• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSSolární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    další motivaec pro solární dobíjení čehokoliv... cena. u elektromobility zatím zanedbávaná...
    IONITY to increase electric vehicle charging prices 500% - Electrek
    https://electrek.co/.../17/ionity-increases-electric-vehicle-charging-prices-500-percent-january-31/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: Galium arsenid je spíš kosmická technologie... enviromentální dopad v případě pozemského použití byl často kritizován - jde o toxické prvky a bylo by nutné nějak řešit recyklaci panelů (i když jejich životnost asi bude slušná)

    Mě zaujal na solární kolo, protože jezdí se v létě a to je vedro a galium arsenidové panely jsou méně citlivé na přehřívání :-) ale abych si letoval vlastní panel, na to nejsem dost blázen...

    Pokud by se přes 30% dostala nějaká levnější, dostupnější a netoxická sloučeninaa, byl by to průlom. Celkově ale solární letadla vždycky budou spíš motorové kluzáky, než co jiného... moc jinak, než ten základní už předvedený layout to udělat nejde. Ale pokud by se podařilo zvyšovat procento užitečného zatížení a dostup (a tím i rychlost), tak by se to přiblížilo praktickému použití. Navíc cesty přes stratosféru, i když třeba časově delší, by byly celkově atraktivní (zatím se do stratosféry podíval málokdo, zakřivení Země je divácky atraktivní a stojí to hromadu peněz... je to určitě reálnější, než masová kosmická turistika...)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    CYBERWOLF: ty Cubesaty jsou jinej tech, Gallium-Arsen, ale je to přesně to co cheš googlit, cubesat sollar cells nebo small satellites solar cells
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    OMNIHASH: no tak to se vracíme k CYBERWOLF. Jen jsem teda nevěděl, že to vytáhli přes 30 %. A když to posílají na oběžnou dráhu, tak to by mohli být celkem vyřešené i ty záležitosti s odolností a trvalivostí :)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    CYBERWOLF:

    Unique perovskite solar pilot line | Oxford PV
    https://www.oxfordpv.com/tandem-cell-production

    CubeSat solar panels | ISIS - Innovative Solutions in Space
    https://www.isispace.nl/product/isis-cubesat-solar-panels/
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    SHINIGAMI: jak se to jmenuje a kde se to dá sehnat?
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    CYBERWOLF: 30% maji treba clanky co pouzivaji pro druzice, ale je to kapku k nezaplaceni. Ale koupit se to da;).
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    XCHAOS: ono reálně existuje něco s účinností přes 30 %?
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    XCHAOS: to je vsechno hezky, ale my potrebujem nahradit klasicky lety, ne k nim pridat dalsi, i kdyz elektricky.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERWOLF: obecně máme rok 2020 a ostatní technologie se hodně posunuly... zejména k většině multijunction technologií dnes existují i varianty bez koncentrátorů, které jsou jen o pár procent pozadu.

    K tomu lítání vidím dvě podmínky.. .jednak reálná dostupnost varianty Li článků s hustotou aspoň tak 400 Wh/kg... mluví se o tom 10 let, ale fakticky jde o technologie s nízkým počtem cyklů, takže do sériové výroby si nikdo netroufne a pokud ano, prodává to jako testovací vzorky... já čekám na Li titanátovou technologii, ovšem tam to reálně vypadá na něco jako 100 Wh/kg (pravda vč balanceru, ale stejně..).

    Druhá podmínka by byla běžná komerční dostupnost řezů FV článků (tedy stačí bez laminace) s účinnosti přes 30%, za ceny jako mají dnes články s 20% účinností.

    Pokud by se to povedlo, snad by se pak daly používat konvenčnější konstrukční materiály a nebyly by potřeba extrémní technologie jako monolitický nosník křídla s uhlíkového kompozitu... případně pokud ano, tak aspoň ne v tak extrémních rozměr a opět pokud ano, tak by se zvedlo užitečné zatížení (typu že baterií by to vezlo jen půlku a křídlo by přitom vyrobilo o polovinu víc energie). Pak by to mohlo začít dávat komerční smysl pro leteckou obsluhu velmi odlehlých oblastí (obecně všude, kde je nějaké oslunění a kde je zásobování letišť leteckým palivem velmi obtížné - určitě krajním případem jsou místa, kde se všechno palivo vozí letecky, to musí být extra drahé).

    Další okrajový trh by byly vyhlídkokvé lety, kde by se min. v Evropě našlo dost zájemců zaplatit jen proto, že by šlo o "bezuhlíkový" zážitek. A časem by se z toho mohlo vyvinout něco jako jachting - to je obrovský trh, přestože se nesnaží konkurovat linkové lodní ani letecké dopravě. Ale paradoxně by solární létání nabízelo jednorázovou investici a pak zábavu s menšími náklady - menší potřeba kokntrol elektromotoru, nulové náklady na palivo...

    Všechno to ale vázne (ostatně stejně jako elekotromobily) na Li baterce s aspoň o něco větší hustotou a současně prakticky neomezeným počtem cyklů.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    XCHAOS: je s tím spojena spousta problémů, ale postupem času to vypadá, že jsou celkem řešitelné. Za pár let by to mohlo být docela použitelné. Jak říkám, nevím jestli je tohle ten správnej materiál, ale mninimálně stojí za pozornost.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERWOLF: hmm, jeden čas to byl bombastický objev roku, ale pak se ukázalo, že to má relatvině nízkou účinnost (hmm, dle wiki June 2018 Oxford Photovoltaics 1 cm2 perovskite-silicon tandem solar cell has achieved a 27.3% conversion efficiency, certified by the Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE. This exceeds the 26.7% efficiency world record for a single-junction silicon solar cellX)a hlavně je to většinou nestabilní (=malá životnot).

    V souvislosti s létáním bych viděl jako problém "The intrinsic fragility of the perovskite material"... přeci jen, křídla letadla jsou namáhaná součástka a vyžadují spíš určitou pružnost...
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    XCHAOS: tak na to asi taky skelný vlákna nechceš. Z logiky věci bych řekl, že potřebuješ něco, co bude mít potřebné mechanické vlastnosti, bude to co nejlehčí a půjde z toho udělat solární panel. Přitom potřebuješ, aby ti to na plochu dalo dostatečný výkon. Nevím, jestli něco takového je k dostání, nebo se to dá udělat, ale možná by to mohlo být tohle:
    Perovskite solar cell - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Perovskite_solar_cell
    https://www.nature.com/articles/nmat4388
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERWOLF: no, pokud je to zašité v nějaké textilii... já samozřejmě uvažoval spíš o materiálu na paraglide, ale ta účinnost je mizerná. jo, kdyby se dostali někam k 10%....
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    XCHAOS: hlavně teda skelné vlákno rozhodně není něco, co bys chtěl nosit :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERWOLF: nápad je prostý: skelná vlákna existují, tak proč neudělat ze skelného vlákna nosič fotovoltaické vrstvy. Ale ten problém s jen částečným osvětlením se u překrývajících se vláken zřejmě násobí... to už má větší šanci snad i fotovoltaický tisk na papír...
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    XCHAOS: takováhle novinka se objevuje pravidelně tak po pěti letech, pokud si dobře vzpomínám, tak už počtvrté.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MIT School of Engineering | » Is it possible to make solar-powered airplanes?
    https://engineering.mit.edu/engage/ask-an-engineer/is-it-possible-to-make-solar-powered-airplanes/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam