Možná by stálo za to reiterovat, v čem je ta hrozba robotů pro pracovní trh. Nejde vůbec o to, že nebude už nikdy žádná práce. Jde o to, že ta změna bude hodně rychlá a společnost se na ni moc (vůbec) nepřipravuje. Potřebujeme prostě nějakej plán pro přechod do novýho složení společnosti. Připravit se na to ve vzdělávání, v mezinárodních vztazích, v řízení státu a v sociálním systému.
Když na tenhle proces robotizace upozorňujeme, tak upozorňujeme na to, že tady bude dost možná jedna nebo dvě generace pracovníků v hlubokým shitu. Nejdřív to budou dělnící, pak se k nim (na rozdíl od průmyslové revoluce) přidá střední management a low level office práce a služby. Trh to zvládne, samozřejmě, ale bez anticipace a nějakýho řízení změny si zaděláváme na slušnou vlnu revolucí (když už je nám teda ta průmyslová modelovým příkladem).
Takže je otázka jak chceme, aby to proběhlo. Bude finanční elita držet svoje pozice a potom čelit střetu s masou? Nebo jí půjde vstříc tak, aby změnu tlumila a vyvázla z ní bez světových válek a totalitních režimů? V tomhle může být nepodmíněný příjem dobrým nástrojem: dá lidem jistotu, že svět je natolik solidární, že nezůstanou napospas. Ono, koneckonců, chození na barikády není úplně racionální proces, takže nějaký grafy nebo argumentace, že není čeho se bát jsou dost k ničemu...
Krásná věc na NZP je to, že narozdíl od komunismu, který vznikl za té průmyslové revoluce, není v rozporu s tržním hospodářstvím. Akorát posouvá baseline těch neomezených potřeb, mezi které se rozdělují naše omezené zdroje. Všichni znáte Maslowovu pyramidu potřeb. NZP teoretický zavádí "komunismus" na té nejnižší úrovni - lidi mají jídlo a bydlení. V těch vyšších levelech už je to ale otevřená hra, kapitalismus se vším všudy. Na kapitalismu se nic nezmění, akorát se posune osa x o kousek nahoru. Ta pyramida potřeb, ale taky říká, že když je saturovaná jedna úroveň potřeb, tak se člověk posouvá na další úroveň. Takže nehrozí, že by se lidi přestali volného trhu účastnit. Budou muset pořád pracovat a být aktivní, protože budou mít potřebu vyšší úrovně. Co víc, když se jako společnost v průměru posuneme v tomhle žebříčku nahoru, tak se dostáváme blíž k hodnotám a potřebám jako je vzdělání, vlastní sebenaplnění a zanechání nějaké stopy. Což je dobře pro nás pro všechny. Tehdy jsou lidi kreativní a podnikaví. A naopak nemají potřebu jít do války nebo volit šílence, to dělají, když mají pocit, že z pyramidy odpadávají úplně.
Tldr: při robotizaci nezáleží na faktech, ale na dojmech masy lidí, která jí bude dotčená. Pokud si chtějí alespoň elity zachovat nějakou racionalitu, měly by se tyhle dopady snažit minimalizovat. Jinak nás čekají války.