• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MOMENTKávovary - mašiny, mašinfírové a jejich spokojení cestující
    VIK
    VIK --- ---
    MOTEONE: Taky jsem ten kombinovanej Catler zvažoval, ale problém je, že jak se zahřívá kávovar, tak se zároveň zahřívají mlecí kameny a to není dobrý. Nakonec jsem koupil set Rancilio. Můj poznatek po delší době vyrábění domácího espressa je, že kvalitní mlýnek je snad ještě důležitější než kávovar.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    MOTEONE: já mám catler bez mlýnku, měl jsem nejdřív mlýnek a pak až kávovar.
    dohromady se ušetří čas a místo
    MOTEONE
    MOTEONE --- ---
    Čau, chtěl jsem se zeptat jaký kávovar je vhodný na domácí použití (cca 6-10 káv denně)
    Mám v hledáčku catler ES 8013 se zabudovaným mlýnkem. Nebo je lepší na to domácí užívání to koupit odděleně (kávovar - mlýnek) ?
    Díky za rady.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    RATTKIN: lama alert: dal jsem kafe přímo do páky, zapomněl jsem tam dát sítko. nějaký ranní zkrat
    dík za tip
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    RATTKIN: http://www.fastcr.cz/servis/
    Psal jsem na nd@fastcr.cz, ale na webu ted vidím servis.praha@fastcr.cz.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    WRONSKI: hledal jsem na webu, ale zdá se mi, že nemají eshop? to si jim napsal a oni to poslali poštou?
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    RATTKIN: Objednával jsem u FAST ČR, protože jsem jinde nesehnal. Čekal jsem skoro dva měsíce.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    Ahoj,
    asi mi odešlo těsnění na kávovaru Catler - páka jde nasadit velmi volně a kafe teče kolem páky.
    mám si nové těsnění koupit jako náhradní díl přes síť Catler, nebo mi doporučíte lepší nějaký jiný e-shop?

    dík za radu
    KOLU
    KOLU --- ---
    MIKOSS: pokud nemáš Slayer Steam tak se s 150 °C v kávovaru setkáš akorát tak v okamžiku poruchy. kup si teflonovou těsnící pásku (tu obyčejnou, levnou věc), kartáčem očisti závity, namotej pásku (abys ji při šroubování závitu neodmotával - jsou dva možná směry a jeden je blbě) a neblbni s loxealem...
    MIKOSS
    MIKOSS --- ---
    živit se tim nehodlám :) ale nevadí že 18-10 je jen pro maximalní teplotu +150? LOCTITE 55 max +130 ...

    KOLU
    KOLU --- ---
    LOXEAL 18-10 je fajn, ale pokud se tím nehodláš živit tak stačí bohatě teflonová těsnící páska.
    pokud jí neumíš používat, tak Locktite 55 (těsnící šňůra) je trochu blbuvzdornější (spoj se dá o cca 1/4-1/2 závitu povolit, než začne téct).
    MIKOSS
    MIKOSS --- ---
    nevíte jestli je vhodné použít tohle?
    LOXEAL 18-10 anaerobní lepidlo
    http://www.element-shop.cz/...l-prumyslova-lepidla/anaerobni-lepidla/loxeal-18-10-anaerobni-lepidlo/
    MIKOSS
    MIKOSS --- ---
    Zdarvím, nemáte někdo zkušenosti s utěsněním kovových závitů na hlavě boileru?

    Netuším který těsnící tmel použít tak, aby byl vhodný pro pitnou vodu a odolal
    vyskokým teplotám.
    KOLU
    KOLU --- ---
    HONCKA: u všech mašin. jednoduše nechceš, aby ti kávovar natáhnul vodu do boileru, páč pak bez rozborky nebo možnosti boiler komplet vypustit vespod vypouštěcim ventilem strávíš hodiny jeho vyplachováním... a stejně z toho pak často ještě tejdny teče zelená voda. proto se nejprve boiler trochu přeplní, aby se během odvápňování mašina nerozhodla ho doplnit "vodou" na odvápnění.

    TEDDYBEDDY: tím se nic neodvápňuje.
    když to děláš bez chemikálií, tak tím propláchneš zpětně cesty od trojcestnýho ventilu k hlavě. s chemikáliema je pak čistíš od usazenejch zbytků kafe a zapečenejch olejů.
    na manuální E61 to chce čistit bez chemie minimálně jednou denně a jednou tejdně sundat sprchu a vyčistit to kartáčem pod ní. a jednou za čas (nepřehánět) s chemií. ono to totiž kromě kafe vyčistí i mazivo z vaček a ventilů. taky je fajn vzít tenkym kartáčem cestu mezi hlavou a ventilem - sundá se z grupy ten šroub, co trčí vepředu, protáhne se to štětcem a proleje vodou; druhá půlka týhle cesty je mezi sprchou a šroubem, to se dá protáhnout od hlavy po odšroubování dispersion screw...
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    TEDDYBEDDY: tim imho jenom cistis sprchu na hlave od bordelu z kavy, ale neni to samospasitelny, chce to nejak pravidelne to rozebrat a vycistit poradne, ja jsem na to pul roku sral a vcera jsem se s tim moril asi hodinu, nez jsem to dostal pryc a bylo to celkem eklhaft a to cistim pomoci backflushe hlavu kazdej den
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    Já teda měl hlavně na mysli to přetlakování pomocí slepýho sejtka.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    KOLU: dela se tohle takhle i u masin se zasobnikem (nenapojeny na vodovod)? Ja odvapnoval svoje la cimbali m31 tak jako pred tim lowen delonghi, tj naplnil jsem zasobnik roztokem kyseliny citronovy a pak jsem to projizdel tak dlouho a potom doplnoval cerstvou vodu, dokud nebyla na druhym konci voda cista, doufam, ze jsem nic neskurvil
    MOMENT
    MOMENT --- ---
    KOLU: tu zkusenost s chromem si pamatuju velmi dobre :D
    KOLU
    KOLU --- ---
    TEDDYBEDDY: backflush neodvápňuje. nepřehánět, odstraňuje to mazivo z vaček a ventlů v E61 grupě.

    pro odvápňování HX jsou dvě varianty:
    1) standardní - nejprve přeplníš boiler čistou vodou (nebo znemožníš boiler-fill, třeba ukostřením sondy) a pak proženeš kávovym okruhem kyselinu citronovou, následně hromadou vody.
    2) důkladný - rozebereš celej kávovar a všechny měděný/mosazný součásti narveš do kyseliny. nikdy tam nenaložíš pochromovaný součásti, protože to odstraní pochrom. pak opláchnout, všechny rozebraný spoje nový těsnění, složit, zapojit, doodvápnit chromovaný části (viz bod 1).
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    Úplně lama dotaz. Nechce se mi hledat schémata a hodinu nad tím mudrovat. Dělal jsem poprvý backflush na svým Isomacu tea- nerez bojler/ E 61. Co všechno se vlastně odvápní v takový HX mašině, oba okruhy včetně bojleru?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam