Jako fanoušek Ondřeje Neffa si dovolím malou, optimismem sršící prognózu:
- Den 0: Je zaveden NZP ve výši 10 000,- Kč. Nic moc, na důstojný život to není, ale co, zase tak moc bohatý stát nejsme. Ještě před jeho zavedením jsme stihli zefektivnit státní zprávu a propustit 20% úředníků, kteří si (sic!) našli práci jinde, takže se hned nepřidali k "pobíračům".
- Den 1: Všichni pobírači-nepracanti šli utratit svůj NZP do obchodů, které zaznamenaly nárůst tržeb. Pobírači-pracanti posmutněli, protože se jim opticky snížil plat o deset tisíc korun. Ale jen opticky. Stále přece mají svých 20 000 Kč, takže se nic neděje. Pobírači-pracanti se však cítí trochu jako hlupáci.
- Den 2: Někteří pracanti, kteří makají 12 hodin denně za 14 000 korun si řekli, že se jim to vlastně nevyplatí a že jdou od toho. Budou víc s rodinou, začnou víc sportovat, méně se stresovat, udělají něco pro svoje zdraví. Navštíví babičku v domově důchodců a konečně doma opraví tu poškrábanou podlahu.
- Den 3: U pokladen supermarketů se tvoří dlouhé fronty. Jak by také ne, když jsou v provozu čtyři kasy z dvaceti. Na dveřích obchodů visí cedule s nápisem "přijmeme pokladní, výborné platové podmínky". Chleba zdražil na třicet pět korun.
- Den 4: Vázne zásobování a pošta. Regály obchodů jsou poloprázdné. Nedostává se skladníků, manipulátorů, logistiků a ještěrkářů. Na dveřích visí nápis "přijmeme pracovníky logistiky, výborné platové podmínky". Chleba zdražil na čtyřicet korun. Amazon vyhlásil krátkodobý výpadek dodávek do Česka.
- Den 5: Škoda a Hyundai ohlásili výpadek dodávek aut z poslední série. Některé linky se z důvodů nedostatečných lidských kapacit zastavují. Je problém sehnat materiál a základní díly - vázne doprava ze zahraničí nebo se přestaly vyrábět. Na dveřích visí cedule "přijmeme konstruktéra automatických montovacích strojů, výborné platové podmínky". Cena aut i jiných linkově montovaných komodit roste. Příjemné je, že už dlouho nikdo nevolal s tím, že nabízí lepší kredit, delší penis, či tak něco.
- Den 6: Pracanti, kteří vydělávali dvacet tisíc a víc, stále ještě pracují, ale zjišťují, že život je jaksi obtížný. Ale ještě pracují, protože je práce (přes všechna nová úskalí) baví a mají z ní dobrý pocit. Začínají se vymezovat vůči pobíračům, coby k nižší kastě a jako zákazníky preferují jiné pracanty.
- Den 7: V nemocnicích začíná být špinavo, zoufale chybí sanitární a jiný "nižší" personál. První žaloby na úmrtí z důvodu nemocniční infekce.
- Den 8: Prudce oslabuje koruna. Zboží ze zahraničí zdražuje. Měď se vykupuje za 450,- Kč/kg. Úpadek vyhlásila poslední cestovka, jejíž zamětnanci rozšířili řady pobíračů. Chleba stojí 99,- Kč.
- Den 9: Z realitní inzerce mizí venkovské nemovitosti s vnitřními dvory, velkými sklepy a vlastním pramenem. Množí se vloupačky do lékáren.
- Den 10: Tuzemští zemědělci přestávají dodávat do pekáren a obchodů. Místo toho začínají sami produkty zpracovávat a prodávat za "přemrštěné" ceny. Najímají ochranku, aby střežila sila s osivem na příští rok. Chleba stojí 400,- Kč a je pouze pro pracanty.
- Den 11: Pracanti ve virtuálních oborech přestávají chodit do práce, protože o jejich práci nikdo nestojí. K pobíračům se přidávají zástupy IT-pracovníků, reklamních kreativců a plonkovních middle-manažerů. Dále také kadeřníci, oděvní návhráři, trenéři z fitcenter. Učitelé, květináři, architekti. Ochranka obilných sil kšeftuje s osivem.
- Den 12: Benzín stojí 330,- Kč/litr, takže nikoho nemrzí, že škodovka vyhlásila úplné zastavení výroby. Zásobování prakticky kolabuje, popeláři přestali jezdit už dávno. Okolní Evropa pustila do nově postavené železné opony proud.
- Den 13: Chleba stojí 2500,- Kč. Množí se případy rabování, loupeží a nálezů osamělých starých lidí v pokročilých stádiích rozkladu. Vláda vyhlašuje stanné právo, potraviny na lístky a všeobecnou pracovní povinnost. Pracovní místa jsou vybírána komisemi při obecních úřadech tak, aby byl zajištěn základní chod státu. Armáda dohlíží na pořádek.
- Den 14: Cena chleba na černém trhu je platíčko penicilinu.
- Den 15: Cena chleba je padesát nábojů do kalašnikova.
Můžete namítnout, že je to fikce a budete mít pravdu. Ale všem bych radila rychle zmizet ze země, kde se spoléhá na to, že lidi budou pracovat, protože CHTĚJÍ. Sir Thomas Moore neměl pravdu.