace) a rozhodovani
    - ego (Ahamkara, ego) - organ sebe-uvedomeni (tady vznika a potvrzuje se obraz o sobe samym skrz ztotoznovani-se s objektama nebo ideama)

    Vsechny tyhle tri casti se daji nasmerovat spravnym smerem a postupne zjemnit. Zbavit se jich nejde, a to ani smrti protoze jsou soucasti dvou nehmotnejch tel (Manomaya kosha, Vijnanamaya kosha) ktery se znova rodej a berou ssebou samskary.

    A za timhle vsim, jako medium ve kterym se mysl nachazi, je nemennej, bezvekej, zarici Purusa (Isvara).

    To, co popisujes jako nedavani-si pozornosti vnimam jako presmerovani pozornosti (intelektu) jinam, coz je ale totozna akce, jen vedouci jinym smerem. Jako kdyby te zaclo unavovat koukat se z okna a sel ses koukat do zrcadla. Samozrejme je to zasluznejsi atakdal, ale ten, kdo pozoruje je furt ten samej. Jestli mi teda rozumis...zaciname se dostavat do trochu hlubokejch vod :)

    Jestli pro tebe 'projit skrz myslenky a drzet se stredu' znamena to samy co 'projit skrz myslenky a bejt v hlave zticha a trochu se usmivat', tak souhlas :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam