• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    APPUFeferonky - Pěstování, návody, tipy, triky, chlubeníčko
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    Pozde ale prece - lak na okurky recept

    [ ROMANICAK @ VARIS-VARIM-VARIME - dost bylo hladovky ! ]
    LUKASZ
    LUKASZ --- ---
    Kdo vsechno chtel ty papriky, ať mi napíše a přijede co nejdřív. Dnes to tady likviduju a samozřejmě spoustu jich nechám, jen ze bude mrznout a aby to přežili.
    SEEKER
    SEEKER --- ---
    EXCITE: jako jo, chybí jim, ten "klobouček" nahoře, na druhou stranu ten kulatej plod úplně vpravo je těm mejm docela podobnej...
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    SEEKER: jo, to by mohl být, nějaký ten oprc :)
    SEEKER
    SEEKER --- ---
    EXCITE: No vzhledem k tomu, že je ta rostlina chlupatá a vyrostla z černého semínka, tak to nic moc jiného být nemůže ne? Plod jsem koupil coby rocoto a tohle vypěstoval ze semínek z něj, takže to klidně může být nějak zkřížené... jedno zelený mi "upinkla" kočka, protože ty jsou zrovna z tohohle druhu nějaký hotový a maj ho za hračku... semínka teda byla zatím taková nahnědlá a chuťově to zazelena nebylo ono, tak jsem to dal do nějaké směsi "zbytkových paprik" zakvasit, že z toho pak udělám omáčku. Tohohle žluťáka nechám ještě chvíli viset a uvidíme...

    RAHZUL: ty dvě tenké žluté jsou nejspíš cayenne yellow, ale to je úplně první odrůda, co jsem kdy pěstoval, otec dostal od někoho před pár lety sazeničky a dotyčný si je pěstoval dlouhodobě, takže těžko přesně říci, sám jsem si je takhle "katalogizoval". Cayenne z obchodu jsou obvykle mnohem větší, takže to možná jsou nějaké za roky zplanělé kajenské, chuťově je mám ale fakt rád, ty žlutý papriky jsou takový trochu citrusový, ta chuť mě baví víc než ta klasická nasládlá u červenejch. A pálej solidně.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    SEEKER: rocota jsou i žlutý,ale tohle nevypadá jako rocoto, ty jsou spíše jako takové malé kapie.
    RAHZUL
    RAHZUL --- ---
    SEEKER: ty habanera vypadaj moc pěkně, stejně tak i ty úplně žlutý. Co je to za odrůdu?
    SEEKER
    SEEKER --- ---
    Tak konečně mi dozrávají i habanera, rocota a spol...

    Jen jsem čekal červené rocoto, protože semínko je z červeného plodu a zatím to vypadá takhle. Zrají přes oranžovou? Nebo se to skřížilo a tohle je finále? (sorry za velikost a rozmazanost...)


    tady ještě ochutnávka z průběžné sklizně (moc mě chutnají aji amarillo, zvědav jsem na ty white/peach habanera - nejsem si přesně jist, co je to za odrůdu)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Tak konec 2016 a chlubeni se urodou :D

    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Jinak se lide minule ptali na vyvoj plodu (Doufam ze je tu nejaky odbornik co by mohl dodat udaje.)

    Nasel jsem priklady v posledni sklizni a snad to pomuze.
    Letos vytezem Skleniku 2016 bylo Serrano v priloze.

    Idealni ke sklizni je 3 od konce, kdy paprika je uz stihla, ale stale ma zelenou barvu.
    Pokud se bude papripka zpracovavat (kvas, lak, pesto, ketchup) tak neni treba cekat dale.
    Zase pak krasne ruda je idealni pro suseni a nakladani do oleje

    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Tak dalsi sklizen a priprava do udirny (Budeme letos delat vlastni Ancho)

    Taky jsem pro ROMANICAK udelal dalsi fotecku :D





    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    LUKASZ:
    OK, diky za tipy!
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    PLAGUEDIL:
    Tesne vedle, soucasne tema vzniklo tady a v naslednych dotazech:
    [ ROMANICAK @ Feferonky - Pěstování, návody, tipy, triky, chlubeníčko ]
    LUKASZ
    LUKASZ --- ---
    ROMANICAK: Tady právě nejde o papričku jako takovou, můžeš je i sušené drtit a az potom přidat do oleje, v poměru jaký tě napadne. Olej co dělám je tedy dochucovadlo. Můžeš použít například na těstoviny, různé druhy mas, zeleniny ( spíš po tepelné úpravě jako je je grill, pečení atd. To už záleží na tvé chuti), na pizzu atd.
    Záleží i jaký použiješ olej, tím myslíš chuť oleje spolu s papričkou.

    Zrovna včera jsem dělal nocchi s pestem a hlívou. Když už jsem to měl na stole, došlo mi, že jsem v létě dostal od pizzare italského jeho nakládané papričky v oleji. Je to proste mrda, dá to jídlu hned jiný rozměr.
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    PLAGUEDIL:
    A co zkusit se podivat proc tu ta diskuse vubec vznikla? :-D

    LUKASZ:
    Pak to chapu. Olejem dochucovat jidla, kde kyselost po nakrajeni papricky by mohla ovlivnit chut nespravnym smerem...i kdyz nenapada me zadny takovy jidlo. Prave ty polivky vselijaky ThajskoCinskoVietnamsky zrovna tu kyselost velmi uvitaji. V gulasi se to uplne ztrati....do ceho by to vlastne moho vadit?

    A vubec - napred susit nebo povarit, krajet, drtit, nakladat(namacet) a pak teprv davat do jidla...nevim no...ja mam nejradsi cerstvy a nebo maximalne ty ve sladkokyselym laku. Jsou takovy pekne krupavy, jak okurcicky :-)

    VASEKT
    VASEKT --- ---
    LUKASZ: Vzal bych si pls jednu Carolinu a jedno Habanero Orange. Pls Více v poště. Díky, V.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SCIFI: nebo zplesniví.
    PRDELOID: normální lidi to suší, ale pokud počítáš s rychlou konzumací,...
    SCIFI
    SCIFI --- ---
    PRDELOID: to je asi jedno jestli povarit nebo nasusit, asi co komu vic sedi, my teda susime prave kvuli oleji...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam