• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    PES
    PES --- ---
    PES
    PES --- ---
    SHEFIK: protože to není odemčeno navždy, tak

    Co se stalo během pěti sekund, kdy se ve Španělsku zhroutila síť? Operátor zveřejnil první výsledky vyšetřování blackoutu
    Petr Zenkner - redaktor
    30. 4. 2025 00:00

    Operátor Red Eléctrica zveřejnil důvody, které podle něj vedly k blackoutu ve Španělsku. Vyšetřování ale dále pokračují.

    Návrat ze tmy do plného provozu po blackoutu, jenž začal v pondělí ve 12:33 hodin, trval ve Španělsku do úterního rána. Operátor Red Eléctrica (REE) o příčinách výpadku, který zasáhl téměř 60 milionů lidí na Pyrenejském poloostrově, oficiálně dlouho mlčel. První podrobnosti uvedl nejprve pro užší skupinu novinářů a pak na tiskovém brífinku provozního ředitele REE Eduarda Prieta.

    Jak na síti X zveřejnil energetický novinář Javier Blas z agentury Bloomberg, operátor REE chronologicky popsal, co se během pouhých pěti vteřin událo a způsobilo ztrátu 15 GW výkonu ve španělské soustavě. Kvůli tomu se nakrátko úplně zhroutila.

    Podle operátora došlo v pondělí v síti k „události“, která vedla ke ztrátě výkonu. Síť se sice okamžitě stabilizovala, o jeden a půl vteřiny později se ale „událost“ opakovala. Po třech a půl vteřinách došlo k přerušení propojení na interkonektoru mezi Španělskem a Francií. Okamžitě následoval masivní výpadek výkonu z obnovitelných zdrojů. Následně se rozšířil kaskádový efekt, jenž celou soustavu vyřadil.

    Na tiskovém brífinku ředitel španělského operátora sítí Eduardo Prieto doplnil, že dramatický výpadek výkonu, který způsobil odpojení od Evropy, nastal na jihozápadě Španělska. Podle Prieta je „velmi pravděpodobné“, že úvodní událost způsobily právě solární zdroje. Zároveň ale uvedl, že nemá údaje, aby to mohl jednoznačně potvrdit.

    V době výpadku jela španělská síť z více než 75 procent na obnovitelné zdroje. Soláry a vítr nevyrábějí elektřinu předvídatelně, a sítě je proto těžší řídit, aby se „nerozkývaly“ a udržely frekvenci 50 hertzů. Zelené zdroje ale ve Španělsku „jely“ na podobný objem výroby často. Operátoři sítí mají navíc bezpečnostní standardy a síť musí vydržet i při výpadku jednoho klíčového zdroje (v Česku je to výkon jednoho jaderného bloku).

    Zároveň Prieto předběžně vyloučil jako příčinu blackoutu kyberútok. O něm se na počátku zmínil předseda regionální vlády Andalusie Juan Manuel Moreno s odkazem na zprávy regionálního kybernetického centra. Jako pravděpodobný ho zmínil portugalský ministr Manuel Castro Almeida. Momentálně toto vysvětlení zůstává „v pozadí“. Španělský Nejvyšší soud ale oznámil, že bude možnost kyberútoku na kritickou infrastrukturu vyšetřovat.

    Španělský premiér Pedro Sanchez uvedl, že jeho vláda zatím nevylučuje žádnou hypotézu. „Nesmíme se unáhlit a udělat chybu. Zjistíme, co se během těch pěti vteřin stalo,“ řekl Sanchez.

    Podrobnější zprávu o blackoutu může přinést i vyšetřování sdružení ENTSO-e, jež sdružuje provozovatele přenosových soustav v Evropě. Za Česko je jeho členem tuzemský správce sítí ČEPS. Zapojení EU do vyšetřování a nezávislý audit dění kolem blackoutu pak požaduje portugalský premiér Luis Montenegro.

    Dodávky elektřiny ve Španělsku jsou nyní už obnoveny ve všech částech země. Fungují tak semafory, stejně jako vlaky, metra a letiště. Podobně se obnovily dodávky do domácností a firem. První odhady investiční banky RBC vyčíslují škody po blackoutu na 2,25 až 4,5 miliardy eur. Tedy více než 100 miliard korun.

    Podle Red Eléctrica byla španělská síť v nejhorší fázi výpadku na nule. Původní data ukazovala, že zůstalo 10 GW výkonu. Systém tedy musel najíždět takzvaně ze tmy, což znamená nejdříve vodní elektrárny, potom uhelné nebo plynové zdroje. Španělsko má stále i sedm jaderných reaktorů (tři z nich v odstávce), které se při výpadku z bezpečnostních důvodů odpojily od sítě a jely na záložní generátory.

    Větší problémy s restartem dodávek elektřiny má sousední desetimilionové Portugalsko. To je se Španělskem výrazně propojené, nemůže ale pro obnovení výkonu v síti využít dodávky z Francie nebo z Maroka. Španělská REE chce v reakci na současný výpadek propojení s Evropou dále posilovat. Dosud mu bránily geografické podmínky pyrenejských hor i menší ochota Francie, vyrábějící většinu elektřiny z jaderných zdrojů, pustit na svůj trh levnější elektřinu z obnovitelných zdrojů. Podrobnější plán toho, aby se situace neopakovala, ale Red Eléctrica nenabídla.

    Podobně silný výpadek naposledy postihl v roce 2003 Itálii, kde trval návrat přenosové sítě do původního stavu 12 hodin. Loni v červnu zasáhl výpadek dodávek elektřiny také Balkán.

    #Španělsko #Portugalsko #blackout #elektrárna #elektřina #energetická bezpečnost #kybernetická bezpečnost #kybernetický útok #obnovitelné zdroje energie #fotovoltaika
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Co se dnes stalo v EU energetice — a proč na tom záleží

    28. 4. 2025, 12 : 31 CEST došlo v evropské soustavě k rychlému poklesu frekvence ze standardních 50,00 Hz na zhruba 49,85 Hz. Na první pohled jen -0,15 Hz, ve skutečnosti ale signál, že se na síti právě „ztratilo“ ≈ 5 GW výkonu — výkon pěti jaderných bloků nebo šesti set větrných parků.

    1️⃣ Jak k tomu došlo?
    •Iberský poloostrov (Španělsko + Portugalsko) se neplánovaně oddělil od zbytku Evropy.
    •Důvod: souběh extrémního zatížení vedení (~kvůli větru + teplu) a ochranných odpojek, které „ustřihly“ několik 400 kV linek přes Pyreneje.
    •Pyrenejská část sítě najednou přišla o importy z Francie a o možnost exportovat přebytek obnovitelné energie.

    2️⃣ Co zaznamená graf?

    Čas- Událost - Frekvence (kontinent)
    12 : 29vše v normálu 49,99–50,02 Hz
    12 : 31islanding ES + PT49,85 Hz ↓
    12 : 34aktivace primární regulace (turbíny, baterie, HVDC)49,90 Hz ↑
    12 : 45téměř zpět k normálu49,97 Hz

    Šedá křivka = minimum, žlutá = průměr, černá = maximum. Prudký zářez uprostřed je právě ztráta pyrenejského exportu.

    3️⃣ Proč v Evropě „jen“ 0,15 Hz a na jihu blackout?
    - Setrvačnost (rotující hmoty turbin) a primární regulace ve zbytku EU vyvážily deficit během sekund → kontinent zůstal v provozu.
    - Iberský ostrov spadl hlouběji (< 49 Hz), ochrany odpojily zdroje i zátěž → rozsáhlý výpadek v ES + PT, problémy na železnici, letištích, v průmyslu.

    4️⃣ Proč na tom záleží?
    - Každá setina Hz prozrazuje, co se v síti děje: 0,01 Hz ≈ 300 MW.
    - S rostoucím podílem OZE klesá mechanická setrvačnost, takže podobné šoky budou častější a prudší.
    - Rychlé zdroje (baterky, flywheels, flexibilní plynovky) a chytré řízení (automatické ochrany, datová analytika v reálném čase) jsou klíčem, aby budoucí „zářezy“ neskončily dominem po celé Evropě.


    🔌 Frekvence je tep moderní energetiky. Když udělá arytmii, blackout může být otázkou minut...

    https://x.com/tangero/status/1916910779279736845?t=T9_8Zt9FWIrDyFO1_Tg7Jw&s=19
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Fosilní paliva už nebudou potřeba. Španělsko poprvé pokrylo 100 % spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů - EnergoZrouti.cz
    https://energozrouti.cz/clanek/fosilni-paliva-uz-nebudou-potreba-spanelsko-poprve-pokrylo-100-spotreby-elektriny-z-obnovitelnych-zdroju
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    koukám na roční statistiky elektřiny na energy-charts a všiml jsem si, že Španělsko má cca 4x větší spotřebu než my a zároveň mají 20% z fotovoltaiky (bez baterek), jejich 47TWh je jako našich 11,75TWh. Takže fakt můžeme na těch cca 12GWp a síť to ustojí. Teď jsme tuším na 4,5, ale přírustky se letos spomalí z 1GW na půl odhadem
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Chorvatsko, Španělsko, Portugalsko, Řecko a Rumunsko někdo zapomněl uvědomit o dunkelflaute

    PES
    PES --- ---
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    pěkný článek
    Europe Electricity Year in Review 2023
    https://www.electricitymaps.com/blog/europe-electricity-year-in-review-2023

    Španělsko za tři roky zdvojnásobilo produkci z fotovoltaiky

    PES
    PES --- ---
    R_U_SIRIOUS: jasně, EU se strašně osvědčila na ose Sever-Jih a Východ-Západ... takové Řecko, Itálie, Španělsko anebo Kypr versus třeba Německo, Švédsko popř. Francie - ti z té výhodnosti skákali nadšením (stejně jako ostatní ze sanování dluhů, které se vlastně ani po nasypání peněz v objemu těch dluhů prakticky nikterak nezmenšily - jen se vykrmily úroky)
    HANZS
    HANZS --- ---
    PAN_SPRCHA: Tak to se divím, že až teď - když víme že např. španělsko kupuje ruský plyn celou dobu... možná to souvisí s tím, jak Putin před nějakou dobou prohlásil, že už bude zase klidně dodávat plyn do evropy, stačí si to domluvit s Gaspromem... tak se domluvili.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Spanelsko v roce 2023
    15% solar
    19% plyn
    22% jadro
    11% hydro
    28% vitr

    Reddit - Dive into anything
    https://www.reddit.com/r/europe/comments/13t401o/due_to_record_renewable_electricity_generation/?

    CUKI
    CUKI --- ---
    TADEAS: To chápu, jde mi o to že tu porovnáváme dva naprosto odlišné světy. Pokud by to bylo rentabilní tak by Španělsko vypadalo úplně jinak.
    Tedy poukázat na největrnější místa v ČR je sice pěkné, ale většina z těch míst bude nerentabilních a to naprosto. U nás by si to často za svůj život nevydělalo ani na tu příjezdovku k místu. :-)


    TADEAS: To nepopírám, ale za barákem bych ji taky nechtěl.
    CUKI
    CUKI --- ---
    TADEAS: Mě by zajímalo co je to ten dostatečný potenciál. Je to už pár let co jsem viděl mapu dle konkrétních hodnot dle daného místa. Tedy kolik je schopná na daném místě vytvořit EE za rok a to samé pro Španělsko se stejným měřítkem. Intenzita byla od bílé - světle modré přes tmavěmodrou až do černé. Zatímco všude ve Španělsku stály výhradně na černých flecích tak v CZ bylo pár tmavěmodrých míst, které tvořili vesměs zbytek Španělska. De facto jediná souvislá plocha byla na vysočině a Sudetech. Sudety tvoří vesměs místa kde to postavit nejde a nebo už tam něco stojí.

    Určitě se od té doby něco změnilo, ale je kdyby to bylo takové terno, tak by ve Španělsku byl větrník na každé vyvýšenině a to zdaleka není.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tak Spanelsko i Portugalsko maji silne hydro a to i precerpavacky. Se silnym vetrem v mori a velmi dobrym rocnim osvitem muzou bez dalsi akumulace jit na 80%+
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Spain, Sweden and Belgium: The European countries setting new wind and solar records | Euronews
    https://www.euronews.com/green/2023/05/18/lightning-pace-portugal-produces-over-50-of-electricity-from-wind-and-solar-for-first-time

    Spanelsko 46% vitr+slunce
    Portugalsko 51%
    Dalsi zeme taky zaznamenaly rekordy, Belgie, Estonsko

    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    MAKROUSEK: Pak je vsechno v poradku.
    A kdybys precijenom zapochyboval, pak si najdes kolik Spanelsko uz ted vydava za boj proti suchu, extremnim vedrum a klimatickym zmenam a tedy o kolik prostredku ta ekonomika prichazi.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    MAKROUSEK: Dobre. Pred par lety jsem byl v lete v Death Valley, venku 50-52 °C. Mimo klimatizovane auto se dalo vydrzet max. 15 minut s flaskou vody. Vsude projizdeli rangeri, protoze bez mobilniho signalu - kdyby se nekomu porouchalo auta ma desitky minut na preziti. V takove krajine nic kromne kratkeho jara a podzimu neroste. Druhova diverzita je velmi mala, produktivita z pohledu narustu biomasy za hektar na rok je take velmi mala.

    Shodneme se, ze prizpousobit tu krajinu tak aby tam mohl zit celorocne clovek bez zavislosti na dovozu kritickych veci pro preziti z nejakeho jineho mista by bylo extremne narocne a drahe? Pestovat tam neco, bydlet v podzemi, bez moznosti v te krajine rozumne existovat cca 5 mesicu v roce?

    OK, tak tohle je prakticky cely Spanelsko (hory nepocitam) pri cca +3 °C. Tohle prizpusobeni vychazi radove draz a s horsimy vysledky, nez naklady na transformaci. To co nam hrozi je, ze diky nekolika desitek let dezinformaci ze strany zajmovych skupin, zacalujeme oboji - tranformaci i prizbusobeni a vysledek bude navic horsi nez kdyby se to resilo od 90. let. Timhle na to doplacis a budes doplacet po zbytek zivota = ano i znehodnocenim aktiv, snizenim prostoru kam aktiva nasmerovat, snizenim toho jak v tom svete zit. Na tohle vsechno uz doplacis ted a budes doplacet po zbytek zivota.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    MAKROUSEK: to nema zas tak velky vliv jak si myslis ze ma
    Solar energy generation vs. capacity - Our World in Data
    https://ourworldindata.org/grapher/solar-pv-energy-consumption-vs-solar-pv-capacity

    Vsechny zeme krom par vyjimek (Maroko, Australie) jsou na jedna primce s minimalnimi rozdily

    A proc teda Evropa z toho nemuze mit penize? Recko, Spanelsko, Italie…

    Ale vsak ona ta tvoje kognitivni disonance jednou praskne :)
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    asi obecně známý obrázek... i když třeba Španělsko překvapilo

    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ:
    HANZS: ale to je něco jinýho. PVE na střeše domu s bateriovým systémem má samozřejmě víc než elektrárna zapojená do sítě.

    Bavili jsme se o celkovým výkonu vs výrobě. Ten dělal v Německu v roce 2021 800x tolik co instalovaný hodinový výkon.

    V Německu vidím 59 GW instalovaného výkonu a 49000 GWh roční produkce. Tedy přesně 830x.

    Průměr pro Evropu je 185 GW instalovaného vs 185000 GWh tam je to opravdu těch 1000.

    To ale tahá strašně nahoru Španělsko kde mají 14 GW instalovaných a 27000 GWh produkce.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam