• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  FRANCIMORJÓGA
  TADEAS
  TADEAS --- ---
  HAKUBJOZAK: ad tvuj link - remski hodne resi tu etiku vztahu ucitel-zak v joze a sexualni vztahy s tim spojeny. tohohle typka nekde taky resil, uplne podrobne jsem
  to nesledoval. ale prijde mi, ze dobre sije do a zviditelnuje spoustu relevantnich zalezitosti. myslim, ze treba od terapeuticky profese se ma tenhle svet hodne co naucit co se tyce skupinovejch dynamik a etiky vztahu.
  TADEAS
  TADEAS --- ---
  HAKUBJOZAK: fb skupina "yoga and movement research community".
  HAKUBJOZAK
  HAKUBJOZAK --- ---
  TADEAS: zajimavy, odkud to presne je? Remskiho jsem neznal a na prvni pohled jsem nasel http://www.cameronshayne.com/news/2016/2/18/matthew-remski-is-so-his-asshole - prikladam, protoze to pobavilo.
  TADEAS
  TADEAS --- ---
  Because nobody has been able to say exactly what yoga is, because its definition is a site of market competition, because it exists in the crack between premodern and postmodern cultures and the gulf between Sanskrit and mostly-English, because it is no longer solely Indian, nor does it really belong anywhere else, because there’s no college system nor regulatory body nor UN for teachers...

  ...the primary currency of a yoga teacher's legitimacy has been charisma.

  To be a yogi is to be seen doing, and producing, something one can plausibly call "yoga". But the message has always been subservient to the medium.

  So when Mark Whitwell and others assert that yoga instruction is synonymous with a relational magic that is difficult to describe, they're really onto something. And when Donna Farhi asserts that the ethics of that relationship are foundational, it's a slam dunk. If the culture will never agree on the "what" of yoga practice, it can certainly work on the "how".

  M. Remski
  SLAUGHTER
  SLAUGHTER --- ---
  Chtěl bych Vás požádat o pomoc s takovým mým malým projektem týkající se muder a bandh... Konkrétně by mě zajímaly vaše osobní, tedy subjektivní postřehy ohledně praxí moola bandha, uddijana bandha, uddijana krija a džaladhara bandha.
  Podotýkám, že mě nezajímají naučené fráze jejich působení, představy, či výroky typu můj Gurudži říkal to a to. Jde mi výhradně o subjektivní prožívání toho co se u vás během jejich provádění (zejména pak ve vztahu k dýchání).
  Klidně i pošta.
  Díkec
  JAZZ
  JAZZ --- ---
  Ps zrovna ta svicka na stitnou žlázu by mne zajímala, jak přesně to má jako fungovat?:)
  JAZZ
  JAZZ --- ---
  Já se těším na každý nový díl, dekuji
  TADEAS
  TADEAS --- ---
  SLAUGHTER: "na co je dobré třeba takové bhrúmadhja drišti, či je libo moola bandha"
  pálení žáhy?
  SLAUGHTER
  SLAUGHTER --- ---
  KUATO: Jak už jsem řekl, některé praxe jsou ne nepodobné šamanismu a tak nedovedu posoudit zda jsou jemu příbuzná témata off topic. Nutno však zvážit, že lidé máme sklon k provádění prázdných rituálů a racionalizování toho čemu nerozumíme. Veškeré doporučení je nutno zvažovat v souvislostí s dobou a časem v kterém vznikaly. Některé jsou nadčasové, jiné ne. Najdeš mnoho příkladů napříč kulturami (například obřízka, či nepojmutí masa obsahující krev).
  Velkou roli zde sehrálo i původní obřadnictví (upanišády). U hathajógy to jsou praxe směrem do konkrétních světových stran. Podložka pod zadkem. Zauzlené pozice. Pataňdžali nic takového nezmiňuje. Zase záleží na tradici.
  Provádění prázdných rituálů si můžeš klidně otestovat a zeptat se lidí například na význam konkrétních ásan, muder, kumbhak, či jakýchkoli jiných praxí a garantuji ti, že většina dotazovaných (i praktikujících) ti odříká poučky z knih, nikoli vlastní zkušenost. Viz tak často omýlané působení svíčky na štítnou žlázu lidé omýlají bez toho by měli vlastní zkušenost. Užívání pravé ruky u nádi šuddhi spojují někteřé s jakousi polaritou. U dýchání každý hovoří o bránici aniž by ji vnímal atd. Lidi mají rádi duchovní mlhu. A čím je hustší a záhadnější, tím lepší.
  No schválně na co je dobré třeba takové bhrúmadhja drišti, či je libo moola bandha?
  KUATO
  KUATO --- ---
  SLAUGHTER: kdyby byl hlavni duvod tygri kuze jeji pach (coz by mohlo davat smysl), pak by nedoporucovali toho jelena, kteryzto by naopak dravce mohl pritahovat.. s dvojim pohledem (sutricky/tantricky) souhlasim. o funkcnosti talismanu a sigil a vubec vselijakych podobnych veci bych se tady bavit nechtel, pac je to obsahle tema mimo ramec klubu :o).
  SLAUGHTER
  SLAUGHTER --- ---
  KUATO: ano, jemomže tygří kůže byla z důvodu jejího pachu, kterýžto měl odrazovat šelmy od potenciální nicnetušící sedící kořisti nacházející se někde v Ómu.
  Z pohledu sutrického jsou veškeré doplňky zbytečné a zavádějící. Z pohledu tántrického, kterýžto je podobný šamanistickému pojetí světa ano, mohou pomoci. Záleží na tradici. Leč talismany slouží jen tomu, kdo v jejich moc věří. Přesto bych tvé prehistorické zuby nesrovnával se sériově vyráběnou adidaskou :-).
  KUATO
  KUATO --- ---
  SLAUGHTER: mozna nektere doplnky praxe nemusi byt uplne k nicemu - umim si predstavit, ze mit u meditace pod prdeli tygri (doporucovana byla i pro nas dosazitelnejsi jeleni) kuzi muze usnadnovat praxi. znamy mel pujceny jaguari zub a tez dobre, pry velmi vitalizacni. osobne mam doma stolicku z jeskynniho medveda a zub z megalodona (velky zralok z davnych dob) a jsou to uzitecne laditka..
  SLAUGHTER
  SLAUGHTER --- ---
  CANEBRA: No vidíš a ja s tebou souhlasím a tvůj postoj chápu. Každému v jeho osobní praxi fandím. Vždyť jsem napsal to stejné co ty: "Pokud je ti však outfit pro praxi nápomocen, hurá na nákupy :-)." Přesto jsem se téma oblečení se jógy netýká a tudíž je to téma týkající se módního auditka. Anebo je podstatné, že trenýrky které mám na sobě a pohodlně si sednou nesou název intimissimi?

  Nevšiml jsem si, že bych komukoli diktoval jeho osobní cestu. Na to si dávám veliký pozor. Každému co jeho jest. Jestliže příspěvek na který reaguješ působí jako výsměch, či jako odrazování, je možné že je to dáno selháním mých vyjadřovacích schopností v důsledku slabšího sociálního intelektu, anebo může jít o subjektivní interpretaci čtenáře. Každopádně příspěvek nebyl míněn jako výsměch, ni odrazování kohokoli. Nebudeme-li však věci nazývat pravými jmény skončíme jak v legendě o babylonské věži. A pokud zmizí se světa humor, je s námi ještě hůř. Vždyť život je jeden velký vtip. Pokud tato debata povede k tomu, že se byť jeden člověk zamyslí nad významem praxe, tak měla smysl.

  Za přání vivéky děkuji. To je milé :-). Oproti tomu označení velký jogín považuji ze sugestivní a značně svazující protože vede k představám o tom jaký má praktikant být. Neznám tvoji představu o mě a nevím, zda se do ní chci pasovat. Mám stejné tělesné otvory jako každý jiný člověk a když jdu na záchod tak to nejsou fialky, co ucítíš :-).
  SLAUGHTER
  SLAUGHTER --- ---
  KAACHA: nevadí-li ti, že to nenazývají ásanami, Praha Petr Růžička, Brno Zdeněk Kopřiva
  KAACHA
  KAACHA --- ---
  EZKATER: Paráda, děkuju! :)
  EZKATER
  EZKATER --- ---
  KAACHA: Rosi má např. v YOGAMEeotevřené lekce ve čt a so, ale učí i v jiných studiích (a myslím, že povětšinou otevřené lekce) - viz info z její fcb stránky:
  Monday 13th: 20.00 - 21.15 Spicy Vinyasa at Karma Yoga (Korunní 25, Prague 2)
  Tuesday 14th: 20.00 - 21.15 Vinyasa "The Sadhana" at Prostor 8 (Šmilovského 8, Prague 2)
  Wednesday 15th: 20.00 - 21.15 Spicy Vinyasa at Karma Yoga (Korunní 25, Prague 2)
  Thursday 16th: 17.30 to 19.00 Vinyasa at Yogame (Národní 21, Prague 1) AND
  20.00 - 21.15 Vinyasa "The Sadhana" at Prostor 8 (Šmilovského 8, Prague 2)
  Saturday 18th: 10.00 to 11.30 Vinyasa at Yogame (Národní 21, Prague 1)
  KAACHA
  KAACHA --- ---
  EZKATER: teď koukám, že to je u Rosibel pouze kurz celý. Já nemám v práci směny pravidělně, takže to pro mě bohužel není :/
  HAKUBJOZAK
  HAKUBJOZAK --- ---
  EZKATER: otevrene, ale maji svoji kontinuitu; nevim jaky mas zkusenosti s Ashtangou, projdi si doporuceni, co ma Dalibor na webu. Cituji:

  středa 19:00 – 20:30, JINDŘIŠSKÁ:
  Lekci doporučuji každému, kdo pravidelně cvičí I.sérii a daří se mu nadechovat v předklonech „přes bedra“. Náplní je velmi volné uvedení úvod do II. série Ashtangy a tedy i do zaklánění.

  EZKATER
  EZKATER --- ---
  KAACHA: Rosibel Marquez (lekce vede v AJ)
  EZKATER
  EZKATER --- ---
  HAKUBJOZAK: Tyto lekce u Dalibora jsou vedené jako kurz nebo jako otevřené lekce?
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam