• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    HANY33
    HANY33 --- ---
    STQ: Samozřejmě, že při pranajámě pročišťuješ tělo, ale čím? Prána není energie?

    No a energie (nejen z 5 Tibeťanů) mi vyléčily třeba alergii, po jejich pravidelném cvičení jsem odložil do té doby pro mě nezbytné léky, přestaly mě bolet mezilopatkové svaly, na jejichž bolest mi nepomáhal ani fitness ani gymnastika nebo běh, a určitě máš taky tu zkušenost, že "načerpáním" těchto energií těmito způsoby, přichází celková chuť do života, energie se projevuje barvitou komunikací, zvýšenou pozitivní citlivostí k jiným bytostem, někdy se tyto energie projeví i tak, že náhle propukneš v pláč z pocitu štěstí nebo když sleduješ scénu z filmu nebo koukáš na západ Slunce :)

    Což se neděje, alespoň ne tak často a intenzivně, když tyto cviky neprovádíš. Bez nich, alespoň já, inklinuji spíše k tamasickým silám.

    Teď jsem zmínil projevy těchto energií v zevním světě. Jak se (u mně) tyto energie projevují v meditaci, nebudu popisovat, je to těžko sdělitelné, ale věřím, že tušíš, co mám na mysli.
    VALOR
    VALOR --- ---
    STQ: To cviceni ma pozitivni ucinek na telo a mysl a nejen jako tenis. Kdo je na vnimani proudeni energie citlivejsi muze i u 5ti tibetanu citit ze se neco deje. Precijen je clovek u sebe a soustredi se na dech. Stejne jako u asan nemusis s tou energii co se nashromazdila udelat vedomne nic a presto to ma poztivni ucinek na telo i mysl. Telo sili stejne jako se mysl zklidnuje a procistuje. Celkove je to prospesne pro zdravi a pro me je zdravi soucasti jogy jako zivotni cesty a i kdyz to neni tradicni kombinace asan ale teosoficky konstrukt to neznamena ze to nefunguje. Nektere moderni postupy a techniky ktere shrnuji ty starsi nebo eklekticky vybiraji z ruznych tradic jsou i tak efektivni pro duchovni cestu. Ale to uz pak nemuzeme mluvit o joze v pravem slova smyslu. O definici jogy se tu uz mluvilo. Pro me je ten pojem sirsi a daleko vic to vyjadruje postoj k zivotu ktery zahrnuje techniky pranayamu, asany, ayurvedskou dietu a ocistne techniky stejne jako meditaci a pristup k bohu, prirode, cloveku a vsem zivym bytostem.
    STQ
    STQ --- ---
    HANY33: ucel pranajamy je ale procistit telo a zklidnit mysl, ne ziskavat energii (od toho mame redbull :)).
    o kundalini zatim nic nevim, neb jsem ji nepotkal, takze nemuzu soudit.
    nicmene otazka zustava - co s tema energiema ktery cejtis po peti tibetanech udelas?
    HANY33
    HANY33 --- ---
    STQ: A k čemu jsou energie, které získáváš zevní nebo vnitřní pranajámou nebo k čemu je kundalini energie?
    DARUMA: Nejde mi o nic, bratře, jen jsem si dnes vzpomněl na tu Tvoji "srágoru", když jsem ji prováděl :)
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    HANY33: Já nevím o co jde konkrétně tobě. :-)) Já jen říkám, že cvičení 5 Tibeťanů nemá s Tibeťanama nebo buddhismem moc společného. Ale jak sám píšeš, tak jako relaxační nebo protahovací technika je to dobrý.
    STQ
    STQ --- ---
    ...a k cemu takovy energie jsou?
    STQ
    STQ --- ---
    HANY33: no tak dobry! akorat pointa je, co s temadle energiema dal udelas?
    HANY33
    HANY33 --- ---
    STQ: Hm, to asi ne, energie, které v sobě cítím po 5 Tibeťanech jsou jiné než po squashi.
    STQ
    STQ --- ---
    HANY33: no jasne, akorat takovej squash by ti udelal stejnou sluzbu (i kdyz bez ty mysticky pohadky :))
    HANY33
    HANY33 --- ---
    DARUMA: A vo to jde, ne?
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    HANY33: Však jo. :-)
    HANY33
    HANY33 --- ---
    DARUMA: Já je provádím léta jako doplněk k jiným asánám s poctivými 21 opakováními a cítím se skvěle! :)
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    HANY33: Protože to je slátanina, kterou si autor nejspíše vycucal z prstu. Podobně jako Lobsang Rampa a další. Nicméně jako protahovací cvičení to bude asi dobrý.
    STQ
    STQ --- ---
    HANY33: no, to kazdopadne:

    It is interesting that well-known exercises “Five Tibetan Pearls” mentioned in Christopher Kelhem's book, as well as complex from the book by Peter Kelder (called “Five Tibetans”), that also claims to Tibetan roots, are not recognized by Buddhist lamas as authentic styles of Tibetan yoga. Origin of these data belongs to some theosophists of the first half of the 20th century. They do not mention anything distinct about the linage of these practices. Probably, it’s just a fragment taken out of a complex seen somewhere in the East.

    zdroj je tenhle (mimochodem fakt zajimavej) clanek, doporucuju projit i ostatni na tom serveru:
    Ilya Zhuravlev: Tibetan yoga | Wild Yogi
    http://wildyogi.info/en/issue/ilya-zhuravlev-tibetan-yoga
    HANY33
    HANY33 --- ---
    DARUMA: A proč?
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    HANY33: Jo.
    HANY33
    HANY33 --- ---
    DARUMA: Tak 5 Tibeťanů je pro Tebe New Age srágora, jo? ;)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    DARUMA: jo, pěkný pokus stáhnou pozornost ze sebe na mě. Ale to zvládnu i sám... Skupinová dynamika je svině, co :-)?
    STQ: ano, přesně to. Buď je chyba ve psaní, anebo ve čtení. Nekamenuji terminologii, ta je pro mě méně podstatná. Také čtu sútry. Ten důraz byl kladen na tu spodní část původního příspěvku. Ale diskuze plyne, že? Více mě zajímá to níže zmiňované "posezení u čaje a vlastní zkušenost" protože má zkušenost je, že prožitek mívá jinou kvalitu, než představa o něm opisovaná v sútrách.
    HONZAL: ok, chceš-li intuice, to byl překlad z wiki, nechtělo se mi hrabat se v knihách...
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    STQ: Tak dneska se veřejně valí i ty nejvyšší nauky ve velkým. Viz. například již zmíněná dzogčhenová komunita.
    STQ
    STQ --- ---
    DARUMA: takovy lidi jsou (pro me) uchvatnej priklad toho, ze cesta nekam vede. a tou nejsilnejsi inspiraci pro dalsi praxi...

    to, ze je spousta ucitelu ktery predavaj zakladni uceni je taky kazdopadne skvely, o tom zadna...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam