• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    Auditko věnované sci-fi sérii Mycelium. Vesmír, psychotronika, náboženství, lidské oběti - a mimozemské houby.

    Planeta Össe. Svět po tisíce let neměnný... a po tisíce let svázaný s vesmírem. Z Össe pocházejí myceliální technologie i nadsvětelné Lodě, bez kterých by se Země neobešla. Jenže zatímco pozemská civilizace vítězně proniká do vesmíru, Össe jí stojí za zády.

    Co je to vůbec to Mycelium? Nejlépe podívat se na webové stránky projektu. Tam jsou všechny informace o knize (anotace, ukázky, ohlasy, trailer...).

    A dá se to někde opatřit? Třeba tady: Internetové knihkupectví Kosmas (odkaz vede přímo na záznam o knize). Další díly a formáty (včetně audioknihy) nejlépe přes mycelium.argenite.org/page-koupit (affiliate u Kosmasu, takže z každého nákupu dostane autorka pár desetníků navíc, a to se všem vyplatí!)

    A co Facebook? Nyx je přece lepší!!! Ale budiž, kdyby náhodou měli vášniví vyznavači Knihy tisíce tváří absťák, mohou navštívit tamní stránku autorky Mycelia alias Bramborýny – Legendy o argenitu na Facebooku nebo semeniště všeho mimozemského zla, doupě zlovolné Církve Akkütlixovy tamtéž.

    A co takhle spoilery? Lze použít tag, který schová odstavec pod bílou mlhu, pod kterou lze nahlédnout, když se text vezme do bloku nebo se na něj klikne:

    tajné odhalení
    – a díky tomu ti, kteří další díl ještě nečetli, nepřijdou o překvapení. Bílá mlha vznikne, když se použijí kódy
    <div class="spoiler"> tajné odhalení </div>

    Geekovské okénko
    Generátor slov v össeinu, který skvěle vymyslel a naprogramoval KAVEN. Církev Akkütlixova děkuje a OneHotBook se velmi těší! :)
    Tabulka a graf postupu psaní (2019–21)
    rozbalit záhlaví
    BOB_GALLOWS
    BOB_GALLOWS --- ---
    KAVEN: Marketing je pro mě hodně těžko uchopitelná divnověc.

    Přestože jsem nejvječí fašounek, troufám se říct, že v rámci žánru mám něco načteno a mé hodnocení nebude tak zkreslené.

    Mycelium je prostě hodně nadupaný, nejen ve srovnání s tuzemským sci-fi rybníčkem, spíš i se světovým. Spáchat revoluci v literatuře dnes, podle mě, není o tom vymyslet nový žánr (to se většinou tak úplně nepovede a když, tak to po dvou knihách vyhasne - viz new weird aj.), ale chytře, originálně a kulervoucně namíchat koktejl neotřelé chuti ze známých ingrediencí. Funguje to tak asi i jinde, ve filmu třeba brat... Eh, sest... Ehm, totiž sourozenci Wachovští s Matrixem nebo Atlasem mraků, v hudbě třeba Igorrr, kterej staví na kombinaci opery a barokní hudby, deathmetalu a breakcoru.

    Mycelium mě chytlo právě proto, že nejde o generickou space operu. Ty důležitý špetky ingrediencí, abych nepil další profláklou variaci na téma "Sex on the beach", pro mě byly špetka fetiše a bizáru, detailní psychologie postav (někdy hraničící spíš až s psychoterapií :)), na to navazující neotřelé "superschopnosti" postav, hodně pěkně popsaná vědecká a technologická intermezza, extrémně komplexní a provázaný děj, říznuto červenou knihovnou (tam imho dělá svoje to, že to píše autorka)... A to celý se točí okolo houbohmyzího náboženství, fanatismu a drog. To přece chceš! :))

    Za poslední léta mě chytlo jen pár věcí tolik jako mycélko. Třeba trilogie z Bas-Lagu od Miévilla (to byla taková hodně revoluční směs emocí a bizáru, ale děj místy moc smyslu nedával a s trilogií hodně slábnul), trilogie Problém tří těles od Cch’-sina (skvělý a revoluční technokratický fetiš, ale ta emoční a lidská složka zas byl studená jak psí čumák), snad Metro trilogie od Glukhovskije ("nic moc se nedělo" s totálně kulervoucím zakončením vysvětlujícím podstatu lidské společnosti v Rusku, světě, kosmíru a jsoucnu). Pak je pár dalších knih, co si pamatuju jako povedené a nikterak originální, jsem schopen alespoň izolovat daný příběh (třeba Silo) a pak spousta věcí, co jsem četl abych zaplácnul čas nebo zahnal absťák, ale splynuly mi v nějaký takový uniformní tématický blob.

    A teď zpátky k tomu marketingu. Zapeklitá otázka. Jak se to tak stane, že za Problém tří těles od nějakýho Viléma Kadlečka z Číny Amazon nabízí miliardu dolarů za práva, překládá se do 28 světových jazyků a plánuje se seriál? Kvalitou prostě neni mimo váhovou katerogii Mycelia.

    To, že komerčně nejúspěšnější budou jebky typu Star Trek, Star Wars, Star Craft nebo Star Whatever chápu, rozumim všemu za tim (obrovská zavedená marketingová masírka, je těžký selhat i pokud je nějakej ten díl tak trochu sračka) a vlastně to ani v rámci mainstream rybníčku nechci hanit, celý to dává smysl, Zergové FTW.

    Ale nechápu právě to stadium zrodu. Občas něco pronikne a je z toho revoluce a všichni to chtěj a spousta podobně skvělých věcí spíš tak trochu vyhasne, utvoří se fandom komunita a šmitec. Není to přímo úměrné kvalitě (přestože jde o hodně subjektivní parametr) a myslím, že u začínajících autorů ani ten marketing není zcela určující, všichni začínaj asi podobně, prostě něco napíšou a zkoušej to u nakladatelů. Ovlivňuje pak tyhle procesy náhoda, šťastná souhra okolností, vesmírná loterie, protonace a ürrumae?
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    KAVEN: Tebe je na lingvistiku škoda, měl by ses živit marketingem! :) Tak jo, budu to říkat takhle :) On tam velkolepý konec je, dle Karoliny dokonce prý "působivý a dojemný", ale já jsem holt fixovaná na ten prapůvodní, který mám deset let napsaný a který se tam pochopitelně nedostal. Ale bude, bude :)

    ARGANNAH: Tak z pohledu úterka 2. 4. potvrzuji, co jsem potvrdila, a nevyvracím, co jsem nevyvrátila :)
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    BRAMBOREENA: V září ... no tak není to úplně hned, ale je to aspoň něco pevného. Rozdělení na dva kusy plně podporuji, připadalo mi to jako nejlepší varianta. Ale ten marketing, ten marketing .... Není to přece "jakási kniha s jakýmsi koncem". Je to velkolepý závěr důstojně zakončující celou populární ságu způsobem, který uspokojí i ty nejnáročnější čtenáře. Autorka si navíc ponechala v záloze trochu materiálu na doplňující román, který přiblíží a rozvede několik oblíbených dějových linií, které v závěrečném díle nedostaly tolik prostoru, aby netříštily nejdůležitější sdělení celého díla.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    BRAMBOREENA: A teď ještě nějaké to ujištění, že to není apríl. Zdraví natěšení čtenáři.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Tak včera odesláno do Arga (šestý díl, tak jak byl dopsán - sám o sobě, bez trosek Zakázaných směrů). Ricarderon mi pak volal, že momentální názor na palubě argonautské lodi je nechat to takhle; prostě je tu jakási kniha s jakýmsi koncem a hotovo. Časový odhad: u takového tlustospisu je potřeba nejmíň měsíc na redakční přečtení, dva měsíce na sazbu, něco na korektury, nějaká doba v tiskárně = venku v září, pokud se nikde nic nezadrhne a k rukopisu nebudou zásadní výhrady. Září by bylo svým způsobem malebné a k věci, protože podle příběhové chronologie, kterou si tu pečlivě vedu, šestý díl začíná v úterý 17. července ve čtyři ráno a končí 8. října v noci; obsáhne se tu největší časové rozpětí ze všech dílů.

    Můj plán na Svět knihy: na dotaz "a copa teď chystáte, paninko?" odpovídat "píšu ještě další román o Fomalhiwě, který navazuje na Mycelium. V něm se dořeší světodějné motivy, na které už v Myceliu nebyl prostor, a týkat se to bude hlavně Aš-šáda a jeho problémů s jistou obludou na Fomalhiwě." Je to čirá pravda a navíc to zní o trochu líp než kvílet, že se mi to zas ňák vymklo a rozpadlo na dva kusy. Vždyť je to přece krásné, že je na co se těšit, že ano. Budu s tím samozřejmě spěchat co nejvíc a pochopitelně to pak zkusím Argu nabídnout, ale zájem o další rukopis se asi bude odvíjet od zájmu případných čtenářů o šestku; pokud nebude, tak to holt pro hrstku posledních mohykánů udělám podomácku jako e-book.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    BRAMBOREENA: Velmi ocenuji tvuj pristup. Hlasoval jsem pro sestku a pak zakazane smery (to druhe jakymkoliv zpusobem vcetne libovolne stanoveneho zpusobu odmeny), protoze mam dojem ze to je pro tebe i nakladatele nejschudnejsi varianta. rozhodne by nemel utrpet jak pribeh, tak tvuj vztah s nakladatelem, pokud je to jen trochu mozne. tlak na to, aby slo vsechno co nejdriv (all-in-one) je sice dobry pro nas jako ctenare, ale jen pokud se to dat realizovat bez skod na neci strane :)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Tak prý v Tbilisi mají Akkütlixův chrám :) (přiletělo mi na FB od scifisty a recenzenta Honzy Procházky).

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNISLASH: za mě by sedmý díl klidně mohl vyjít cca tak týden po tom šestém... to by bylo ideální načasování :-)
    GROBENIUS
    GROBENIUS --- ---
    RIP
    RIP --- ---
    Klingon Come: The Deep Space Deliverance.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    JANADVORACKOVA: Klingon come není vůbec blbý nápad.
    JANADVORACKOVA
    JANADVORACKOVA --- ---
    BALAENA: Já zase v nějakém předchozím příspěvku četla "Klingon come," namísto Kingdom come. Nevypadalo to vůbec nepřijatelně :).
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    CORNHOLIO: původně jsem četla "kulturistické sekty" a nepřišlo mi na tom zase tak moc divnýho
    CORNHOLIO
    CORNHOLIO --- ---
    Sedmý díl znamená další obálku. We are not amused.
    Ne, vážně, mě to náhodou přijde super:) V případě dvou dílů by se sedmička pak úplně krásně dala vydat nějakým crowdfundingem, oslovíš sestry Čupovy, Ester Kuchynkovou a podobné lidi, co dělali v minulosti fan-arty, aby ti poskytli tisky svých obrázků jako odměny pro přispěvatele, malý náklad podle mě přinejhorším fanoušci zainvestují. Ad eventuální obálka - musela by se podle mě udělat trochu jako úkrok stranou, třeba už bez hmyzáka, ale to je předčasné teď řešit.
    A Modesta Margot je naprosto skvělé jméno pro hlavní záporačku, o té si rozhodně chci něco přečíst! (I když to, pravda, nepřekonává zatím nejlepší jméno záporáka, na které jsem narazil, z komiksové série Capricorne, mysteriózního příběhu pohrávajícího si se spoustou pulpových klišé, kde vystupuje vůdce kultistické sekty jménem Mordor Gott)
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    za me - skvele zpravy! :-) co se tyce dalsiho ubirani, cekal jsem dlouho, urcite zvladnu cekat dele. nejlepe sesty dil a nasledne sedmy. stale vyborne sesty a sedmy dohromady (klidne at to ma 1260 stran, slibuji, ze vynecham ty komentare, co mam na martina kvuli tem jeho telefonnim seznamum). taky dobre sesty dil a konec a pozdeji dodatkovy material. mnohem radeji bych to ale nejak konzistentne a celistve v ramci sagy. v kazdem pripade, pokud to vse vyjde jakkoliv a nic se neztrati s citelnosti disku, stale to bude dobre
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    BRAMBOREENA: ten text v te bananovce - to mi, jako znalci stare fantastiky, zni nejak povedome... :O)
    Sláva Václav Jelínek / knihy --- LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi
    https://www.legie.info/autor/2269-slava-vaclav-jelinek/knihy#zalozky
    ?
    nebo https://www.legie.info/autor/2198-felix-achiles-de-la-camara/knihy#zalozky
    ?
    :O)
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    BRAMBOREENA: Plně souhlasím, přístup á la Kingdom Come (= varianta "připustit je výhledově") mi připadá nejlepší. Tak se drž, a já držím palce.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    ZUZKAOU: Momentálně pěstuju Viili a Filmjölk, mám je asi týden a jsem nadšená... a ne, nejen kvůli ö! Konečně jogurt, kterej není kyselej. Plánuju, že filmjölkem se bude křtít, ta rosolovitá slizovitá konzistence si o to přímo říká, a pro tuto příležitost to bude chtít várku s modrou potravinářskou barvou.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    KAVEN: Jak jsem psala níže, v tuhle chvíli je dohoda taková, že by pokud možno chtěli všechno v jednom svazku - dovydat, uzavřít, sklidit, a pokud možno hned teď (když už se to nepovedlo před rokem či dvěma). Nikoho nemrzí víc než mě, že to nemám celé a dávno. Je mi to líto kvůli Argu, kde se ke mně vždycky chovali moc hezky, i kvůli zdejšímu osazenstvu... a, rë Akkütlix, jak mně je jenom líto všech těch ubohejch mrtvejch koťátek!!! V ideálním světě bych SAMOZŘEJMĚ od začátku věděla, že dílů je sedm, měla bych je PŘEDEM napsané, odevzdala bych všechny ZÁROVEŇ, a pak by mohly vyjít v těch půlročních rozestupech, jak se doufalo, a padaly by ven jak cihličky z pásu. Pokládám skoro za zázrak, že to aspoň bylo předem celé vymyšlené natolik, aby tam nevznikaly nějaké zásadní logické rozpory mezi částmi dříve vydanými a novými. Naopak to do sebe zapadlo, dovysvětlilo se, drží to, oddechla jsem si. V šestce se různé přísliby naplní, je tam hodně scén s Lucasem, jeho záležitosti se uzavřou a všechny zmátí na hromádku, což je podstatné.
    Ale k tvé otázce - ještě si to po sobě chci přečíst, než pošlu finální verzi (což odkládám na poslední týden v březnu). Se Zakázanými směry je to k jednání - s variantami, které jsou nasnadě: počkat na ně / připustit je výhledově / prohlásit je naopak za neexistující a heretické a wordovský soubor s nimi roztrhat, spálit a sníst.

    Mým zářným vzorem je Kingdom Come: slibovali, že půjde hrát za ženskou a člověk bude mít psa, a pak to holt vyšlo bez ženské a bez psa, ale VYŠLO. Načež byly datadisky a pes se dělá a bude tuším teď někdy. Ono si to sedne... třeba po Mycélku za rok už ani pes, ani ženská neštěknou a já to jenom hodím na nějaký web se slashem (Lus/Ash) :D


    RIP: Neříkej dvakrát. Mám celou krabici od banánů... a to nechceš vědět, co v ní je! Pětidílný román o vévodkyni Charlottě de la Treen (přezdívané Latrína), která nachází svou mrtvou matku v opuštěném francouzském hradě a zachraňuje svého milence Raula de Bordeaux na létajícím talíři a unáší ho na planetu Kallistó se socialistickým státním zřízením, v čemž jí brání záporačka jménem Modesta Margot, a to tak dlouho, dokud jí programátoři z Kallistó nezresetujou mozek... uff, víc si z toho naštěstí nepamatuju :D Vlastně jo, pamatuju! Taky jsou tam podzemní kobky samozřejmě! Bez těch se žádná osvícená civilizace budoucnosti neobejde.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam