• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    KAREN
    KAREN --- ---
    PISISKVOR: kdybys chtela dobryho brnenskyho fyzioterapeuta/chiropraktika, napis do posty ;)
    PISISKVOR
    PISISKVOR --- ---
    TADEAS: SLAUGHTER:
    dekuji vam obema, souhlasim, nemam co bych vytkla.
    muj dotaz nespecificky je, protoze tady to nejspis neni vhodne misto pro reseni konkretnich bolesti zad (nicmene dekuji za vstricnost). ortho to pry neni, neuro taky ne (rikali doktori). takze zrejme muskularni, i kdyz zadne rehabilitace (cviceni a mekke techniky) zatim nepomohly. problem neni uplne jednoznacny - jedna se o tuhnuti a napeti v oblasti beder (zhorsujici se s mnozstvim pohybu), bolest v teze oblasti pri kychnuti/kasli. je pro me nemozne delsi lezeni rovne na zadech/brise (delsi= treba 15min a vic), ta oblast me boli i pri obycejnem otaceni se na posteli. nikam nic nevystreluje a nikdy nevystrelovalo, po porodu se to posunulo niz, jakoby okolo kosti krizove. na prvni pohled si vzdy vsichni mysleli, ze je to SI, po takovem tom diagnostickem hmatani a ohybani zjistili, ze SI to neni, ale dal jsme se nikdy nedostali. s jinymi jsme hledali spousteci body, ale nenasli jsme nic.
    ty svoje konkretni problemy se snazim resit prave individualni cestou s fyzioterapeutkou, protoze za ty roky jsem dosla k zaveru, ze skupinove lekce jsou pro me ztrata casu. za ta leta se na mne vystridala rada "specialistu" (mysleno vecne i ironicky) a bohuzel jsem, zda se, skoncila v kategorii lidi, co maji chronicke bolesti zad bez jasne etiologie a tudiz i bez konkretni rady co s tim, a mozna, ze soucasny stav uz nema nic spolecneho s puvodni pricinou, no tezko rict. nikdo si se mnou nevi rady a ja se v tom nevyznam uz vubec - zatim se vsichni ti specialiste shodli akorat na tom, ze musim cvicit, mineno rehabilitace, jogova cviceni atd. ale verte mi, ze stran tech rehabilitacnich cviceni jsem vyzkousela jiz kde co a ani z dlouhodobeho hlediska nezabralo nic ani trochu, dostala jsem se az do bodu, kdy mi neurolog nabizi leky, coz povazuju za absurdni (takove ty veci na snizeni napeti svalu apod.). moji aktualni a nejspis i posledni nadeji, co se cviceni tyce, je SM system, tak se snazim vytrvat a uvidim casem.
    jak pisete rozvijet telesnou citlivost, venovat pozornost informacim, ktere mi moje telesna existence dava - to je urcite trefne a zaroven se obavam, ze to je u me docela problem, protoze ja se na tu svou telesnou existenci asi moc napojit neumim (nebo se mozna mylim, ale asi chapete odkud ta domnenka prameni, kdyz leta nejsem sto vyresit tento problem a naopak se porad zhorsuje). je to jeden z duvodu, proc me okouzlila joga, protoze tento druh pohybu vnimam jako neco, co mi pomoha objevit to telo, o kterem ani nevim, ze ho mam.
    stran jogy mi jde o to, ze bych v tom moc rada pokracovala, at uz iyengar nebo jiny smer. bohuzel vedle tech individualnich lekci s fyzio. si uz nemuzu dovolit individualni jogu (i tak se tezko hleda schopnej clovek, prijde mi, ze dnes je tolik "odborniku" s pochybnymi zkusenostmi...). na iyengar jogu chodim (no, ted uz se spis da rict chodila jsem) do Yoga Centrum Brno, kde se mi zda, ze uroven je dobra (v porovnani s jinymi skupinovymi lekcemi, taky hodne zalezi na konkretnim cviciteli) a rada bych v tom pokracovala, ale dost me znejistuje to, ze u nejedne asany trpim (jako ja jsem to puvodne pojala tak, ze bodejt bych netrpela, vzhledem k moji situaci, a ze se to casem urcite nejak rozhybe).
    ale vzhledem k uvedenymu jsem znejistela, jestli v tom vubec mam pokracovat nebo zkusit nejaky jiny smer.
    omlouvam se, pokud je to OT, ja chapu ze toto auditko je o necem jinem nez o reseni konkretnich problemu s pohybovym aparatem, ale s tim jsem sem ani nesla. osobne neznam nikoho, kdo by se jogou zabyval (natoz vetsi mnozstvi lidi).
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    PISISKVOR: Tvůj dotaz je nespecifický. Když neznáš zdroj problému, tak ti nejde korektně odpovědět. Tadeas má pravdu, že jóga není terapie. Má však terapeutický potenciál (hovoříme-li například o cvičení ásan). Její potenciál je však orientován na specifické poruchy systému. Hovoříme-li o józe jako o terapii, nejedná se o všelék. Co se týče rad jak postupovat, tak o5 souhlasím s Tadeasem, jen dodávám, že léčebný proces může být jak příjemný, tak nepříjemný.
    Obecně nejde o metodiku, ale o práci s principy. Záleží na instruktorovi, učiteli, stejně jako na žákovi, či pacientovi atd. ne na názvu systému. Žel 96% populace jsou tajtrdlíci. S fyzioterapií je to stejné. Budeš-li znát příčinu svého nekomfortu, mohu ti poradit. Jedná se o bedra, či kříže, jde to od středu, či ze stran, jedná se o přechod L/S, nebo jde o SI? Jde o neuro, orto, či muskulární příčinu? Může být příčinou málo pohybu, či moc, anebo nějaký stereotyp? Ale to s tebou měla řešit fyzioterapeutka.
    PS: Je zajímavé, kolik mají ti odborníci rad ohledně systémů jako je Iyengar yoga bez toho aby byli schopni specifikovat diagnozu.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PISISKVOR: ahoj, muzu ti nabidnout jen takove obecnosti ze sveho pohledu. jogove cviceni dle meho neni terapie, nema resit specificke problemy. nevylucuje to, ze muze byt dovedne terapeuticky pouzite, anebo ze se clovek nekdy strefi a bude mu tak fungovat. zakladem jogoveho pristupu je kontaktovani zakladni inteligence, v tomhle pripade telesne inteligence a tim ozdravnych procesu. urcite ti v tom nekdo muze pomoct, ale to je spise varianta konzultaci jeden na jednoho a pak nejaka tva na tom zalozena praxe, spise nez obihani nejakych ruznymi lidmi ruzne vedenych cviceni. pokud nekdo doporucuje 'cviceni', je to prilis obecne a je treba najit nekoho, kdo vi co dela a zna souvislosti. zatnout zuby a vydrzet pristup, ktery ti zpusobuje diskomfort nebo bolest, neni dobra cesta. naopak, je treba jit cestou hledani funkcniho a to rozvijet. jak to delat -- rozvijet telesnou citlivost, citit a byt ochotny neustale citit, rozpoznavat co takto citim, co potrebuju, co dana oblast potrebuje, jake mikropohyby i vetsi pohyby v te oblasti i zbytku tela jsou prijemne, jemne, otevirajici, ozivujici, nebo ktere k necemu takovemu vedou. pozornost a (nijak specialny regulovany) dech do te oblasti. uprednostnit informace, ktere vychazi z toho, co citis, ktere ti tva telesna existence neustale dava, oproti tomu, co si o tom myslis a jake informace ti o tobe a tvem tele nekdo zprostredkovane poskytl.
    PISISKVOR
    PISISKVOR --- ---
    je tu prosim mezi vami nekdo, kdo ma osobni zkusenost s tim, ze by skutecne vyresil bolesti zad iyengar jogou? muj problem spociva v prozatim nevysvetlitelnych problemech v oblasti beder/panve. iyengar jogu jsem cvicila uz pred lety, kdy uz jsem problemy mela, ale mnohem mensiho razeni, nez ted - hlavne slo o to, ze pri cviceni jsem netrpela.
    ted jsem od zari navstevovala v jednom zarizeni dva kurzy s ruznymi uciteli. jeden ma pristup takovej, jakej jsem u teto jogy zatim nevidela - na zacatek da treba 20min aktivniho stridani asan, coz samo o sobe spatny neni, ale pokud uz na tu lekci prijdu zkriplena, tak tohle me spolehlive dorazi (protoze napr. skakani z malasany do caturangy, pak do psa a takle porad dokola je pro nekoho, koho boli bedra, fakt tortura), druhej to bere ohleduplneji, zadny skakani, pomala technicka prace tak, aby to fakt kazdej dal, a kdyz se najdou jedinci, kteri z nejakyho duvodu konkretni asanu nezvladnou vubec, vymysli alternativu. po par tydnech jsem na lekce s prvnim zminenym prestala chodit uplne, byt jsem to mela predplacene na pul roku, protoze tenhle styl pro me byl asi jako kdyz se zlomenou nohou skacete pres svihadlo.
    ted nevim kam dal, protoze mam jeste par lekci zaplacenych u druheho ucitele, a taky mam moznost vycerpat omluvene lekce. na jedne strane je mi iyengar joga velice doporucovana (shodou okolnosti doktorem, kterej vlastni/vede/nevim co presne konkretni misto:), na druhe strane mi soukroma fyzioterapeutka rekla, ze pro podobny potize, jako mam ja, je tento druh jogy vhodnej nejmin ze vsech. znejistuje me i fakt, ze to same jsme ja a jedna ma znama, ktera ma taky nejaky bolesti zad, slysely z vice zdroju (neurolog, BMT maser atd.).
    celkove to na me zacalo pusobit dojmem, ze iyengar je pro lidi, co potize nemaji (nebo jen nejake banalni zalezitosti jako takova ta bezna ztuhlost), ale neni to vhodny smer pro nekoho, kdo fakt trpi (pricemz ja nemam zadnou konkretni diagnozu, zatim mam za sebou rentgen a MR bederni patere a rentgen panve, s tim ze zadnou zjevnou pricinu neodhalili a vsichni mi stale doporucuji cviceni jako jedine reseni).
    tak se chci zeptat, zda je tu nekdo s podobnou zkusenosti a mohl by mi to potvrdit nebo vyvratit. aktualne jsem v rozpolozeni kdy si rikam, ze zatnu zuby a jeste tomu dam sanci (protoze tento zpusob pohybu je mi jinak velice sympatickej, stejne jako pristup jedoho z tech cvicitelu a vubec dojezdova vzdalenost a cas, kdy lekce probiha), ale vzhledem k vyse uvedenymu zacinam nabyvat dojmu, ze toto neni vhodnej druh jogy pro lidi jako jsem ja a nerada bych ztracela cas a/nebo si pritezovala. za pripadne rady budu velmi vdecna, dekuji a jsem s pozdravem.
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    Před jogovou terapii jsem schopen sníst ovoce, od doby co cvičím astangu všechno vyblinkam, hlavně když poctivě držím bandhy.
    _AGATA_
    _AGATA_ --- ---
    HONZAL: zkus třeba nějakou kaši, pokud mám po ránu hlad dávám si třeba instatní kukuřičnou, zaleješ horkou vodou, dáš do toho trochu mlíka/másla atp. dle chuti. připravený to máš za minutu. při cvičení to necejtim. připadá mi to lepší než trpět s prázdnym žaludkem nebo zbytečně vstávat o hodinu dřív.
    TRAMVAJ_22
    TRAMVAJ_22 --- ---
    Milí jogíni, máte někdo zkušenosti s nějakým kurzem "Yoga teacher" ve stylu vinyasa, flow yoga...je vůbec vinyasa vyučovaná v Indii nebo je to jen čistě zapadní záležitost?
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    HONZAL: Zalezi zda pro tebe joga znamena bezduché opakovani nejakych technik, anebo sebezkusenost. Poradit ti mohu, ale to co plati pro me nemusi platit pro tebe. Napr. takovy cukrovkar to bude mit jinak nez ja.

    Viz Gita
    III.35 Lepší je vlastní stezka, byť nedokonalá, nežli dokonale vyšlapaná stezka druhého. Lépe je zemřít při plnění své povinnosti, neboť stezka druhého není tvojí stezkou.
    VI.16 Avšak nenalezne Mne ten, Ardžuno, který své úsilí přepíná, kdo jí příliš mnoho nebo příliš málo, ani kdo spí příliš mnoho anebo zase příliš málo.

    - kdyz telo bere ze svalu, tak uz jdes do finale.
    - obecne sportovci vyuzivaji hladoveni pro zvyseni vykonu (stimuluje to fci sympatiku), traveni nastava behem odpocinku.
    Ale joga se zas tak nezabyva kultivaci fyzickeho aspektu. Jde ji o vztah k nemu. Ale chces-li hovorit yoga fitness jazykem, tak primarnim cilem asan neni vytvorit napeti, ale jeho uvolneni, tzn. nastartovat fci parasympatiku, kdy dochazi k regeneraci organismu.

    Mohu jen dodat plny zaludek by nemel byt zdrojem vyrusovani, stejne jako zaludek prazdny.
    Rad bych ti pripomel tve drivejsi rozlisovani mezi praxi asan a jogou :-). Je cilem cviceni asan vytvorit nejakou pozici, ci sekvenci, ci je ten cil jinde?

    LODBROG: a pár drobností - mozna uz to bylo receno, pak me omluv.
    ale trávení souvisí s absorpcí (chces-li samanou) a souvisi s fci parasympatiku. Vykonnostni sportovci vyuzivaji hladoveni pro zvyseni vykonu (stimuluje to fci sympatiku), traveni nastava behem odpocinku (viz jak jsi popsal to stahovani do sebe).
    Problem jezeni na noc neni v tom ze se potrava znehodnocuje v zaludku, ale v tom, ze se narusuji vnitrni hodiny a organy si neodpocinou, coz je opotrebovava a ten proces neprobehne v kvalite jak by mel.

    BIGG23
    BIGG23 --- ---
    Hare Krishna, učil někdo z vás jógu za peníze nebo ubytování či jídlo v JV Asii? Rád bych dostal nějaký tipy, konkrétní lokality atp. Mockrát děkuji!
    PEJR
    PEJR --- ---
    PETRUSSH
    PETRUSSH --- ---
    Ahoj, mate nekdo typ kam na jogovy pobyt v Thaisku? (nejlepe z vlastni zkusenosti). Dekuju. Pripadne info o resortech poprosim do posty :)
    IFKA
    IFKA --- ---
    ještě hledám dlouhé formy manter vztahujících se ke každé pozici čandra namaskáru (pozdravu měsíci).
    anglická transliterace nemusí být podle zkušenosti se zbytkem textu moc až skoro vůbec přesná.
    uvítám cokoliv - zdroj s českou transliterací, IAST transkripcí... pokud i český překlad, tak to bude zlatý :)

    Om Kamasvaryal Namah
    Salutations to she who fulfills all desires
    Om Bhagamalinyai Namah
    Salutations to she who wears the garland of prosperity
    Om Nitaklinnayai Namah
    Salutations to she who is ever compassionate
    Om Bherundayai Namah
    Salutations to she who is fierce
    Om Vahnivasinyai Namah
    Salutations to she who resides in fire
    Om Vajreshvaryai Namah
    Salutations to she whose diamond-like vajra
    essence is indestructible power
    Om Shiva Dutyai Namah
    Salutations to she whose messenger is Shiva
    Om Tvaritayai Namah
    Salutations to she who is swiª
    Om Kulasundaryai Namah
    Salutations to she whose beauty and virtue is
    the essence of the kula family and community
    Om Nityayai Namah
    Salutations to she who is eternal
    Om Nilapatakinyai Namah
    Salutations to she who is adorned with a blue flag
    of infinite mystery
    Om Vijayayai Namah
    Salutations to she who is ever victorious
    Om Sarvamangalayai Namah
    Salutations to she who is always auspicious
    Om Jvalamalinyai Namah
    IFKA
    IFKA --- ---
    ahoj, znáte termín "ucchara"? mělo by se jednat o nějakou základní krijá techniku, ale bohužel se mi nedaří dohledat. konkrétně potřebuju její českou transkripci. děkuju předem za tipy :)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    DARJEEL: Takže účel Tvé intervence je proškolit Lodbroga v debatě, jo? :P
    Vlastně potvrzuješ to co píšu, ale dostals potřebu rejpnout, chápu :)
    Neboli odpověď podle Tebe měla být (podobně jako Tadeášova) nějak takto? ;)
    HONZAL: Před jógou se nejí, ale jestli to nemůžeš vydržet nebo máš takový pocit slabosti že jinak nezacvičíš, tak se najez. Lepší cvičit po jídle než necvičit vůbec.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LODBROG: nikdo nevime vsechno, prave proto neni treba za vsech okolnosti reagovat na kdejaky prispevek;)
    Jinak sam bych si k tomu netroufnul toho moc napsat... pumpickari se cpou na noc kaseinem, aby rostly bicaky - nejake katabolicke i anabolicke procesy tedy probihaji i ve spanku. Ohanet se vztahem vegetativniho systemu a travicich procesu je trochu rocket science... mmchdm joga neni sport a s tou stimulaci sympaticu to nebude tak zhavy jako u behani (taky teda treba vinyasa vs. nejaka jemna hatha).
    Taky tezko rict, jestli misto vedy se neoprit spis o tradicni zdroje... hatha yoga pradipika ma malo instrukci? Je potreba je rozvrtat nebo zpochybnit, protoze telo ma po ranu hladecek?
    Treba iyengar resil i vyprazdnena/nevyprazdnena streva...


    V tyhle situaci bych se taky spis ptal, proc se HONZAL pta;) jestli jde o laicke "hobby" cviceni jogy parkrat tydne, tak je to fakt tak zasadni?
    SNOWWHITE
    SNOWWHITE --- ---
    Máte tu někdo zkušenosti s cvičením zde http://patanjali.cz/p/kurzy/ ?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    HONZAL: co treba rostlinny mlika? spaldovy a ovesny, treba. muzes trochu ohrat, aby ti z toho rano nebyla zima, pripadne mixnout do toho trochu jablka, bananu. nezatizi, cukrik doda a na nic nemusis cekat.
    (jist hodinu pred vstavanim, to mi pripomina zakladani lsd tripu pred vstavanim, aby se clovek probudil pripraven :D )

    jinak nevim na co ty velky teorie kolem toho. na cviceni jogy netreba resit jak travi medved ne? jestli mas pocit, ze chces neco snist, tak to snez .) ja jsem roky nejedl a nepil tri ctyri pet hodin po probuzeni, protoze jsem praktikoval. zalezi jak se kdo cejti a co potrebuje. (vice v prirucce life for dummies.)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    DARJEEL: Jo, ustupuju; nemůžu vědět všechno a na 100%, vždycky se mohu mýlit a nechci šířit bludy. Je to nová informace a musím ji promyslet.
    Zdroje ke sdílení nemám; tak mě to učili a nijak mi to nezdrojovali, a tak mi to dává i logiku.
    (Na druhou stranu... bez urážky, internetový článek o dvou odstavcích který vlastně jen jako projev odbornosti zmíní pojmy parasympatikus a sympatikus není neprůstřelně hodnověrný zdroj.
    Navíc je tam ta otázka evidentně špatně položena: "Tráví se líp ve spánku nebo při sportovním výkonu?" Jestli se tráví líp ve spánku nebo v bdělém stavu ale v klidu, tak se tam neptají).

    Co mi smysl mého tvrzení narušuje víc než ten článek je třeba skutečnost, že hibernující zvířata v zimě taky spí, a přitom tráví. A neotráví se zevnitř.
    Medvěd se budí jen aby se nažral a pak je znova týdny v letargii. A vpohodě.
    Ale může to být specifičtějším fungování trávicího systému těchto zvířat, který nemáme my lidé.
    Had když se přežere, přežene to a spolkne větší sousto než jeho šťávy ustojí nebo se příliš vyčerpá bojem s kořistí, tak má problém:
    Buďto musí spolklé zvíře vyvrhnout zpátky a oželet, anebo mu hrozí (a nezřídka se to stane) že mu zvíře v těle shnije rychleji než ho zvládne trávit, otráví ho zevnitř a milej had uhyne.
    Jídlo jakmile je snězeno začíná kvasit a čím kvalitněji a rychleji se tráví, tím míň škody stihnou cizí bakterie natropit.
    Nemusím snad říkat že trávení začíná už v puse (čím líp se sousta rozkoušou a provlhčí slinama, tím větší má nad jídlem od začátku kontrolu naše tělo) - a to taky neděláš ve spánku; naopak se jídlem má člověk kochat, přívonět k němu, vidět jak je barevné atd. aby spustil syntézu slin.
    To není záležitost bezvědomí, ale naopak bděleného stravování.

    Co Ty na to?
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LODBROG: zdroje pro svoje tvrzení bys neměl?Ale je fakt, že už trochu ustupuješ z "netráví vůbec" na "netráví tak jak za bdělého vědomí" :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam