YASHAMARU: Pettku bohužel je potřeba velmi intenzvině filtrovat - s vážnou tváří předkládá nepodložené základní fráze na úrovni oněnky dnes a při pokusu o polemiku a nebo snahu o rozšíření toho, co říká se vytočí a urazí.
Nasycený tuk a arteroskleroza spolu nesouvisí. Ostatně je to jedna ze základních tezí všech stravovacích přístupů, které upřednostňují tuky před sacharidy. A pomalu se to začíná dostávat i do lege artis medicínských postupů. Začali s tím
Švédové.
V odkazu metaanalýza + v google milion článků u paleo, real food, weston priceovců a spol.
http://ajcn.nutrition.org/content/91/3/535.short pro začátek třeba tu
http://www.tribune.cz/clanek/32032-nasycene-tuky-a-infarkty-nebezpecny-mytus
Teoreticky na tepelnou úpravu je lepší nasycený tuk spíše než nenasycený - přepaluje se při vysoké tepltoě a přepálený tuk je opravdu špatně a na tom se shodnou snad všichni. Ovšem to je záležitost smažení - při běžném restování a při používání adekvátně velké nádoby se tuk nepřepálí, pokud na něj nezapomeneš.
Kokosový tuk je teď výživový svatý grál právě v těch kruzích, kde se autoři namáhali si zjistit, že vážně neexistují relevantní podklady pro hypotézu nasycený tuk = infarkt. Na druhou stranu ten hype kolem ně je takový, že je více než pravděpodné že se velmi brzo zjistí, že to je zase poněkud jinak.
Hlavní nevýhody nebio kokosového oleje jsou ekologické dopady a i u bio je to dovážené přes půl zeměkoule.
SNOWWHITE: doporučovat řepokový olej oproti kokosáku prajedlíkům je jako nabízet makrobiotikovi buřt ;-)
http://www.marksdailyapple.com/dear-mark-canola-oil (je fakt, že hlavní námitky co se týče GMO a kys. erukové je v evropské realitě poměrně snadné vyvrátit)
Plus teda omega 3 v řepce (ve všech rostliných zdrojích) je ALA, která se do potřebných EPA/DHA tranformuje dost složitě.