• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  DANYSEK: mining je zdaněný jak jde, smyslem celé té soutěže je, aby si mineři našli lokace, kde mají přístup k nezdaněné energii. Můžeš minovat třeba z přebytků svého solárního panelu - idle time v noci tě netrápí, ať si minujou na druhé straně zeměkoule - a skutečně to můžou být přesně ty přebytky, které ti přílišná byrokracie (i technické překážky) brání vracet do sítě. Bitcoin/blockchain infrastrukturu by jistě šlo implementovat ekologicky; problém je, že to nejvíc přitahuje takové povahy, kterým je něco takového naprosto ukradené a mají naprosto jiné cíle.

  Ad daně: BTC je systém, který původní příslib dobrovolnosti transakčních poplatků díky omezené kapacitě rafinovaně přetavill v systém svérázného zdanění každé transakce. Jestli je to transakční poplatek nebo daň je věc jazyka: fakticky ale využití BTC jiným způsobem je tak složité, že lidi radši dobrovolně daň zapllatí (teoreticky by šlo směňovat nějaké ty privátní klíče ručně, ale kdo se s tím má srát...)

  Ad Elon: Co ty víš, jestli starling satelity nebudou v idle čase minovat :-) hardware na to mají, elektřina na orbitě je rozhodně nezdaněná :-)

  Pořád trvám na tom, že BTC a ZP jsou úplně mimoběžné koncepty a není nic divného, pokud někdo propaguje oboje. Největší iluze je, že BTC se stane prostředkem běžné každodenní směny; neměl k tomu od začátku předpooklady. Prakticky žádná dnešní kryptoměna nemá. Možná by šlo vymyslet poněkud odlišnou síť, s decentralizovaným blockchainem, kde by si nody sdílely jen pro ně relevantní "účetní záznamy" a ne globální blockchain... šlo vytvořit síť, která by mohla konkurovat třeba platebním kartám, ale to jaksi z nějakého důvodu nebylo záměrem tvůrců BTC. Vlastně nevíme, co bylo záměrem, možná to byl jen proof-of-concept deflační měny s uměle omezenou peněžní zásobou, kdo ví... každopádně je zajímavý paradox, že předtím 10 let banky a regulátoři spolehlivě dusily (či skupovali - Elonův Paypal) všechny pokusy o online mikroplatební systémy - aby se vynořil Bitocoin který se zpočátku kamufloval jako mikroplatební systém, jenom aby se z něj evolucí vytvořila platorma rafinovaně směšující gambling s usedlým spořením...

  ZP je každopádně něco jiného. Pokud někdo chce, může si představit, že entita disponující nadbytkem energie by ZP vyplácela např. z výnosů miningu, stejně jako si ZP můžou dovolit vyplácet různé ropné emiráty. Ale osobně si myslím, že to je blbost, jako intelektuální cvičení dobrý, ale ZP je o něčem jiném. Naprojektovat ho tak, aby např. nevyvolal inflaci a dosáhl svých cílů, je asi stejná výzva, jako třeba postavit dálnici, na které nespadnou mosty a nerozvlní se povrch. Je to prostě jen infrastruktura. Někteří lidé odmítají (další) dálnice, z dobrých důvodů, jiná zase budou odmítat ZP. Je normální na to mít názor. Já sám podporuju ZP + demokratickou infrastrukturu, tedy včetně možnosti, že občané ZP demokratickou cestou nezavedou/zruší. Pravděpodobnější mi zavedení ZP přijde v autoritářských státech, já kvůli tomu ale autoritářským režimům nezačnu fandit.
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: mining stoji prachy... tu elektriku, kterou tam propalis zdanenou mas, zeano :-) Takze i samotny mining je zdaneny i statem. Chapu, nechces to videt... ale to neni zadny perpetum mobile :D Ale jestli palis elektriku rodicum stejne jako piratsti poslanci pali elektriku ve sluzebnich bytech, tak chapu ze se tvaris, jako kdyz ten naklad neexistuje :D

  Fiat mena rozhodhone NZP nijak neopspravedlnuje. Viditelne ses naucil cizi slovicko, jehoz vyznam ale vubec nechapes.
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  VYHULENY_UFO: protože základní příjem rozhodně Elon nehodlá vyplácet v BTC. Protože to popravdě v podstatě ani nejde - propustnost co do počtu transakcí je tak nízká, že by se stihnul tak možná jednou ročně a to kdoví jestli :-)

  Základní příjem je projekt ospravedlnění fiat měny, protože neexistuje vůbec žádné logické vysvětlení, proč by centrální banky měly uvolňovat nové peníze do oběhu právě tím způsobem, jak to dělají dnes. Dokonce centrální banky ten ZP dokonce samy navrhují, jako lepší řešení pro ekonomiku.

  Normální každodenní měna tak nějak funguje na udržování zhruba přibližně stálé cenové hladiny, aspoň v střednědobém horizontu, což umožňuje spotřebitelům i ekonomice dělat nějaká racionální rozhodnutí, velmi zhruba: tedy rozeznat, co je výhodná a co nevýhodná cena, apod. Bitcoin má přesně opačný cíl: je to decentralizované kasíno, které nejde zakázat, a které má sice nějaké trendy ale současně i značný prvek volatility, tedy náhodnosti (a ne, od jisté doby tam ta volatilita je změrný cíl uživatelů - nikoliv nějaký bug, který v průběhu času zmizí).

  BTC i ZP mají tedy naprosto mimoběžné cíle. Což neznamená, že Elon nemůže propagovat oboje, akorát prostě ty věci nejsou propojené tak, jak si myslíš. BTC není všeobecná měna budoucnosti, je to nástroj spekulace a gamblingu, trochu jako akcie. ZP je pravý opak tohoto.

  BTC je decentralizovaný stát a zdaňují ho mineři (kromě miningu, jehož význam klesne, hlavně transaction fees, což jsou prostě pseudo-dobrovolné daně státu Bitcoin). Stát Bitcoin buduje jedinou infrastrukturu, kterou zná jeho zákon - mining hardware místo dálnic. Mining pooly současně drobné minery sdružují do jakýchsi "odborů" či "kartelů".

  Toto vše ale funguje mimo každodenní běžnou infrastrukturu, kterou obývají běžní lidé z masa a kostí. BTC je jakési kybernetické zahraničí, kam lze vycestovat, ale reálný život se odehrává v běžném světě. A ZP je součást jeho infrastruktury, která se může ukázat levnější, než vodní děla a pendreky pro policii. Vysvětlovat ti ZP je jakoby Říman vysvětloval nějakému barbarovi ze severu, že postavit akvadukt není o tom, že mu nějaký otrok nanosí kýbl s vodou - ale že voda poteče sama.
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: jakoze radeji doporucujes debatu na vasi piratske zvanirne? :-)
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  RAINBOF: to je naprostá ztráta času, diskutovat v tomhle auditku.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  CYNIK: je navysost pravdepodobny, ze tvoje predstava se bude dost lisit od predstavy xchaose.

  nicmene mi vysvetli, proc bych se mel delit o sve bitcoiny, ktere jsem poridil v dobe, kdy nikdo naprosto netusil, k cemu a o cem bitcoin je. to bylo jeste v dobe, kdy xchaos predpovidal bitcoinu zanik a krach a sam se snazil nastinit principy piratecoinu, ktery mel byt vylepsenym bitcoinem.

  rekni mi jeden jediny duvod, proc bych mel casti sveho btc portfolia rozdavat lidem, kteri nemeli odvahu jako ja riskovat, kteri neverili svym znalostem a kteri pouslouchali piratske xchaosovy blaboly na entou. [facepalm emotikon]
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  Bitcoin a NZP jdou dohromady.
  RAINBOF
  RAINBOF --- ---
  xchaos za 5, 4, ...
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  jo ty pico, zrovna na to koukam. elon dokazuje, ze kapitalismus funguje a bitcoin taky :D :D
  JIMIQ
  JIMIQ --- ---
  teď se asi zhroutí vesmír, Elon Musk podporuje zároveň NZP a bitcoin :D
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  DZODZO: furt lepsi nez to tvoje "cekam ze mi nekdo zaplati, za to ze dycham"... jo o takovych jsou popsany dokonce cely romany :D
  DZODZO
  DZODZO --- ---
  njn aj to ze jeden nevie rozdiel medzi platim (nekomu) a platim si a druhy medzi tvrdilo (nekomu) a tvrdilo mi je bezvyznamny detail, ty uz si tu dal tolko argumentov, ktore si vzapati sam nerespektoval, ze by to vydalo na kratsiu brozurku :)
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  DZODZO: Strawman argumentace by ti sla :-) Pak me napada uz jen horsi varianta, zes utekl z chranene dilny jmenem Aeronet.
  Hlupaka ze sebe delas sam :-) Tim, ze nejdriv neco na internet verejne napises... a pak se hadas o tom, zes to rekl v replice nekomu jinemu. Akorat to je na celem obsahu sdeleni absolutne bezvyznamnej detail.
  DZODZO
  DZODZO --- ---
  VYHULENY_UFO:
  DANYSEK: vy mate obaja asi problem s cestinou, ked odhliadnem od dyslektickej zmeny ID tak "tohle je stejne bizar. onehda mi id dzodco tvrdilo" moze znamenat 2 veci

  1. bud klame, lebo jemu som nic take netvrdil, pisal som to ako reakciu konkretnemu id
  2. ma nejaku dusevnu poruchu, kedy si mysli, ze ludia sa s nim bavia aj ked to tak nie je

  ked uz chce z niekoho silou-mocou robit hlupaka, mozno by sa mal aspon trochu snazit nevyzerat sam ako hlupak, trosku sebareflexie, skromne
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  stejne nechapu, proc furt resite tuhle picovinu. nejvetsi svetove ekonomicke zmeny se nyni deji na internetu v auditoriich, kde se resi kryptomeny a sila socialnich medii, ktery umozni spojit lidi a zmenit stredoveke poradky, ktery nastolil kdysi davno wallstreet. nejaky piratsky teorie z minuleho stoleti, kdy bujela anarchie a warez byl vsudypritomny. lol ztrata casu.
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: no hlavne ze me nadavas do vseznalku... a pak to tu jak slamenej panak obratem predvedes :-) Nikoliv, jses to ty co fusuje absolutne do vseho :D
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  DANYSEK: co se týče schématu "rytmického lockdownu" jako kompromisu, jak zastavit epidemii a současně nezničit ekonomiku (nebo aspoň ne vybraná odvětví jako celek)... no, má to jen několiik chyb (třeba kdybys v těch 10 dnech svobody povolil divadla, tak v předcházejících 10 dnech lockdownu se herci nebudou moci sejít ani na jednu zkoušku.. a stejnou vadu by to mělo i v ostatních oborech, šlo by to samozřejmě řešit změnou např. na 4 týdenní rytmus (prostě sinusovka, přes součásnou fázi polovičatého lockdownu by to přecházelo 2x, akorát epidemilogicky nejmenší šance nákazy bude 10 dnů po úplném lockdownu.. .jen je prostě potřeba přesně naplánovat, že každé uvolnění přinese další vlnu...)

  na svojí omluvu musím uvést, že v podstatě přesně tohle se v podstatě od podzimu stejně děje, ať už chceme nebo ne: veřejnost nějak na počet svých blízkých v nemocnicích stejně reaguje, takže úkolem vlády by mělo být dokázat na těhle vlnách spíš surfovat a tu energii zkoordinovat...
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: jedinecnej ses, ale obcas se i tebe snazi nekdo napodobit :-) Vseznalek nejsem, to spis ty kecas uplne do vseho... ja si narozdil od tebe nejake debaty klidne odpustim :-)
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  DANYSEK: ty vole do háje, já jsem jednak jedinečnej, takže si nech od cesty někoho ke mě přirovnávat, a jednak "nemelu hovna", ty jeden votravnej všeználku...
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  CYNIK: strawman-like pristup jde samozrejme aplikovat i na spoustu tvych prispevku za poslednich par dni :-) Laskave si precti, jak reagujes, mas pocit ze vyvracis nejake argumenty... a pritom nesledujes myslenku v kontextu diskuze. Jsem rad, ze si vsimas vad druhych, ale zacni u sebe... :D Zatim si zvladnul vyprodukovat uz pres dvacet prispevku, z nichz ani jeden nesouvisi s diskutovanym tematem. Ale hlavne ze "diskutujes" a ujistujes se v tom, jakej ses king... doufam ze z toho mas aspon trojitej orgasmus :-) Geometricky vzato je ale tvuj vstup do diskuze mimobezkou...

  Jestli sis nevsim, tak jses v diskuzi o nepodminem zakladnim prijmu. Tve poucky opakovane o tom, jak soucasny socialni system je... blablabla-cokoliv je ve skutecnosti z pohledu eventuelni budoucich vydaju verejnych rozpoctu z pohledu NZP debata o naprosto bagatelnich castkach. Presto se mas potrebu nipat zrovna v tehle hovadine :D Takze gratulki... mongole... :-)
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  DANYSEK: tomu se říká strawman, když si vymyslíš něco, co ten druhej neříkal a pak si dál myslíš, že po tom utrpení 4 let v účetnictví a statistice neví, co je reálná mzda. Dokonce má pocit, že jenom idiot, by si to dosadil do tohodle kontextu.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam