• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    Vše o potravinářských procesech, kde hrají hlavní roli bakterie a nebo kvasinky a ušlechtilé plísně taky. Pečivové kvásky, kefíry, sýry, pickles, nízkolakoholové limonády ... na co si vaše srdce vzpomene. Teorie, recepty, rady a vůbec. Pokud píšete nějaký návod, připište tam někam slovo recept, ať se to dá filtrovat. Díky
    http://zkvaseno.blogspot.cz/


    http://www.wildfermentation.com a zde kniha k ukradení http://extabit.com/file/28e3iw4epgnkn

    Spřízněné kluby
    [ Domácí pekárna ]
    [ Výroba a destilace alkoholových nápojů aneb vypálíme cokoliv. ]
    [ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    [ Tibetská houba ~ Snow Lotus ~ Kefir/Yogurt Mushroom ]
    rozbalit záhlaví
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MILHAUZ: přidej do něj suroviny a sůl - zvaž suroviny a z nich 2%, současný nálev bude méně koncentrovaný, než byl.

    Do nálevu můžeš hodit cokoliv. Květák je rozhodně dobrý, ale tak celer, malý cibulky, česnek, ředkvičky, mrkev, fazolky (lehce předvařené), papriky...


    MILHAUZ: no dělala jsem ty špendlíky. Jinak zkus to s tím, co máš po ruce a nebo si tak za měsíc a půl vzpomeň na trnky. Ale ty jsou dost tuhé.
    MILHAUZ
    MILHAUZ --- ---
    jo a 3/ mate nekdo zkusenosti s ceskymi umebosi, viz https://www.zkvaseno.cz/2013/07/nezrale-spendliky-cili-ceske-umebosi.html co funguje nejlip?
    MILHAUZ
    MILHAUZ --- ---
    ahoj, mam par dotazu:

    1/ kvasil jsem s velkym uspechem turin ve verzi "kabiz el lift" - https://www.zkvaseno.cz/2015/03/turin.html. po snezeni turinu mi zbyl nalev. predpokladam spravne, ze ten nalev muzu dale vyuzit na dalsi kvaseni? pouze do nej dodam dalsi suroviny a jedu dal?

    2/ jake recepty dal doporucujete na takovehle jednoduche kvaseni zeleniny? muzu treba do tohohle nalevu hodit kvetak?

    diky a kvaseni zdar!
    FITH
    FITH --- ---
    LOPIN: Prosim o link,diky :o)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    URPUTNIK: aby ti to udrželo hmotu pod hladinou láku, tedy bez kontaktu se vzduchem. Jak to kvasí, tak oxid uhličitý ti hmotu vytlačuje nahoru, kde je daleko větší šance na kontaminaci, i když je to pod víčkem, než když to něco tlačí dolu a je tam vrstva láku, který zplesniví méně ochotně, než pevná hmota. Někdy se třeba na vrch ještě dá nalejt vrstvička oleje, který nebude plesnivět ani hnít vůbec. Fajn je to třeba u past, do kterých se pak navíc ten olej zamíchá.

    To co máš na běžně omytých rukou , pokud netrpíš plísňovým onemocněním jsou i bakterie, které mohou pomáhat jako lehký startér. Šlapání zelí čistýma zdravýma nohama je dobro, ostatně japonci když zakládají třeba nukazake, tak naopak důrazně radí míchat to holejma rukama, aby dal člověk osobní rozměr svému nuka.

    A dá se to zkvasit?
    https://www.zkvaseno.cz/search/label/nukazake
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    LOPIN: diky za tip! ze to zavru do sklenice a uchazi pres zaver chapu, ale k cemu je mi tam jeste to stlacovadlo? abych vytlacil vzduch z obsahu (bublinky uvnitr smesi?), to to muzu stlacovat i klidne rukou, ne? protoze bych to proste navrstvil tak, aby to bylo po okraj, doleju lakem a zavru, ne?
    ale ted mne napada, ze mozna nechci pri plneni/cpani kontaminovat obsah bordelem co mam na rukou, pak mi dava sterilizovany svicen smysl :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    URPUTNIK: ne- potřebuješ zátěž, která bude držet zeleinu pod hladinou láku- ideálně igelitový sáček, částečně naplněný vodou, který se přizpůsobí povrchu zeleniny a chceš o něco větší nádobu, než je objem kvašeného. A pokud dolíváš, tak dolívat slanou vodou, ne čistou.
    LOPIN
    LOPIN --- ---
    URPUTNIK: pohledej tu ikea setup. To je totalne bezstresu a zatim se povedlo vsechno a vzdycky.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    S_V_E_T_Y_L_K_O: hele je to skvěle. A Korejci dělají sezónní kimci z čehokoliv. Je vcelku jedno, kdy tam tu rebarbora dáš, protože to sežere tu kys. šťavelovou. ale před květem jsoubty stonky voňavější.

    místo rebarbory se dá použít mladá křídlatka. Teď by ještě mohly být pazochy jen s pupenem, bez rozvinutých lístků.
    S_V_E_T_Y_L_K_O
    S_V_E_T_Y_L_K_O --- ---
    ZUZKAOU: wow rebarborove kimchi, nevěděla jsem, že se dá dělat i z ní. Jaké je? Seženu si ji a nasadíme si ji na zahradu. Kdy je nejlepší ho dělat?Asi před květem, takže teď na jaře?
    FITH
    FITH --- ---
    Vim,ze je tento klub primarne o vlastnim kysani,ale objevila jsem rychlokvasky,ktere mohu doporucit,prodava Albert :o)

    FITH
    FITH --- ---
    URPUTNIK: Napisu ti moji preferenci a zkusenost.Po ruznych pokusech jsem prakticky zustala u tri druhu kvasene zeleniny. Nakladam zeli, kimchi a kimchi okurky. Jeste mam v utrobach lednice jiz nekolik let nakladane citrony a nalozeny zazvor. Ten pouzivam do pasty na kimchi. Nikdy mi nic nezplesnivelo ani se nezkazilo. Pravdou je,ze mame v byte pomerne chladno,jen neco okolo 20 st. Hlavni vec kterou delam, je ze to v pokojove teplote nechavam max.tyden a potom to davam do lednice. Vysledny produkt neni tak ostry (perlivy). Vlocky nechavam kvasit jen pres noc v jogurtu a rano ochutim a konzumuju. Je to velmi lahodne.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    URPUTNIK: no spousta rajčat, zejména ty co jsou dostupné v změ jsou skleníkové a hydroponické. Rajčata kvasí dobře v pastách a nebo třeba v láku - na ruský způsob. Jasně že změknou. Ale zase když zkvasíš nezralé, tak mléčná fermetnace rozloží solanin.
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    URPUTNIK: jeste mne napada, ze jsem to drzel bez pristupu vzduchu tim, ze jsem nastouchal zeleninu a dolil vodou tak, aby to bylo potopeny .. a tim ze to mam v klasicky velky ci maly zavarovaci sklenici, tak zelenina se drzi pod zuzenim (protoze je tam skoro tlakem) a voda v hrdle nad ni dela izovaci .. ruzne varky pak ruzne moc pretekaly, coz jsem si vykladal jako dobre znameni :) ale mozna ta voda navic meni zase pomer soli?
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    ZUZKAOU: ahaa! suroviny :) to by mohlo byt, bral jsem ze supermarketu, to mne vubec nenapadlo .. diky za postrceni, vezmu z trhu

    btw, rajcata jsou zrovna zavedejici priklad, ne? protoze plody nejsou v pude i kdyz to neni hyhroponicky pestovane :) nebo se to udrzi na ty kytce z doby, kdy to byl klicek, co se dral hlinou? a taky jsem se na jednom chytrym (~ tvym) blogu docetl, ze tyhle mekky veci (jako rajcata) se zrovna moc nekvasi, protoze rozbredavaj :)

    TLDR: diky za obnovenou motivaci!
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    URPUTNIK: Pokud si tam dal málo soli, tak by to mělo kvasit rychlej. Čím víc soli, tím pomalejší kvašení. Ale - pokud si používal zeleninu, která je dovážená kdoví odkud a nebo skladovaná přes celou zimu, tak na ní je poměrně málo dostatečně vitálních přirozených kultur, které to rozjedou a naopak hrozí vyšší podíl hnilobných mikrobů.

    V takové situaci dost pomáhá dát tam nějaký startér, který pomůže tomu, aby se rychleji pomnožili ti správní mikrobové.

    A nebo vzít něco, co je k dispozici teď čerstvé, bez změn způsobených skladováním a nebylo to pěstované hydroponicky (ty přirozené kultury jsou tam z půdy, když třeba rajčata nerostou v půdě, jsou na nich jen kultury ze vzduchu a ty jsou jiné.

    Doporučuju třeba rychlé pickles z čerstvého zelí - takové to křehoučké listové, k hlávce zelí přidej svazek jarní cibulky a dvě mrkve, 2 % soli a 3 stroužky česneku na plátky. Ochutnávej to průběžně už od prvního dne - jednak si díky tomu uvědomíš, jak se chutě průběžně mění a pak trefíš lépe ten moment, kdy už to bude kyselé tak akorát a bude to chtít do lednice.
    A vždycky zase zabezpeč minimalizaci přístupu vzduchu.

    Další variantou jsou třeba ředkvičky, nebo vodnice - ty jsou fajn jen tak se solí. Bílá ředkev, ta dlouhá je většinou skladovaná od podzima, stejně tak řepa. A řepa teda obecně má tendenci zaslizávat a nebo chytat křís.

    Výbroné je rebarborové kimči. A rebarbora je čerstvá. https://www.zkvaseno.cz/2015/06/rebarborove-kimci.html


    Dávej rozhodně ony 2 % soli. 3 %, pokud má radši slanější věci. A jo, tohle potřebuješ to zvážit. Nebo alespoň počítat na objem nádoby/sáčku, ve kterém to fermentuješ.

    Důkladně zajisti aby tam byl co nejmenší přístup vzduchu. Čím víc vzduchu, tím větší šance že se rozjede hnití či plesnivění a nebo bacilus subtilis - což je sice povětšinou neškodná bakterie, ale dělá sliz a smrdí. Nejjednoduší je vzít zip-lockový sáček a po naplnění zeleiniou a lákem vymáčknout co nejvcí vzduchu. V okamžiku, kdy se to nafoukne, tak už to dost kvasí.
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    ahoj, zhruba pred 2 mesici na nadchnul Zuzcin blog, spachal jsem nekolik pokusu podle "hlavne zacnete" navodu (mix redkvi, paprik a zeli, jednodruhova repa, jednodruhova paprika, a jeste jeden michanej uz nevim z ceho) .. a jsem z toho takovej rozpacitej :)

    ty prvni jsem asi nechal moc dlouho, mozna jsem se nechal zmast tim, ze dlouho startovaly (asi jsem podsolil?) .. u tech dalsich ale nevim a co bylo spatne :) kazdopadne jsem z nich rozpacitej, protoze jist se to sice da, ale neni to ono .. je to trochu slany, malo kysely, smrdi to a chutovej hnici aftertaste taky citim :) a pokus s kvasenim oves. vlocek se taky nepoved, ty jsem nechal asi moc dlouho a pri vareni kase z vysledku musela zena odejit z bytu, protoze ji bylo fyzicky nevolno, to jsem dokazal jenom ochutnat a pak to slo do zachoda .. (ale rozsiril jsem diky tomu repertoar o ovesnou kasi naslano, takze diky :) )

    kdyz to srovnam s ruznymi pickles, co jsem jedl od kuchar(ek)-vegan(ek), tak to je proste nebe a dudy .. takze muj zaver je, ze tam bude nejakej trik, co mi unikl? mozna to nechavam moc dlouho? mozna zalezi na smesi? mozna nejaky koreni? mozna umeocet? mozna mam spatny ocekavani, jak by to melo chutnat? kimchi ve vegansky vieatnamsky restauraci na Florenci libovolnou chut prebiji pikantnosti, takze bych o nem taky nerekl, ze je to "lahudka" :) (ruzny plisnovy syry, salamy, kvaseny zeli a pickles od profiku mi vubec problem nedelaj) ..

    protoze nemam v rodine, ani pratelich, zadny zkuseny kvasice, nemam se kde inspirovat :) a chut se na internetu tezko predava .. takze nekdo z Prahy, ktery by mi rekl, az bude nejaky pickles otvirat, ze bych lzicku ochutnal a zapsal si recept? :) nebo to mam proste dalsi rok zkouset a smirit se s tim, ze to bude spis dekorace kuchyne, nez zdroj dobrot? priznavam ze systematicnost mych pokusu pokulhava :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MALA_MISIA: tak jako tak chceš nejdřív zelí prosolit, aby pustilo lák než to zamícháš do kimči pasty. Obecně potřebuješ počítat s tím, že kromě soli tady máš ještě rybí či sojovou omáčku.

    Obecně se dává 2-5 % soli, s tím že 2 % jsou minimální hranice, kdy to efektivně chrání před nežádoucími kulturami a 5 % už je hodně slané.

    FITH
    FITH --- ---
    MALA_MISIA: Hlavne to zeli se po nasoleni a ulezeni musi radne proplachnout prave aby to nebylo presoleny.
    MALA_MISIA
    MALA_MISIA --- ---
    Jojo, takhle jsem zvykla z pickles, ktere delam pravidelne - tam davam 15-20 g. Dneska jsem to kimchi delala ale ve spechu u kamosky a nechaly jsme se uplne debilne rozhodit nepozornym ctenim receptu na netu, kde jsme si precetly napriklad jen mnozstvi, ale uz ne postup - takze tam bylo treba 40g/1,2 kg cinskeho zeli, ale samozrejme tim mysleli udelat z 30 g solny nalev na namaceni a v dalsi fazi to bylo uz jen 10g na kilo dvacet. Tak jsme nakonec daly 27g/1kg ceskeho zeli. Prijde mi to ted hodne slane, a nevim, jestli mam behem zitrka dokrajovat zeleninu nebo to nechat byt. Uz si nepamatuju, jestli to kimchi ma chutnat ze zacatku takhle presolene.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam