• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  PRISCILAReformace a protestantské církve a související témata
  Můžete diskutovat o historii, přítomnosti i budoucnosti protestanství u nás i ve světě. Nebojte se konfrontovat tento směr s jinými náboženskými směry či řešit ožehavá témata...
  rozbalit záhlaví
  LEON_KOWALSKI
  LEON_KOWALSKI --- ---
  OMO: to nehraje roli, když to US zakáže, tak podpis neplatí.
  OMO
  OMO --- ---
  PRISCILA: No, hlavne chychle rychle, at se to podepise nez to projedna ustavni soud :/
  Ale zdvorile upozornuji ze na to je tu tenhle klub:
  [ cirkevni restituce v Cesku. Pro nebo proti ? ]
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Ale prdlačky. ;)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  Tak a je to tady. Zločin století dokonán!
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: Ja teda ze sveho uhlu pohledu ani nepomyslel na anglikany, KJV se mi primarne poji s nejkonzervativnejsimi evangelikaly, mennonity, amishi a podobne :) Takze to uz spis zahodim plastovou karticku nasi korporace a vyrazim s vlastnorucne vyrobenou motykou okopavat brambory :)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: Víš co... začne to KJV, pak se k tomu přidá Hark! The Herald Angels Sing, majestátný zvuk varhan a katedrálního sboru... a než řekneš královna švec, už máváš kadidelnicí ve Westminsterském opatství a zbožně putuješ k Panně Marii Walsinghamské. ;)
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: To je dobry, ja jsem resistentni :)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: Tak bacha, aby se z Tebe nestal našinec... ;)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  LEON_KOWALSKI: Jo - a jak říká správně OMO, v Kralické také původně byly. ;)
  OMO
  OMO --- ---
  A ja mam od HAROLDa cerstve KJV bez apokryfu, tu si ted ctu nejradeji ;)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  LEON_KOWALSKI: To byl zcela osobní povzdech. A já myslím, že víš, které Bible vyrábíme. ;) A teda jenom do protokolu... KJV se s deuterokanonickýma knihama samozřejmě tiskne (už jen proto, že anglikáni z nich čtou).
  OMO
  OMO --- ---
  Ja mam ekumenku jednu z doby, kdy jsem jeste nevedel, co to "deuterokanonicke" znamena (z doby kdy jsem uveril), takze je tam mam :) A pak mam synopticke vydani s Kralickou, jsou taky... Dostal jsem ji od farare CCE jako svatebni dar...
  LEON_KOWALSKI
  LEON_KOWALSKI --- ---
  GOBERS: já ti nevím, ale všechny Bible co mám, Kralická, B21, ČSP, NKJV (různé verze + studiní Open), KJV (různé verze + studijní Life in the Spirit), NASB (různé verze + studijní Study Bible), NIV (různé verze + Archeological Study Bible a Study Bible), tak tyhle všechny jsou bez deuterokanonických knih a nevšiml jsem si, že by je s nimi dělali. A nemyslím si že by Zondervanu a Thomasi Nelsonovi leželi na skladu :o)
  V podstatě jediné s deuterokanonickými knihami co mám jsou Ekumena a LXX :o)

  Ale vím že Saša Flek je překládá, takže B21 bude brzo i s nimi.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  JIXIPEN: A to možná nevíš, že ten živelný odpor k deuterokanonickým knihám se až otázka konce 19. století a dál. Reformátoři sami jim sice nepřiznávali takovou kanonicitu, ale považovali je za užitečné k četbě a vyučování.

  Ale tak řekni dotyčným spolubratrům až kupují Bible bez DT... válí se nám jich na skladě spousta a nikdo je nechce. A tisknout je se nevyplatí, ale tak když už děláme bibli s velkým písmem pro jedince s vadou zraku, tak co bysme nedělali i pro alergiky. ;)))
  JIXIPEN
  JIXIPEN --- ---
  OMO: Mě na tom všem přijde nejvíce úsměvné, když někteří evangelíci "mlátí kolem sebe Biblí po hlavě" a přitom je zábavné už to, že přebrali židovský kánon Starého zákona z roku cca 100 n.l. oproti katolíkům, kteří užívali mnohem starší Septuagintu (2.-3. století př.n.l.). Fascinovalo mě pár evangelikálních spolubratrů, kteří si koupili Bibli s deuterokanonickými knihami a vytrhali je z Bible, protože "tam nepatří".
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  PRISCILA: a u těch rozumnějších jedinců mívá pozitivní efekt upozornění na to, že zabrousili někam, o čem nic neví a že by si mohli ověřit data a neplést si holinky s hodinkami.
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  ZUZKAOU: Pokud racionální debata k ničemu nevede, nemá cenu ji absolvovat
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  PRISCILA: ne úplně. Respektive to spolu zrovna vůbec nesouvisí. Ten efekt je o sebehodnocení a naopak u jedinců se slabším výkonem je sociální interackí špatně ovlivnitelný. Kromě razantních intervencí.

  Na nyxu (a zejména jak se vtom začne motat náboženství) se stává zcela běžně, že někdo mele a mele a mele vyložené nesmysly. A racionální debata vážně k ničemu nevede.

  Schválně si to otestuj třeba tady [ ATEISMUS a nevíra v posmrtný život ]

  Zkus přesvědčit třeba Siriena, aby pochopil libovolný aspekt tvé víry.
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  ZUZKAOU: Upozornění, že ponižování druhých je nevhodné, bylo zcela v souladu v boji proti Dunning-Krugerovu efektu:)
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  PRISCILA: no v odborné debatě se předpokládá jakási úroveň znalostí a jaksi u složitějších věcí než je recept na svíčkovou je daleko snazší, když si to ten, kdo to nezná dožene probíranou látku, než aby to někdo jiný vypisoval.

  Ostatně právě vědomosti a dovednosti ve spodních pásmech vedou k tomu, že se dotyčný naopak často považuje za experta ...

  Mentální mor: vlastní neobjektivita - GrowJOB institute
  http://www.growjob.com/clanky-personal/mentalni-mor-vlastni-neobjektivita/
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  Ne, nemyslela jsem, že nemáme říkat, že někdo nemá pravdu. Ale preferuju argumentaci typu: "Není to pravda, protože"...než " Máš malý rozhled, doplň si vzdělání, moc toho nevíš..."
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam