DANYSEK: se asi v té historii nějak vyznáš, když ti při slově levice naskakujou furt jenom čeští bolševici. víš že třeba na islandu je přes 80% zaměstnanců v odborech a obecně v západní evropě většinou přes čtyřicet procent?
benefity moderní levice jdou dobře vidět třeba vidět na školství. víš že jako student ve švédsku máš po dvanáct semestrů nárok na granty a studentské půjčky ve výši 260 euro týdně? že ve finsku plánují dostat na vysokou školu sedmdesát procent ročníku? a daně jsou tam místy i přes 51% třeba. nzp je logické pokračování, žádná socialistická revoluce z ničeho nic, ale další v dlouhé řadě kroků. v těchhle zemích pochopili, že volby budou dopadat očekávatelně, pokud žádná signifikantní část populace nebude nasraná na systém, nebude nešťastná z toho, že jim ujel vlak a nebude zažívat existenční starosti. nejlepší způsob jak pomoct lidem je odjakživa uplně stejný, dát jim love. za odměnu dostávají ty země od svých občanů stabilitu a prosperitu, protože sytí a spokojení evropani nebudou vymýšlet píčoviny, ale spíš se starat, aby jim to vydrželo, budou chodit do školy, protože je něco zajímá a chtějí mít fajn práci.
a tady ve vzdělání ještě není vše ztraceno, ale o čem je pravicová debata o školství? tady se brečí že je málo učňů, protože si hodně lidí myslí, že zkurvit těm dětem život špatným vzděláním, nemožností volby kariéry a několika desítkami let pojebávání se po fabrikách za srandovní peníze je klíč k prosperitě. jiní si stěžují, že je moc magistrů umění nebo bakalářů gender studies, no tak to je hrozně blbý že si ti lidi můžou dělat co chcou, zajímalo by mě, kolik těch magistrů a bakalářů bude volit okamuru, no jsem si jistej že řádově míň než těch co si na tyhle obory stěžujou a určitě míň než těch učňů, to se klidně vsadím. nehledě na to, že u nás není prakticky žádná nezaměstnanost a ti učňové vydělávají celkem podobné peníze jako ti magistři. no a do toho si představ že někteří dokonce chtějí vysoké školy zpoplatnit, což je v zemích se silným sociálním státem něco nemyslitelného, tedy odepřít vzdělání těm, co na to nemají, brát si peníze od mladých lidí, kteří nemají moc prostor vydělávat. takže zatímco mladý švéd pilně chodí do školy a má čas se učit a nic ho neruší, stejně starý čech chodí na brigády, které jsou špatně placené a zpravidla z nejrůznějších důvodů uplně nakokot.
já jako chápu že by ses možná cítil svobodnější, kdybys platil z výplaty na daních míň, ale podle mě je ten první přístup modernější, protože myslí dopředu a připravuje lidi líp na změny na trhu, empatičtější, protože nenechává nikoho v bryndě a ekonomičtější, protože vzdělanější lidi vyrobí víc peněz.