FERRYH: Já mám pořád pocit, že ty naprosto záměrně nevnímáš ty největší problémy tebou popisovaného modelu a s nimi i důvody, proč je podobná realizace v tuto chvíli jen obtížně proveditelná.
1) jako firma bys musel jednat s mafiány, kteří se ti několik let smáli do ksichtu a okrádali tě – to nejen, že není snadné, ale zároveň to snižuje důvěru. Věřil bys někomu, kdo tě několik let soustavně okrádá, že když mu podepíšeš papír, okrádat tě přestane?
2) paušální platby vs. reklama – na internetu je to s reklamou těžké už tak dost a platící zákazník ji navíc odmítá zcela. Poslední roky se sice rozmáhá product placement, ale ten tě zatím nespasí. Navíc jsi v loji, protože online dostupností si automaticky srazíš cenu, kterou můžeš chtít při prodeji pořadu zahraniční televizi. (jeden z častých důvodů blokování podle regionu)
3) v případě filmů k tomu navíc čelíš oprávněnému strachu kinořetězců, že při brzké dostupnosti on-line se lidé vyprdnou na návštěvu popcornového svatostánku.
Jinými slovy, můžeš mít jako distributor sebelepší úmysly, ale ty tě bohužel neuživí. A nemůžeš si nasrat zmíněné subjekty prostě proto, že na paušálech tolik nevyděláš. Pár týdnů tohoto modelu a neměl bys na natáčení dalších dílů. A tohle je v tuto chvíli problém. Video on demand, kdy si zaplatíš pár kaček za konkrétní film, to ti většina dnešních konzumentů odmítne.
Trocha matiky: Dejme tomu, že budeš mít MU s paušálem a legálními seriály a filmy. Dejme tomu, že tam takhle budeš mít třeba 10 milionů platících lidí za měsíc, každý ti dá nějakých 20 dolarů. To je 200 milionů dolarů. Dejme tomu, že 70% z toho půjde distributorům/televizním společnostem (20% na údržbu a servery, 10% jako zisk provozovatele). To máme 140 milionů. Seriály se nám vysílají jednou týdně, takže dejme tomu, 35 milionů na týden. Náklady na jednu epizodu seriálu se pohybují od cca 500k do 1,3 milionu dolarů (1-2 mega, pokud jste BBC a děláte Doctora Who). Dejme tomu, že bychom za těch 35 mega týdně dokázali natočit nějakých 40 seriálů. Jenže… těch pořadů, co se týdně odvysílá bude tak dva a půlkrát tolik, ne-li více. A co teď… rozdělovat podle sledovanosti? Budou s tím všichni souhlasit? O filmech raději ani nemluvím.
Netvrdím, že to nejde nebo že to do budoucna nepůjde. Těch 10 milionů je v rozumném časovém horizontu reálných. Problém ale leží tady. napadlo mne pár metod, jak to řešit, ale obávám se, že každá z nich by nakonec končila neplacením a nelegálním stahováním. Potřeboval bys těch platících lidí zhruba trojnásobek, aby sis mohl dovolit poslat do háje reklamní společnosti a zahraniční televize. A to stále mluvíme o ideální situaci, ve které máš malé náklady na údržbu a žádné mezičlánky a vnitrofiremní náklady.