• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DANYSEK: "(...)na te kandidatce muze zarit i tve jmeno"
    …až na to že to buď znamená zaplatit bakšiš jako člen/nestraník nějaké Straně za to, že mne tam umístí (a pak jim platit desátek) NEBO založit vlastní politickou stranu/hnutí, sepsat stanovy, registrovat na MV, vytvořit PR alespoň na poloviční úrovni toho, co ze stranických kas zacálují Strany a pak teprve si mohu nějakou kandidátku podat…
    Je vidět, že máš s praktickou politikou nulové zkušenosti…

    DANYSEK:"(…)i NYX ma svoje API"
    Nejsem si jist, nakolik si uvědomuješ, že počet zbývajících dní prémiovky jednotlivých ID není až tak cennou informací, jako kompletní profil občana…
    Pokud teba znáš jméno a datum narození nějaké osoby, tak přes systémy ÚPČR v pohodě zjistíš, jaké má RČ & IK MPSV a kde má trvalák. A pokud brala rodičák/přídavky na dítě, tak se totéž dozvíš i o dětech a otci dětí.
    Slabou útěchou budiž, že se to (zatím) takhle kompletuje až v aplikacích MPSV & jiných úřadů, nikoliv v základních registrech…
    (Nicméně při prolomení API a downloadu všech dat už je podobné propojení jen otázkou jejich filtrace třeba podle adresy a infa ze sociálních sítí - firmy co to dělají, existují už dnes, akorát v EU to není legální)

    DANYSEK: Jen taková drobná poznámka týkající se Rolandovo hry: Jakkoliv je ze žánru, který mne úplně neoslovuje, tím spíš, že je designovaná pro mobilní platformu, tak jde o zajímavý koncept s dobrým zpracováním a dobrou hratelností. Sice mám pochybnosti, že na tom Roland vydělá miliony, ale nějakou menší komunitu a kapesné z Patreonu by to vygenerovat mohlo – nechci úplně spoilovat, ale vidím tam potenciál pro infludebily dělající různé speedrun videa a podobné. Ten potenciál pro flexení s videama typu "vydržel jsem takhle dlouho s tímhle levelem vylepšení" to má…

    DZODZO: Já sice taky skoro vše platím přes NFC mobilu (GooglePay), nicméně totální zrušení hotovosti představuje poměrně vysoká rizika vedoucí k probléům jak na straně státu, tak uživatelů měny…
    Why Becoming A Cashless Society Is A Terrible Idea
    https://youtu.be/7XtafuTCWQ0


    ROLAND: Mno, teoreticky, pokud by do bankovek a mincí v rámci boje s padělky začali integrovat RFID čipy, tak by k tomu, co píše DANYSEK teoreticky mohlo dojít… Je to sice ze strany Danyska jeho klasická fantasmagorická úvaha, ale hej, technologii vytvářející tuto zranitelnost známe a umíme integrovat, takže TEORETICKY by k implementaci mohlo dojít a následně by TEORETICKY k tomu zahoření mohlo dojít… :-D :-D

    ROLAND: Opatrně s tím "rušením" – IMHO lepší pojem je "přelití"
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    VYHULENY_UFO: asi maminky v domacnosti, ktore sponzoruje manza, ktory ale zas na tie deti tolko casu nema
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DZODZO: s detmi muzes travit cas bez ohledu na nzp. nikdo te nenuti chodit do prace, existuje spousta rodicu, kteri do prace nechodi.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    ROLAND: to mas ale fakt blby, kdyz chces neco nedejboze zmenit a pritom neumis svuj navrh ani popsat a vysvetlit :-) S takovou se neprosadis ani ve filozofickych kruzich.

    Trh se samozrejme regulovat zvlada - nejhur to paradoxne dopada v oblastech, kde jsou nejake pokusy o centralni regulaci. Ve velkem tu ta centralni regulace byla za komunistu - kdy jsi mel centralne stanovene maloobchodni ceny. A i soucasne snahy neco zregulovat vedou prave k tomu, ze mas pocit jak trh nefunguje - a to prave diky zkriplenym zasahum regulatora.
    A samozrejme mas-li pocit, ze centralni regulace je lepsi - muzes se odstehovat treba do KLDR. Tam tu centralni regulaci praktikuji dodnes. A muzes prijit s referatem, jak skvele se tam zije :-)
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    DANYSEK: Já ti to neumím jednoduše vysvětlit. Když bych v tom viděl nějaký smysl načmárám ti zhruba graf jak by měla ekonomika v závislosti na populaci a kapacity územní plochy či planety měla zhruba vypadat a čeho se držet. Jistě ideálu 0 oscilace je nejspíš nemožné dosáhnout. Nebo si to neumím ani představit. Leda jen v počítačovém simulovaném modelu, kdy nastavíš jasné a pevné proměnné.

    A jak jsem také psal, já se tu nikoho nesnažím přesvědčit. V praxi se několikrát prokázalo že trh se samoregulovat neumí a je potřeba jej řídit a korigovat. Nebo lépe korigovat páteřní části.
    Ano já nemám žádnou moc to změnit a tak to beru jen jako takové filozofické cvičení - hraní.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    VYHULENY_UFO: lol, komentar uplne mimo kontext :) detske knizky riesia napr. spolocny cas straveny s detmi, ktory je dost vzacny a vdaka nzp by toho casu mohlo byt viac, tam sa ten prinos neda vyjadrit peniazmi
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    ROLAND: porad si nam jaksi nesdelil, co by mel byt tedy podle tebe ten "zaklad".

    A tvoje snaha kecy na NYXu zmenit ekonomicky model? :-) To je jeste vetsi komedie... :-) Ano, je treba vychazet z nejakych vstupnich podminkek. Cokoliv jineho je jedna velka fantasmagorie. Navic pokud jses o sve "pravde" presvedcen defacto jen ty sam - nevsimnul jsem si, ze by za tebou stala nejaka vyznamna sila schopna absolutne s cimkoliv skutecne pohnout :-) Takze se smir s tim, jak to je... beztak moc na vyber nemas, statisticky vzato jses absolutne nezajimava minorita :D Ale je vtipny pozorovat, jake nesmysly se v nekterych chorych hlavickach dokazou vylihnout :-)
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    DANYSEK: Pokud máš chybu už v základu, jsou zbytečné i tvé výpočty. Pořád se držíš jen toho svého. To co je teď. A to jak již jsem několikrát napsal, pak není možné provést.
    V NZP spatřuji i zjednodušení nějakého systému. Současný ekonomický model je překomplikovaný, překombinovaný, plný děr a čím dál méně lidí se v něm vyzná.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ale jo, podle detskych knizek resit ekonomii statu. to je dobrej zaklad. napriklad ronja, dcera loupeznika, je dobra ucebnice pro mlade piraty a loupezniky.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    DANYSEK: eh, zena pracuje v knihkupectve, takze mame doma asi 1500+ prevazne dobrych detskych kniziek, pohadky si fakt nemusim vymyslat :D
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    myslim, ze si ten system predstavuje podle hesla "kazdy podle svych schopnosti, kazdemu podle jeho potreb" :D
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    ROLAND: tak ja se zopakuji - stale jsi nenapsal, jak to delat konkretne :-) V momente, kdy vytahnu realny cisla potom, co ty vytahnes duchody a dokazu ti, ze ta castka na NZP proste nestaci, tak tu zacnes cosi mumlat....

    Tak znovu - mame-li 8.6 milionu prijemcu, kterym chceme dat 10 tisic mesicne... tak to mame v souctu 1032 miliard rocne. Kdepak konkretne je chces vzit? :-) Pripadne jak si tedy ten svuj system predstavujes?
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    DANYSEK:
    Jasně jsem ti napsal obecnou podmínku za které NZP může fungovat že v současnosti a aktuálním systémem to není možné.
    A pak kdo z nás nečte pořádně.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    ROLAND: jo tak duchody... je videt, zes pozorne necetl... no tak to si pripocti dalsi cca 2,1 milionu prijemcu...
    Takze na rok budes potrebovat pri stejnych 10 tisicich mesicne uz celych 1032 miliard... tedy o 252 miliard vic, nez pri vyplate NZP pouze lidem v produktivnim veku. To je sice min, nez kolik se dnes vyplati na duchody (cca o 250 miliard... kapitola duchodu ma sama 502 muliard)... no a pak mame ty tve zbyle davky - 51 miliard socialni podpora + pestounska pece, 43 miliard nemocenska, 6 miliard hmotna nouze, 3 miliardy ostatni davky, 33 miliard prispevek na socialni peci.... no proste i kdyz vezmes celou kapitolu Ministerstva prace a socialnich veci, tak tim vydaje na NZP proste nepokrejes - ani kdyz se postavis na hlavu...
    To jsme tu samozrejme pitvali uz mnohokrat - akorat ty jses linej cist v historii a zjistit si nejaky zakladni cisla. Zatim to vypada, ze nezvladas ani zakladni makroekonomicky pocty... takze je dost nepravdepodobne, ze bys dokazal vymyslet neco skutecne funkcniho :D
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    DANYSEK: Tak pane Spejlb. V tu chvíli kdy je NZP - rušil by si výdaje na důchody a většinu sociálních dávek atd.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    ROLAND: si tu tvrdil, ze jsem nic nenapsal... a koncime u toho, ze jses proste jen liny si to dohledat.
    Tak mily Hurvinku, kdyz placnu ze NZP by mohlo byt treba 10 tisic Kc mesicne, to mame pro 6.5 milionu lidi v produktivnim veku (tzn. bez deti a duchodcku) 780 miliard Kc rocne, kdepak konkretne je vezmes? :-) Celkove soucasnne prijmy jsou kolem 1300 miliard. Takze zakonite bys musel nektere veci v tom tvem jak ty tvrdis nefunkcnim state ozelet - tzn. seskrtat a zrusit....

    Protoze zatim jedine co jsi predvedl jsou kydy o tom, jak stat nefunguje... ale to, jak to teda podle tebe delat lip jsi tu napsat opomel :D
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    DANYSEK: S antivaxerama si mě překvapil. To jsem neočekával, že takovou kokotinu vytáhneš. Ještě by si mohl vytáhnout 5G aby to mělo jo šmrc.
    Historii nech historií, stejně se z ní málo kdo umí poučit a tak opakuje.
    Zdroje samozřejmě z rozpočtu, ale opět jak jsem už několikrát řekl, musel by náš stát a systém fungovat. Ty nemáš ani šajn kolik se vytunelovalo z rozpočtu a já jen hádám. A řekněme že se vytunelovalo zhruba tolik kolik činní náš státní dluh.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    ROLAND: a tak treba antivaxeri jsou take hluboce presvedceni o sve pravde... :-) Ne, to ze ty "neco vis" fakt nic neznamena.
    Dukaz opaku mas v historii... mas tu spoustu vypoctu na tema, jaka je to ptakovina... a to v jakekoliv forme.
    Mimoto jsi tu ty sam nikde nerekl, kde na to chces vzit zdroje - protoze zdroje jsou tak nejak z principu omezeny - a je fuk, zda-li zdrojem jsou penize, nebo cokoliv jineho. Ty zdroje proste nemas, at uz bude system jakejkoliv.
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    DANYSEK: Rozdíl je v tom, že já si to nemyslím, já to vím. Když bych NZP spatřoval za nesmyslný, tak se tu o něm nebavím. Ty chceš pořád nějaký model. Chceš po mě abych si dal tu obrovskou práci s něčím co je na x stránek textu, tabulek a dalších informací, prokazující funkčnost modelu a že to není nic neproveditelného.

    Ty si také nepodal žádný důkaz opaku. Jen to obecné že by to bylo tratné a že na to nejsou finance.

    Pokud narážíš na současný za mě nefunkční systém a na vložení do něj tak ano NZP je neproveditelný.
    Pokud by současný systém byl funkční, tak NZP už by v něm mohl být dávno integrovaný jako jeho nedílná součást. A nemuselo by se nic implementovat.

    Navrhovat něco má pro mě smysl, pokud to povede k jeho aplikaci. Jinak dál než v obecné rovině se o tom bavit nebudu. Já ti nepotřebuji nic dokazovat, ty si na to musíš přijít sám, kde je pravda.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    ROLAND: zatim jsem od tebe zadny skutecne funkcni model nevidel... jen spoustu domenek, o kterych si ty myslis ze by snad fungovaly :)
    A chapu, ze nechces rozvijet detaily - on totiz prave v detailu je skryty ten dabel... a to by se ti to mohlo cele bortit jak domecek z karet :-) A pokud detaily - aka low-level-design navrhnout neumis, tak jsi nenavrhnul nic. Jen placas.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam