• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: spocitat carbon footprint kryptomen by mohlo byt zajimave ;-)
    Zrealizovat "muzes" cokoliv, akorat obcas hrozi, ze treba ani neprezijes...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: a co není? místo toho má být super vyplýtvat zdroje na těžbu kryptoměn, protože nerovnost nade všechny meze je vlastně super, a lidi chtějí být nerovní?

    jako podle mě anything goes. ZP příjem není větší blbost, než jakákoliv jiná blbost. Pokud se dost lidí domluví, že je to dobrý nápad, nevidím jako problém to zrealizovat.

    Někdo v tom vidí pořád to, že je špatný, aby někdo dostal něco za nic. Ale je se na to možné podívat z druhé strany: ten, kdo nic nedělá (nebo spíš nic neumí, protože častokrát dělají něco lidi, co neumí nic, což je horší, než kdyby nedělali nic, teda aspoň podle mě), v konceptu světa se ZP nedosáhne na víc, než ZP (ano, může si vsadit, ale v zásadě se vsadí max. s dalšími lidmi pobírajícími ZP, čímž je de-facto daný max. možný dopad nahodilého bohatství ve srovnání s bohatstvím vzniklým systematickou cílevědomou aktivitou). Dnes je spousta lidí, kteří dělají (podle mě) něco horšího, než kdyby nedělali nic: to je myslím docela stěžejní prvek, který řada diskuzí o ZP zanedbává, všichni pořád nějak spekulují, jak vlastně samotná existence společnosti vytváří nějakou hodnotu, apod. a já k tomu taky sklouzávám: ale jisté je, že celý koncept ZP jej, že existují horší aktivity, než nedělat nic; tedy, dlouhodobě může dávat smysl platit lidem za to, že se nezapojí do škodlivých ekonomických aktivit (a nemusí být přímo ilegální - daleko častěji muže jít jen o něco naprosto pitomého, jako byly multilevel marketingy, apod.).

    Tedy, lidi to budou zkoušet i ve světě se ZP.. .ale motivace bude daleko nižší :-) Obecně je otázka, na kolik prospívá spoolečnostii, nebo trhu, nebo čemu vlastně, když má část pracovní síly opravdu zoufalou motivaci uživit se naprosto čímkoliv; tomuto se kromě ZP dá předejít různou stavbou hladových zdí, to je pravda, ty se většinou staví stejně na dluh, jako by (aspoň částečně) fungoval ZP.

    Dá se to pojmout tak, že pokud může společnost "stabilizovat" objednávání hladových zdí, tak stejně tak by pak mělo být možné zkusit i bourání již postavených hladových zdí, což by byl právě ten ZP :-)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: proste to je cele chimera... :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYNIK: podívej, já v amerických primárkách nekandiduju, mě ten program nevyčítej. Já jsem spíš něco jako historik teoretických budoucností (=scifista).

    V Americe místo DPH mají různé sales tax, popravdě, nejsem expert na americký daňový systém. Zvýhodňování extrémně bohatých je tam v posledních desetiletích vyšší, než kdykoliv předtím v historii (20.století):
    https://www.nytimes.com/interactive/2019/10/06/opinion/income-tax-rate-wealthy.html

    Ve Švýcarsku mi před lety fascinovala jednociferná sazba DPH (pak jsem si zjistil, že min. sazba DPH v EU je nařízená 15%...)

    DANYSEK: Takto ale základní příjem nikdy zamýšlen nebyl.. ve skutečnosti, reálně vypadá ZP např. ve výši 1/2 mediánové mzdy (rozuměj: v takovém případě by 1/3 příjmu občana pobírajícího mediánovou mzdu tvořil ZP a 2/3 mzda). Možný problém s tím, když by se ZP takhle navázal na medián mzdy bez definice minimální mzdy, by samozřejmě mohl být nějaký druh nežádoucí zpětné vazby (např. kolaps mezd v důsledku soutěžení na volném trhu, který by ale eliminoval ten ZP).

    Faktem je, že platit lidem ZP za to, že v podstatě nedělají blbosti, je koncept, který do budoucnosti nejde vyloučit. Nevím jak ty, ale já prostě znám určitý typ lidí, kterým by bylo nejlepší zaplatit nějaký druh výpalného za to, že se radši do ničeho nebudou montovat... skutečná spolupráce na produktivních věcech by pak byla postavena na striktní dobrovolnosti...
    CYNIK
    CYNIK --- ---
    XCHAOS: utáhla. Jasně tyvole, zavedením DPH, takže by zvýšily ceny o 1/5 všem lidem. Takže všichni chudí američani by nejen dostaly vyšší přímé daně (nevěřim tomu,že to daj bez přímejch) a k tomu všemu vše o 1/5 dražší a netýkalo by se to bohatých...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: akorat to v tom pripade nebude prijem zakladni, ale jediny.... :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: mno, pokud bys četů. co píšu (uznávám, že to má hodně řádek) je spíš to, že vidím jako hlavolam skloubit západní hodnoty typu demokratice a lidská práva se základním příjmem. pro autoritativní režimy bude ZP určitou formou přídělového systému.. .s tím většinou nemaj problém, pokud fungujou...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: Cina, Evropa, Amerika... hezka xChaosova bramboracka :) Ale jo, klidne se muzou nadsenci vyznavajici ZP do Ciny odstehovat a pak poreferovat, jak "skvele" to tam bude.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: Nemyslím, že sítem primárek projde. Nicméně, americká ekonomika by byla jedna z těch, které by to utáhly. A samotná myšlenka ZP se objevila v prostředí americké a francouzské revoluce (BTW to slovo v 18.století mělo trochu jiný zvuk, stejně jako koncem 19.století třeba slovo "socialismus"... kdyby reální komunisti nikdy nebyli, museli by si je konzervativci vymyslet...)

    Viz třeba Thomas Payne:https://www.jstor.org/stable/23723271?seq=1#page_scan_tab_contentsh
    https://www.jstor.org/stable/23723271?seq=1#page_scan_tab_contents

    Ono to má jistou logiku. Feudalismus, resp. aristokratická oligarchie, bylo obecně liberálním, republikánským a později reálně-socialistickým školstvím prezentováno jako zlé a zpátečnické uspořádání společnosti, samozřejmě dávalo i poddaným kromě povinností i určitá práva, byť rozhodně ne rovná a v rámci přísné hierarchie. Ale byly tam jakési dejme tomu i "sociální jistoty" (byť nevalné). Určitou sociální záchranou síť provozovala např. církev).

    Revolucionáři, kteří přišli koncem 18.století staré pořádky rozbít, si samozřejmě uvědomovali, že ne všechno, co bourají, je čiré zlo, a protože to tehdy nebyla komunistická revoluce, tak existovala předtucha toho, že hromadění majetku vytváří nové mocenské struktury, byť formálně oddělené od rovných politických práv občanů. Samozřejmě tam bylo povědomí, že občanská práva zcela oddělená od práv sociálních budou dlouhodobě neudržitelná.. akorát ekonomika konce 18.století prostě jak ve Francii, tak v USA moc utopických experimentů utáhnout nemohla, mohlo se uvažovat akorát tak o kompenzaci občanů nevlastnících žádnou půdu (což byla první představa o ZP, v době před industralizací asi jediná možná)

    Později se místo ZP zavedla jiná, jednodušší a srozumitelnější sociální práva (nejdřív ze všeho asi regulace typu 8 hodinová pracovní doba, v řadě zemí bezplatné školství, různé formy zdravotního a sociálního pojištění, apod.). Protože hlavně v 19.století byla představa o hodnotě hodně spojována s lidskou prací (nejen Marx, ale i Adam Smith), tak se samozřejmě představa bezpracného příjmu zdála být neudržitelná. Základní představa demokratické levice je 19.století je, že pracující si lepší podmínky vymůžou skrze právo stávkovat (původně skoro stejně radikální představa, jako úplná revoluce) - nedemokratická levice si oproti tomu představovala více či méně násilné převzetí moci, tak či onak.

    Ve 21. století působí představa práva na stávku spíš komicky. V omezené míře se v západní Evropě provozovala do konce 20.století, ale víc a víc se z toho stávala spíš formální show, spojená s plynulým vyjednávání o plynulém zvyšování mezd.. ale hlavně lidi se sami začali víc vnímat jako konzumenti, než jako pracující a myslím, že třeba "hnutí žlutých vest" bylo určitým "koncem všech stávek" - bylo to hnutí konzumentů za levný benzín, v podstatě sofistikovanější verze "hladové bouře".

    Já fakt nevím, jestli je ZP na pořadu dne v tomhle století, ale je to logický krok, ke kterému se vrátí příští liberální revoluce, které navážou na francouzskou a americkou a které svrhnou dnešní pochybné oligarchie (Babišové, Trumpové... prostě noví miliardáři, kteří tak či onak stáli nějaké kombinaci neplacení daní, zadlužování se, pobírání dotací, skupování médií...).

    Víc lidí by samozřejmě spíš než ZP uvítalo věci jako více dovolené, sdílení pracovních míst, třídenní pracovní týden... tyhle věci by ale mohly zpomalit ekonomický růst, takže možnou motivací pro zavedení ZP bude, že ho zavede Čína, aby udržela svůj ekonomický růst nade všechny meze, a ostantí země jí budou muset následovat (a tady je otázka, zda se podaří udržet současně ZP i demokracii...)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: a kdy mame cekat kurz 1Kc : 23USD ? :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Andrew Yang, a Democratic presidential candidate who's running on a platform of giving every American adult $1,000 per month in basic income, tweeted about the economic findings, writing that automation is "making it hard for workers to ask for more."
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    Apolena jednou 'tahala' v pekárně nebo prádelně a je z ní máma pracujících.
    CYNIK
    CYNIK --- ---
    NEKROMANT: ano, přesně, určitě bychom měli poslouchat expertku na ekonomiku apolenu rychlíkovou...
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    Zmenšování sociálních nerovností není na politickém a společenském pořadu dne, míní dokumentaristka Rychlíková | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/...nerovnosti-neni-na-politickem-a-spolecenskem-poradu-dne-8078657#player=on
    CYNIK
    CYNIK --- ---
    XCHAOS: tyvole chlape. Kvantitativní uvolňování má ten efekt, že ti žere peníze z účtu. Každý dolar, který je natisknutej ti seber peníze z účtu v podobě kupní síly peněz, co sis uloožil.

    Takže vliv na celkové úspory je 0, lidi nejsou bohatší. Akorát to nahrává bohatejm, protože ti maj majetek ne v penězích, ale v nefinančních aktivech nebo je maj vypůjčený.

    Inflace je kladivo na chudé a to nemluvím o zvýšení cen.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: no zrovna Pirati se vykrucuji a kdyz dojde rec na NZP v dlouhodobem programu, tak velmi rychle otoci a se slovy, ze to nemaj v programu do Snemovny prohlasi, ze NZP aktualne zavadet nechteji ;-)

    Misto ceho by to bylo ani Pirati nevedi. Na otazku, z ceho by vydaje pokryli vsichni svorne mlci :-) Takze cele je to v rovine pohadky na dobrou noc.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: od toho jsou v demokracii volby. A třeba Piráti si nemyslí, že ZP je změna na úrovni běžného programu vlády, který si vylobuje nějaký člen vlády, ale že by jí to chtělo stvrdit referendem.

    A pokud umíš číst, tak já jsem pro postupné zavádění. Celoplošně v tomto případě neznamená, že to hned od začátku musí být závratné částky. Důležité by bylo, místo čeho by to bylo.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: takzvana xChaosova bramboracka... aneb jak pejsek s kocickou varili dort :-)

    Nasimulovat to ndjde, nevine jak to topadne - tak hura, rovnou to vyzkousime celoplosne. Chapu ze jako neprilis uspesny programator ses zvykly na metodu pokus-omyl, ale takhle ridit statni finance opravdu nejde.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYNIK: no to sem nepsal. psal jsem, že by se asi použila směs obou metod.

    doslova jsem psal, že kdyby se "tisknutí" peněz na ZP odehrávalo pouze v rozsahu, v jakém v minulých letech ECB prováděla tzv. "kvantitativní uvolňování", tak by to nemělo větší inflační dopad.

    Quantitative easing - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Quantitative_easing#QE_for_the_people

    důsledky plošného zavedení ZP rozhodně nejde nijak nasimulovat tím, že se zavede v jedné vesnici a začne se měřit, kolik lidí místo chlastání začne studovat, nebo tak něco. Celoplošné zavedení by nejspíš třeba změnilo i výběr spotřebních daní a takové věci. zmínil jsem i vliv na ceny nemovitostí, apod.

    každopádně já bych ZP zaváděl formou kombinace monetárního nástroje (QE) a fiskálních nástrojů. pro začátek by opravdu stačilo, kdyby centrální banky svoje inflační cíle směly plnit jen formou základního příjmu. Sice by to zpoočátku byly jen drobné, ale byl by to symbolický začátek.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam