LUBOB:
ja tomu porad nerozumim. to pootoceni soustavy je dano cim? rychlosti?
pootočení je dáno porovnáním dvou soustav; pootočení je "vyrobeno" pohybem tělesa, tedy jeho rychlostí...
pokud je to rychlosti, pak rychlost v danem okamziku (u zrychleneho pohybu) je dana INTEGRALEM zrychleni pres celou dobu zrychleneho pohybu. v(t)=Integral[a(t).dt]0t+v(0).
proč ne...
jak muze castice (foton, mion) 'znat' tuhle informaci? odkud by ji vzal?
žádné těleso ve vesmíru ani zákon ve vesmíru nezná "naše-lidské" formulace o nich. Vesmír "je...je tak-a-takový" a my ho "popisujeme" matematikou a ON to "neví"... kyselina sírová neví že Je tímto výrazem "H2SO4, ona to neví že je H2SO4
navic, pokud jde o miony, tak kdo je tim emitentem,
jóó to se mě moc ptáte ... ktery by mu predal pootocenou informaci? miony vznikaji interakci kosmickeho zareni s molekulami v horni atmosfere.
O.K. a tím dokazujete "co" ? že muon nemůže být pootočený ? tedy né on ale jeho soustava ? protoze maji vysokou rychlost, maji diky dilataci casu delsi zivotnost & doleti az na zemsky povrch.
O.K.
tady byste mel vysvetlit, proc mion s pootocenou soustavou doleti dale (zije dele) nez mion se soustavou nepootocenou.
možná "doletí" oba stejně, ale podstatné je "co" naměří pozorovatel. Pozorovatel který měří laboratorní muon, ho pozoruje "v rovině "natočené" do své nenatočené roviny. Už jste se díval na portrét Stalina, který byl natočený ? tedy když "snímáte" fotku čtverce do své průmětny a pootáčíte tím čtvercem, pak se mění na obdelník, zkracuje se v jednom smětu. Soustavu mionovou sleduje pozorovatel v různých pootočeních... protoze tady v tom pripade nemerime nic v pohybujicim se sytemu, ale v nasem stacionarnim systemu.
Zeměkouli, ano, budeme pokládat za stacionární soustavu a v ní budeme jednou pozorovat SOUSTAVU v laboratoři a podruhé SOUSTAVU v atmosféře. Jedna se natočí "tak-a-tak" a druhá je natočená jinak...nemají stejný původ vzniku.
Poznámka : všiml jste si že nepadlo ani jedno ošklivé "slovíííčko" ? Víte proč ? přemýšlejte ´proč´