• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    Auditko věnované sci-fi sérii Mycelium. Vesmír, psychotronika, náboženství, lidské oběti - a mimozemské houby.

    Planeta Össe. Svět po tisíce let neměnný... a po tisíce let svázaný s vesmírem. Z Össe pocházejí myceliální technologie i nadsvětelné Lodě, bez kterých by se Země neobešla. Jenže zatímco pozemská civilizace vítězně proniká do vesmíru, Össe jí stojí za zády.

    Co je to vůbec to Mycelium? Nejlépe podívat se na webové stránky projektu. Tam jsou všechny informace o knize (anotace, ukázky, ohlasy, trailer...).

    A dá se to někde opatřit? Třeba tady: Internetové knihkupectví Kosmas (odkaz vede přímo na záznam o knize). Další díly a formáty (včetně audioknihy) nejlépe přes mycelium.argenite.org/page-koupit (affiliate u Kosmasu, takže z každého nákupu dostane autorka pár desetníků navíc, a to se všem vyplatí!)

    A co Facebook? Nyx je přece lepší!!! Ale budiž, kdyby náhodou měli vášniví vyznavači Knihy tisíce tváří absťák, mohou navštívit tamní stránku autorky Mycelia alias Bramborýny – Legendy o argenitu na Facebooku nebo semeniště všeho mimozemského zla, doupě zlovolné Církve Akkütlixovy tamtéž.

    A co takhle spoilery? Lze použít tag, který schová odstavec pod bílou mlhu, pod kterou lze nahlédnout, když se text vezme do bloku nebo se na něj klikne:

    tajné odhalení
    – a díky tomu ti, kteří další díl ještě nečetli, nepřijdou o překvapení. Bílá mlha vznikne, když se použijí kódy
    <div class="spoiler"> tajné odhalení </div>

    Geekovské okénko
    Generátor slov v össeinu, který skvěle vymyslel a naprogramoval KAVEN. Církev Akkütlixova děkuje a OneHotBook se velmi těší! :)
    Tabulka a graf postupu psaní (2019–21)
    rozbalit záhlaví
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    ALONSY: Nemyslím, že by tohle bylo nějak zásadně spoileroidní...
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    BORGDOG: A teď mi někdo vysvětlete, proč to čtu, když jsem ještě dvojku nečetla :)
    Je to holt silnější než já! :)
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    Dobře, když už to drbeme, tak taky pár postřehů za mě - opravdu jen pár, protože trojku jsem ještě nečetl.

    1.) U Pinkertýny jsem se nejvíc pozastavil nad její profesí. Nedovedu si představit, že by někdo jako ona dokázala dělat trenérku čehokoliv kromě malování barbín. Její vlastní svěřenkyně by ji sežraly, o soupeřkách vůbec nemluvě. Toto mi přišlo jako snad největší fail prvního dílu.

    2.) Zápletku s dopisem jsem alespoň v prvních dvou dílech chápal jako manipulaci v rámci jiné manipulace. Lucas nečeká od svého otce nic dobrého z principu, počítá spíš s tím, že dopis bude obsahovat poslední výlev typu "jsi pro mě zklamáním" nebo snahu opět ho k něčemu emocionálně zavázat. Není na to zvědavý, zejména ne ve svém stavu - svého otce po většinu života nenáviděl, žádné dojemné smíření před jeho smrtí patrně nenastalo, a tedy není zvlášť nadšený ani pro jeho posmrtné výblitky. Na druhou stranu zná Pinkertýnu, ví, že se neodhodlá ten dopis třeba spálit. Nakonec z ní stejně vyleze, tak proč tlačit? Prostě si zahraje na velkorysého, dá najevo, že ví, že "něco" má a počká si, až hora přileze sama k Mohamedovi. Lucas umí čekat - dokonce i teď. Nevím, co se okolo dopisu děje ve trojce, ale prozatím mi to přišlo dost logické i věrohodné. Vlastně si dovedu představit, že i já bych takto reagoval, co se týče některých členů své rodiny.

    3.) Co se týče zabití Lucasova otce Össeany, měl jsem podobně hlavně z druhého dílu pocit, že Lucas tuto skutečnost tuší, nebo ji minimálně pokládá za celkem dobře možnou. Měl představu, do čeho všeho (Auregiánská hereze, apod.) Gilles Hildebrandt také strkal nos, a věděl, jak takové strkání nosu snáší Církev. Také znal jeho povahu - podobný výsledek střetu nemohl být nijak překvapivý. Ovšem ke svému otci cítil zhruba totéž, co k Církvi Akkütlixově, takže to přijal s pocitem "jeden had otrávil druhého." Nepátral po detailech, protože mu jednoduše bylo fuk, zda je to pravda či nikoliv, i kdyby to pravda byla, stejně s tím mohl těžko udělat něco víc, než Össeany nemít rád - a on je nemá rád ani tak. A to velmi.

    4.) "Flotilu Země" jsem četl. Chápal jsem, oč se Zandl snažil, ale jednoduše to nezvládl. Určitě je možné napsat knihu pojednávající o jediné bitvě, tak jako to udělal třeba Abercrombie v "Hrdinech," ale je to velmi těžké, aby nebyla výsledkem ubíjející nuda nebo detailní popis tříhodinového hraní Starcraftu - a Zandlovi se povedlo přesně tohle. Oboje. Pojetí "Česko jako světová velmoc" mi zkraje přišlo komické, ale při bližším zamyšlení je to nakonec v paralelním světě zcela legitimní varianta, viz. cyklus "Záby v..." od Drnka. Americký patriotismus tohoto typu ostatně v mnohých SF působí stejně komicky, i přes fakt, že má částečnou oporu v současné realitě. Celkově "Flotilu Země" nepokládám za brak, je za ní cítit, že se autor opravdu snažil... ale prostě svou bitvu na rozdíl od flotily drtivě prohrál. :-)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    ARGANNAH:
    WITTGENSTEIN:
    Páni, jste dobrý!!! Správná verze, kterou teď umí můj quick correct ve wordu, je larhdökawöar. :D Než jsem přišla na to, že počítač se může naučit össein líp než já, patlala jsem to všelijak.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    ARGANNAH: To proto, že různopsaní bylo odhaleno až ve třetím díle a výskytů s dvojitým w bylo více. Jsem docela pyšný, že jsem to chytil, když vzdálenost mezi těmi dvěma slovy byla přes sto stránek. Ale tak dobrý, abych si půl roku či déle pamatoval celý össenský slovníček, to teda nejsem.
    [Díky za upozornění, odstraníme při případném dotisku a určitě v elektronické verzi.]
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    BRAMBOREENA: Hele a mimochodem, v prvním díle (možná i v druhém) píšeš larhvökadöara s jednoduchým v, ve trojce náhle s dvojitým.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    ARGANNAH: Svatá slova.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    ARGANNAH: Tak to je dobře, takhle to vyznít mělo :) A NE, fakt nebude :)

    VALTARI: Nebudu se dál vyjadřovat - neberte to jako neúctu (a není mi to jedno, že vás to zklamalo), jenom holt když se mi nepovedlo podat to dost přesvědčivě v románu, komentářem v auditku to nezachráním. Zkusím radši ještě znova projít čtyřku z hlediska uvěřitelnosti motivů - dokud to nevyšlo tiskem, opravovat a přehazovat scény se ještě dá :)
    ELHO_CID
    ELHO_CID --- ---
    VALTARI: Postavy se nemusí chovat logicky, pokud zrovna nejsou Vulkánci. Musí se chovat konzistentně. To že Lucas programově odmítá udělat cokoli, co by po něm otec chtěl a že Pinkertýna se nedokáže rozhodnout ani na barvu kabelky není možná rozumné chování, ale je to od Jantarových očí až po Pád do tmy velmi konzistentní a navíc podložené vysvětlením. Tvůj problém s knížkou mi nějak uniká.

    Osobně jsem rád, že třetí díl otázku dopisu rozťal, protože mi ta dějová linka nepřipadala tak zajímavá jako jiné.
    TOM
    TOM --- ---
    sport drink they say

    North Korea unveils new mushroom sports drink | World news | theguardian.com
    http://www.theguardian.com/world/2014/may/30/north-korea-mushroom-sports-drink?CMP=fb_gu
    ROMI
    ROMI --- ---
    ARGANNAH: zejtra si to snad prectu a treba ti odpovim :)
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    Nerada narušuju vášnivou debatu o škrtání, ale právě jsem dočetla trojku a strašně se potřebuju svěřit s tím, že mě Aš~šád už pomalu začíná s*át víc než pitomá Pinkertýna i se všemi svými keramickými zvířátky. Strašně doufám, že nakonec nebude za hlavního kladného hrdinu série, protože to děsné arogantní mirkodušínovství, co projevil v těch závěrečných scénách (které jsem musela mimochodem přečíst čtyřikrát za sebou, než jsem se jich nabažila, kam se hrabe dějovka z obálky), je fakt na pěst. Ať se jde vycpat i se stříbřitým chladem.

    Děkuji, ulevilo se mi. Pokračujte, prosím.
    SARGO
    SARGO --- ---
    VALTARI: Tobě nepřijdou, jiným přijdou, tak už to v literatuře bývá. Díky mnohosti způsobů, jakými lidé zpracovávají své okolí, máme tak nacpané knihovny.
    A protože autor osobně by se do takové debaty už z principu nikdy pouštět neměl, stejně nic lepšího nevymyslíme. :-D
    VALTARI
    VALTARI --- ---
    Wittgenstein: postava se má chovat v souladu s žánrem a situací. Uvěřitelně. Jinak to čtenář nebere. Těžko by někdo věřil v Duně Paulovi, že vládne planetě, kdyby to byl uťápnutý trouba, co za něj všechno rozhodují jeho rádcové. Asi proto ho taky FH nevykreslil. Nebylo by to věrohodné. Resp. proto FH s Dunou uspěl - navrhl věrohodný a fascinující svět ve čtivém provedení. Stejně tak v momentě, kdy Napoleon vezme k uchu mobil, víte, že nečtete historický román, ale alternativní historii či slátaninu. Motivy musí být věrohodné a vysvětlitelné, jinak na to čtenář převážně dlabe. Asi proto je čtenost psychedelických románů napsaných na houbičkách minimální. Že se postava zachovala pod tlakem, z nostalgie, msty atd, to by mělo být popisu zřejmé (tady je), ale i pak by to mělo být nějaké uvěřitelné chování. Což mi věci kolem dopisu vážně nepřijdou.
    VLCACKA
    VLCACKA --- ---
    ROMI: Počkej a co se dozvěděla, když neumí össeansky?
    ROMI
    ROMI --- ---
    Ale to, ze mu nechtela dat dopis, ani potom, co ho precetla a dovedela se, co se dovedela, jsem take nepochopil :) ale ja nechapu spoustu lidi, takze jsem v pohode :)
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    IDLE: Jo, ten poslední odstavec jsem měl radši dát do spoiler tagu, to se omlouvám.
    VLCACKA
    VLCACKA --- ---
    IDLE: A co mám dělat já, když mám zatím rozečtenou jen dvojku... :-)
    IDLE
    IDLE --- ---
    Mám to tady radši nečíst, dokud ten díl nedočtu?
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    VALTARI: Já bych tu Dunu taky seškrtal, samé plány v plánech jiných plánů, kdo se v tom má vyznat :)

    Ne, vážně: kolikrát máme při čtení chuť vzít postavu za klopy a houknout jí do ucha: "Svět takový není!" Případně na ni v duchu pokřikujeme "Ty pitomče, co kdybys jen nepředpokládal a fakt se přesvědčil!" (Konec Mandolíny kapitána Corelliho i McEwanova Nevinného). Kolik šťastných konců by se v literatuře dalo zařídit, kdyby jen postavy měly mobilní telefon (Trevorův Příběh Lucy Galtové). A co bychom se omezovali na literaturu: kdyby měl Napoleon mobil, zavolal by maršálu Grouchymu, ať nechá Prusy být a stáhne se k Belle Alliance - a Waterloo by se nikdy nestalo symbolem drtivé porážky.
    Jenže svět ani literatura takové nejsou. Nikdy nemáme všechny informace, rozhodujeme se pod tlakem a mnohdy ani zdaleka na tak racionálně, jak bychom si rádi mysleli. Navíc v každém románu musí být konflikt; kdyby se nedorozumění s dopisem záhy vysvětlilo, muselo by přijít jiné, na kterém by se ukázalo, že Lucas má ohledně otce slepou skvrnu.
    A to nemluvím o tom, že ani druhá verze dopisu nemusí být ta pravá. A že kdyby Lucas podlehl zvědavosti, přečetl si podvržený dopis a vzal si sühehl, cyklus by skončil v polovině, protože by se tím definitivně přervala jeho schopnost komunikace s Loďmi.
    VLCACKA
    VLCACKA --- ---
    VALTARI: Hm. Chlapi jsou celkem citlivky a pokud je to dopis od otce, kterého se jako dítě bál a nenáviděl ho, nemusí mu to přijít důležité víc než Fomalhiwan a umírání. Pinky je klubko fobii a taková klubka se i v naší realitě nechovají racionálně.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam