• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    PETER_PAN: - Koureni curaku je myslim dostatecne nazorny priklad podminek ktere nejsou akceptovatelne ani pravne, ani moralne ani spolecensky.
    Proč? Pokud se na tom smluvní strany dohodnou a oběma to vyhovuje..

    - Priklad s Indii ma ilustrovat spolecensky mechanismus o kterem se tu celou dobu bavime - tedy ze nejaka norma ci legislativni standart nemusi reflektovat realitu ve spolecnosti. Nemusi to byt vzdycky spatne - to take netvrdim.
    To je zcela běžné. Důležité je klást si otázku proč to tak je. U nás platí, že je téměř nemožné při běžném podnikání nějaký obecně závazný předpis neporušit. Je tomu tak proto, že platné a účinné předpisy si často vzájemně odporují, takže zachováním jednoho se poruší jiný*. V oblasti pracovního práva to pak platí dvojnásob. Rostoucí míra regulace (či jak ty to nazýváš "ochrana slabší strany") vede k tomu, že reálně je ZP nepoužitelný a nelze se podle něj 100% řídit.

    ___
    *) Což je mimochodem typickým rysem totalitního právního systému. Je totiž cílem to, aby vybranou osobu bylo možné kdykoliv "udělat" na čemkoliv, je-li to právě žádoucí.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PETER_PAN: no, jestli musis kourit v praci curaky, abys dostal vejplatu, to je mi lito, ale v soucasny dobe kouri curaky uz snad jenom prostitutky. ta uvaha je zcela mimo soucasnou realitu. no a indie je mi u pici, protoze resime v tomhle auditku nesmyslnost nzp v cesky republice.
    no a co se tyce pracovniho prava v evrope, tady uz jde jenom o penize jaky chces dostat, protoze kourit curaky nemusis, detska prace je zakazana a evropa je docela na vysi tak, ze vetsina puvodnich evropanu uz levne prace proste delat nechce, chce sedet v kanclu u nyxu a facebooku a tam nadavat na negry a nebo ukacka, jak berou praci. kterou by samozrejme nedelali. lolku ty vole,
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Ty fakt nechces diskutovat, ale jen trolit zejo? Domnivam se ze muj prispevek je dostatecne pochopitelny a ze uvedene priklady jasne ilustruji to co mam na mysli.

    - Koureni curaku je myslim dostatecne nazorny priklad podminek ktere nejsou akceptovatelne ani pravne, ani moralne ani spolecensky.
    - Priklad s Francii ma ilustrovat situaci ze nekde je pracovni pravo jiz antitezi sve puvodni teze a tedy ze jiz prakticky neplni svoji funkci, ale skodi oboum stranam.
    - Priklad s Indii ma ilustrovat spolecensky mechanismus o kterem se tu celou dobu bavime - tedy ze nejaka norma ci legislativni standart nemusi reflektovat realitu ve spolecnosti. Nemusi to byt vzdycky spatne - to take netvrdim.

    Bud jsi prispevek necetl, nebo jsi ho nepochopil, nebo nechces adekvatne ragovat. Takze to asi ukoncime.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ja nevim, ale splacat v jednom prispevku koureni curaku, francii a indicky kasty, to chce asi hodne drog a psajtrencu.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PETER_PAN: Na druhou stranu pravo nesmi prilisne omezovat svobodu v dohode dvou stran - kdyz obe strany pravniho svazku neco o sve pboustranne vulibchteji, budiz jim prano. Zakony dnes mas postavene myslim rozumne. Nikdo te ze zakona 10h namisto 8h kazdy den nutit nemuze, naridit lze za danych podminek max. 150h prescasu rocne... tecka. Nehlede na existenci instituci/uradu ktere na dodrzovani prava dohlizi. Co vic chces? Sebelepsi zakon nic beztak nevyresi v situaci, kdy podle tebe dnes utiskovany zamestnanec jeho moznosti (ktere jej chrani) nevyuzije... ono "samo" se nestane nic, zeano :)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PETER_PAN: To si delaji lidi ale sami. A neni to o jednotlivcich - pokud si zamestnanci nechaji srat na hlavu a nebrani se, tak jim to nejspis vyhovuje... a moznosti obrany/vymahani papiroveho stavu je sousta.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PETER_PAN: krasna rec.
    globus, albert odbory maji... no nic.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: V cem ? Prece "jakychkoliv" podminek nemuzes myslet vazne. Kdyz bude podminka pracovni pozice 2x denne prekourit sefovi pero, nepatri to do nejenom 21.stoleti. A rict - "do toho ja bych nesel, kdo chce at do toho jde" je ukazkova demagogie. Pravo ma systematicky chranit pred podobnym zpusobem vykoristovani.

    Mirnejsi pripad, ale principielne stejne nefer je nabidnout praci za smluvnich podminek pocitanou na 8 hod./den (ve smlouve), ale vyzadovat praci treba 10 hod./den (placeno dle smlouvy 8 hod.) s tim ze kdyz se ti to nelibi je tu spoustu jinych kteri tyto podminky radi ( :-) ) prijmou a budou akceptovat. V Evrope mame nastesti jiz za sebou mnohalety boj o to aby prave tento zpusob nahlizeni na vztah zamestanec vs. zmestnavatel nebyl akceptovatelny nejenom z hlediska prava, ale i z pohledu celospolecenskeho paradigmatu.

    Extrem v ochrane prav je Francie. Zde uznavam ze uz je to zahranou bezne akceschopnosti ekonomiky a prakticnosti. Druhym extrememe v civilizovanem svete je USA, kde je zase ochrana zamestnance uplne ve srackach. Chtelo by to neco mezi. Navic mnohem dulezitejsi nez samotna legislativa je chapani dane problematiky spolecnosti (paradigma) - ostatne v Indii maji uz par desitek let zrusene kasty, ale realita spolecnosti je jina. No a jsme zpet u toho rozporu legislativa vs. realita - tedy puvodni popud psat prispevek do diskuze: je jedno co je na papire, dulezite je co se bezne/typicky deje v realu.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    DANYSEK: To samozrejmne ano, v tom neni problem. Problem je v tom kdyz je neco jineho na papire a neco jineho ve skutecnosti. O tom se bavime, o tom je pracovani pravo. A to je duvod proc mluvim o tom ze je jedno jestli fond pracovni doby je 6 nebo 8 hod./den, ale ze dulezitejsi je jestli to reflektuje realitu.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PETER_PAN: Jsou profese, kde pracovni doba je 12h zcela bezna. Jsou profese, kde v praci stravis i delsi cas, a je to z pohledu zakoniku koser. Bavime se btw. o statnich organizacich se silnymi odbory, nikoliv o nejakem pidi-podniku, kde majitel dre lidi z kuze. Ono i to pracovni pravo je slozitejsi... a lidem drepicim 8h v kanclu casto nedochazi, ze existuji profese se slozitejsi a nepravidelnou pracovni dobou. A hudbou hodne vzdalene budoucnosti, zda tuto praci zastanou nejake automaty.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PETER_PAN: mas asi problem trosku s chapanim, ze?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: za jakychkoliv jinych podminek ? Tak nastesti tenhle svetonazor zacal ustupovat nekdy v 19.stoleti.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PETER_PAN: nebo za jakychkoliv jinych podminek, se kterymi ja nesouhlasim. nejcasteji jsou to samozrejme penize a nebo neznalost dane problematiky.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Nejde o to levneji.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PETER_PAN: ne nesouhlasim s tim, ze je proti smyslu pracovniho prava to, ze ja nevezmu nejakou praci a prijde nekdo jinej, kdo ji udela levneji. kurva, ne?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Takze pracovni pravo je "megapicovina" ? Nebo je dobre ho mit (na papire), ale ve skutecnosti se jim neridit ? Povazujes za megapicovinu i treba dostavat ofiko minimalni mzdu a zbytek na ruku ? Ano zamysli se - to s tim souvisi.

    A fakt jakakoliv diskuze s tebou neni mozna, kazdej je hned debil, nebo pise megapicoviny. Tak jakou chces diskuze - pokyvovani ze soucasnej stav je OK ? Ze vsechno to co se podarilo za poslednich 100+ let v oblasti vykoristovani tech kteri nemaji penize/moc bylo uplne zbytecny ? Nebo ze je "hotovo" ?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PETER_PAN: Ano muzes si zvolit ze danou praci nebude delat a na tve misto pujde nekdo kdo je dane podminky ochotny akceptovat - ale to je presne proti smyslu pracovniho prava.

    hele, co si to napsal za megapicovinu? to je normalni trh, kdyz praci nevezmu ja, vezme ji nekdo jinej. napriklad v oblasti it to plati padesatinasobne, protoze skoly dnes chrli decka, ktery chtej makat u pocitacu a jsou ochotni delat za malo penez hodne prace. znam to, v 90's tobylo podobny, akorat nas lidi, kteri umeli sesroubovat pocitc bylo malo a vydelali sme si vsichni :D
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Pak je to proste o vymahatelnosti pracovniho prava. Ano muzes si zvolit ze danou praci nebude delat a na tve misto pujde nekdo kdo je dane podminky ochotny akceptovat - ale to je presne proti smyslu pracovniho prava. Moznost ze bude delat danou praci za legalnich podminek pak nemas.

    Tim chci rict, ze je jedno jestli mas fond pracovni doby 6 nebo 8 hod./den - kdyz je jen na papire.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PETER_PAN: covece, jsou zamestnani, kde makas od nevidim do nevidim dodneska. akorat povetsinou takovy lidi nenanejdes v diskusich o nzp na nyxech.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Tak byla doba kdy byla pracovni doba 12-14 hod./den, 6 dni/tyden. Nastal posun na nejakou jinou, arbitrarne urcenou hodnotu. Ta se treba zase casem zmeni.

    To co je na papire/smlouve je jedna vec, realita je druha vec. Realne se pracuje casto mnohem vice.

    V zasade ale souhlasim. Jako prace na 8 hod./den (resp. 10 hod./den s externalitama jako doprava, prestavka na obed) co cloveka uzivi je IMO OK.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VYHULENY_UFO: libi se mi, jak levicovi politici prijdou na svuj nesmysl az potom, co promrdaji neskutecny balik penez. podle me z toho vychazi, ze levicovy politik=idiot
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    Švédské město opouští experiment: Šestihodinový pracovní den se v praxi ukázal příliš drahý |
    http://zahranicni.ihned.cz/...eriment-sestihodinovy-pracovni-den-se-ukazal-v-praxi-jako-prilis-drahy

    Ve Švédsku, proslulém svým silným sociálním státem, zase nyní končí dvouletý experiment s šestihodinovým pracovním dnem. Závěr je jednoduchý: kratší pracovní doba stojí více peněz a nevyplatí se.

    Pokus se odehrál v domovském městě Volva, v Göteborgu, kde ošetřující personál v domově důchodců pracoval dva roky šest hodin denně. Na šedesát osm zaměstnanců ale zřizovatel – město – musel najmout dalších sedmnáct lidí, aby pokryl pracovní potřeby, což radnici stálo navíc 12 milionů švédských korun (zhruba 34 milionů Kč).

    Studie sice ukázala, že zaměstnanci se cítili zdravější, omezila se nemocnost, byli o dvacet procent šťastnější a péče o pacienty se zlepšila, ale město kvůli vysokým nákladům projekt ukončilo. „Obecné zkrácení pracovní doby je příliš drahé, aby se v dohledné době dalo zavést,“ citovala agentura Bloomberg Daniela Bermnara, místního levicového politika odpovědného za péči o důchodce, který pokus před dvěma lety prosadil s tím, že kratší pracovní den má budoucnost.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam