• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SYLVAENGastropeklo
    Tento klub se bude zabývat sběrem informací, recenzí, referencí, obrázků a receptů na nejhorší možné pokrmy a nápoje - ale nikoliv jako objekt úcty. V tomto klubu jde o varování a prevenci. Skutečně odstrašující případy budou zvěčněny na nástěnce. Zvláštní cenu takzvaného "Blivníka" obdrží každý měsíc ten nejotřesnější z prezentovaných gastrokotlů.
    rozbalit záhlaví
    CLUBEER
    CLUBEER --- ---
    KURE: listovej spenat u nas nema moc tradici
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    KURE: Až na tu drobnost, že už to bude převzaté od někoho dalšího. Prakticky cokoliv, co dneska kuchyně vyprodukuje, už vyprodukoval někdo jiný dřív. Objevit naprosto originální recept, při kterém nikdo nebude moci zařvat: To je naše národní jídlo!!! už asi nebude jen tak. Takže i když to bude v čechách všude, bude to kuchyně někoho, kdo to měl dřív...
    KURE
    KURE --- ---
    TAPINA: jenze takhle to nefunguje.
    abys mela pocit ze ses dobre najedla musis do toho pytle co mas v sobe nasypat urcity mnozstvi. a "lehky" jidlo je takovy ktery ti v tom mnozstvi doda primerene malo kalorii (pro kancelarsky zivot, typicky).


    CLUBEER: proc to neni cesky? me se to docela libi.
    tak kazda moderni kuchyne vznikla na receptech pro drevorubce.
    a je jasny ze pokud se kuchyne ma zmodernizovat, musi se zmenit. no a kdyz se zmeni bude jina nez ta "klasicka ceska"
    mimochodem to ze italove taky ji listovej spenat, neznamena ze listovej spenat patri jen do italsky kuchyne.


    FOSSY: to "moderni" se stane ceskou, nebo dokonce klasickou ceskou kuchyni po nejaky dobe, az se to bude delat na kazdym rohu.
    ten strejda co privez hamburgr do ameriky taky nevedel ze prodava klasicky americky jidlo...
    CLUBEER
    CLUBEER --- ---
    SOJKA: dat si do toho mlety maso a mas dalmatsky cufty :D
    SOJKA
    SOJKA --- ---
    TAPINA: nebo ten gulas tak nezahustovat a dat si ho s ryzi.
    CLUBEER
    CLUBEER --- ---
    SOJKA: my treba v jedny hospode zkouseli delat misto bucku se spenatem a knedlikem panenku s cerstvym spenatem a domaci bramborovy noky je to lehci ale uz to neni cesky no
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Ono by možná stačilo nenandat si toho guláše nebo svíčkové dřevorubeckou porci.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    SINSEMILLA: Skoro bych řekl (IMO), že po aktualizaci na lehkou, zdravou stravu v souladu s moderními trendy už se nebude jednat o českou kuchyni :) Tahle aktualizace jako taková je jen přechod na cizí kuchyni. Když chci pikantní jídlo, udělám si "mexiko" (nebo "maďarsko", třeba), ale ne "česko s upgradem na chili a pepř"...
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    SOJKA: já vůbec nevařím českou kuchyni, jen mě to zaujalo v tom článku, že by se česká kuchyně mohla nějak zaktualizovat, ale nedokázala jsem si to představit, ta se ptám, jestli někoho něco nenapadá..
    SOJKA
    SOJKA --- ---
    SINSEMILLA: opravdu me nenapada jak delat treba gulas,svickovou nebo vepro kneflo zelo lehceji. zkus varit jinou kuchyni a nemusis nic vymejslet
    KUNHUTA
    KUNHUTA --- ---
    ZUZKAOU: v praze? :-O ach jo
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KUNHUTA: Na Senovážném náměstí v Praze.
    KUNHUTA
    KUNHUTA --- ---
    ZUZKAOU: wtf D: kde?
    TYRKYS2
    TYRKYS2 --- ---
    ZUZKAOU: za výděleček a podobné zrůdnosti to patří spíš sem [ Spolek proti zdrobnělinám - na začátku byl "človíček" ]
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    ZUZKAOU: Hmhm, taky pravda :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SYLVAEN: um - spíš to rozděluj na kuchyni venkovskou (brambory, mléčné výrobky, obilí, sádlo, maso jen občas) a městskou (Rettigová, Sandtnerová a spol.) Podobné dělení pak najdeš jak v tradičních receptech v česky, či německy mluvících vesničanů/měšťanů, tak třeba v Rakouských zemí.

    A zrovna teda řízky - dcera šla sloužit, třeba do vídně a když si tam našla muže a vrátili se s nějakým živobytím, tak si pak holt dělali na neděli řízky, protože jsou prostě dobré. A je to české, stejně jako už třeba curry začíná být po těch letech velmi britské.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    ONITSUKATIGER: Tradiční česká kuchyně je kuchyní dříčů. Zemědělců a dřevorubců, případně horníků. Je sytá, vydatná, a těžká.. ale taky chuťově poměrně nezaměnitelná. Ne že bych byl nadšený fanoušek tradičních receptů jako je třeba kuba.. ale má to svou chuť a význam.

    To co i v lepších hospodách prezentují jako "českou" kuchyni.. no, řekněme že když mi na stole přistane řízek (čti: Wiener Schnitzel) tak jak ho začali dělat generálu Radeckému, tak se škrábu na hlavě přemítaje co to má společného s tradiční českou kuchyní. :)

    Takže abychom byli hrdí na tu správnou věc, teda.. :)
    ONITSUKATIGER
    ONITSUKATIGER --- ---
    FOSSY: Jo, viz lanyzovy testoviny bez jedinyho lanyze k suchymu steaku a to cely za 450 :-D Moje matka treba tvrdi, ze tohle vsechno dela jeste horsi ceska povaha zlodejicku a smelaru. Pritom se mi zda, ze ceska kuchyne je dost vyrazna a neco, na co muzem klidne byt hrdy...tedy kdyz se dela dobre...
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    ONITSUKATIGER: Veganství komentovat nebudu, snad jen že respekt v sobě by mohl být větší, než ke zvířatům :)))
    Ale jo, všeobecně se kvalita shání dost těžko a za dost nadsazené ceny - u nás.
    ONITSUKATIGER
    ONITSUKATIGER --- ---
    FOSSY: Jo, vidim to stejne. Je pravda, ze od ty doby co se z respektu ke zviratum s pritelem stravujeme vegansky tak se pro me jidlo stalo uz jen "nutnosti" spis nez pozitkem. Nepocitam ten pripad, kdy si zajdem do vegansky restaurace Loving Hut, kde varej moc dobre a podle toho, jak tam cisnici porad piglujou stoly a zidle, tak mi je jasny, ze v kuchyni to bude stejne cisty jako muj stul, talir a pribor. Ale problem pro me predstavujou obedy. Pracuju ve sklenenym pekle na Butovicich, kde siroko daleko je Mekac, KFC, tri Ciny, Ceska Basta, predrazena Pizzerie a kantyna, ktera cas od casu ma treba bezvajecny testoviny se spenatem. Tudiz pro me jako pro vegana nic moc, ale predstava, ze vecer po praci jdu jeste na nakup a posleze si jeste kuchtim veceri a obed na druhej den, to je proste opruz. Kor kdyz me vareni neba...Nic jinyho mi nezbyva ale jak rikam, je to opruz. PETA treba ve svych propagacich veganstvi pise "Its so easy!" No jo! Ale v USA je veganstvi ted hype a vege jidlo se tam sezene vsude mozne. Bohuzel, v Cechach jsem pro lidi porad jeste jako hipik ze sekty slunickovych clovicku :-D
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Myšlenkové Gastropeklo - aneb prezentace klientů/zaměstnanců jedné chráněné kavárny. Šišlající tetička sociální.

    FOSSY
    FOSSY --- ---
    TADZENKA: Ano.
    Lidi jsou zvyklí jíst na přežití, nikoliv pro požitek nebo dokonce zdraví. Ceny potravin a ochota investovat do jídla s tím jdou ruku v ruce. Proč si mám domů koupi kvalitnější a dražší jídlo, když můžu zhltnout éčkový polotovar z mikrovlnky u televize? Doba je moc hektická na to, abych chtěl po práci strávit hoďku dvě v kuchyni přípravou jídla a ne "jídla". A navíc na to spousta lidí prostě nemá peníze. A pak zapnu televizi a pan Babica mi potvrdí, že to dělám dobře. Co na tom, že jeho recepty mají s jídlem společné jen názvy? Je v TV, takže musí mít pravdu. A podle kvanta lidí ve fastfoodech nám to opravdu stačí...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam