• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    Auditko věnované sci-fi sérii Mycelium. Vesmír, psychotronika, náboženství, lidské oběti - a mimozemské houby.

    Planeta Össe. Svět po tisíce let neměnný... a po tisíce let svázaný s vesmírem. Z Össe pocházejí myceliální technologie i nadsvětelné Lodě, bez kterých by se Země neobešla. Jenže zatímco pozemská civilizace vítězně proniká do vesmíru, Össe jí stojí za zády.

    Co je to vůbec to Mycelium? Nejlépe podívat se na webové stránky projektu. Tam jsou všechny informace o knize (anotace, ukázky, ohlasy, trailer...).

    A dá se to někde opatřit? Třeba tady: Internetové knihkupectví Kosmas (odkaz vede přímo na záznam o knize). Další díly a formáty (včetně audioknihy) nejlépe přes mycelium.argenite.org/page-koupit (affiliate u Kosmasu, takže z každého nákupu dostane autorka pár desetníků navíc, a to se všem vyplatí!)

    A co Facebook? Nyx je přece lepší!!! Ale budiž, kdyby náhodou měli vášniví vyznavači Knihy tisíce tváří absťák, mohou navštívit tamní stránku autorky Mycelia alias Bramborýny – Legendy o argenitu na Facebooku nebo semeniště všeho mimozemského zla, doupě zlovolné Církve Akkütlixovy tamtéž.

    A co takhle spoilery? Lze použít tag, který schová odstavec pod bílou mlhu, pod kterou lze nahlédnout, když se text vezme do bloku nebo se na něj klikne:

    tajné odhalení
    – a díky tomu ti, kteří další díl ještě nečetli, nepřijdou o překvapení. Bílá mlha vznikne, když se použijí kódy
    <div class="spoiler"> tajné odhalení </div>

    Geekovské okénko
    Generátor slov v össeinu, který skvěle vymyslel a naprogramoval KAVEN. Církev Akkütlixova děkuje a OneHotBook se velmi těší! :)
    Tabulka a graf postupu psaní (2019–21)
    rozbalit záhlaví
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    VLCACKA: za nas byly Lovci mamutů, Robinson Crusoe... a treba i Bradburyho Marťanska kronika a 451° F. v povinne cetbe na zakladce! prvni dve tusim ze 5-6 trida a dalsi pak 8-9 asi...
    Nastesti pro me vsechny tyhle a hafo dalsich skvelych knizek uz sme mel precteno davno, davno tomu, nez sem pak v prilisnem rocniku zjistil ze to je povinna cetba.. jinak bych to asi na truc nikdy necetl... :)) beznej system dodnes ne? :))

    ... mimochodem ten Bradbury je podle mne velice super autor pro pubescenty a adolescenty ... je poetickej ve sve povidkove tvorbe a je tam i spravna vzpoura proti spolecnosti jako u 451° a je to SF... takze maloco tak dobre plni oba atributy pro spravnou povinnou cetbu: perfektne ctive a pritom dost narocne a jazykove obohacujici a teda vzdelavaci titul pro mladez... a nezastarava... ta poetika je vecna a dokaze setrit ty anachronismy problematicke u jine SF
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    VLCACKA: Chceme! Jsem se svým dětstvím docela spokojen. (Docela mne tedy bavilo bloumat po lesích a lozit po stromech, tak jsem asi až tak bledý nebyl, ale asociální určitě.) ;)
    Učit jsem se musel horko těžko naučit až někdy před maturitou - a sport jsem za sprosté slovo přestal považovat až někdy ve chvíli, kdy jsem byl nucen připustit, že lidé věnující se sportovnímu šermu a sportovním verzím bojových umění jsou vlastně taky fajn. ;D
    VLCACKA
    VLCACKA --- ---
    SARGO: Jo, to je taky celkem prima plýtvání časem. :-) Určitě nechceme být bledí asociální tvorečkové, kteří vydrží míň než paperback v dešti. :-)
    Na základce jsme četli boží knížky! Lovce mamutů, Vinnetoua, Robinsona Crusoe...
    SARGO
    SARGO --- ---
    VLCACKA: Ale asi se shodneme, že by měl mít člověk i nějaký společenský život, občas se věnovat sportu, alespoň někdy se učit do školy...? :-D

    GENTIANA: je vůbec nějaká plošně předepsaná? Na ZŠ jsem ještě povinnou četbu cíleně bojkotovala, protože byla povinná, ale fakt je, že dost jsem toho měla omylem přečteného už před tím. A na střední byl ten výbět - zpětně viděno - poměrně rozumný, ale hodně mi to přišlo od učitele, ale tam zase nelze vyloučit, že zapůsobily právě sympatie k učiteli :-D A co má mrňous na ZŠ, tak je to velmi pěkný výběr.
    VLCACKA
    VLCACKA --- ---
    GENTIANA: Jasně, jenže pak budou všichni plakat, jak si nevážíme svých klasiků a bla bla bla... Buď si k tomu dojdu svým tempem sama, nebo holt budu na poli klasiky diletant. Stává se, bohužel díky uměle pěstované nenávisti z povinnosti. Obraz Doriana Greye se mi líbil, Čapkovu Válku s Mloky zbožňuju a ano prvně jsem ji četla jako komiks, Hrozny hněvu pro mne byly v pubertě nečitelný a teprve teď bych si možná troufla na Dostojevského. Svět podle Garpa mi přišel v pubertě boží.
    Možná díky tomu jsem pro někoho nevzdělanec, ale aťsi.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    VLCACKA: Povinná četba je hlavně sto let za opicema a učí se blbě. Si vem Čapkovy pohádky. Sujet pro druháka, jazyk pro gymnazistu. Máj - předhodit ho v prváku na gymplu lidem, kteří jsou způli děcka, kterým tohle pinožení připadá trapné a způli puboši, se kterýma lomcujou hormony, a kteří vyrostli na internetovém pornu, to jsou fakt perly sviním. Zatímco takový Křesadlo - není to vysoká literatura, ale je to kvalitní dosti, je v tom hodně slov, je to vtipné, je v tom dost sexu i úchyláren, ovšem podaných tak, že by si nemusel stěžovat ani učitel pohlavní hygieny. Občas jsou v tom i veršíčky nebo noty. Ale tohle by asi neprošlo :D
    SARGO: tak na osobní prohlídky nedocházelo, pouze na nepříliš vynucovaný zákaz tahání knih ven.
    JARMIK
    JARMIK --- ---
    Vzpomínám si, že...

    Ještě chvíli budeme pokračovat a kolektivně tu vytvoříme fan fiction na můj oblíbený Rok čtyřiadvacet od mého oblíbeného p. Ouředníka:)
    VLCACKA
    VLCACKA --- ---
    SARGO: Tak zrovna čtení může, pokud to bereš jako prostředek prohloubení vědomostí a slovní zásoby a nejsi snílek, který čeká, že si pro něj přijede týpek na plazmatických lyžích (bílá kobyla je pasé) nebo sexy gleewarinka. :-) Samozřejmě povinnou četbu jsem systematicky ochcávala, protože mi dodnes přijde, že jsou ty knihy pro puboše dost náročný.
    SARGO
    SARGO --- ---
    VLCACKA: Ono se nic nemá přehánět.
    A děti jsou rafinované: když se mi mamina naučila protřepávat oblečení (při povinném "běžte na chvíli ven"), házela jsem si předem čtivo oknem (a trnula, aby mi to nikdo nesebral, než oběhnu barák). :-D
    VLCACKA
    VLCACKA --- ---
    SARGO: Fujtajxl, takhle se rouhat...
    SARGO
    SARGO --- ---
    GENTIANA: Važ si matinky! :-D Na druhou stranu číst něco předčasně je stejně na houby, protože si to pak člověk musí přečíst znovu; nebo co hůř, nepřečte, protože už to kdysi četl, tak proč se k tomu vracet, že jo. Kéž by už byl za našich mladých let internet, nebyla bych toho přečetla tolik... :-D
    VLCACKA
    VLCACKA --- ---
    GENTIANA: Vidím, že máš podobně shovívavou matinku jako já. :-) Ovšem já se málokdy na něco ptala, já si to většinou skrze jiné knihy zjistila. :-) No a podvratnou činnost zajišťovala maminka mého kamaráda s kingovkami a pak můj otec a hodná knihovnice v pobočce v divadle Solidarita (žel, již neexistuje), kteří mi na tátovu průkazku nechávali si půjčovat úplně boží věci. :-)
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    SARGO: Já do knihovny chodila především pro populárně naučnou, protože máti vystudovala češtinu a většinu takového toho slušného základu jsme měli doma, převážně prohnaného pětikorunovou policí v antikvariátě. A protože matka tvrdila, že odpíraného chleba největší krajíc, tak mě nechala číst, co se mi zlíbilo. Pravda, přiznává, že když jsem coby asi sedmileté pachole přišla se Zolou v pracičkách a dožadovala se vysvětlení, co je to ta nevěstka nebo alkoholik nebo co, byla lehce nervosní, ale usoudila, že znalosti nemůžou uškodit.
    SARGO
    SARGO --- ---
    BRAMBOREENA: JARMIK: Ale s lístečkem z dětského pouštěli. Dodnes vzpomínám, jak jsem se ve věku asi deseti či jedenácti let dožadovala markýze de Sade, páč jsem o něm četla několik zmínek a měla jsem dojem, že k obecnému přehledu prostě patří... ale hele, tvrdili mi, že ho nemají! :-D
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    JARMIK: Jo! Na to si vlastně taky vzpomínám, že do části pro dospělé nás nepouštěli.
    Ovšem "Železná Sparta", to zní děsivě. :D
    VLCACKA
    VLCACKA --- ---
    To je jasný, máte už mít dávno v kapse smlouvu z HBO, aby se točil seriál podle první knihy neasi!!!!
    Což bych všem okolo zainteresovaným mimochodem neuvěřitelně přála.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    BRAMBOREENA: byl jeste MEKKEJ!! to jaaa.... jeste ze nikdy oficialne nikomu do nakladatelstvi nepisu ... maj stesti!!
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    BRAMBOREENA: aby to nedopadlo jako Hra o truny a Martinem ... to bys pak byla dalsim jasnym kandidatem do literarniho superpekla kam autory nedopsanych serii posilaj nasrani ctenari... :O)
    JARMIK
    JARMIK --- ---
    BRAMBOREENA: Též někdy vzpomínám na knihovnu v dětství. Z pohledu dospělého byla ve Staré Roli asi dost malá. Dětský regál vybrakovaný, knihy pro dospělé nám nepůjčili z důvodu akutního mravního ohrožení - s úžasem jsem si uvědomil, že jsem dětství strávil z velké části opakovaným čtením sportovní literatury: pár věcí o fotbalu ("Železná Sparta") a šachové příručky (Ve4?? - velmi slabý tah). Přitom jsem šachy skoro vůbec nehràl.
    TOM
    TOM --- ---
    ALONSY: o maloktere serii ale vime, ze uz je napsana "dopredu" :)
    JARMIK
    JARMIK --- ---
    Je to docela otázka, co je z hlediska čtenářského zážitku žádoucí periodicita vydávání pentalogie:-) Švejka posílal pan Hašel z Lipnice po sešitech dva roky, Harry Potter byl sedm dílů za deset let. Když si vezmu jeden extrém, že by najednou vyšlo všech pět dílů, a na druhé straně třeba rok na díl (nebo dva roky na delší díl), tak nějaký ten půlrok je k nedočkavým čtenářům dost přátelský a pořád šance si každý díl vychutnat a nechat uležet:-)

    Taky ale do toho vstupuje věk: mně už ten čas tak šíleně letí, že půl roku je v podstatně hned.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    SCHRAMM: Jo! Na tohle si přesně pamatuju! Cesta do knihovny, šílený let k písmenu M, prohlídnout, jaké mayovky tam mají, pobrat VŠECHNY (i ty, které už jsem třikrát čtyřikrát četla, to je jedno), pak letět k písmenu V a pobrat Verneovky, a ve třetím kroku vyplenit poličku s edicí Karavana. Měla jsem tam vyšlapanou cestičku. Doufám, že jsme nechodili do stejné pobočky (a že tudíž mezi úspěšnějšími lovci, které jsem pokaždé proklínala a sesílala na ně hromy a blesky, jsi nebyl taky :D).
    Ale mayovky se daly číst napřeskáčku. Co mě ničilo, byly Paměti lékařovy - nevím, jestli to tu ještě někdo zná, tuhle jsem to držela v ruce v antikvariátu a zas to tam vrátila coby zoufale zastaralé; ale kdysi mě to hrozně bralo - ten temný hypnotizér s uhrančivýma očima, který tam provozoval mesmerismus a byl pro mě ústřední postavou, přestože ho myslím Dumas mínil jako záporáka :D A tajemná Lenora z Orientu, mňam. Dvorské intriky a lásky se mohly jít zahrabat, mě zajímali jen tihle dva. :) A to se ovšem muselo číst postupně a čekání na další díly bylo fakt strašné. Proti tomu Mycélko fakt padá jak cihličky z pece :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam