• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIMalá bydlení ☼ žijme nezávisle ♫♪☺◄◄ neobvyklá obydlí ►► Jak žít ve zdravém prostředí a hlavně, co s hovnama? ☼☺☺
    Nejenom mobilní dům musí být malý.
    Šikovná a převážně DIY řešení malých domků, aneb to že je to malé a levné neznamená, že to nemůže být pohodlné a luxusní.
    Pro lidi co chtějí vlastní bydlení ale nechce se jim platit nájem či se zadlužit hypotékou, nebo jen prostě nepotřebují obří barák.


    Obrázky, rady, odkazy, pomoc při shánění stavebního materiálu, technologické postupy stavby, materiály, pozemky, půdorysy atd.

    odkazy na blogy a stránky na nástěnku

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lDcVrVA4bSQ
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    POPEY: V zásadě jde pouze a jen o účinnost. Pokud by jsi měl všechny spotřebiče na 24V. Není co řešit. Pokud by jsi měl některé na 12V je potřeba stepdown měnič cca 95% účinnost.
    Bezpečné napětí je obojí, navíc je DC (tedy asi pro člověka je bezpečný asi 3x vyšší proud než AC). 12V rozvod bude potřebovat ke stejnému distribuovanému výkonu dvojnásobný proud a tedy budou o to větší i ztráty ve vedení. Tedy je potřeba použít silnější vodiče.
    Druhá věc je že krom silnějších vodičů bude o něco levnější i regulace ze solárů. Nevýhoda je pouze fakt že paralelně zapojené baterie musí být stejné, jinak dochází vyrovnávacím proudům a tedy nižší kapacitě.
    Tedy je dobré baterii mít rovnou na 24V. Tohle se týká hlavně při použití nevhodných startovacích auto baterií.
    Dále je možné jet rovnou na 48 nebo i 60V (v nebezpečném prostředí je to stále bezpečné napětí i na živých částech) A pak měnit dle potřeby. Trakční akumulátory se rovnou na 48V i 60V dělají.
    POPEY
    POPEY --- ---
    nevim jestli k nezavislemu bydleni patri i solarni system, tak at nejsem zavisly na elektrine ze site, ale mel bych prosim par dotazu z oblasti neznalek:
    1. na chate si chci udelat solarni system, kde budu mit malou lednicku, notebook a par svetel do 3 mistnosti.
    Resim zdali poridit system 24V ci 12V.
    Je mozne mne k tomu napsat nejaky komentar. Poradne jsem nenasel na netu nic co by hezky vysvetlilo rozdil jen to ze 24V je drazsi, lepsi na pripadne rozsireni do budoucna a efektivnejsi.
    2. pokud dam ten 24V a mam pristroje na 12V tak ten regulator MPPT umi vzit z panelu 24V a ulozit do dvou zapojenych 12V baterek tak ze je to 24V poslat energii a zaroven posilat do spotrebicu jen 12V.
    Nebo je zapotrebi to nejak specielne pak zase menit (Myslim to napeti z 24V na 12V spotrebice)?
    3. bezpecnost. muze malemu diteti 24V neco udelat? jakoze pokud ano tak volim 12V :-))
    4. videl jsem prodavat regulatory 3v1, kde je regulator a take invertor napeti (takze tu lednicku muzu mit na 220V a rovnou ji tam napojit) + to jeste umi to ze kdyz neni stava tak tam muzu pripojit agregat (treba v noci). Dotaz zni: mate s tim nakyzkusenosti? Jsou opravdu tak dobry?
    ZABAKOVA
    ZABAKOVA --- ---
    Nevýhodu pozemku obrátil majitel ve svůj prospěch, ušetřil přes 150 tisíc - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...ky.web.nexttoart&dop_req_id=NWWHE0MBr27-202103191854&source=article-detail
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    PALEONTOLOG: Naši majú na chate 20 rokov septik pod letnou jabloňou a jabĺčka to má výborné. Ide tam teda len drez, umyvadlo na ruky a občas záchod, keď niekto nechce/nemôže do kadibudky. A nepožívajú eko prostriedky, nedá sa ich presvečiť, snažila som sa. Je to v mieste, kam hovnocuc nevyjede stavané samodomo postaru. Keby som si nepamätala, kde to je, tak to nie je vidno.

    Inak vtipné je, že my sme teraz objednávali žumpu a pán dodávateľ nám napísal, že dieru na odtok si navŕta zákazník sám. Stavebná firma nám hovorila, že to máme určite navŕtať, aby sme ušetrili na vývoze. Toť realita v ČR.
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: když máš firmu, tak ti sdílení know how nemusí brát práci, ale bere ti čas. navíc je velmi pravděpodobné, že někdo veme tvoje know how (v horšim případě se s nim zaštítí) a pak to realizuje blbě. to je prostě rozdíl mezi praxí a výzkumnejma institucema, který maj v popisu práce to vědění nejem posouvat, ale i přenášet dál, proto tam jsou i jiný peníze.

    CUKI: vpodstate potvrzujes, co pisu ;)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CUKI: know how se tomu říká, aby sis to moh přece nechat zaplatit
    CUKI
    CUKI --- ---
    ANDY_WARHOL: To je jeden z důvodů, kdy můžeš i teď do jiného okresu ne? Postarat se o něco živého. Jen nevím jak se na to budou tvářit až jim řekneš, že jde o bakterie :-D
    CUKI
    CUKI --- ---
    PALEONTOLOG: Jako taky mě nedávno upozornil jeden člověk na to, že chatka na kterou se byl podívat je velice záhadně podobná stavbě popsané v knížce za peníze šiřitelné za prachy po netu. Když jsem to viděl nestačil jsem se divit. Pak jsem zjistil, že to "převzal" někdo, kdo u mě byl asi před rokem nebo dvěma na čumendu. Našel jsem v té knížce ještě další dvě stavby, které dobře znám.
    Nevím jestli mě víc vadilo, že to zveřejnil bez mého vědomí a nebo to, že to bylo popsáno dost zavádějícím způsobem, který špatně vysvětluje proč tam je něco vyřešeno, právě tak jak to tam je. Tedy ten popis spíš čtenáře poplete než mu pomůže. Ale co naděláš... :-)

    Pokud to někdo podle toho bude stavět a pomůže mu to jako inspirace, tak o tom třeba bude více přemýšlet a přijde na to proč to tak je. A pokud o tom nebude přemýšlet tak patrně zůstane jen u inspirační četby.

    Ostatně je to opravdu mé know how? Co jsem vlastně já vymyslel? De facto jsem taky jen posbíral střípky z něčeho co se mi líbilo jinde. Moje know how je pouze ten konkrétní výběr střípků dohromady, tak aby to bylo dle mých přestav v konkrétním případě. Know how je to proč, ne ta konkrétní sestava střípků...
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    MAR_TINA: já mám taky nějaký mód, že to asi můžu zapnout ale primárně to asi k tomu není, ale je dobre, že něco takovyho je. Problém je ovšem, pokud travis na chalupě mimo zimní mesice.
    A teď by taky těch 40 dnů nemuselo stačit
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CUKI: heled nemyslím si, jedná se o obchodní tajemství, i kdybys to dělal blbě. ty jsi evidentně hipík, tohle si odneseš v obrysech z vš nebo z firmy, kde's to viděl a děláš vlastní zakázky. a když budeš mít systém, kterej fakt funguje, tak si parametry necháš pro sebe tuplem. rozhodně neplatí, že když nesdílíš, tak se k informacím nedostaneš. dostalo se to do komerčního užití se vším všady.
    taky jsem byl překvapenej, když jsem tady nebo v jakým klubu vedl debatu a po přesunutí do pošty se ukázalo, že ten člověk navrhuje septiky. a jaký bylo překvapení, když jsem ukázal příklad z praxe, že v septiku má smysl udělat přepážky jako gravitační kaskádu, aby s každým stupněm dočištění došlo k okysličení přelivem. asi tak.
    CUKI
    CUKI --- ---
    PALEONTOLOG: Když to děláš dobře, tak ti to bude vydělávat stejně. To know how je o tom to umět dobře vymyslet a navrhnout. Nikoli o znalosti dané technologie, jestli chápeš jak to myslím. Nemám problém s tím sdílet a šířit své výsledky počínání, protože mi to práci nijak nebere. A i kdyby bralo všechnu práci pro všechny lidí, kteří mě osloví nezvládnu udělat ani za deset životů. A tak je to podle mě všude.
    O výdělek se bojí hlavně ti, co to mají problém ustát konkurenci. Jenže pokud ty informace nesdílíš, pravděpodobně se ani jiným nedostaneš. Tedy tvé vzdělání je tímto omezené.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: 40 dní je pro mě málo, ale i tak by mě zajímalo jak to dělají.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CUKI: tak ona je to věc i know how, těžko budeš sdílet něco, co děláš dobře a na čem vyděláváš
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANDY_WARHOL: už se začaly vyrábět čističky na víkendový a jinak přerušovaný provoz. Maximální odstav od krmiva snesou 40 dní.
    CUKI
    CUKI --- ---
    TPA: Přesně ten běžný případ všech dostupných publikací. Tohle je spíše taková reklama.
    Nic o funkci a tom, kde se dělali ty chyby u těch starých kořenových čistíren. Čím je nová technologie lepší. Na co si dát pozor a pod.
    De facto jen kraťoučký nový vhled na legislativu.
    Dneska se bohužel strašně málo sdílí praktické zkušenosti. V době (kol. roku 2005) kdy jsem začal připravovat svůj první dům. Fungovala kolem toho obrovská komunita lidí od architektů a odborníků na jednotlivé části až po nadšence, jako jsem byl já, co to stavěli svépomocí. A řešilo se právě fakt vše včetně čištění vody. Bohužel od té doby tohle všechno zmizelo a najdeš o tom jen velice staré informace, přitom všechny tyhle věci se vyvíjí velmi rychle. Ale dostat se k těm datům je strašně složité. :-(
    TPA
    TPA --- ---
    Tady je něco o kořenovkách: https://www.youtube.com/watch?v=Tlnhcq2zx1k
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: snad kazdej rizikovej provoz musi vest monitoring a dokladat ho uradum, problem je ve zverejneni navaznejch studii a to studakum dovoli jen ti, ci nemaji zadny problemy.
    Pak je tady jeste prace samotnych vzorkaru, na kterych to stoji a pada uplne cely.
    MATT
    MATT --- ---
    MATT: myšleno s ohledem na domovní ČOVky, veký se stavěj a monitorujou, následně se o nich občas i publikuje, ale ty maj imho dost odlišnou dynamiku.
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: Bohužel tak to u nás afaik nefunguje. V rámci disertace budeš rád, když někoho s kořenovkou vůbec seženeš, kdo tě nechá na tom pokusovat. Bude problém udělat nějaký srovnání, natož sehnat statisticky vyhodnotitelný data. K tomu se přidává časová náročnost a spousta vnějších faktorů, který opět budeš rád, když podchytíš, natož abys je dokázal nějak validně zhodnotit. Se stejnym problémem se potýkaj i státní granty, který se vetšinou píšou na 3-5 let. V současný době se se mluví o nějakym návratu vody do krajiny, ale přijde mi, že se spíše jedná o zastřešení betonářský lobby. Např. Středočeský vodárny jsou obecně proti zasakování a pokud mají záminku, tak vydávaj negativní stanovisko.
    Takže bych se snažil jít po zahraničních zdrojích, ale opatrně na přejímání z odlišnejch klimatickejch podmínek.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: Já bych si rád o tom něco víc přečetl z praxe. Někde kde řeší v malých objemech a plochách funkci vermikompostérů, kořenovek i zemních filtrů. A kde zjišťují jak to funguje v čase a řeší výhody a nevýhody jednotlivých řešení a problémech během údržby.

    Dokážu si na toto téma představit spousty zajímavých disertačních prací, podpořených hodnocením účinnosti.
    Ale moc jsem toho o tom z praxe nenašel.
    MATT
    MATT --- ---
    PALEONTOLOG: Obavam se ze tohle jen tak neprobehne. MZP je dlouhodobe v rozkladu, nikdo nema moc zajem. Vetsi organizace resi projekty vetsich rozsahu (napr. perun) a mensi na to nedosahnou.

    CUKI: doporučuju Vymazala z ČZU, ten je přes kořenovky expert. Na druhou stranu prof. Sobota nám doporučoval zemní filtr.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam