• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: v Indii je spousta veci... ehm... jinak :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: to je fakt nepřesné: Peroutka to neřekl, zatímco v Indii mají skutečně tradici "fair price shopů" s rýží, jakýsi polo-přídělový systém. Právě že je to neefektivní (viz ta kritika), a tak se (světe div se) i tam vedou debaty o ZP (to se dá dohledat jinde).

    hele, já na tohle nemám čas. ZP není nějaké moje hlavní téma. navíc je pondělí, kua.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: zapominas, ze pravym duvodem onoho "panem et circenses" (anglicky "Bread and circuses") - jak uz naznacil VYHULENY_UFO - bylo zavreni huby obcanum (ktere spojovalo jejich volicske pravo a nizky zajem o politiku, kteri se po krachu jejich polnosti stahovali do Rima) - das jim najist, das jim zabavu a oni te pak neotravuji... :-) Hlasy obycejnych lidi si tim zakonem kupovali politici stejne, jako si sveho casu CSSD kupovala hlasy vymenou za odbourani regulacnich poplatku u lekare a v lekarnach...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    není to přímo ZP, ale splňuje to jistá kritéria evropského starověku i třeba Thomase Paineho pojetí vlastnictví půdy (a ne - fakt to tam nevede k rovnosti...)
    Public distribution system - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Public_distribution_system
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: mno, peníze v původním babylonském pojetí prý byly fakt "kryté" úrodou v sýpce - byly to poukázky. Indie je do značné míry archaická společnost, ze které se můžeme mnohé naučit o tom, jak asi vypadala řecká nebo římská antická pohanská společnost (mj. mají pořád nabarvené chrámy, které u nás v Evropě zub času už dávno odbarvil... ta tradice je podobná, ale nikdy nepřerušená ... to jen tak na okraj)

    odkázat se na to, že v rámci římského práva (ze kterého dodnes evropské právo hodně vychází) měl občan právo na chleba (původně teda právě přímo na obilí, tuším, ale to se právě v dekadentní fázi změnilo na právo na chléb - tedy i právo na práci toho, kdo vyrobí mouku a upeče chleba, což byl právě asi symbol úpadku sám o sobě, natož pak v podobě "chléb a hry"), podle mě ukazuje, že debata o ZP nemusí být povrchní, ale je to debata o tom, jak se vyvíjela kultura, ve které žijeme (nemůžeš se odkazovat na anticko-křesťansko-židovskou civilizaci jen když potřebuješ nějak trollovat proti Putinovi jako typickému asijskému satrapovi/autokratovi - ale musíš se trochu konzistentně zamyslet, co to znamená)

    hele, je pondělí prvního. já fakt musím postrčit ve firmě věci, co s tím souvisej, a ne tady trollovat. tak zase zítra
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: co popisujes je ale klasicke vytrhavani jednotlivosti konkretniho systemu a neposuzovani (rimskeho, indickeho) systemu jako celku se vsemi vstupy a vystupy... takze ano, pak muzeme s prehledem tvrdit, ze vnimas problematiku ponekud povrchne a zjednodusene :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FIONOR: to je možné, že mi tak vnímáš, ale současně musíš pochopit, že toto je urážka, kterou bych měl trestat nějakou výzvou na souboj i podle papeže Františka (podle googlení jsem dospěl k tomu, máme společného známého, ale ten to zatím odmítá zprostředkovat)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: Římané měli ZP v podobě práva římských občanů na chléb.... a vydrželi s tím 1000 let. Indové mají dnes ZP v podobě práva na rýži za tuším 1 rupii (nebo tak nějak, nevím kolik jí za tu rupii je - prostě dotovaná cena, statkáři zřejmě platí daně v rýži, či co... nechci být zase označen za lháře, mám o tom povrchní informace) (ale tedy: indická rupie je takhle vlastně "krytá" těmito příděly rýže pro chudé, což je BTW blízké starověkému pojetí měny jako poukázky na úrodu, uskladněnou ve společně chráněné sýpce)
    FESTER
    FESTER --- ---
    XCHAOS: neplet do toho automobilky... to je private sector... zkus public sector jako napr union city workers, teachers union a podobne pijavice...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FIONOR: nemusíš mi respektovat - současně ale prostě budu čelit tomu, když mi někdo nazve "zlodějskou kurvou", "zlodějskou sviní" nebo dokonce "zmrdem" (copak tyhle příspěvky vidím jen já a ostatní to mají nějak v ignore?).

    ZP fakt není na úrovni chemtrails. kořeny téhle myšlenky sahají do doby osvícenství a prvních myslitelů liberalismu - spolu s Ústavou, všeobecným hlasovacím právem, zrušením otroctví, apod. Ekonomický nesmysl by to byl v ekonomice, kde peníze jsou plně kryté komoditou (např. zlatem - fakticky všechny zlaté standardy byly ale současně systémy částečných rezerv), v ekonomice postavené fiat money to úplná blbost není (zejména ne jako alternativa k systému sociálních dávek, který reálně existuje a který nevím, jestli máš nastudovaný)

    hele, já taky občas musím pracovat a tyhle argumenty se pohybují vždy celá léta v kruhu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FIONOR: právě nechci Pány Chytré nechat se zcela beztrestně trefovat do "alternativních blbečků". kdokoliv si připadá sám moc chytrý a někoho shazuje hloupými argumenty, je mi automaticky podezřelý.
    FESTER
    FESTER --- ---
    XCHAOS: vidim ze malo vis.... zacni vice studovat...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FESTER: ZP je ale koncept dost mimoběžný k odborům... jinak jsi asi první, od koho něco podobného slyším (spíš jsem slyšel americké automobilky měly problémy s dlouhodobými smlouvami s odbory, které je právě zavazovaly financovat nějaké důchodové fondy...)

    ZP by měl mj. nahradit organizovanost v odborech a stará sociální práva, jako minimální mzdu (která zkresluje náklady a vede jen k offshoringu produkce)
    FESTER
    FESTER --- ---
    XCHAOS: pochopitelne ze nic nevis pac se ti to nehodi do kramu... unions a jejich vyplaceni z verejnych fondu danovych poplatniku... to je hlavni duvod proc tyto mesta krachuji
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FESTER: jedinej stát v USA, kterej vyplácí něco vzdáleně příbuzného ZP (fakticky je to ZP "podle mě" - tedy proměnný na základě příjmů státu vyvíjejích se v čase, ne "nepodmíněný"), je Aljaška. O podobném experimentu v Detroitu ani Chicagu nevím.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    VITEK_ARCANUS: Prece nic nebrani zastancum NZP si tu studii objednat a zaplatit ze svych kapes...
    FESTER
    FESTER --- ---
    XCHAOS: experiment uz probehl... v USA... jmenuje se Detroit popripade Chicago... jenom si vymen piratskou stranu za demokratickou stranu usa
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: o dotaci pokud vim jeste rozhodnuto neni, ze to spolu se zdenek_dc berete uz jako hotovou vec jeste neznamena, ze tomu tak bude... :) Mylne na zaklade existence blokove vyjimky z 2014/61/EU dovozujete, ze Kellner ty prachy uz ma priklepnute.
    XCHAOS: nemuzes vedet, dokud nevyzkousis - to je rizeni metodou pokus-omyl. Zatimco omyl male firmy muze vest maximalne k bankrotu male firmy, omyl na statni urovni muze mit ponekud fatalnejsi dusledky ;-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: nemůžeš to vědět, dokud to nevyzkoušíš.

    možná to netušíš, ale dost paradoxně se chytáš do pasti, do které se chytla levice např. v 60tých letech v Německu, v debatách "antifašistů" (např. Adorno) s liberály (Karel Popper - jen za zmínku o jeho interpretaxi Marxi jsem tady na NYXu dostal v konferenci Marxismus ban :-). Levice tehdy tvrdila, že díky "historické zkušenosti" (Osvětim a tak) nebotřebuje svoje ideologické názory nijak verifikovat v praxi, že je prostě možné je hlásat jako zjevené pravdy, že "prostě ví". Popper jako teoretik vědy tvrdil, že to tak není, a že teorie, i sociální, je nutné doložit nějakým experimentem.

    Já jen tvrdím, že experiment se ZP stojí za to provést - že to té doby nikdo nemá patent na pravdu. A že pokud se to dobře pohlídá a nebude to spojené se zrušením demokracie a nastolením totality, tak by to fungovat mělo (radikální levice má naproti tomu vždy znovu ten problém, že doopravdy demokracii a volbám nevěří a často tak či onak hlásá buď silové převzetí moci a diktaturu proletariátu, nebo zrušení státu směrem k anarchii... "demokratický socialismus" je na levici velmi menšinový směr, který se většinou neúspěšně snaží infiltrovat "silová" hnutí, a když jsme u toho - Piráti nejsou další ze stran "demokratického socialismu", ani trockisti, ani nic podobného... )
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VITEK_ARCANUS: tak ZP/NZP je koncepce, která v případě vyzkoušení v praxi přinese nové problémy, které nejde naplánovat dopředu (stejně, jako nové neplánované problémy přinesly všechny politické změny v budoucnu).

    já jsem pragmatik, prostě to jen chci vyzkoušet, jestli pozitiva náhodou nepřeváží negativa. pro mě je to podobný koncept, jako třeba všeobecná gramotnost, všeobecné hlasovací právo, apod. - samo o sobě to moc neřeší, protože psanou formou si lze sdělovat i idiotské myšlenky, stejně tak ZP jako náhrada minimální mzdy nevyřeší např. problém sociálního přistěhovalectví (spíše ho ještě zdůrazní, apod.)

    spíš mě fakt vadí náhrada věcné diskuze dětinskými urážkami, apod. jistě... pokud vezmeme za dané, že každý, kdo leze do politiky, to dělá jen kvůli osobnímu prospěchu, tak proč jsme sakra v roce 1989 vsadili na náhradu totality demokracií? strana aspoň má nějaký program, kterého by se politici měli držet. nezávislí kandidáti si můžou dělat lautr cokoliv. veřejné rozpočty jsou dnes dost divočina, nicméně jestli vezmeme jako axiom, že každý kdo na to upozorňuje, a navrhuje transparentnější a lépe kontrovatelná řešení (ZP je například transparentnější, než přídavky na bydlení, apod.), to dělá jen proto, aby si něco přihrál pro sebe, tak tedy do politiky nemůžeme pustit nikoho... čekal bych, že kdo tohle hlásá, tak navrhuje "osvícenou diktaturu", místo demokracie, či tak něco...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam