VYHULENY_UFO: nevěřím, že kdokoliv v tomhle klubu si dokáže představit ZP ve větší výši, než je medián dnešních příjmů (a to je méně, než průměrná mzda). odhady se pohybují okolo poloviny
faktický efekt ZP pro většinu populace by byl srovnatelný cca se zrušením všech odvodů ze mzdy (v případě minimální mzdy dnes tyto odvody celkem dosahují 44% její výše) (tedy u mzdy nižší, než je medián ze mzdy).
nicméně, a to je hlavní obsah kritiky ZP ze strany levice (se kterým předpokládám nejsi moc obeznámen, protože ty paušálně označuješ všechny stoupence ZP za "pomatence" .. což je ale důvod mojí účasti v téhle debatě! to je prostě trolling a verbální agrese, které bych se bránil.. i když bych třeba v nejbližším období pokládal _pro voliče zajímavý_ ZP za nereálný...):
levice se bojí, že příliš liberální ZP by vedl k tomu, že zaměstnavatelé by okamžitě snížili mzdy o výši ZP, takže zaměstnanci by dostali cca stejně, ale firmám by okamžitě klesly náklady a stouply zisky: proto celou dobu zdůrazňuju, že funkční ZP by byl postavený na efektivním zdanění zisků (místo lidské práce, jako dosud).
zisky jsou ovšem principiálně nezdanitelné (resp. nastínil jsem jeden existující mechanismus, který firmy nutí zisky přiznávat - a tím je předkládání daňových přiznání bankám při žádostech o úvěry... ale samozřejmě znám z podnikání ve svém věku pořád jen špičku ledovce...). a námatkové kontroly podstatnou část úniků asi fakt nevytrhnou, že... výplatní páska je úžasná forma decentralizované kontroly (vedle volebních komisí ručně počítajících hlasy si je nutné představit armádu manželek, resp. "bydlenek"dělníků, ručně kontrolujících výplatní pásky :-)) a proto je zdanění mezd v systému klasické zaměstnanosti pořád tak populární.
tím se dostáváme obloukem k tomu, že jediné, co by aspoň hypoteticky nutilo firmy přiznávat zisk a odvádět z něj daně, by byla větší oblíbenost transparentnosti - nejen ve veřejném, ale i v soukromém sektoru. na druhou stranu, obchod je postaven na určité míře utajení (některé hráče by větší míra odhalení jejich informací vyřadila ze hry úplně), a navíc podnikatelé prostě budou vždy mít motivaci podhodnocovat náklady (zvlášť, pokud budou nenávidět myšlenku ZP)
nikdo prostě neříká, že je to jednoduché: myšlenka ZP nemá podporu ani mezi voliči, ani mezi těmi, na kom by to záviselo: mezi podnikateli (to, že by mohli někoho legálně zaměstnat pod minimální mzdu, na částečný úvazek, apod. by nevyvážilo to, že by se jim ty daně odvádět nechtělo, a přitom by nad sebou měli ještě menší kontrolu, než mají u výplat mezd...)