• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    MALA_MISIA
    MALA_MISIA --- ---
    Jojo, takhle jsem zvykla z pickles, ktere delam pravidelne - tam davam 15-20 g. Dneska jsem to kimchi delala ale ve spechu u kamosky a nechaly jsme se uplne debilne rozhodit nepozornym ctenim receptu na netu, kde jsme si precetly napriklad jen mnozstvi, ale uz ne postup - takze tam bylo treba 40g/1,2 kg cinskeho zeli, ale samozrejme tim mysleli udelat z 30 g solny nalev na namaceni a v dalsi fazi to bylo uz jen 10g na kilo dvacet. Tak jsme nakonec daly 27g/1kg ceskeho zeli. Prijde mi to ted hodne slane, a nevim, jestli mam behem zitrka dokrajovat zeleninu nebo to nechat byt. Uz si nepamatuju, jestli to kimchi ma chutnat ze zacatku takhle presolene.
    FITH
    FITH --- ---
    MALA_MISIA: Na 1 kg zeli 20 g soli. To plati obecne pro kysani. Kimchi,to je jina liga,protoze se dela z toho pekingskeho zeli bud za sucha radnym prosolenim nebo v silne nasycenem solnem roztoku.
    MALA_MISIA
    MALA_MISIA --- ---
    Ahoj, delam kimchi s ceskeho zeli, takze odpada namaceni ve slane vode cinskeho zeli, kolik davate soli pls na 1kg zeli? Diky!
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    ok diky - tak na podzim :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KLEINZACH: ne - nepotřebuješ vyráběž pastu a crcat se s umami a shánět korejské papričky. Ale teď není úplně ideální sezona - klasické zelí už je dlouho skladované a tím hůř kysá a zároveň je dost velká šance, že se tam už docela vyvinuli štiplavé sirné látky, které kazí chuť.

    Jeslti vyloženě chceš teď kysat zelí, tak si kup to čerstvé salátové zelí, dělej ho v menším množství a nech ho prokvasit jen chvíli,nepočítej s trvanlivostí v řádu měsíců, jako u zimního zelí.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    KLEINZACH: mene ruznych surovin, takze podle me mensi sance na chybu.
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    prosimvas je klasickej sauerkraut tezsi/nachylnejsi na udelani nez kimchi? premyslim ze bych to zkusil
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KOCHANSKA_CH: víkingové proti kavkazanům! Mě kombuča kolonizovala vodní kefír.
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    Hlásím, že mi ty severské jogurty viili a filmjölk oslizly kefír. Ještě, že mám archivní zásoby. Dávala jsem při manipulaci fakt pozor, aby ke kontaminaci nedošlo, asi se stěhují vzduchem. Teď už je rovnou víčkuju, plátno zřejmě nebrání přenosu.
    Možná je nejlepší si je nepustit do baráku. :-)
    Jako ten kefír je pitelnej, pokud kultur přibylo a nevytlačily některé ti vikingští nájezdníci, asi by mi to bylo fuk. Ale nezjistím to.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    JANDOUR: no já tam budu žvanit právě o tom, že fakt není potřeba dělat baechu kimči když není žádný beachu...
    JANDOUR
    JANDOUR --- ---
    jsem prave uvazoval, jestli je kvetnova kimci battle minena jako podniceni k experimentovani s ingrediencema, nebo k prihlasovani vintage vzorku.)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    PAJENC: tak je po sezoně. Korejci na jaře dělají rychlokimči třeba ze špenátu a nebo ředkviček.
    PAJENC
    PAJENC --- ---
    Česká verze kimchi do kvašáku :) Namísto pekingu naše zelí, jako navíc je tam přidaná vodnice a medvědí česnek. Situace s cenoo pekingského zelí začíná být teda velmi zajímavá :(

    BTW potřeboval bych tibíky a kefírová zrna. Nějaký change? Praha

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    PERRYN: no na vinici, ale musíš počkat až narostou ;-) Respektive klidně ti něco otrhám od nás co nám roste na baráku. Ale prostě až budou i čerstvý okurky. Jestli je nutně potřebuješ dělat teď, tak tam dej asi zelenej čaj - jde taniny.

    Jako višně a třeštně už nějaké lístečky mají, ale jaksi jak jsou mladé, tak bez taninu.
    PERRYN
    PERRYN --- ---
    Kam pro vinne listy na rychlokvasky v Praze? Lze je vubec koupit?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VANEK: rozkladu organické hmoty na komopost.
    VANEK: ne, vzduch to spíš celé kontaminuje a přidá tam nové kultůry. Proces zpomalí nízká teplota.
    VANEK
    VANEK --- ---
    ZUZKAOU: Ale rozkladu čeho na co? ;)

    ZUZKAOU: Což mi připomíná: když se mi začne nafukovat balíček, který budu jíst až např. nazítří (a to kvašení je pro mě jen tolerované zlo), má smysl ho otevřít, že by kyslík proces zpomalil?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VANEK: no pokračovalo to v rozkladu. Zabít by tě to nemělo, ale spíš bych to kompostovala.
    PABLITOS
    PABLITOS --- ---
    VANEK:už z toho nebude nic dobrého, pošli to do koše..
    VANEK
    VANEK --- ---
    Někdy na podzim jsem dostal sklenici domácího kysaného zelí (bez láku) a zapomněl zbytek v lednici. Teď je takové... mycelium nikde, ale ztmavlo, změklo a vůbec není kyselé, spíš má takovou mléčnomáselnou pachuť a vůni. To tam nastalo nějaké druhotné kvašení (a hodné, nebo zlé?)?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam