• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    JONY
    JONY --- ---
    SARGO: tak ještě je to možné číst tak, že sedmička resp. "Zakázané směry" není v plánu Arga a ne, že neexistuje či nebude :)
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    BRAMBOREENA: takze ti to zahradnicky buji samo ... a ty jen kde se to da obcas architektonicky pristrihnes? :o))
    aaaajajajajaj....! (pro nedockave ctenare... )
    ;O]
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RICARDERON: závislost vede k tomu, že dávky je potřeba postupně zvyšovat. Když to bude mít pod 1000 stran, hrozí poddávkování...
    JONY
    JONY --- ---
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    SARGO: už jsem posílal do tisku jednu knížku, která měla něco přes 1500 stran v lepené vazbě, navíc se u ní počítá s tím, že to lidi používají denně na dohledávání informací (jakýsi seznam chemických látek s popisem, výrobcem atd.) a ani po několika letech se jim vazba nerozpadá. Je to sice už bichle, u které si už uvědomíš, že informace mají svou váhu, ale technicky zrovna tohle není vůbec žádný problém. :)
    SARGO
    SARGO --- ---
    RICARDERON: Hrozně by mě zajímalo, jak je to technicky v plánu. Do jednoho svazku se přece ta šestka s neexistující sedmičkou nemohou vejít. Dva svazky a gumička? Formát A4? Tááákhle ¨ malilinkatý písmo? :-D
    LASHANA
    LASHANA --- ---
    RICARDERON: na šestku to taky nevypadalo....
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    LASHANA: Nevypadá to na sedmičku. Kolikrát to mám opakovat, himbajs?
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    LASHANA: furt jsou tam takové ty věci, co se používají místo armovaného betonu a tak :)
    LASHANA
    LASHANA --- ---
    Nojo, ale jestli to vypadá na sedmičku, tak jaká "prašivka" to bude tentokrát?
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    MOUNTBATTEN: Přesně jsem to chtěl říct. Velmi barvitá metafora ... ta paní by měla být spisovatelka.
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    BRAMBOREENA: to je tak hezky poeticky napsany.... ze jsi to zase zavilmila :-))))
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Přátelé, budu první, kdo bude jásat a otvírat lahve s bublinkovým obsahem!
    VANEK
    VANEK --- ---
    HARALD: (Nyxdroid teď nevím, ale z mobilního Chromu se to poznat dá. Každopádně nelajkoval.)
    Tiskárna vč. distribuce jsou myslím tak 3 týdny, leda by se trefili do nejhoršího adventu; do 10 týdnů by se mohly vejít i korektury.
    Každopádně nepochybuju, že odevzdání rukopisu zde bude oznámeno neprodleně, možná i několikrát.
    HARALD
    HARALD --- ---
    JONY: Tajně doufám, že ti tenhle příspěvek nelajkoval Ricarderon (z mobilu nevidím kdo lajkuje).

    Moje, možná naivní, představa je, že 10 týdnů znamená, že to tak akorát zadávají do tiskárny a není cesty zpět.
    JONY
    JONY --- ---
    HARALD: ono to skončí "my nesmíme ani naznačovat"
    RIP
    RIP --- ---
    BRAMBOREENA: Tak ať taky něčím přispěju, tohle je z rozhovoru s GRRM ve VanderMeerově knize WonderBook:

    Často jsem mluvil o tom, že v jistém smyslu existují dva typy spisovatelů, kterým říkám Architekti a Zahradníci. Architekti všechno předem plánují přesně tak, jak skutečný architekt plánuje stavbu domu. Než se začne stavět, on už ví, kolik tam bude místností a jakou bude každá mít rozlohu a kudy vede potrubí a z čeho bude střecha; všechno má opatřené rozměry, dokonce už rozmístil na stěnách zásuvky. Ví všechno, než se zatluče první hřebík, než se kopne do základů, ba i než někdo plány orazítkuje. Někteří spisovatelé pracují právě tak.
    Zahradník prostě jenom vykope díru, zasadí semínko a pak to zalévá vlastní krví a potem a čeká, co vyleze z hlíny. Zcela náhodné to není, protože Zahradník samozřejmě dobře ví, co zasadil; ví, jestli to bude dub, anebo tykev. Pokud ho nějaká následná inspirace naprosto nepřekvapí, má rámcovou představu o tom, co dělá.
    Nemyslím si, že by v naší branži bylo moc čistých Architektů nebo čistých Zahradníků. Většina autorů je nějakou kombinací obojího. Ale mívají sklon tíhnout spíš na tu nebo na druhou stranu – a já jsem docela vyšinutý na tu zahradnickou.
    HARALD
    HARALD --- ---
    RICARDERON: Teď už to nedokážu zastavit. Prostě to už musím dočíst.

    Můžeš tedy, prosím, naznačit tak 10 týdnů před skutečným vydáním, abych si střihnul čtvrté čtení?
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    STARE_CASY: To je to rozdělení na "zahradníky" a "architekty", které se teď probíralo v souvislosti s poslední sérií Hry o trůny: zahradníkovi to bují samo, architekt přesně plánuje, a zklamání lidí ze závěru dodaného scénáristy HBO plyne z toho, že Martin je zahradník, zatímco scénáristi to pojali jako architekti.
    V tomto ohledu to ovšem mám dobrý; já jsem zahradní architektka! :D I když ne zcela dostudovaná.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Naprosto netuším, který spisovatel to prohlásil, ale moc se mi to líbí a na dalších a dalších autorech vidím, že to je pravda. Nedokážu to odcitovat přesně, ale smysl je ten, že od určitého momentu si postavy začnou žít vlastním životem a naprosto nedbají na to, jaké má s nimi autor úmysly. Autor už jen klopýtá za nimi, snaží se stihnout zapsat alespoň podstatnou část jejich života a na nějaký původní příběh může s klidem zapomenout, i kdyby si před tím sepsal sebelepší osu a psaní si sebelépe zorganizoval. Postavy, které stvořil, mu velmi rychle vysvětlí, jaký je to bloud naivní.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam