• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    LOMILOMI
    LOMILOMI --- ---
    MEA: jestli te to uvolni, tak palec nahoru...je to orece jen oro terapeuticke pouziti :)
    MEA
    MEA --- ---
    SAGUS: taky mne to dneska napadlo :))) no proč ne, majoránka to sice jistí, ale marijánka na mne pokujuje
    MEA
    MEA --- ---
    TORUVIEL: tak já si to i přečtu :) jen jsem sledovala obrázky, přiznám se :)

    STQ: to jemné dýchání bylo jediné, co chvíli pomáhalo, ve fázi křečí jsem ale musela jen čekat, až to přejde a modlit se, aby to bylo krátké.. určitě ale dech křeče zmírňoval..

    YMLADRIS: díky, tu Mojžíšovou zkusím, doporučovala ji taky Karen.. navíc rehabilitaci pomalu, ale jistě plánuju.. máš nějaké pdfko třeba?

    jasně, teplo.. jinak pila jsem silný vývar z majoránky, půl litr, usnula jsem a křeče se velmi zmírnily a mohla jsem i chodit

    LILY: díky za zajímavé doporučení.. nějak sama od sebe jsem pak k tomu majoránkovému vývaru přidala ještě směs ze zázvory, jablka, skořice, hřebíčku a šípku, ale osobně to nedoporučuju, necítila jsem se potom dobře. myslím, že tam nesedlo to koření a to jablko.. nevim, tak nějak jsem to cítila, ale s jistotou to zatím potvrdit nemůžu.
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    a co konopi? :)
    LILY
    LILY --- ---
    MEA: není to sice rada související s jógou (i proto, že mně osobně se líbí doporučení v prvních dnech necvičit vůbec), ale jak píše YMLADRIS o tom teple, tak hodně lidem pomáhá zázvorový čaj. Mohla by pomoci i preference teplé stravy v těch pár dnech (třeba i na snídani si dát kaši nebo polévku). V jednom auditku jsem zase četla, že některým ženám na menstruační křeče pomáhá orgasmus. Spousta žen taky říká, že od doby, co používají místo tamponů menstruační kalíšek, tak jsou bolesti výrazně menší.
    Mně (aspoň subjektivně) pomáhal čaj řebříček s kontryhelem, naštěstí se to po porodu začalo lepšit a teď o nějaké bolesti skoro nevím. Naopak se mi křeče výrazně zhoršily, když jsem si občas dala kafe.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    MEA: mne hodne snizilo bolestivost MS cviceni dle Mojzisove, chodi se jednou za mesic k fyzioterapeutce, ta postupne uvolnuje blokady, klasicky je to metoda na podporu otehotneni ale rikala ze uz po prvnim osetreni a pravidelnem cviceni to ma vliv i na MS a taky ze jo

    jinak akutne teplo - stazena tkan boli kvuli nedostatku kysliku, teplo roztahne trochu cevy = uleva
    STQ
    STQ --- ---
    MEA: zene dobre funguje vajrasana (10-15 minut), ve ktery jenom jemne, pomalu dejcha, krece i bolest se pak zmirnujou nebo uplne mizej
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    MEA: Tam právě píšou, že "Během prvních dnů menstruace cviky už necvičte.". Taky nejsem moc fanda těhle laciných magazínů pro ženy, všude plno reklam atd. Ale třeba by to mohlo fungovat, nezkoušela jsem. Kdysi jsem absolvovala kurz od jdž s názvem "jóga pro ženy" a radily nám tam i nějaké cviky na tyhle bolesti, ale samozřejmě se mi to už všechno vykouřilo z hlavy, bohužel.
    MEA
    MEA --- ---
    vycházela jsem taky z tohoto, jen mi to přijde nějak stručné..
    Praxe v době menstruace - Jóga Online
    http://www.joga-online.cz/praxe-jogy/praxe-v-dobe-menstruace.html
    MEA
    MEA --- ---
    TORUVIEL: díky za tip.. :)
    no přiznám se, že jsem těmto typům článků moc věřit nechtěla.. ale když tak na to koukám, tak si z toho něco vezmu :)
    právě včera při tom hardkoru mne to spontánně tahlo do oné sedící kočky, nebo napínat a povolovat celé tělo v leže, to bylo jediný, co jsem mohla dělat. např. ten zcela první cvik (nemůžu si vzpomenout na název) byl zcela nepřípustný, způsoboval křeče.. nejlepší byl spánek.. :)

    jinak svíčka při menstuaci? jsem měla za to, že se pánev nemá obracet..
    na klasický průběh cyklu (bez těch šílených bolestí) by to asi jít mohlo, ale zajímalo by mne ještě, co na to další lidi, zkoušel to někdo?
    MEA
    MEA --- ---
    ahoj,
    mám dotaz převážně na ženy, ale pokud by muži poradili, tak to je zajímavé plus.
    tušíte nějaké cvičení během silně bolestivého cyklu? zatím mi přijde vhodný plný jogový dech, dále pátrám, ale ráda se nechám poučit :)
    ještě poznámka, šlo o silnou paralizující bolest s fázemi křečí a velkého uvolňování (připadalo mi to jako stahy, příprava na předporodní stavy), během kterého jsem se nemohla příliš hýbat.. proto jsem zatím u plného dechu, nicméně myslím, že by mohly existovat cviky i na takovouto bolest..
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    TADEAS: presne neco na tento zpusob jsem potrebovala slyset, diky! :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    IOM_NUKSO: cau, uz spousta rad padla, za me bych ti poradil vynechat tu zadrz dechu, ktera spis muze vest ke zvyseni tlaku a koncentraci energie, misto ni dej jen vydech nebo nadech, podle toho, co tam v te sekvenci sedi. pokud mas tendenci k vysokemu tlaku, tak se spis soustredit na zpomaleni, jemnost a synchronizaci pohybu s dechem, jak ti tam i v instrukcich pisou.
    jinak to proste zkoumej. pri ktery pozici ten tlak vznika, jestli by ti pri balasane pomohlo dat hlavu na stranu, nebo si podlozit hlavu pestma, nebo ji vynechat, nebo udelat jen kratce. v joze prozkoumavas telo a to, jak funguje a co se v nem deje, takze to ber jako soucast procesu, spis nez jako neco, co kazi zazitek. jakejkoliv zazitek je naprosto ok, je to objekt zkoumani a vzdycky se bude menit, tak je dulezity s nim bejt neustale v kontaktu a vnimat, co se deje a na zaklade toho se zarizovat.
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    IOM_NUKSO: "Ja mam prave dost neprekonatelnej problem jit mezi lidi o to vic mezi nima cvicit.." Vidišto, hned první věc na které můžeš pomocí jogy pracovat a která ti otevře dveře na jiných úrovních .)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    IOM_NUKSO: obecně - pokud Ti dělá cvičení stavy, které subjektivně hodnotíš jako nepříjemné, zvolni v intenzitě, délce cvičení a/nebo vynech některé asány. Případně si dej pár dní pauzu a zkus jemněji/méně.

    Joga vede k rozšiřování vědomí a čištění všech úrovní těla a mysli, což může spolu nést (v přechodné fázi) zhoršení psychického stavu, podivné nebo nepříjemné tělesné symptomy. Je velmi dobré mít odborné vedení nebo učitele - člověka, který má zkušenosti a je schopný Tě nasměrovat. Zvlášť když se Ti takovéhle věci ději.

    Na netu Ti tu můžeme poradit hodně věcí, ale osobní kontakt je osobní kontakt (třeba vidět Tvoji konstituci, vidět Tě cvičit atd.) a ten se úpřes net těžko zprostředkuje.
    Tlak do hlavy obecně by neměl být, možná tak při stoji na hlavě/loktech/rukou, kdy se krev valí do mozku, ale obecně by to nemělo být nepříjemné a nemělo by to přetrvávat. Možná bych, být Tebou, si zkusil s nějakým dobrým učitelem jogy doumluvit privátní lekci bo dvě, zacvičit si s ním, probrat to s ním, případně to hned na začátku nadhodil jako "zakázku". Myslím že jsou lidé (ale v Pze jich imho není moc), kteří jsou schopni Ti s tím pomoct.
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    JUNIOR:
    STQ:
    dik za odpovedi. Takze ten tlak do hlavy pri cviceni treba te shashankasany je spatne? A jak se s tim zachazi? Necvicit tu pozici vubec?

    Ja mam prave dost neprekonatelnej problem jit mezi lidi o to vic mezi nima cvicit..
    STQ
    STQ --- ---
    IOM_NUKSO: bolesti hlavy a zmeny tlaku si kazdopadne jogou zpusobit muzes. akutne prestan cvicit sama doma podle knizky a jdi nekam mezi lidi. pokud cvicis podle systemu jogy v dennim zivote, tak mas spoustu moznosti...
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    IOM_NUKSO: Podle mě je to celkem náročná sestava na začátečníka. Zkusil bych ze začátku spíše zvolnit a ráno cvičit klidně jen pozdrav slunci a delší sestavy bych spíš přenechal někomu zkušenějšímu se kterým to můžeš cvičit. Nevím, jak hluboce do yogi vidíš, ale je velký komplexní systém a možná bych začal čtením článků, časopisů apod než čtením odborných časopisů, nikam bych nespěchal. K tomu mi sedí tvůj tlak. Já měl kdysi tak nízký tlak, že mi dětská lékařka musela měřit tlak tolikrát, že nevěřila, že jsem na něm dlouhodboě fungovat. A už je to lepší. Záleží co od yogy hledáš, ale asany jsou jen malinká část celkové jogy. Možná bych se zkusil více zaobírat ostatními - např. jamy nebo nijámy. Ikdyž každý máme jiný přístup. Třeba ti někdo zkušenější než já poradí lépe. Jen spíš odpovídám otázkou
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    IOM_NUKSO: sorry tam mam chybu - misto balasany shashankasana(proste prvni cvik v levelu 2).
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    LAKSHMANA: jasne. Cvicim rano asi hodinu po probuzeni. Cvicim presne tohle - http://www.yogaindailylife.org/esystem/yoga/en/040000/level-2/ ve stejnem poradi. A podle mnen mi to slo uz celkem dobre, takze jsem zkusila jit i na level 3 a prave mam pocit, ze u te salutace jsem neco prepiskla - nestiham zaroven kazdou pozici procitit i dychat, pricemz mi dela hlavne problem zadrzet dech v 6. bodu.
    Dnes jsem mela u doktorka krevni tlak idealni, tak nevim. Ten tlak do hlavy je ale porad :( Dost mi to kazi zazitek :(
    Ocekavam hlavne uvolneni a opadnuti napeti.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam