• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    OTAVA: Svoji premisu mas vycucanou s prstu.
    Komunismus je o tom, ze kazdy bude svym panem, a spolecnych vecech se rozhoduje spolecne.
    Marx (ktery vsak neni komunismus) kritizoval, ze clovek je nesvobodny protoze prodava svoji praci, to je definice proletare, nema skoro nic krome sve prace.
    Ale nejsem si jisty jestli komunismus pocita pocita s tim, ze clovek nemusi pracovat vubec.
    Protoze byt svym panem znamena o svobozeni od nutnosti prace.

    A praci definuju jako nutnost prodavat sve schopnosti, silu, cas za penize.
    Mozna by jsme dnes nemeli proto pouzivat slovo prace, ale spis robota, ktere to vystihuje.

    Dnes poradne nikdo nevi co je komunismus. Takze bych ho nechal stranou.
    Neni nutne prirazovat jednotlivym myslenkam "vlastnika", protoze podobne myslenky nejsou vzdy stejne a ten kdo to nekdy rekl, neznamena, ze to vymyslel.
    Je to spis pokus o manipulaci v pripade, ze s "vlastnikem" jsou spojene i dalsi ne tak hezke myslenky a tedy pokus asociovat podprahove jednu hezkou myslenkou s temi nehezkymi.

    Ze kazdy bude pracovat rad muze byt snem kapitalismu, stejne jako komunismu.

    Ja si nemyslim, ze kazdy bude pracovat rad.
    Ale faktem, je ten kdo dela to co ho bavi, to dela rad.

    A delat to co cloveka bavi, muze ten, kdo se nemusi prodavat, kdo neni nucen pracovat pro obzivu.
    To muze dnes treba realizovat clovek bohaty, nebo kdo zdedil hodne penez.
    V budoucnu skoro vsichni kdo budou dostavat NZP.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    Jenom na okraj - premisa ze kazdy bude pracovat rad, delat to co ho bavi nejlepe jak umi a vezme si ze spolecneho kolace tolik kolik potrebuje je definice komunismu. Idea je to krasna a uslechtila, ale pri srazce s realitou je to samozrejme naprosta picovina.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    *o 700 mld samozrejme.

    Fascinuje me jak takovy socialni inzenyr nedokaze ani pouzivat malou nasobilku.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    Kdyby kazdy bez rozdilu dostaval bez rozdilu jenom tak na ksich 10 000 Kc, musel by jsi mesicne vyplatit 10 000 * 10 000 000 = 100 mld, rocne tedy 1200 mld. to je shodou okolnosi vyse naseho statniho rozpoctu.

    Kdyz na tebe budu hodny, reknu ze zrusime MPSV a usetrime 500 Mld. Statni rozpocet by tedy stoupl na nejakych 700 Mld. Ted je slozena danova kvota 48%. Pokud by jsi ted zavedl NZP tak by jsi musel avysit celkove zdaneni populace na 75 %

    Samozrejme, to je matematika ale to te asi moc nezajima ty spiritualni hovado.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    OTAVA: ja si spis rikam, ze kolikrat kdyby sly neco nektera presne specificka IDecka delat misto tlachani v auditku o nzp, tak uz davno maji svuj pozemek, svuj barak, svoji cernosku na uklid a poradny doutniky z kuby :P
    GORG
    GORG --- ---
    LUBOB: ty si pletes diskuzi s nejakym kvizem :-)
    Popsal jsem myslim vlastnosti ZP . Castku co dostanes vzdy.. a kdyz budes pracovat pouze tim prijmy muzes zvysovat. S nejakym tajemnym utajovanim, co se snazis nerict, jdi k sipku ... a tam s nim udelej vis co.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    Proc se tu to neprejmenuje na exotopedia ?
    GORG
    GORG --- ---
    SEAMON: Mas pravdu, ze ted fakt nevim, jak ten nazor objektivne podlozit daty.

    Na druhou stranu si vem, jak vedci odmitali moznost letani pomoci letadel, a celou radu jinych boreni starych paradigmat, jde ty lidi se svym nazorem fakt sli proti udajnym danostem.

    Taky to neni jen muj nazor.

    Nakonec by se to ale muselo proste zkusit.. jestli to neni jen nejaky slunickovy sebeklam. Myslim ze zw znacne casti je to vec rekneme duchovni viry nez vedeckeho vyzkumu... ikdyz treba ten Learyho vyzkum imho to trrba doklada, ze nas proste blokuji stara traumata a jine negativni imprinty v mozku.

    Ad asttonaur je uzitecnejsi nez popelar s tin myslim primo souvisi. Je to proste i vec viry. V Boha a smysl. Merit hodnotu cloveka nas myslim vede na zcesti...
    Psal jsem, ze pro ne osobne muze mit ta prace stejnou vahu - naplneni svych aktivit. Jeden muze mit stejnou radost z uklizeneho baraku jako programator z ciste napsanyho kodu.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    GORG: aha, takze opravdu nevidis.

    & ten ZP se vykouzli z ceho?
    GORG
    GORG --- ---
    SEAMON: No asi bych to uz dale tu debatu nerozvijel, ale imho to dost podcenujes.
    Ten soucasny stav k tomu na jeste daleko. Ale v podstate si omezen pouze vypocetnim vykonem. A ten lze predikovat do budoucnosti Moorovym zakonem. A tam vychazi ze 2030 bude komp schopen simulovat cely lidsky mozek. Ted zvladnou jen par neuronu. .. a i tak kuptikladu Google vyhlesavac a jine tooly jsou uz pomerne schopne.

    Clovek je zajimavy, ze ma vlastni vedomi. Pocitace ho mozna budou mit taky, ale pokud nepotrebujes empatii (psychologove, soudci, poradci...), pak ti staci chladna nervova sit.
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    GORG: Problem tvojej teorie o potencialy je ten, ze je zalozena ciste na tvojich dojmoch. A predpoklade, ze ine ako statne skolstvo nebude mat negativny efekt na tento potencial - naco dokaz nemas.

    Kazda skola je tak dobra, ako pedagogovia, ktori na nej ucia (btw na alternativnych skolach ucia aj tak pedagogovia, ktori absolvovali na 99% klasicke vzdelanie DUH!). Ak sa do procesu este aj zapajaju aktivni a angazovani rodicia, tak je to otvara uplne nove rozmery. Uz len toto su vstupy, ktore velmi casto na klasickych skolach chybaju.

    To preco chybaju - je ich radovo viac a jednoducho nemame tolko kvalitnych a angazovanych pedagogov. Zaroven ZS su nevyberove - tj. pristup ma nefiltrovane cele spektrum populacie. Alternativne skoly su defakto filtrovane - minimalne zaujmom rodicov o to kam ich dieta chodi.
    Sance, ze v ramci triedy budes mat 30 podobne zmyslajucich rodicov je vcelku nepravdepodobne.

    Z mojho pohladu teda
    a) nevies preukazat ze kazdy nejaky potencial ma
    b) nemas ziadnu statistiku toho nakolko je klasicke skolstvo potencialovo "zhubne"
    c) nevies preukazat, ze alternativne skolstvo je realne ine

    A uz nehovorim o tom, ze v ciste praktickej urovni nas realne zaujima, ci ten potencial je skutocne na nieco dobry. To, ze ma Tomas potencial byt podpriemerny spevak je mi uprimne uplne nanic.

    Skutocne mas pocit, ze pre Frantu a Pepu je ich praca rovnako podstatna? Ok dajme tomu, ze Franta je lekar a Pepa stale utiera podlahu. Ak Pepa podlahu neutrie - bude spinava. Ak Franta odflakne svoju pracu, moze umriet clovek. Fakt si myslis, ze obaja vnimaju svoju cinnost ako rovnaku zavaznu?

    Aj ked odignorujem ekonomicky aparat je pre mna Franta so svojou schopnostou liecit stale hodnotnejsi - ja lekar nie som a on mi vie pomoct ak to potrebujem. A dokaze aj zamiest podlahu - tak ako ja, aj ked mozno to neurobi s takou radostou ako Pepa.

    Som ochotny uznat, ze obaja vykonavaju uzitocnu pracu, ale ani nahodou rovnako dolezitu. Tu sa znova dostavame k tomu clanku co tu uz davno bol - suma uzitocnych schopnosti urcuje praticku hodnotu cloveka.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ZARREMGREGARROK: to by asi zmizelo dost lidi
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    GORG: Rozoznat cloveka a rozoznat konkretnu cast tela, ako sa k nej dostat, mat dostatocne jemnu motoriku aby to cloveku neublizilo. To je nieco uplne ine pravda.

    Taka zakladna robo sestricka by musela byt v prvom rade bezpecna - tj. je bezpecne sa jej dotknut, rozliate tekutiny jej nevadia, atd. Musela by sa vediet orientovat a spravne identifikovat predmety a osoby v roznych vizualnych podmienkach. Musi chapat suvislosti - tj. ak nahodou vykopne / poskodi napr. dychaci pristroj musi tento problem identifikovat a spravne zareagovat. Musi rozoznat podozrive spravanie pacienta - tj. modra, zrazu je agresivny, spieva si atd. A samozrejme musi chapat aj rozne neverbalne prejavy cloveka - proste aby sa pacient nezadusil na kusku jedla.

    Toto vsetko (a asi ovela viac) je poziadavka na autonomnu osetrovatelku - tj. nie nieco co vie spravit 5 funkcii a potom musi prist clovek. Fakt mas pocit, ze to je par rokov? Ten SW musi byt bezchybny - ak by ten droid mal napr . polohovat cloveka, tak musi mat silu minimalne na urovni dospeleho muza - s tym sa daju sposobit zavazne zranenia, hlavne pri senioroch.

    Pozri si to video co to bolo o Asimovi a zistis, ze ten z tych poziadaviek nesplna ani tu prvu. A to je terajsia spicka, ktora existuje len v ramci labaku a to nehovorim o jeho cene.
    ZARREMGREGARROK
    ZARREMGREGARROK --- ---
    VYHULENY_UFO: Když nebudeme na zombie komplikující dopravu brát zřetel, tak je postupně selekční tlak odstraní z populace. :)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GORG: predpkladam, ze do sve teorie sledovani uzivatelu nyxu ze satelitu si zapocital, ze presun satelitu na obezny draze a nasledny zamereni noveho objektu stoji neco malo kreditu a ze vetsinou satelit ma omezeny mnozstvi paliva a tudiz se operatori musej zodpovedne rozhodnout jestli budou monitorovat ze satelitu ceskou piratskou stranu a nebo podivne presuny vojsk na dovolene na vychode ukrajiny...
    GORG
    GORG --- ---
    SEAMON: Tak ted uz i za satelitu resp. mestkych kamer IT systemy umi identifikovat lidi i predmety, ktere si predavaji. Cili osoba X predala kufrik osobe Y.
    Myslim, ze tvuj skepticismus, zze tohle bude za stovky let, je spis taky jen nejaky dojem :)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ANDY_WARHOL: co se tyce japonska, ona taky technologicka vyspelost muze prinyst to, ze jako lidstvo vymreme a zustanou tady jenom automaty... ale jo budeme se klonovat a na klony budou makat automaty... scifi mam rad

    Japonci vymírají. Muži raději chodí s virtuální ženou, sex je nezajímá - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/...-s-virtualnimi-zenami-dl4-/zahranicni.aspx?c=A131026_170051_zahranicni_brm

    Japonští \"zombie\" hledící do mobilu komplikují dopravu | Týden.cz
    http://www.tyden.cz/...relax/zabava/japonsti-zombie-hledici-do-mobilu-komplikuji-dopravu_325113.html


    PHAILO: presne tak, jenze to prijemnce NZP nechape, protoze kdyby chapal, uznal by, ze nzp je blbost....
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    VYHULENY_UFO: Ta hodnota samozřejmě v dnešní době není zlato, ale práce a produkt. Dokud to tak bude, může to nějak fungovat. Jakmile se začnou tisknout papírky pro příjemce NZP, které nebudou ničím kryty, celé se to sesype.
    GORG
    GORG --- ---
    SEAMON: Ako sam priznavas - tvrdenie, ze kazdy ma svoj nejaky potencial vychadza z toho, ze tomu proste veris. Aky suvis to potom prosim ma s tym ako bol niekto vychovany?

    Já psal, že tomu věřím, ale to neznamená, že to tak opravdu není :-) Nemyslel jsem to tak, že bych to tím názorem chtěl vyvolat .
    MYšlenka je, že státní školství má spíš tendenci ten potenciál ubíjet. Neznamená, že ubije nutně v každém.

    Takze teraz ako - ked Franta uspesne pracuje na nuklearnej fuzii a Pepa zameta podlahy, tak robia rovnako dolezitu pracu? Lebo ja to vidim tak, ze ked Franta uspeje tak ma ludstvo porieseny energeticky problem, nehovorim ze cista podlaha nie je zla, ale celkovy vyznam je trosku niekde inde.

    Z jejich perspektivy je podstatny oboji stejne. To ze se v dnesni spolecnosti neustale pomeruje, co z neceho/nekoho muzu vytezit (pripadne jak obejit ci obechcat zakony), abych usetril na danich je myslim prave tahle neuroticka (tj. nemocna) kultura. Proste deformace hodnot na zisk. Uz jsem tu psal, ze ono i si myslet, ze kdyz vlastnis pozemek, ze mas pravo tam tezit, opomiji, ze neptal nikdo te planety, jestli k tomu nema co rict. Prirodni bohatstvi je k dano k dispozici, a majitel pozemku si bere. A zastavuje pudu betonem a pak se divi, ze puda neplhcuje tolik vodu a jsou furt zaplavy.
    V prirode je bezna harmonie a spoluzavislost... jinak to kolabuje. Clovek povysil sve zajmy na nejake posvatne pravo.

    Proste to ZP vyzaduje, aby lidi presli na uplne jine paradigma, a imho to samo jen tak nezajisti, takze by teoreticky spolecnost mohla zkolabovat driv nez by lidi stihli prejit z toho soucasneho soutezeni na spolupraci. Pak by ani nikoho nenapadlo pobirat ZP a odjet do jine zeme, kde pobirat i zaroven normalni plat a vysavat soc. system CR, kdyz je tak blba, ze to dava. Jak tu zaznelo.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SEAMON: tak je to mozny, ale osobne si to nemyslim, docela to sleduju. hlavne treba japonci na to dost tlacej, ty maji dve veci, potrebu - populace starne, vedecky potencial - jsou na spicce vyzkumu robotiky, pokud vim. tohle je nesmirne efektivni kombinace, takze bych to nepodcenoval.
    VYHULENY_UFO: no ja myslel sarkasmus v kontextu vyvoje robotiky, protoze ten na miste neni. ano nebude to ted ale bude to.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PHAILO: no, zlatem uz asi nikdy kryty nebudou, takze se musis smirit s tim, ze penize se blizi spise k tomu, co znas napriklad z pocitacovych her. Proste budes sbirat kredity a jak se jim bude rikat, bude celkem fuk.... :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam