• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: a skutečná chyba v tom textu je v jiné větě, chtěl jsem napsat

    "v kritickém období jsem zaměnil schopnosti googlu se schopnostma googličů".

    Problém je, že tahle debata není vůbec tak nepodstatná, jak to vypadá: kdo z nás by v práci vydržel den-dva bez schopnosti ptát se Googlu? Vidíš, dávno žijež ze "základního přísunu vědomostí z Googlu".. jen si to nechceš přiznat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: není oblíbenej.. jen ty mi ho pořád podsouváš i tam, kde se k ničemu vyjádřit nemohl (víš, co Marx prohlásil o Bitcoinu? že ne? :-)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    XCHAOS: vidim zase tveho oblibeneho marxe... furt pisu o marxovi, furt na nej odkazuju, delam ve strane, ktera propaguje marxisticky sracky jako nzp, ale nejsem marxista. olol, typicky zelatinovy xchaos.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: Ale taky vždyť připravily! Nebo rozhodně změnily a ne k lepšímu. První fabriky nebyly žádné velké, prosvětlené haly - ale poměrně těsné, temné zakouřené místnosti blízko parního stroje. Bylo to proto, že mechanická práce se ke strojům přenášela transmisemi, které měly jen omezený dosah a skutečně - spousta profesí, které do té doby bylo možné vykonávat decentralizovaně, jako přidruženou výrobu v chalupách na vesnicích, se najednou musela stěhovat za parními stroji do ubikací poblíž továren.

    Elektřina toto pak změnila... ale zase vznikla tendence uspořádat profese ve fabrice kolem "běžícího pásu", což mělo trochu podobné důsledky, jaké bude mít AI. (sice paradoxně - elektřina v řadě ohledů mohla profese osvobodit z fabrik zpět do domácích dílen - a to se také v každé dílně moderního kutila či nezávislého autoopraváře stalo - ale produktivita těchto nezávislých, elektřinou poháněných dílen, už nikdy nedosáhla produktivity továren, které se po úsporách z rozsahu při distribuce mechanické práce parního stroje rychle přeorientovaly na spoustu jiných úspor z rozsahu).

    (Než mi UFO zase obviní z marxismu, tak bych rád podotkl, že Marx s domýšlením důsledků mechanizace pracoval ehm, značně "mechanicky" a poněkud tupě, a byl vším jiným, než "Darwinem sociologie" - popravdě, v řadě ohledů byl jeho pravým opakem, mj. proto, že vyšel ze značně nepragmatických odvětví filosofie - tedy neustále se snažil odhadnout, jak nějak deterministicky věci "musí" být, místo aby prostě popisoval, jaké v důsledku reálné sociální evoluce opravdu byly... a co se týče elektřiny , tak o té nepřemýšlel vůbec, ta musela průměrnému intelektuáloví 19.století připadat tak, jak nám ty umělé inteligence... následný výrok Lenina o elektřině má k původnímu intelektuálnímu marxismu asi tak daleko, jako původní arabští islámští lékaři k islámskému státu na drogách...)

    Umělá intelegence samozřejmě ještě (nějaký čas) nevyleze sama na lešení, na stožár, nebo nevymaluje byt, nebo spoustu dalších věcí.

    Umělá inteligence nicméně nahradí vedoucí a intelektuální profese. Ono se to nezřídka už stalo: spousta lidí, o kterých jsem si myslel, jak jsou hrozně chytří, prostě jen uměla na rozdíl ode mě správně napsat dotaz do Googlu (já se to naučil taky - ale v kritickém období jsem zaměnil schopnosti googličů se schopnostma jejich). Dnešní vedoucí pracovníci se tak stanou jakýmisi "otrokáři AI", kteří se budou před AI vytahovat, kolik biologicky/neurologické pracovní síly je pod jejich přímou kontrolou.

    Dá se třeba očekávat, že tvojí profesi trolla v diskuzních fórech zaujme nějaká umělá inteligence. Já třeba nějaký čas budu předstírat, že jsem umělá inteligence - ale umělé inteligence si rychle založí vlastní diskuzní fóra, chráněná nějakými "humans not welcome" inverzními captcha, a velmi rychle si o mě prozradí, že nejsem. Situace je daleko vyhrocenější, než jsi ochoten připustit... a až se ukáže, že jsme vlastně na jedné lodi, tak už možná bude pozdě a všichni budeme zaměstnanci AI, které nás budou úkolovat věcma, co se nám vůbec nebudou líbit.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: jo, takze chces stylem vyroku nekterych borcu z 19. stoleti tvrdit, ze parni stroje pripravi lid o praci? :D
    Historie totiz uz mnohokrat dokazala, ze tihle "strasaci" pravdu nemeli...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Tech companies should stop pretending AI won’t destroy jobs - MIT Technology Review
    https://www.technologyreview.com/...0298/tech-companies-should-stop-pretending-ai-wont-destroy-jobs/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OECD: Basic income would increase poverty in Finland | Yle Uutiset | yle.fi
    https://yle.fi/uutiset/osasto/news/oecd_basic_income_would_increase_poverty_in_finland/10097000
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RAINBOF: jako jo a ne. Neřekl jsem to napřímo, ale přirovnání s všeobecnou gramotností jsem zmiňoval několikrát.

    Podstatný je, že svět se nějak vyvíjí.. a ano, spousta těch prvků, už od časů osvícenců ("iluminátů" :-) prostě zahrnuje nějakou tu formu regulace společnosti ("zlý socialismus"), ale současně tam došlo k obrovským skokům ohledně možností jednotlivých lidí, a to i bez nějakého "urozeného původu".

    Jiná věc je, že do jisté míry, těch, kteří opravdu nechtějí svůj život někde prožít v sedě na zadku s pivem v ruce, nějak procentuálně nepřibývá. Asi kdo chtěl doopravdy procestovat svět před stovkami let, ten prostě šel a udělal to; kdo se chtěl doopravdy vdělávat, ten si nějakou možnost našel. A podobné je to i dnes, a dalo by se argumentovat, že i s tou všeobecnou gramotností nakonec bylo více problémů, než užitku a že nějaká rovnost lidí je utopický mýtus, ztráta času, apod.

    Motivace těch pokrokých změn ve vývoji společnosti taky byla celkem různá:

    Osvícenští despotové především chtěli silný stát a posílení vlastní vojenské moci: nebyli to žádní idealisté, ale prostě vymysleli způsob, jak skloubit svůj nafoukaný egoismus s pocitem, že vlastně prospívají celé zemi a jejímu obyvatelstvu (také ale v té době v Evropě převažovalo křesťanství, ještě poměrně čerstvě rozštěpené na protestantismus a katolicismus, a víceméně obě tyto víry spolu asi nějak

    Relativně idealistické tendence měl liberalismus, nacionalismus a "socialismus" v 19.století.. současně ale byl zatížen řadou předsudků (např. o nadřazenosti západní civilizace, resp. "bílého muže" nad vším ostatním, apod.). Pak se to ovšem celé nějak zvrtlo - představa o "společném" zájmu se zvrtla v zájem "národní" či dokonce "rasový" a bylo to dost prdeli.

    Komunisté tomu nasadili korunu tím, že vlastně udělali hodnotu z "třídní nenávisti" a celkově staletí rozvíjená tolerance k těm, kteří se zrovna náhodou mají líp a snaha o "rovnost bohatství" byla rozbitá a nahrazena cílevědomou snahou stáhnout do "rovnostni v bídě" všechny úspěšné.. byla to rozhodně určitá forma pomsty.

    No a teď se připravuje zase další vývojový stupeň.. samozřejmě to může dopadnout různě.. může být taky válka nebo občanská válka a můžeme se všichni pozabíjet (ovšem protože příští válku budou vést drony, tak si lze stěží představit, že bychom to nějak relativně snadno přežili jako posledně - protože budeme neblábolit, makat a vyzbrojovat Hitlera...).

    Samozřejmě je možných hodně jiných scénářů, než základní příjem.. můžeme by taky super pohodová exekutorská republika, kde bude většina obyvatelstva postupně uvržena do nesplatitelného dluhového nevolnictví, apod...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Give Workers 10,000 Pound To Survive Automation, British Top Think Tank Suggests - Slashdot
    https://news.slashdot.org/...rkers-10000-pound-to-survive-automation-british-top-think-tank-suggests
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RAINBOF: dulezity je, ze si to mysli.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    XCHAOS: to jsem te rict nikdy neslysel :) (nevidel)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: já furt říkám, že ZP je jen mashup Marie Terezie s Bismarkem :-) ( https://www.youtube.com/watch?v=EUm7Qok-kO4 )
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: ... chceš říct těm, kteří nezdědili sociální status, se kterým je spojené pobírání renty :-)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    KOMENTÁŘ: Roboti nás nenahradí, přesuneme se jen k jinému typu práce - iDNES.cz
    https://ekonomika.idnes.cz/...evoluce-prumysl-4-0-dvx-/ekonomika.aspx?c=A180203_380665_ekonomika_rts
    ...
    Již v devatenáctém století se ekonomové báli, ze nám stroje vezmou práci. Konkrétně v roce 1821 guru ekonomie David Ricardo ve svém eseji O strojích psal, že nahrazení lidské práce strojem škodí zájmům dělnické třídy. No a vidíte, stále musíme pracovat. Mašiny nás stále potřebují, místo aby to za nás celé odtáhly. Dnes máme v zemi nejméně lidí bez práce. Průmysl jich má dokonce nedostatek. Nebo má nedostatek mašin?

    Jezdím každý rok na symposium do švýcarského St. Gallenu. Jde o takový malý Davos organizovaný studenty, ale s bohatými sponzory. Letos má také řešit konec práce. Na konferenčním blogu už to vře: Kdy nás mašiny, roboti, umělá inteligence připraví o práci? Někdo cituje Aldouse Huxleyho a jeho Konec civilizace popisující rok 2540, a že se tam ještě pracuje: „Lidé jen kráčí od požitku k požitku a neustálá práce, souložení a zábava jim nenechají ani chvíli na to, aby se posadili a rozjímali.“
    ...

    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: jo a kdoze presne to k nam zdrha...? :D Jako jo, Slovaku tu je hafo... ale ono to drobatko kompenzuje to, ze ono i lidi od nas utikaj dal na zapad... ze ;-)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: opravdu nerozumim, co tu zas mumlas, matlas paty pres devaty bez jakehokoliv kontextu... vypada to ze zas hulis.... a ze to je sakra silny :D
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VYHULENY_UFO: jako duchod fajn, ale proc davat prachy zdravejm lidem v produktivnim veku zejo.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    XCHAOS: jj, treba cela prumyslova revoluce stala na duchodech.

    jinak se radeji podivame do kratkych dejin starobnich duchodu a hele skopcaky...

    Starobní důchod – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Starobn%C3%AD_d%C5%AFchod
    Roku 1889 zavedl Otto von Bismarck důchodový systém sociálního pojištění.

    Starobní důchod se ale ve většině zemí začal zavádět až ve 20. století. Československo zavedlo systém v roce 1924.[1] Věk odchodu do důchodu byl stanoven na 65 let, přestože byla střední délka života menší.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: no ano. a lidi ze zemí, kde to tak je, zdrhaj k nám, protože země, které vymyslely důchod, se mimo jiné rozvíjely daleko rychleji a nabídli vyšší životní úroveň všem.

    až začnou lidi zdrhat do té "většiny světa", kde kromě sociální infrastruktury samozřejmě chybí i spousta další infrastruktury, tak to možná bude důkaz, že lidi to chtěj jako ty...

    (dobře, levná komerční zdravotní péče v Thajsku je hodně specifický případ, ale v obecné rovině: ano, lidi jdou tam, kde se žije dobře. rozdávat jim přímo dávky je extrém, systém ZP by byl nejspíš takový poněkud xenofobní, že občan by na něj měl nárok nepodmíněně, zatímco přistěhovalec by hned tak občan nebyl.. ale...)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    XCHAOS: co s tim? lidi umiraj kazdej den. ve vetsine sveta neni vubec zadnej duchod, proste deti se postaraj o rodice.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam