BORGDOG: tohle je těžký: máš fany a máš nerdy. hardcore sci-fi vždycky četli nerdi. jo. je tam vždycky nějaké "handwavium", případně příhodně zkombinované s "unobtainiem"... ale konzistentní příběh nemusí nutně dávat nějaký vědecký smysl, a přesto může být poutavý. pouhý výčet technoblábolů by byl nudný, ale řešit, která civilizace jaký blábol má a jaká ne, protože ti první ji před ní tají.. to už je generický špionážní román, který může citovat třeba skutečné příběhy z našeho světa.
podstatné ale je, že fanové si opravdu rádi přečtou, co si hlavní hrdin(k)a oblékne, protože nakonec fanové mají rádi cosplay. nerdi na cosplay tolik nedají..
o nějakou "kvalifikaci" na psaní hard-sci-fi myslím dnes už nejde - protože dnešní věda dospěla ke všemu, jen ne k tomu, že by příval nových astrofyzikálních poznatků šlo nějakou konzistentní teorií jednoznačně beze zbytku vysvětlit. takže z tohohle bych strach neměl :-)
nakonec je to jenom zábava. někoho vtáhnou akční scény, jiní se identifikují s jednotlivýma postavama... a no a beznadějní nerdi se začnou rejpat v detailech těch fiktivních historií apod. já právě myslím, že na dobrém fantastickém díle si různé typy čtenářů najdou to svoje, zatímco "žánrovka" zasáhne jen lidi s jednou konkrétní "úchylkou". je to vlastně skoro politika :-)
jak zaujmout jedinou knihou lidi s vážným zájmem o psychotroniku a současně i uspokojit ty, co se vysmívají povrchní esoterice? v podstatě je to dnes tak trochu o "djském umění" spisovatele, který míchá do sebe i protichůdné motivy :-)