Než začnu s nějakými vlastními výpočty: křívka poklesu oběžné rychlosti se vzdáleností od středu pro keplerovský/newtonovský systém typu sluneční soustava asi nepřekvapí:
křívka závislosti oběžné rychlosti se vzdáleností od středu galaxie ale vypadá poněkud jinak (zdroj: odkaz o příspěvek níže)
Tohle je asi nejzajímavější nová astronomická anomálie, se kterou přišlo 20.století: tušíme to asi už od 30tých let, ale teprve cca od 60tých let se to řeší vážněji a vynořují se postupně dvě základní teorie: temná hmota a "modifikovaná newtonovská dynamika". (MIHSC je proti těmto teoriím "fringe", tzn. okrajová, ale není to ani to, čemu se říká "mašíbl", tzn. není to crackpot theory)
Než začneme cokoliv počítat, je potřeba se zamyslet, co všechno může být u těch galaxií jinak, než u slunečních soustav: jedna věc je zjevná, a tou je měřítko. dalším faktorem jsou rozdílené absolutní velikosti hmotností, rychlostí i měřených zrychlení.
MIHSC do debaty, co všechno by mohlo být jinak, přichází s nápadem, který jde proti Newtonovi (a tedy zavedení, mainstreamové fyzice vůbec) nejodvážněji od Einsteina a možná ještě odvážně: tvrdí, že velikost setrvačné hmotnosti (na které, pokud se nepletu, bude záviset velikost odstředivé síly) není pro dostatečně nízké absolutní hodnoty zrychlení (vůči kosmickému horizontu, pokud to dobře chápu) stejná s "normální" hmotností, na které závisí velikost gravitační síly (a tedy dostředivého zrychlení). Tím pádem teorie MIHSC pro hvězdy v galaxiích předvídá značně nekeplerovské oběžné dráhy (které reálně pozoroujeme).
no a k tomu, abych ten výpočet fakt provedl, se snad tenhle týden dostanu, ale dnes fakt ne (protože mám v sobě asi tři čaje s medovinou a prostě se mi nechce :-)