• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONYSEKAUTORSKÁ POEZIE *
    Na nástěnce najdete pravidla klubu, informace o textech zdejších autorů jinde, poetické kluby některých zdejších přispěvatelů a také další kluby, zabývající se literární tvorbou.
    Tamtéž si přečtete také rady a postřehy o psaní, kritice a nutnosti autorské práce. Přečíst si nástěnku se velmi doporučuje.


    The best of tohoto klubu (jak ho vidí někteří zdejší autoři a kritikové) najdete zde: Autorská poezie - výběr Můžete také nominovat.
    Pokud píšete hodně emotivně a vaše texty jsou spíše prožitkové, můžete zvážit uveřejnění v klubu Emotivní poezie
    V případě, že nemáte zájem o kritiku a chcete se hlavně podělit o svoje zážitky, doporučujeme klub Azyl pro věčné romantiky
    Obtížné aspekty poetova života a všemožné drby z oboru zpracovává Těžký život básníkův
    Pokud vás klub Autorská poezie všemožně rozčiluje, navštivte opoziční autorský klub Poesie bez pranic a tkanic
    Technická poznámka: klub je zpřístupněn ke čtení i pro off-Nyx čtenáře.
    rozbalit záhlaví
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    BORDIGA: Ten rytmus strašně kulhá. Když už chceš psát něco takhle lehkého, musí být lehký nejen obsah, ale i forma...:)

    Ulice jsou zase peklem
    Abych nezešílel postupně
    stanu se kanálu deklem
    s nejlepším výhledem pod sukně


    BORDIGA
    BORDIGA --- ---
    Ulice jsou dnes peklem
    tak abych nezešílel postupně
    stanu se kanálu deklem
    líp se tak dívat pod sukně
    WHISPERMOONLITE
    WHISPERMOONLITE --- ---
    MYDECADENCE: mně zase prve nepřišla na mysl orální varianta - bylo to od počátku zamýšleno takto :D - nicméně, Tvoje "chlebové" čtení je dobrý nápad, zužitkovatelný do budoucna.
    MYDECADENCE
    MYDECADENCE --- ---
    WHISPERMOONLITE: aha, s tou Venuší je to hned jiná... Předtím mě to tedy taky napadlo, ale ta orální varianta mi sedí víc :) Ale tak jako tak, líbí se mi celkově to použítí básní vnitřně!
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    MAEROR: Aha! No. To tedy muselo být!
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    NATASHA: No jo, máš pravdu... a já měl takovou radost, protože se mi už půlku podařilo uřezat... :-)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    WHISPERMOONLITE: No, viď. Že si člověk nedá pokoj.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    MAEROR: Hmm, tohle je tak symbolicky přetížené, že se tím budu muset nejprve prokousat. Momentálně tím lezu jako dítě bludištěm, a zdá se mi: po pravdě, asi bych z toho lesklého obalu něco servala; pro větší sílu.
    WHISPERMOONLITE
    WHISPERMOONLITE --- ---
    RICARDERON: díky za náhled. -
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    WHISPERMOONLITE: ten poslední verš mi přijde zcela, zcela zbytečný. Jinak by se mi to líbilo moc.
    WHISPERMOONLITE
    WHISPERMOONLITE --- ---

    Motáky
    Kamila tajně po nocích přepisuje
    básně svého muže na motáky
    srolované je vkládá Venuši do kuliček
    aby ozkoušela, zda jsou dobré

    WHISPERMOONLITE
    WHISPERMOONLITE --- ---
    NATASHA: ach jo, že radši nepasu ovce :DD.
    WHISPERMOONLITE
    WHISPERMOONLITE --- ---
    MYDECADENCE: ano, bylo to předtím kapku jinak. (a kdoví, jak zase bude?)
    MAEROR
    MAEROR --- ---



    někde to nářadí odpočívá
    jako průsvitná nymfa s nedokonalou proměnou

    hladově protrhávám ústy hutný bílý bal
    napnutý k zámezí
    kuželovitou sukni jara, pod kterou již raší
    vytýkanými odnožemi

    v laskavém závalu
    průsvitný stín s rozdrcenýma nohama
    jako kuželovitý průduch, kterým dýchám
    v nejzazších momentech

    jako kuželovitý trychtýř
    svádějící tmu do sevřeného hrdla

    do mě
    jako do nesourodého závalu razí si cestu
    něco laskavého
    a něco s hladovými ústy

    ruce odpočívající na bílém ubrusu
    drží můj strach
    nedokonale proměněný

    MYDECADENCE
    MYDECADENCE --- ---
    WHISPERMOONLITE: Není to předělaný? Nedávno se mi zdálo, že to bylo jinak (na konci "dobré"? nebo tak něco? To se mi asi líbilo víc, pokud se teda nemýlím.) Na mě to působí dobře a ten konec mi připomněl Švankmajerovské chlebové kuličky ze Spiklenců slasti, tak možná proto :) Takové zchutnění a zhmotnění myšlenky, pro mě- básnického laika- dobré.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    WHISPERMOONLITE: Nojono. Je to zkrátka na pytel.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    WHISPERMOONLITE: Hmmm, pořád nevím. První dva verše probouzejí zvědavost, pak se mi zdá, že se to nějak moc a podivně vysvětluje.
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---

    Nervózně postává,
    pod kabátem z tenké kůry
    míza se zachvěje.

    Vítr mu v hlavě šeptá:
    Co s listy teď
    a květy jestli nezmrznou.

    Jaro si zdřímlo.

    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    RICARDERON: Škoda toho "než v němž / jemuž"! Tak pěkně to prve vykročilo...
    WHISPERMOONLITE
    WHISPERMOONLITE --- ---
    NATASHA: zato "sčítání nahých kotníků", abych uvedl opačný příklad nakládání s povědomým materiálem, mě osvěžilo. - dobrá aktualizující aluze a nechce být ani moc metaforická. - tenhle obraz není zaklubaný a ztěžklý.
    WHISPERMOONLITE
    WHISPERMOONLITE --- ---
    NATASHA: "pod nohama vrzají zbytky konverzací, // 
šupiny z očí."
    - jeví se mi jako klasický případ, kdy autor(ka) v obraze něco prožívá, ale při pohledu zvenčí to vypadá trochu jako již ošuntělá poetická záležitost. - asi proto ten obraz příliš nechytá. - z autorského pohledu se to nedá nijak ohlídat, obávám se. - Ty to máš určitě prožité, trefené a ostatní je hra textu, kontextu a čtenářské zkušenosti.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam