• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    Vše o potravinářských procesech, kde hrají hlavní roli bakterie a nebo kvasinky a ušlechtilé plísně taky. Pečivové kvásky, kefíry, sýry, pickles, nízkolakoholové limonády ... na co si vaše srdce vzpomene. Teorie, recepty, rady a vůbec. Pokud píšete nějaký návod, připište tam někam slovo recept, ať se to dá filtrovat. Díky
    http://zkvaseno.blogspot.cz/


    http://www.wildfermentation.com a zde kniha k ukradení http://extabit.com/file/28e3iw4epgnkn

    Spřízněné kluby
    [ Domácí pekárna ]
    [ Výroba a destilace alkoholových nápojů aneb vypálíme cokoliv. ]
    [ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    [ Tibetská houba ~ Snow Lotus ~ Kefir/Yogurt Mushroom ]
    rozbalit záhlaví
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    COWBOY: Ale blbě se krájí a dává na chleba s máslem ;)
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    RUM: Ten kefír ti dá víc než všechna sýry světa. :-)
    RUM
    RUM --- ---
    ITAL: no já třeba tatarák ani nepasterované mléko nikdy nejedl a přesto jsem před pár lety měl hrozný problémy s vracejícími se roupy (v dětství jsem je nikdy neměl)... tehdy jsem poprvé vytřel zrak své obvoďačce tím, že jediný co mi opravdu pomohlo, byl čerstvě nadrcený hřebíček polykaný v želatinových kapslích... to bylo první krůček k tomu, abych se začal zajímat o přírodní samoléčbu víc. ovšem remineralizace zubů se mi nedaří zatím ani trochu. poslední naděje jsou nepasterované mléčné výrobky, kterých jsem se bál + ještě chci zkusím proplachování zubů kokosovým olejem před čištěním. kokosový, ale i jiný olej (sezamový např.) má prý na sebe navázat bakterie v puse a to i ze zubního kazu
    RUM
    RUM --- ---
    tak jsem zkusil nepasterovaný sýr... 42Kč za 100g a to byl z nich nejlevnější :D to opravdu není na pravidelnou konzumaci. jako asi zůstanu na tom zkefírovaném nepasterovaném mléce, pokud chci tělu něco dát a vzároveň aby mě to nezruinovalo
    ITAL
    ITAL --- ---
    ZUZKAOU: Jó, to nevím. Jestli měli ledničku - netuším, ale sklepy měli. Dohlídnu maximálně k rodičům mých rodičů, a o úmrtnosti nic nepíšu.
    Možná jsme se úplně nepochopili, já psal, že neznám nikoho kdo by mléko pasteroval. Nepřeme se náhodou stylem "Je to zelený/Nene, je to zelený"? :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ITAL: no tak úmrtnost předků a zejména jejich dětí je trošku jiný příběh a v době, kdy jaksi nebyly současné hygienické normy a ledničky, tak pasterizace byla dost zázrak - jednak se mlíkem reálně šířila tuberkulóza a především se teda prodloužila jeho trvanlivost.
    ITAL
    ITAL --- ---
    My, co si dáváme tatarak, nemáme problém s čerstvým mlékem. Ani kravskym, ani kozím. A když rocne mam Cca 5 klíšťat, tak nějaká borelióza z kozího mlika je mi fuk.
    (Všude kde jsem o tom četl šlo o kozí mliko, ale možná se pletu).
    Stejně, když se doziju důchodu, tak to bude zazrak. Zadní z mých předků mléko nepasterizoval.
    Už koncim, nějak mne rozpovidala ta prevarena voda s chmelem.:-)
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    ALDEMIK: Takže? :-)
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    COWBOY: minuta na 85. Ale koukám, že nic takového neexistuje :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    RUM: když necháš mlíko zkysat, tak se tam patogeny nestihnou pomnožit, protože se tam poměrně rychle sníží PH a to oni neradi.

    Jinak dostatečné zkysání fakt umí rozložit ledacos - zejména jak je to alkaloid a nebo nějaká hořká látka - ale ty se v mlíce nevyskytujou.

    Jinak ten přenos borelií nebyl vyvrácen, ale taky nebyl nijak moc prokázán...
    RUM
    RUM --- ---
    a co ta kefírová houba? když do nepasterovaného mlíka dám tuto houbu, zlikviduje to patogeny nebo je to výmysl? :-)
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    NOLONGERTHERE: No tak jestli pasterizace při 72°C, tak to borelioze moc nevadí, když vyžaduje 75 - 80°C.
    Tak jestli náhodou nepijeme vlastně to samé. A rychlé kysnutí? V neděli domu přinesené mléko dáno do ledničky. V pátek nalito do hrnce a necháno při pokojové teplotě. V neděli večer stále ještě nezkyslé. V úterý už z toho šel udělat bezva tvaroh. To mléko mi vydrží v ledničce vždy minimálně 8 dní. Tedy pokud s ním šetřím a nevypiji ho už ve středu. :-)
    NOLONGERTHERE
    NOLONGERTHERE --- ---
    COWBOY: Tady se tomu říká šetrná pasterizace, myslím. http://www.tmleko.cz/cerstve-mleko/2.117.o-mlece/2.125.co-je-to-pasterizace-/
    A cítit to podle mě taky není (mnohem snáze je cítit problém, který vznikne díky tomu, že se mléko nepasterizuje - fakt hrozně rychle to kysne), spíš je znát domácí "pasterování", kdy to lidi převaří, to chuťově poznat jde.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    NOLONGERTHERE: Díky, Jiřák budu sledovat.
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    ALDEMIK: Čemu říkáš rychlá pasterizace?
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    COWBOY: Na to samozřejmě nejde nic namítnout :-)
    (Ale já teda rozdíl při rychlé pasterizaci nepoznám)
    NOLONGERTHERE
    NOLONGERTHERE --- ---
    BONEMINA: Někdy snad mívá Pěnčín, ale když už, tak kupuju spíš jogurty a hotové výrobky z něj, tak nevím, kdy a jaké...
    Kozí biofarma Pěnčín, Josef Pulíček, Pěnčín | Farmářské tržiště
    http://www.farmarsketrziste.cz/certifikovani-farmari/kozi-farma-pencin-josef-pulicek-pencin
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Jo, když jsme u toho mléka, nevíte někdo, kam v Praze pro ovčí? Radši pasterizované.
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    ALDEMIK: Když mně to nepsterizované chutná víc. :-)
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    COWBOY: Hele, já ti nevim. Dělala jsem ve vysokohorské salaši ve Švýcarsku a mlíko jsme (kromě výroby dlouhozrajících sýrů) pasterizovali, i na běžné pití. Doma máme kozy a děláme to taky. A to ne kvůli salmonele, to by mě fakt nenapadlo, ale kvůli borelióze, jejíž přenos mlékem nebyl nikdy spolehlivě vyvrácen (aspoň co vim) a dalším věcem.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    V roce 2010 jsem psala mail přímo na zemědělku. Je možné, že teď už je to jinak, ale pro info

    > Dobrý den,
    > jedná se o krmné mléko - nepasterizované a tudíž pro
    > krmné účely :-). Je třeba se nejlépe zapsat do pořadníku ve stáji nebo se přijít domluvit
    > přímo do stáje, zda a kolik mléka je nebo budete chtít. Prozatím 10 Kč
    > za 1.5litru (příp. flašku s sebou, někdy nemáme), bude se ovšem od září
    > zvyšovat na 15 Kč za 1.5litru.
    > S pozdravem Ivana Gardiánová
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam