• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: no, argumentace bagry je skvela, nicmene taky prehlizis fakt, ze kvuli tem mnohapatrovym budovam musi byt zaklady hlubsi treba i proto, aby se tam vesla povinna parkovaci mista... takze to neni 'jen' dira pro zaklady, ale obrovskej krater v zemi... :-) No a ten vykopany material se sam taky nepremisti... takze ano, potrebujes hodne bagristu a spoustu dalsich ridicu nakladnich aut, ktery ten vykutany material odvazi... a pak ti zpet jina auta navazi beton, ze :-) Takze ano, prace s krumpacem a lopatou je min, misto ni lidi ovladaj ty stroje okolo.

  Stav se ve Vrsovicich / Strasnicich, bezi zde ted velka stavba na IV.zeleznicnim koridoru. Uvidis... kolik na ni maka lidi... v bahne, bez ohledu na venkovni pocasi :-) To neni jak tve internetove prednaseni o tom, jak je lidska prace prekonana. Ty v ramci toho sveho 'nekompromisu' neumis prijmout zakladni fakt, ze se zanikem nekterych profesi a cinnosti obvykle proste vznikaji cinnosti nove. Vidis jen zanik nekterych profesi (viz tva argumentace kopacem), ale uz nevidis ty jine cinnosti, ktere nastupuji misto nich. Sem zvedav, kdy vytahnes autonomni auta... jako teze jiste dobry, ale ty stroje se zatim uci jen jizdu po nemenici se silnici... staveniste, ktery kazdej den vypada jinak a nemas tam moc pevnych bodu je uplne jinej level... a tady i ta "AI" ma jeste sakra co dohanet :-)
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  DANYSEK: no ano... .výkopy inženýrských sítí jsou skulina na trhu, niche market. Ale při kopání základů mnohapatrových městkých budov fakt kopáč bagru konkurovat nemůže. Tomu se celkově říká metafora, i když nevím, jestli to pro tebe není příliš složitá argumentační strategie.

  Mě na celé téhle debatě vadí nemožnost obhajovat jakékoliv kompromisní stanovisko, protože předem je dané, že existují jen krajní stanoviska: člověk je buď libertarián a stát by se měl zrušit, "umírněný" konzervativec státu přenechá možná obranu a údržbu silnic. A všechno mimo to je, že je člověk bolševik a chce socialismus východního bloku, kde totalitní stát "vlastní" všechno a hraje si na to, že i zabezpeční všechno všem, což se nestane. ZP se úmyslně nalajnuje tak, že nemůže vyjít - počítá se se všemi obyvateli, včetně těch, které už teď nějaké dávky či důchod pobírajíj, i s dětmi do 18 let, i s občany ne-rezidenty, apod.
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  DANYSEK: no ano... .výkopy inženýrských sítí jsou skulina na trhu, niche market. Ale při kopání základů mnohapatrových městkých budov fakt kopáč bagru konkurovat nemůže. Tomu se celkově říká metafora, i když nevím, jestli to pro tebe není příliš složitá argumentační strategie.

  Mě na celé téhle debatě vadí nemožnost obhajovat jakékoliv kompromisní stanovisko, protože předem je dané, že existují jen krajní stanoviska: člověk je buď libertarián a stát by se měl zrušit, "umírněný" konzervativec státu přenechá možná obrany a údržbu silnic. A všechno mimo to je, že je člověk bolševik a chce socialismus východního bloku, kde totalitní stát "vlastní" všechno a hraje si na to, že i zabezpeční všechno všem, což se nestane. ZP se úmyslně nalajnuje tak, že nemůže vyjít - počítá se se všemi obyvateli, včetně těch, které už teď nějaké dávky či důchod pobírajíj, i s dětmi do 18 let, i s občany ne-rezidenty, apod.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  DANYSEK: jj, presne tak. :D
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  VYHULENY_UFO: bodejt by ne... :) pulka toho vykopu pro 110kV sla tesne podel trasy, kde je spousta chranicek s optikama... a tim myslim dalkovy paterni trasy, ne nejaky mistni rozvod.... to by pri kontaktu s bagrem hodne bolelo :D
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  DANYSEK: ja vim, tyvle, to je proste kdyz zijes cely dny v internetovych auditcich. je to par mesicu, kdy pres malesice a strasnice prosla stavba noveho vedeni VN... to normalne kopali vicicmene romaci rucne, meli akorat takovej malej bagrik, kterym rozbijeli asfalt na chodniku. pozorova jsem je asi 14 dni, kdyz mi prochazeli pod okny po etapach...
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  VYHULENY_UFO: to mi uplne uniklo a pritom to by XCHAOS mohl vedet, ze zvlast v oblastech s hustyma inzenyrskyma sitema je bagr spis pruser... :D Aneb rucne se toho kope porad dost - i v dobe bagru.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  XCHAOS: To, že už přes 100 let kopáč není schopen konkurova bagru

  to mi prijde jako debilita. predloni jsem napriklad rekonstruoval zadni trakt domu a firme se porad financne vyplatilo (a me taky) na odstraneni metrove vrstvy starych cihel a puvodni izolace poslat 5 romskych kopacu...

  nene lidska sila bude mit jeste dlouho smysl a ne vsude muzes bagr nasadit.

  podle jen svymi texty dokazujes, ze zijes odstrizen od offline reality, ktera je proste jina, nez ta, kterou si tvoris s prateli na internetu. :D
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  CYNIK: no ze zakona to ma samostatny ucet, zejo... takze ano, sice si s tim 'jakoby' muze delat stat co chce, ale taky je to hned videt, kdyz ty prachy jdou nekam jinam.

  Ad to 'nevyplati' - to je relativni. Pokud do toho zapocitas to, ze bys ses mel povinne postarat uz jen o svy rodice a ve stari pokryt jejich zivotni naklady... :-) V modelu, jak to fungovalo 'driv', nez prisel soucasny socialni system. Ono je to svym zpusobem pohodlny, kdyz se realne nemusis o nic starat, rodicu se 'zbavis' a nemusis jim na stary kolena udrzovat jejich 'vejminek'. Proste takovej ten prvek odpovednosti za ty, co te privedli na svet :-) Zamestnanec dnes ze svyho platu da 6,5 %.... nikoliv 22 - a spousta lidi to ma 'hozene' tak, ze dal nic neresi.
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  CYNIK: az na to, ze povinne ruceni ale kryje skody na cizim majetku, ne na majetku tvem :-) (pletes si to s havarijnim pojistenim, ktere uz povinne neni). A jako stejne (dost) velkou skodu na cizim majetku (a fakt sem nespadaji jen skody na cizich autech) jde zrovnatak zpusobit autem s 3L motorem, jako s 0.9L sekackou na travu... presto s tou sekackou zaplatis na pojisteni min, zejo.... mas to pocitane ze zdvihovyho objemu motoru. Stejnej princip jako u toho socialniho :D Jenom se neresi tvuj prijem, ale to jakej motor ve svym povozu mas.
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  CYNIK: no podívej, dnešní postavení několika velký firem, jejichž akcie prostě _nesmějí_ selhat, protože právě je mají nakoupené fondy, co lidem "spoří" na důchod... to je kapitola sama pro sebe. V minulosti se dominantní americké korporace vyměnily několikrát: nejprve šlo o železniční monopoly, posléze dlouho existoval telefonní monopol, který byl rozdělen státem a jedním z výsledků je i dnešní internet, jak ho známe. Není nikde žádná záruka, že dnešní velké monopoly nedostanou v budoucnu nařízeno se rozdělit...

  Nejsem si úplně jistý, že vláda si s odvody do sociálního systému může dělat _úplně_ co chce. Ano, některé vlády na tenhle účet sáhly a záplatovaly s tím rozpočet, taky to bylo kritizované jako neodpovědné. Máš pravdu, že přesnou právní úpravu opravdu nemám nastudovanou.

  Znovu opakuju, že myšlenka ZP se odvíjí od toho, že zanikne potřeba řady profesí, které byly pokládány za relativně kvalifikované. To, že už přes 100 let kopáč není schopen konkurova bagru (tedy, samozřejmě, jak na které stavbě, ale o tom právě ta akumulace a růst je - že ekonomika preferuje postupy, na kterých dosáhne úspor z rozsahu...), to nikdo nerozporuje - ale problém je, že spousta kvalifikovaných profesí nebude schopná konkurovat strojovému učení. Představa, že lidi bez uplatnění budou v sektoru služeb vařit kafe a těžce našetřené peníze ještě ukládat do akcií, je docela odvážná. Mě přijde pravděpodobnější, že v ekonomice spíš budou vznikat nesplatitelné dluhy.

  Ujasnit si rozdíl (pokud je nějaký, což já si myslím, že je) mezi odvody na sociální pojištění (důchody) a daněmi je určitě dobré. Ujasnit si rozdíl mezi důchody zohledňujícimi odpracované roky a ZP samozřejmě taky. Znovu opakuju - na ZP lze kritizovat hodně věcí, třeba právě tu nepodmíněnost: rozdíl mezi teritoriálním a občanským principem bude u ZP do budoucna vším.
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  DANYSEK: Ne, daň to není, protože od odpovídá rizikům, nejde o příjmy too člověka.Jde o to, jak drahé je auto a jak jezdí majitel.

  Takže je to úplná hovadina to srovnávat s daní.

  Kdežto sociální pojištění: není to vůbec pojištěni, nejsou tam žádný rizika. Je vypočítáno z příjmu. Je to příjem rozpočtu (neexistuje žádná pojišťovna a když, tak nic není pojištěno). To i to nejdebilnější životní pojištění od české pojišťovny dělá to, že v 65 letech dostaneš to, cos tam naspořil, třeba 2 mega na ruku a když umřu dřív, tak moje rodina dostane ty prachy - to je pojištění života.

  Sociální pojištění není ani pojištění, ani to není výhodný a už teď to krachuje.

  Takže ne a ne, řikáš úplné blbosti.
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  XCHAOS: nejsou. V ČR jsou sociální odvody příjmem státního rozpočtu a parlament / vláda si s tím mohou dělat, co chtějí. Sorry, základní znalosti.

  wtf. Spoření v dnešní ekonomice znamená, že se investuje do kapitálu, ty pako. Ne, nejsou žádný letadlo. Když si koupíš kapitál, který má hodnotu a zvyšuje se a reinvestuje se do něj, tak to není žádný letadlo, jako průběžný důchodový systém. To jako tvrdíš, že je letadlo, když si koupit akcie Applu nebo Amazonu?
  A ne, nebuodu mít problém s úbytkem populace.

  Ne, stojí to celé na tom, že sociální pojištění je totální nesmyslná kravina, která obírá lidi. 22% platu jim odchází na to, co se jim totálně nevyplatí.

  Hale, sociální patologických jevů. V USA zavedli war on poverty, kdy rvali prachy chudým lidem "za nic". Výsledek toho je rozpadlá černá rodina, kde 70% dětí nemá doma otce, obrovká nezaměstnanost, drogy a kultura, která adoruje patologii
  Takže bych si tim nebyl jistej.
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: no tak jasne, zrovna ta mladsi generace ti vymeni komfort (velko)mesta a svuj party-life za bahno u kravina :-) Jen kvuli NZP. Ti, co makat chtit nebudou se ti na venkov kvuli NZP nepresunou, protoze tam je vsechno tak nejak slozitejsi... doprava, zasobovani, spolecensky zivot... proste vsecko, spousta starosti. Naopak v NZP vidi sve 'stesti' ti, co si chteji jen uzivat a starosti prave nemit vubec zadne. Lide z vesnice nemaj ani cas na to o takovych kravinach typu NZP premyslet :D
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  XCHAOS: obecně je možné, že naše generace bude mít problém s tím, jak vůbec mladší donutit udělat nějakou potřebnou práci

  to uz je videt i dnes na nekterych husakovych detech, ze jeste nedospeli, sedi cely dny na internetech a vymysli komunistickou revoluci. kdyz nemusis chodit do prace a tyjes z prace svych predku, to se to pak buduje socialismus. engels by mohl vypravet.
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  CYNIK: není to "úplně normální dań", protože si s ní vláda nemůže naklládat jak chce (i když to občas dělá). výnosy jsou určené na průběžné připojištění.

  že může existovat více druhů důchodového pojištění je jasná věc, ale "spoření", ve smyslu že by si někdo dával někde zlaťáky do truhly, v dnešní ekonomice moc smysl nedává. takže i nestátní formy důchodového pojištění či spoření jsou v nějaké podobě průběžnými letadlovými hrami a problémy s úbytkem populace budou mít taky.

  ohledně "spravedlivosti" důchodového pojištění či spoření podotýkám, že je tam veký problém, že ho platí i ti, kteří se nakonec třeba důchodového věku ani nedožijí, na tom to celé stojí a s tím, jak roste očekávaný věk dožití (díky covidu to teda bude mít poněkud výpadek, tenhle růst...) roste i hranice odchodu do důchodu.

  obecně je možné, že naše generace bude mít problém s tím, jak vůbec mladší donutit udělat nějakou potřebnou práci a ne jak jim zajistit ZP. pořád ale od ZP očekávám přínos v podobě omezení sociálně patologických jevů v širším smyslu, v čemž tady nemám shodu, protože kritici ZP většinou jedou uvažování "podle sebe soudím tebe" a vymýšlí, jak by ho využili k tomu, aby nedělali lautr nic (což možná teoreticky půjde, ale asi ne tak, že si z něj zaplatěj nájem a živobytí třeba v centru hlavního města... součást smyslu ZP je i udržet rovnoměrnou zalidněnost území a trochu brzdit koncentraci populace ve velkých mětech...)
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  CYNIK: takto muzes rict, ze treba i povinny ruceni je dalsi dan (z vlastnictvi auta)... :-) Svym zpusobem to taky jde oznacit za zlodejinu - ne kazdej ridic boura, vyse platby je odvozena z parametru tvyho auta (ac resi skodu na cizim majetku) a kdyz auto prodas a nekoupis novy, prachy taky 'propadnou'... :-)
  Prubeznej system ma svy nevyhody, ovsem ma svoje historicky duvody. Zmenit to je beh na dlouhou trat - a bohuzel na to politici nemaj 'koule'.
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  DANYSEK: sociální pojištění, není pojištění.
  Je to úplně normální daň.

  Důchod má být spoření a mám pocit, že neexistuje na této planetě a těžko může existovat takový průběžný důchodový systém, který by byl výhodnější než běžné spoření s nějakým normálním dlouhodobým úrokem třeba 5%.

  Domnívám se, že nejlepší průběžnej systém bude tak 2-3x horší než průměrné dlouhodobé spoření. Už jenom z toho důvodu, že když si spořim, tak dostávám nakonec nejen úrok jako výplatu, ale vlastním i naspořenou částku. To není případ průběžného systému, kdy naspořená částka neexistuje k odkázání. Když umřu, tak mám prostě smůlu, moje prachy propadli.
  Je to mega zlodějna.
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  DZODZO: a tak lidi obvykle neresi veci, ktery jim nevadi... ze :-) Kolem "si" jses tocil ty. A obecne z tveho nepochopeni fungovani (jakehokoliv) pojisteni, kdy resis blbosti typu "platis i nekomu jinemu" (coz neni vada, ale vlastnost) lze usuzovat, ze mas vetsi problem nez jen jazykovy ;-)
  DZODZO
  DZODZO --- ---
  DANYSEK: nepochopil si co som tym chcel povedat, potreboval som z teba dostat iba odpoved ci ti to nevadi, nikde som netvrdil, ze to vadi mne :) ze citas medzi riadkami nieco co som nepisal, miesto toho co chcem vediet, si vysvetlujem tou jazykovou barierou, napr. v slovencine "platim si poistenie" znamena platim sebe
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  kristepane... ten piratskej blb ani nevi, jak fungujou duchody. predpokladam, ze on nikdy problem se zajistenim na stari resit nebude, tak se ani nezajima, jak vlastne stat funguje.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam