• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    Vše o potravinářských procesech, kde hrají hlavní roli bakterie a nebo kvasinky a ušlechtilé plísně taky. Pečivové kvásky, kefíry, sýry, pickles, nízkolakoholové limonády ... na co si vaše srdce vzpomene. Teorie, recepty, rady a vůbec. Pokud píšete nějaký návod, připište tam někam slovo recept, ať se to dá filtrovat. Díky
    http://zkvaseno.blogspot.cz/


    http://www.wildfermentation.com a zde kniha k ukradení http://extabit.com/file/28e3iw4epgnkn

    Spřízněné kluby
    [ Domácí pekárna ]
    [ Výroba a destilace alkoholových nápojů aneb vypálíme cokoliv. ]
    [ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    [ Tibetská houba ~ Snow Lotus ~ Kefir/Yogurt Mushroom ]
    rozbalit záhlaví
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    COWBOY: Hele, já ti nevim. Dělala jsem ve vysokohorské salaši ve Švýcarsku a mlíko jsme (kromě výroby dlouhozrajících sýrů) pasterizovali, i na běžné pití. Doma máme kozy a děláme to taky. A to ne kvůli salmonele, to by mě fakt nenapadlo, ale kvůli borelióze, jejíž přenos mlékem nebyl nikdy spolehlivě vyvrácen (aspoň co vim) a dalším věcem.
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    RUM: Čeho se bojíš?
    Zkus si přečíst tohle
    Syrové mléko aneb kdo a proč nařizuje pasterizaci?, Bio-info
    http://www.bio-info.cz/zpravy/syrove-mleko-aneb-kdo-a-proc-narizuje-pasterizaci
    Mléko piju už téměř výhradně nepasterizované.
    RUM
    RUM --- ---
    COWBOY:
    FAT:
    lužec nad vltavou (kousek od mělníka). já jsem stále ještě studující a jsem dost závislej na rodičích. nikam si autem zajet extra nemůžu. nemám auto.
    FAT
    FAT --- ---
    RUM: Na pár vteřin to "přejeď" na 70°C a nemusíš se bát.
    FAT
    FAT --- ---
    RUM: Nikde v okolí není kravín? Já si pro mléko jezdím do kravína na odpolední dojení.
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    RUM: A odkud jsi? Jinak v Praze se mléka moc neprodukuje, většinou ho sem vozí z venkova. :-)
    RUM
    RUM --- ---
    a pak taky mám strach z nepasterovaného mlíka, proto se tu ptám!
    RUM
    RUM --- ---
    COWBOY: právě že ho nemám... můžu ho kupovat jen v praze, což bývá problém, protože z prahy nejsem a často vůbec tydle věci nestíhám
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    RUM: Jestli máš nepasterované mléko ke zkefírování, tak proč řešíš kupované jogurty?
    RUM
    RUM --- ---
    četl jsem, že pokud se z nepasterovaného mléka udělá kefír, že se tím zlikvidují případné patogeny
    RUM
    RUM --- ---
    ZUZKAOU: asi bude lepší teda ušetřit na kupovaných jogurtech a místo toho jít do zkefírovaného nepasterovaného mléka že? :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    RUM: většinou koupím holandii, ale nejčastěji používám kefír a kefírovou zakysanku.
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    RUM: Já občas kupuji i Choceňský. Ale spíš si dělám vlastní.
    RUM
    RUM --- ---
    ZUZKAOU: jj myslel jsem si to... a co třeba jogurty? máš nějaký oblíbený? mě teďka moc zachutnal Olma klasik (modrý obal). Dříve jsme kupovali Selský Hollandia, ale ten je už hrozně drahý. Naši kupují také často Pilos z Lidlu a ten mi příjde hnusnej docela.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VANEK: hele to může být nějaká snaha o šetrnější konzervaci, nebo tak něco.
    RUM: je pasterované. Na nepasterovaných to je výslovně napsané a určitě nebudou ve standardní obchodní síti, ale jen v sýrárnách.
    VANEK
    VANEK --- ---
    VANEK: Koupil jsem si v Bille u pultu šunkový salám a na nálepce pak měl ve složení přímo "kultury mléčného kvašení". WTF?
    RUM
    RUM --- ---
    mám dotaz: když koupím sýr, kde je napsáno ve složení mléko, ale nikde není poznámka, že by bylo pasterované, tak byl vyrobený z nepasterovaného mléka nebo to zákon neřeší? někdy to tam vyloženě píšou
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Jestli někdo chcete kefírovou houbu a jste ochotný si pro ni dojet na Prahu 6, ideálně na Bořislavku, mám tu nějaké přebytky.

    A vypadá to, že kefírové koktejly jsou asi už pevnou svačinou. Nejvíc vede půllitr kefíru, malý jogurt, pořádná lžíce povidel (babiččiny, musejí se odkrajovat, kupované budou chtít asi vyšší dávku), lžička kakaa, špetka perníkového koření a podle potřeby přisladit. Mládě už kvůli tomu začalo i používat dvojslabičný výraz, "kuk-tej".
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    WENOUSH
    WENOUSH --- ---
    tak s cisternovým zkušenost nemám, ale tu a tam si koupím ten flaškovaný tady v obchodech...no a právě piju první vychlazenou skleničku notně vykvaseného kvasu a teda paráda - chuťově rozhodně o level lepší než ten kupovaný (ale jak říkám z cisterny jsem nikdy nepil ;-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BEBERA: pro cisternový se totiž pečou speciální chleby se spoustou sladu. V ruských speciálkých se dají koupit jako suchary.

    Ruský, sofistikovaný recept zde http://registrr.livejournal.com/tag/%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%81
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam