• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PES: to je velmi neotřelej koncept, že by si povolenky měli vydávat znečišťovatalé sami... jakože Tykač nesežene tři vlaky uhlí, tak je prodá ČEZu aby místo Chvaleticka zasmradili Mělník?
    TUHO
    TUHO --- ---
    PES: tak smysl je zvednuti nakladu = zvyhodnit ostatni, plus ziskat prostredky na energetickou transformaci. takze nejakej smysl to ma...
    TUHO
    TUHO --- ---
    PES: No ma to svoje nevyhody, ale suicide to neni. Je to proste jeden ze zpusobu jak internalizovat negativni externality. V minulosti se to osvedcilo v jinych pripadech (nektere staty napriklad takhle vyresily problem s emisema oxidu siry zpusobujici kysele deste)

    How economics solved acid rain - Environmental Defense Fund
    https://www.edf.org/approach/markets/acid-rain
    PES
    PES --- ---
    TUHO: carbon suicide :-(

    dokud to bude "obchodovatelné" a spekulativní, tak je to akorát na zrušení. Jedině prodeje od producenta co ušetřil k producentovi co (zatím) neušetřil popř. ušetřit nemůže by mělo smysl.
    A omezit životnost těch CO2 odpustků na rok max. dva (a těm spekulantům je zneplatnit bez náhrady ihned)
    TUHO
    TUHO --- ---
    Proliferating carbon markets: can the EU ETS drive climate action outside of the EU?
    Since the establishment of the EU ETS in 2005, the EU played a pivotal role in the proliferation of carbon pricing. However, carbon pricing remains marginal on a global scale. Carbon taxes and emissions trading schemes of different sorts cover less than a 1/5 of global carbon emissions as of 2022.
    Now, the EU wants to take it a step further. The intended introduction of the CBAM should serve as a reminder that the Union is serious about the need for global climate action. At the same time, it presents an opportunity to do away with the unfair and ineffective free allocation of allowances to energy intensive industries within the Union.

    Proliferating carbon markets: can the EU ETS drive climate action outside of the EU? - Association for International Affairs
    https://www.amo.cz/en/climate-team/proliferating-carbon-markets-can-the-eu-ets-drive-climate-action-outside-of-the-eu/
    TUHO
    TUHO --- ---
    Martin Abel publikoval factsheet Nová pravidla pro OZE v Česku, shrnující dynamický legislativní vývoj těchto týdnů a měsíců v oblasti rozvoje čisté energetiky.

    Závazek, aby do roku 2030 pocházelo z obnovitelných zdrojů energie minimálně 40 % konečné spotřeby, by nebyl splnitelný bez legislativních úprav.
    Factsheet přináší základní přehled nově platných či chystaných změn zákonů, vyhlášek a nařízení Rady EU s vysvětlením jejich dopadů.
    Podstatné je především zařazení obnovitelných zdrojů a jaderných zdrojů nad 1 MW výkonu do kategorie technické infrastruktury. Doposavad jejich rozvoj blokoval jakýkoliv „veřejný zájem“. Nyní bude možné posoudit, který z veřejných zájmů dostane přednost.

    Factsheet: Nová pravidla pro OZE v Česku - Asociace pro mezinárodní otázky
    https://www.amo.cz/cs/klimatym/factsheet-nova-pravidla-pro-oze-v-cesku/
    FORELLI
    FORELLI --- ---
    LEXIK: mělo by se to změnit snad v dohledné době v souvislosti s budováním edc
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Koukam od 2018 je to i u nas mozne, z nejakeho duvodu se ale neakceptuji kombinace s oze :) a limit je do 15 minut vykryti...

    ČEPS otevírá bateriím trh s podpůrnými službami, zatím však pouze jeho část
    https://oenergetice.cz/akumulace-energie/ceps-otevira-bateriim-trh-podpurnymi-sluzbami-zatim-vsak-cast
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    SHEFIK: muze si nechat certifikovat PpS na virtualni blok a u agregatora se predpoklada prebytek regulacniho vykonu..
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    NYRLEM: proctu to detailne vecer, ale to je jen agregator pro decentralizovany zdroje vyroby jak jsem to tak prolit...? O nejakym vyrovnavani z pohledu prebytku/storage to vubec nemluvi.

    Coz chapu, je to ten nejjednodussi business model se kterym se da u decentralizace zacit. Nekdo ruci za to, ze zkrouhne ty peaky/bottomy. Me slo ale o tu teorii do budoucna.

    Proc nemuzou uz pri instalaci ty decentralizovany zdroje mit baterii pro dny prebytku, pripadne aby ji mel podobnej agregator, nebo 3ti smluvni strana, aby se dosahlo konstantniho prisunu energie (alespon v lete pro zacatek...) a nebylo treba posilit celou distribucni sit, ktera je prave dimenzovana na centralni vyrobu?

    Podle vzoru v australii tomu nic moc nebrani ne...? Me proste ty vyhruzky, ze pristich 20 let to nepujde nedavaji moc smysl z toho co ctu...
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    Docela hnusárna ... :-(

    Fotovoltaiky v Česku mají kratší životnost než v jiných zemích EU, může za to technická rarita - EnergoZrouti.cz
    https://energozrouti.cz/clanek/fotovoltaiky-v-cesku-maji-kratsi-zivotnost-nez-v-jinych-zemich-eu-muze-za-to-technicka-rarita
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    GOR: mel jsem na stole projekt par let zpatky, ale prislo mi, ze s temi malymi zdroji od cezu to nemohlo krachnout :) podle stranek se tvari, ze to delaji..


    MARASAN: https://www.mpo.cz/assets/cz/energetika/strategicke-a-koncepcni-dokumenty/narodni-akcni-plan-pro-chytre-site/2020/1/Role-agregatora-v-ceske-energetice.pdf
    GOR
    GOR --- ---
    NYRLEM: Asi provozoval, ne? Po tom, co malem skoncili na Energii pod kontrolou a museli to strelit Pisarikovi uz asi tyhle veci nedelaj.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    NYRLEM: mas na jejich agragator link, prosimte? nedari se mi vygooglit.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    SHEFIK: k te prvni casti - v cechach tomu rikame agregator, uspesne to provozuje treba amper market a bez regulacnich zdroju by to nepredeslo nicemu :)
    HANZS
    HANZS --- ---
    SHEFIK: No když máš baterii - míň zatěžuješ síť, to je asi jasné. A jak jsem psal níže - regulace existuje, sice se změnil zákon, že můžeš až 50kWp, ale distributor ti povolí jen 10kW střídač. Takže se to tímto reguluje.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PAN_SPRCHA: vzhledem k tomu, ze nam nevypadava proud jako v kosovu predpokladam ze za tim nejaka pokrocilejsi orchestrace bude ne?
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SHEFIK: no počkej, pomocí doufání řídime sítě celou dobu......vždycky se to nastaví a pak se doufá že se to neposere a udělá to co by to mělo a když ne tak něco co tu síť neshodí.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    HANZS: trochu se obavam, ze distribucni sit nelze ridit organicky a doufat :) tam musi bejt nejaky ridici organ s jasnou spravou/pravidly
    HANZS
    HANZS --- ---
    SHEFIK: No já myslím, že zde jsou dotovány hlavně FVE s baterií, takže snad jako v polsku nedopadneme...
    PES
    PES --- ---
    SHEFIK: Ne, musí si tím zjevně projít všichni...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Uz i UK.

    :: OSEL.CZ :: - Britské domácnosti se zapojují do virtuální elektrárny
    http://www.osel.cz/12759-britske-domacnosti-se-zapojuji-do-virtualni-elektrarny.html

    Je tu nekdo, kdo by laikovi dokazal vysvetlit, jestli tenhle distributed storage s virtualizaci dokaze ve statnim meritku treba predejit podobnejm problemum co v polsku?

    Napřed nadšení, pak vlna krachů. Polsko střízliví po solárním boomu | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://archiv.hn.cz/c7-67177560-qj6i1-423a41f9d8957f5

    Nejak mi prijde, ze cekat desitky let na posileni distribucni site, v dobe, kdy se mluvi o decentralizaci a uz je dostupna rada ruznych a cenove doatupnych energy storage reseni je takovej legacy overkill. Nejde to misto zakazu dalsich instalaci resit treba zakonem, ze ke kazdy OZE instalaci musi bejt pomernej storage s moznosti vyrovnavani site/vzdalenou spravou?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PES: jednak OMNIHASH: a jednak ty nechces aby EU vyvoj financovala, pac pak centralizujes rozhodovani a nenechavas volnou ruku trhu. Pak by opravdu nakej blbecek mohl rozhodovat o neskutecnym mnozstvi penez a mohl bych rozhodovat spatne.

    Ramec a legislativa dava dlouhodobe proszredi pro rust investic skrze soukromy kapital, investicni fondy atd.

    Takze treba vodikova strategie EU nerika, ze se vodik prosadi na elektrifikaci mobility, aledava nejakej ramec, aby se trh rozhodl, zda ma smysl vodik dal rozvijet. Rozhodnuti je ale na hracich trhu.

    No a pak samozrejme utahovani kohoutu tech 'dirty' technologii. To neni spatne, my vime, ze jsou dirty, ze nejsou sustainable/nevycerpatelne a zname cistsi alternativy, pro ktere definujeme ramec.

    Takze tohle je naopak utahovaci ramec - negativni externality, ktere trh nezohlednuje pomalu zacneme zohlednovat, at uz emisni povolenky, euro normy na emise, nebo pak uplny zakaz v nejakym dlouhodobejsim horizontu. To neni spatne prece.

    Navic cela tahle clean transition vyvaze zapad jako rukojmi diktatorskych rezimu postavenych prave na dominanci surovin. Ty staty budou muset zacit resit svoji prosperitu a demokratizaci i mimo tyto prijmy...

    Vidim to jako winwin pro lidstvo.

    Jedinej problem je cas potrebny pro zmeny/nastavit spravne delku transition, aby to mene majetny neposlalo zejtra na chodnik a trh se mohl sam uzpusobit (vyssi nzdy, uspory z rozsahu, cas na vyvoj novych/levnejsich technologii)

    Ja fakt osobne vnimam to co EU dela jako masterpiece.

    ?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam