AGRICULTEUR: Asi máš na mysli tento:
III.35 Lepší je vlastní stezka, byť nedokonalá, nežli dokonale vyšlapaná stezka druhého. Lépe je zemřít při plnění své povinnosti, neboť stezka druhého není tvojí stezkou.
(R. Janíček)
Lepší je vlastní, byť nedokonalá cesta, nežli sebedokonalejší cesta druhého! Lépe je zemřít po Zákonu své víry neboť Zákon druhého má své úskalí.“
(Také Janíček, jen starší překlad)
Je lepší vykonávat své vlastní povinnosti, třeba nedokonale, než dokonale vykonávat povinnosti druhého. Je lepší zahynout při plnění vlastních povinností, neboť sledovat povinnosti druhého skrývá v sobě nebezpečí.
(R. Skarnitzl)
Ale můj oblíbený je tento:
III.9 Svět poutá lidstvo k činnosti bez cíle. A proto, Ardžuno, zasvěť všechny své činy ztotožnění s Mou věčnou podstatou.
KLUZAU: ještě dovětek - důležitost, kterou přikládáme jednotlivým jamám a njamám nakonec vypovídají jen o nás. Například zde na nyxu jsou lidé více upřímní, nežli citliví k druhým (mě nevyjímaje). To znamená, že máme blíž k praktikování jamy satja, nežli ahimsa. V téže situaci však může být lež stejně milosrdnou, jako pravda může přinést utrpení. Což si na prvý pohled vzájemně odporuje. Odpovědět co je důležitější, si však musíme sami, tak bychom s tím byli ok sami vůči sobě...
III.33 I moudrý člověk se drží svých vrozených schopností. Všichni živoucí tvorové jednají podle své přirozenosti a nijak jim neprospívá, porušují-li tento zákon.
- tento verš Gíty jednoznačně odkazuje na ahimsu - nepáchat násilí sám na sobě :)...