• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Mark Zuckerberg supports universal basic income. What exactly is it? - May. 26, 2017
    http://money.cnn.com/2017/05/26/news/economy/mark-zuckerberg-universal-basic-income/
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    XCHAOS: tak on nebyl nacismus jako nacismus, zejo.

    ty vole, zrus clenstvi u piratu a dej prihlasku ke komunistum. tam patris.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    XCHAOS: Ale kdepak. Vůdci lidu a bojovnívi za..za něco (práva, blahobyt etc.) se o sebe dycky dokázali dobře postarat (konečně proto lid vůdcujou a bojujou, že jo), vem si minule, boj za lepší společnost skončil u vyžranech papalášů žijících v luxusu a hákošů v montérkách s trabantíkem (na pořadník:-). Nebo to bojování za blaho skončí nějakou katastrofou s desítkama milionů mrtvých ala Velký skok strejdy Mao Ce-tunga nebo Josifa....


    XCHAOS: No, jak kdy, nejvíc reforem ohledně třeba pracovního práva se zavede ouplně nečekaně, třeba ty za Theodore Roosevelta (osmohodinová pracovní doba, odpovědnost zaměstnavatele za pracovní úrazy etc.), kterej by jako správnej republikán měl spíš dle levotočů mlátit černochy...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MANFRED: no vidíš.. a základní přijem by ta koryta zrušil, protože by jim najednou zbyl jen základní příjem, když by jen žvanili. nebylo by to super? :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: tak on nebyl komunismus jako komunismus, že jo. existovalo průběžně evolvující sociální hnutí, které prosadilo věci jako volební právo pro všechny včetně žen, 8-hodinovou pracovní dobu, sociální pojištění a tedy šanci dožít aspoň vysoký věk relativně důstojně, apod. A vedle toho ovšem paralelně vzniklo hnutí, kterému to všechno bylo málo a hlásalo třídní boj a diktaturu proletariátu a tak.

    co z toho byl vlastně ten "komunismus"? samozřejmě se víc mluví o těch, kteří uspokojovali svojí potřebu zabít hrozně moc lidí, no...

    základní příjem je možné realizovat jako nějakou víceméně totalitně-korporátní, mimodemokratickou aktivitu (=místo volebního práva by byl základní příjem.. a konečná) a nebo se ho pokusit spojit s udržením demokracie. kdyby ses trochu rozhlédl mezi trendy ve světě, tak zjistíš, že ta varianta základního příjmu, o které mluvím já, je ještě relativně nudný a prosystémový.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Silicon Valley Continues To Explore Universal Basic Incomes - Slashdot
    https://yro.slashdot.org/...5/28/1922250/silicon-valley-continues-to-explore-universal-basic-incomes
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: což o to, myšlenka na realizaci komunismu zaměstnávala většinu světa přes sto let, a taky se z toho vyklubala strašná kravina.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    XCHAOS: Jo, už teď se tim dokáže slušně dost vědátorů, takže to generuje koryta. Jako konečně i jinejma věcma, který jsou k ničemu...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FORTRESS: Myšlenka na jeho zavedení zaměstnává už mnoho let řadu ekonomů i filozofů a teď už i Organizaci zemí pro hsopodářskou spolupráci (OECD).
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    Garantovaný příjem? Katastrofa v Británii, šance v Itálii, míní OECD - iDNES.cz
    http://ekonomika.idnes.cz/...oecd-italie-britanie-f7r-/ekonomika.aspx?c=A170525_121311_ekonomika_fih
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    Milej kousek žurnalistiky, kterej se váhavě ptá jestli je ráj místem nadbytku nebo pracovitosti.

    A Jobless Utopia? | Boston Review
    https://bostonreview.net/...buffercb824&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    RAINBOF: je nějaký důvod proč by měly fungovat nějak jinak než dosud? a proč by neměly strany dostávat peníze na kampaň?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OLDASADLO: já ve volný obchod skutečně věřím, samozřejmě že je zregulovaný zákony dané společnosti, tedy např. nelze legálně zobchodovat nájemnou vraždu, apod.

    ZP je prostě a jednoduše odměna pro ty, kteří (aspoň nejdůležitější) pravidla dodržují, protože už tím něco "dělají", i když se to třeba může jevit jako pasivita a neaktivita.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RAINBOF: no normalne, budou dostavat NZP... spis je otazka, jestli bude mit v systemu NZP smysl davat prispevek politickym stranam za ziskany procenta ve volbach jako je to ted.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Jak si představujete že by v NZP fungovaly neziskovky ?
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    VYHULENY_UFO: odhlédnu od špatně skrývaného sexismu a prozradím, že to bude stát hromady peněz a zaplatit to může přinejmenším zezačátku globální kapitál, teda za předpokladu že bude sloužit státům a tedy potažmo lidem a ne naopak jako dosud.

    Evropské daňové ráje: Proč se necháváme okrádat? | A2larm
    http://a2larm.cz/2017/05/evropske-danove-raje-proc-se-nechavame-okradat/

    XCHAOS: notak já teda taky nepochybuju o tom, že i nadále budou existovat schopnější a méně schopní jedinci. nicméně tomu pánovi jde právě o tu sociální mobilitu, která by měla v ideálním případě být absolutní a to jednak skrze smazání třídních rozdílů a jednak potlačením sociálních nespravedlností.

    souhlasím, že ideologie jsou inherentně všudypřítomné, ale z tvého příspěvku cítím víru v nějaké stálé a neměnné "naprogramování" k potřebě hierarchie, případně volnému obchodu, zkrátka všem atributům současného sociálního systému a komunisty tak vlastně podezíráš z toho, že svým odmítnutím stávajících norem činí něco proti přírodě. s tím samozřejmě nemůžu souhlasit, současná podoba kapitalismu má asi třista nebo čtyřista let a v žádném případě není ničím původním nebo univerzálním a už v žádném případě definitivním nebo finálním. v rusku ten jejich pokus o alternativu nevyšel, protože se tak stalo v zaostalé feudální monarchii, prostřednictvím násilí a prostřednictvím dogmatické ideologie, neschopné vnitřní reflexe a reformy. pokud za baštu současné levice považujeme záapdní evropu a šířeji evropskou unii, pak myslím nepopřeš, že ona změna myšlení (tedy přeprogramovávání) se jí daří zcela bezprecedentně, důkazem budiž sociální zaostalost spojených států oproti zemím evropské unie.

    nemám nic proti právu na směnu, ale mám problém s tím, že je třeba směňovat podstatnou část života za právo na důstojnou existenci. výhodu v takovém hypotetickém postkapitalistickém zřízení pětadvacátého století vidím v tom, že bude enviromentálně přijatelnější, s minimalizovaným utrpením a vykořisťováním.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    kecy kecy kecy kecy

    kolik to bude stat a kdo tyhle pohadky pro studentky humanitnich oboru zaplati?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OLDASADLO: problém je, že ale vždy budeš mít nějakou vládnoucí třídu - což jsou prostě lidi, kteří vědí jak věci fungují, umí práci udělat, umí opravit to, co funguje automaticky, ať jsou to potrhané rybářské sítě nebo hi-tech počítačový systém, umí si pohlídat dodržení podmínek směny (případně prostě udržení a posílení příslušnosti k privilegované třídě, ve společnostech s menší rolí individuální směny).

    je velká otázka, jestli je k tomu lidský mozek nějak připraven přímo biologicky, či zda je to "kulturní programování" či je to dané přímo strukturou jazyka jak naznačuješ.... ale i společnosti, které se kulturní programování snažily změnit, dospěly vždy k variantě na to samé (v bývalém SSSR postupně dominance struktur tajných služeb a armády, které si v podstatě uchovaly kontinuitu s carským ruskem, i navzdory emigraci nejvyšších elit).

    v podstatě nejde zůstat lidskou bytostí a nebýt něčím indoktrinovaný - protože pro mozek jsou struktury jazyka, symbolické komunikace v rámci sociální interakce naprosto zásadní. (věřící takto podobně tvrdí, že "každý něčemu věří", což lze zobecnit na "všechno je ideologie").

    K tomu Star Treku - jenže stejně, to k čemu dojdeš, bude max. směna mezi komunitami, místo mezi jednotlivci. Z hlediska dostatečně velkých komunit - celé státy, korporace, kontinentální federace, apod. - budou vždy nějaké zdroje vnímány jako vzácné a ne jako abundantní. Z hlediska jednotlivce může být individuální směna nahrazena prostě tím, že nějaký jiný konkrétní aspekt životního stylu bude vnímán jako projev příslušnosti k více či méně privilegované vrstvě, z hlediska větších celků (v dávné minulosti kmeny jako celek, v současnosti třeba korporace) ale směna vzácných zdrojů bude probíhat vždy. (úkolem propagandy/reklamy pak vždy bude smířit davy s životním stylem s větší podílem abundantních zdrojů a menším podílem vzácných zdroj).

    Já v tohle vidím v ZP právě tento příslib, že bude moci posílit právo jednotlivce vystoupit z komunity, se kterou je osudově svázán a ve které je právě "otrokem" a nemá jednoduchou možnost z ní vystoupit. Jinými slovy, ZP je nástroj sociální mobility a přesunu od profesní identity jednotlivce k občanské.

    Aby se jednotlivec vzdal práva na směnu, práva na abundantní zdroje (ZP místo propagandy) a i práva nějak se snažit o přístup k vzácným zdrojům a zcela se smířil s příslušností ke komunitě, či s příslušností k privilegované vrstvě (a ta bude v řadě případů stejně spíš jen iluzorní...), v tom nevidím žádnou výhodu.

    Takže se mnou si popovídáš, ale nakonec budeš ve větší opozici, než vůči těm, se kterými si nepopovídáš (liberální amtérští antropologové půjdou po příští revoluci ke zdi jako první :-)
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    XCHAOS: v podstatě bezvýhradně souhlasím a ještě více se mi líbí diskuze pod článkem. nejsou tam žádné argumenty, jenom ten, že je ten člověk magor. je to gramsciho teorie kulturní hegemonie v praxi: kapitalismus jako dominantní a v západní civilizaci prakticky hegemonická myšlenka vládnoucí třídy má takový vliv na myšlení všech svých subjektů, že se stává normou a tedy zdravým rozumem (common sense je zde poněkud přiléhavější termín). uvažování v jiných intencích je v mysli kulturně indoktrinovaného jedince něčím, s čím více než nesouhlasí, jde to uplně proti jeho rozumu a proto pro něj ani jiné slovo mít nemůže. fakt, že statisíce mladých s podobně pokrokovým myšlením myšlením vstupují do labour a podobných stran v západní evropě je z tohoto pohledu skvělá zpráva.


    XCHAOS: notak taky je zajímavé, že původní šedesátkový star trek je postkapitalistická progresivistická utopie zasazená do časů luxusního vesmírného komunismu, kdy cestovatelé/misonáři lítají po vesmíru a napravují křivdy v méně šťastných koutech galaxie. v šedesátých letech, nejšťastnější etapě poválečného kapitalismu diváci těchto seriálů věděli, že budoucnost se obejde bez peněz a bude nevyhnutelně komunistická (i když to pravděpodobně moc lidí neříkalo a ani to nedokázalo pojmenovat). taky z nich vyrostli hipíci. naproti tomu devadesátkové a pozdější scifi vidí budoucnost mnohem temněji a podvědomě promítá nešťastné směřování a šedou realitu našeho ekonomického systému v nepříjemné dystopické vize a la fallout nebo blade runner.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam