• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    VYHULENY_UFO: Ono je to sporný. Pokud si někdo bude poctivě šetřit na důchod a státu se povede vyrobit nějakou slušnou inflaci (třeba tim, že začne rozdávat prachy), bude mu to plat prtný, protože ty úspory nebudou mít reálnou cenu. A pokud stát zkusí bojovat proti inflaci třeba regulací cen... :-)
    GRAMEC
    GRAMEC --- ---
    VYHULENY_UFO: Hlavní důvod proč klesala nezaměstnanost byl ten, že ECB tiskla hajzlpapír. Stejně tak CNB tiskla hajzlpapir, za kterej pak nakupovala jinak barevnej hajzlpair od ECB. Na základě tohoto bezceného hajzlpapíru, v zásadě krytém jenom tím, že jsme ochotni tento papir akceptovat jako peníze byl prostor na různe dotace, levné úvěry firmám atd., které pak následně zvedly celkovou zaměstnanost.

    Mně osobně by se líbílo otevřít debatu o tom, jestli by penězotvorba neměla být kryta nějakým spravedlivějsím a morálnějsím způsobem, než je tomu dnes.
    Podle mě financovat NZP nějakou formou zvyšovaní daní je holej nesmysl. Já fakt nevím jestli NZP ano či ne, ale současnou výrobu peněz považuju za naprosto amorální. NZP by mohl být systém (a taky nemusel), jak vytvářet nové peníze. Čili penězotvorba krytá nějakou formou sociální kapitálu.

    HDP - skoro nábožensví dnešní doby, že? Velkou čast tohoto umělohmotného boha tvoří spotřeba, čili ochota lidí utrácet, těžko například čestí důchodci mohou utrácet, když nemaj co. V Německu, jestli se nepletu, důchodci tvoří v celkové spotřebě 60 procent.

    V jistejch kruzích se proto třeba mluví o termínu "Helicopter money" Rozházet lidem peníze z helikoptéry, aby rostla spotřeba, ochota lidí utrácet a tím pak vzestup cifry HDP. Tyto rozhozené peníze z vrtulníku by mohl suplovat HDP, ale taky nemusel. Osobně teď nevím. http://roklen24.cz/a/w4XRb/helicopter-money
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Takze to ukoncime.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Ty fakt nechces diskutovat, ale jen trolit zejo? Domnivam se ze muj prispevek je dostatecne pochopitelny a ze uvedene priklady jasne ilustruji to co mam na mysli.

    - Koureni curaku je myslim dostatecne nazorny priklad podminek ktere nejsou akceptovatelne ani pravne, ani moralne ani spolecensky.
    - Priklad s Francii ma ilustrovat situaci ze nekde je pracovni pravo jiz antitezi sve puvodni teze a tedy ze jiz prakticky neplni svoji funkci, ale skodi oboum stranam.
    - Priklad s Indii ma ilustrovat spolecensky mechanismus o kterem se tu celou dobu bavime - tedy ze nejaka norma ci legislativni standart nemusi reflektovat realitu ve spolecnosti. Nemusi to byt vzdycky spatne - to take netvrdim.

    Bud jsi prispevek necetl, nebo jsi ho nepochopil, nebo nechces adekvatne ragovat. Takze to asi ukoncime.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PETER_PAN: Na druhou stranu pravo nesmi prilisne omezovat svobodu v dohode dvou stran - kdyz obe strany pravniho svazku neco o sve pboustranne vulibchteji, budiz jim prano. Zakony dnes mas postavene myslim rozumne. Nikdo te ze zakona 10h namisto 8h kazdy den nutit nemuze, naridit lze za danych podminek max. 150h prescasu rocne... tecka. Nehlede na existenci instituci/uradu ktere na dodrzovani prava dohlizi. Co vic chces? Sebelepsi zakon nic beztak nevyresi v situaci, kdy podle tebe dnes utiskovany zamestnanec jeho moznosti (ktere jej chrani) nevyuzije... ono "samo" se nestane nic, zeano :)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PETER_PAN: To si delaji lidi ale sami. A neni to o jednotlivcich - pokud si zamestnanci nechaji srat na hlavu a nebrani se, tak jim to nejspis vyhovuje... a moznosti obrany/vymahani papiroveho stavu je sousta.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PETER_PAN: krasna rec.
    globus, albert odbory maji... no nic.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: V cem ? Prece "jakychkoliv" podminek nemuzes myslet vazne. Kdyz bude podminka pracovni pozice 2x denne prekourit sefovi pero, nepatri to do nejenom 21.stoleti. A rict - "do toho ja bych nesel, kdo chce at do toho jde" je ukazkova demagogie. Pravo ma systematicky chranit pred podobnym zpusobem vykoristovani.

    Mirnejsi pripad, ale principielne stejne nefer je nabidnout praci za smluvnich podminek pocitanou na 8 hod./den (ve smlouve), ale vyzadovat praci treba 10 hod./den (placeno dle smlouvy 8 hod.) s tim ze kdyz se ti to nelibi je tu spoustu jinych kteri tyto podminky radi ( :-) ) prijmou a budou akceptovat. V Evrope mame nastesti jiz za sebou mnohalety boj o to aby prave tento zpusob nahlizeni na vztah zamestanec vs. zmestnavatel nebyl akceptovatelny nejenom z hlediska prava, ale i z pohledu celospolecenskeho paradigmatu.

    Extrem v ochrane prav je Francie. Zde uznavam ze uz je to zahranou bezne akceschopnosti ekonomiky a prakticnosti. Druhym extrememe v civilizovanem svete je USA, kde je zase ochrana zamestnance uplne ve srackach. Chtelo by to neco mezi. Navic mnohem dulezitejsi nez samotna legislativa je chapani dane problematiky spolecnosti (paradigma) - ostatne v Indii maji uz par desitek let zrusene kasty, ale realita spolecnosti je jina. No a jsme zpet u toho rozporu legislativa vs. realita - tedy puvodni popud psat prispevek do diskuze: je jedno co je na papire, dulezite je co se bezne/typicky deje v realu.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    DANYSEK: To samozrejmne ano, v tom neni problem. Problem je v tom kdyz je neco jineho na papire a neco jineho ve skutecnosti. O tom se bavime, o tom je pracovani pravo. A to je duvod proc mluvim o tom ze je jedno jestli fond pracovni doby je 6 nebo 8 hod./den, ale ze dulezitejsi je jestli to reflektuje realitu.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PETER_PAN: Jsou profese, kde pracovni doba je 12h zcela bezna. Jsou profese, kde v praci stravis i delsi cas, a je to z pohledu zakoniku koser. Bavime se btw. o statnich organizacich se silnymi odbory, nikoliv o nejakem pidi-podniku, kde majitel dre lidi z kuze. Ono i to pracovni pravo je slozitejsi... a lidem drepicim 8h v kanclu casto nedochazi, ze existuji profese se slozitejsi a nepravidelnou pracovni dobou. A hudbou hodne vzdalene budoucnosti, zda tuto praci zastanou nejake automaty.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: za jakychkoliv jinych podminek ? Tak nastesti tenhle svetonazor zacal ustupovat nekdy v 19.stoleti.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Nejde o to levneji.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Takze pracovni pravo je "megapicovina" ? Nebo je dobre ho mit (na papire), ale ve skutecnosti se jim neridit ? Povazujes za megapicovinu i treba dostavat ofiko minimalni mzdu a zbytek na ruku ? Ano zamysli se - to s tim souvisi.

    A fakt jakakoliv diskuze s tebou neni mozna, kazdej je hned debil, nebo pise megapicoviny. Tak jakou chces diskuze - pokyvovani ze soucasnej stav je OK ? Ze vsechno to co se podarilo za poslednich 100+ let v oblasti vykoristovani tech kteri nemaji penize/moc bylo uplne zbytecny ? Nebo ze je "hotovo" ?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Pak je to proste o vymahatelnosti pracovniho prava. Ano muzes si zvolit ze danou praci nebude delat a na tve misto pujde nekdo kdo je dane podminky ochotny akceptovat - ale to je presne proti smyslu pracovniho prava. Moznost ze bude delat danou praci za legalnich podminek pak nemas.

    Tim chci rict, ze je jedno jestli mas fond pracovni doby 6 nebo 8 hod./den - kdyz je jen na papire.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Tak byla doba kdy byla pracovni doba 12-14 hod./den, 6 dni/tyden. Nastal posun na nejakou jinou, arbitrarne urcenou hodnotu. Ta se treba zase casem zmeni.

    To co je na papire/smlouve je jedna vec, realita je druha vec. Realne se pracuje casto mnohem vice.

    V zasade ale souhlasim. Jako prace na 8 hod./den (resp. 10 hod./den s externalitama jako doprava, prestavka na obed) co cloveka uzivi je IMO OK.
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    Finsko spouští experiment se stejným příjmem pro nezaměstnané - iDNES.cz
    http://ekonomika.idnes.cz/...ym-prijmem-fr3-/eko-zahranicni.aspx?c=A170101_130209_eko-zahranicni_fih
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    VYHULENY_UFO: Dlouhýho a Bystrozrakýho jim někdo vyfouk?
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    FORTRESS: Teda mimo soudruhů z oustředního vejboru NZP :-)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    OLDASADLO: Zajimavy je, ze odkazovany nemecky zdroj k pruzkumu mluvi o 64%, zatimco na tvem anglickem linku je uz 68% (ktere tu omilas nasledne i ty). Asi neni nad pruzkum, ktery si sam nezfalsuju.. :) Respondentu se udava 10 tisic z cele EU, coz pri nejakych 743 milionech lidi v cele unii neni zrovna moc velky reprezentativni vzorek... ale chapu, ze hledas cisla, co ti padnou do "noty".

    Ve tvem poslednim odkazu jsou zapoctene duchody - coz samo o sobe onen 12% pohled dost zkresluje (ti "prijemci" duchodu si na nej behem sveho zivota prispeli, zeano...). A neni zadnym tajemstvim, ze dlouhodoba udrzitelnost soucasneho prubezneho duchodoveho systemu je vice nez diskutabilni - je problem ufinancovat jen duchodce, a ty chces rozhazovat penize naprosto vsem, to nemuze dobre skoncit. Z ceho, to chces ufinancovat nejak taktne prechazis ;-) Ty propocty tu probehly opakovane - i pri zjednoduseni, kdy jsme se nezabyvali realnou hodnotou penez (ktera by s plosnou davkou nejspis klesla, coz by jiste roztocilo velmi zajimavou spiralu..) jsme se dostali k castkam, kdy na NZP v rozumne vysi by padlo 80-90% dnesniho statniho rozpoctu - jinymy slovy by to paralyzovalo ostatni zakladni funkce statu.

    OLDASADLO: mas i jine kontinenty nez Evropu. A budeme-li se bavit o dnesnim stavu - i dnes investori v nasich koncinach investuji diky ruznym pobidkam (dotace; snizene dane...), rozhodne se sem nehrnou pro nase krasny oci. Mas nicmene i jine zeme, kam spoustu cinnosti jde bez problemu [:)] presunout - a realne se tak deje...

    Ano, komunisti slibovali nesplnitelne a prave na to dojeli. NZP je ze stejne kategorie - protoze - ad vyse - na to proste nejsou dostatecne zdroje.

    TILOPA: technologie jsou? :-) Co treba stavebnictvi? Eeeehm? :-) A remesla na to navazane - zednici, elektrikari, topenari, instalateri, pokryvaci... oh nikoliv, je stale hromada cinnosti, co se jaksi bez lidske prace neobejde. A na tu tvou vizi se hodi tak leda... ehm... pisnicka :) Zatim se (za stoleti) nepodarilo vymitit ani bezne "patologicke" jevy ve spolecnosti a ty chces menit mysleni vsech lidi... :D
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    VYHULENY_UFO: sorry, tenhle link by už mohl fungovat, umazal jsem z minulého linku poslední písmenko.

    State handouts for all? Europe set to pilot universal basic incomes | World news | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...02/state-handouts-for-all-europe-set-to-pilot-universal-basic-incomes

    švýcarsko není v evropské unii. navíc "spočítali si v referendu" je taková trochu divná formulace, on ten návrh v podobě, v jakém se o něm hlasovalo, počítal s příjmem nějakých 1200 gbp na osobu, což je jak v porovnání s variantami nzp jinde na světě, tak i na přebohaté švýcarsko uplně kotel moc, to v tradičně konzervativním švýcarsku myslím nemělo tak uplně šanci.

    fašistickýma tendencema myslím s určitou nadsázkou a z nedostatku pregnantnějšího slova například současný rozmach nahnědlého konzervatismu ve střední a západní evropě. je poměrně dobře známo, že vysokoškolské vzdělání koreluje s prosociálním cítěním, ergo vzdělanější společnost je společnost s větší statistickou prevalencí levicového přesvědčení a menším podílem konzervativců. a ne, nemyslím to jako hitler, možná by bylo lepší s takovýma rozmáchlýma analogiema drobet pošetřit.

    Political beliefs of academics - RationalWiki
    http://rationalwiki.org/wiki/Political_beliefs_of_academics

    co se týče závislosti na státu, já se na to rád dívám drobet opačně, stát jsme my a má dělat, co mu voliči řeknou, včetně projevů společenské solidarity. nehledě na to, že sociální dávky jsou, jak jistě víš, poměrně marginální rozpočtovou kapitolou.


    co se týče čísel. ano, v česku to zatím vychází celkem blbě, ale ovšem, nějaká čísla samozřejmě máme. kupříkladu je u nás směšně malá individuální daň z příjmu, nějakých 15-22% podle výše příjmu. ve většině západních zemí je tahle daň podstatně ostřeji progresivní, v severských zemích pro nejbohatší hodně přes 50%. co se týče podílu z hdp, u nás jde na sociální výdaje nějakých 12% domácího produktu, ve starých státech eu je to kolem pětiny (což je o dvě třetiny víc!).

    MPSV.CZ : Na sociální výdaje jde 12 procent výkonu české ekonomiky (aktualne.cz)
    http://www.mpsv.cz/cs/21495

    kromě toho jsem celkem přesvědčený, a vývoj v západní evropě tomu nasvědčuje, že kde je politická vůle, tam je cesta. akorát je smolík, že ten elektorát u nás bohužel ještě na západní úrovni není (taky volit skoro není koho) a tak budem zřejmě prozatím volit okamuru a babiše, montovat až se z nás bude kouřit a myslet si že je to tak správně.

    jinak sorry kdyby mě tahle debata už brzo přestala bavit, její konstruktivita totiž klesá s tím, jak se blíží k nevyhnutelnému levopravému zaklesnutí, které myslím ještě nikdy na internetu nebylo uspokojivě vyřešeno.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam